Sağlığınız İçin ;
0532 332 45 22

MENÜ

Arteriovenöz Malformasyon (AVM)15.1.2019

Arteriovenöz Malformasyon, beyinde bulunan atar damar ve toplar damar kümesidir.  Doğuştan kaynaklı bir problemdir ve atar damar ile toplar damar arasında normal olmayan bağlar bulunur.

Arteriovenöz malformasyonların sebebi bilinememektedir. Normal kan damarları vücuda oksijn ve diğer besin maddelerini taşır. Arteriovenöz Malformasyon damarları besin maddeleri olmayan kan taşır. Genellikle herhangi bir belirti vermez ve tanı konulmaz. Belirti vermemekle birlikte oluşabilecek en kötü durum Arteriovenöz malformasyonların birden yırtılmasıdır ve sonuç olarak beyin kanaması oluşabilir. Bir çok hasta bu bulguya kadar beyninde Arteriovenöz Malformasyon olduğunu bilmemektedir. Arteriovenöz Malformasyon´u olan bir kişinin beyin kanaması geçirme ihtimali yılda %2-3 gibi düşük bir ihtimaldir.

Arteriovenöz Malformasyon kanaması acil bir durumdur ve tıbbi müdahale gerekmektedir. Tedavinin ana amacı kanamanın durdurulması ve mümkün ise arteriovenöz malformasyonun ortadan kaldırılmasıdır. Tedavi yöntemlerinde genellikle radyocerrahi, açık beyin ameliyatı ve endovasküler yay kullanılır veya bazı durumlarda bu yöntemlerin kombinasyonuda söz konusu olabilir. Tedavinin etkinliği ilr ilgili bazı faktörler sö konusudur.Bunlar ;

  • Arteriovenöz malformasyonun beyindeki konumu,
  • Arteriovenöz malformasyonun boyutu
  • Hastanın ameliyat sırasındaki sağlık durumudır.

Arteriovenöz malformasyonun boyutu ve konumu nedeniyle ameliyat yapılamadığı durumlar söz konusu olabilir. Bu durumlarda Embolizasyon yöntemi uygulanabilir. Embolizasyon arteriovenöz malformasyona bir sıvı enjekte edilerek bu damar yumağının içindeki kan akımının durdurulmasıdır. Özellikle derinde ve küçük arteriovenöz malformasyonlarda uygulanır.  

Detaylı bilgi için doktorumuza sitemizi Soru Sor bölümünden ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

  • Alemdağ Caddesi Sezer Sokak No:3-5 Ümraniye / İSTANBUL
  • Tel: 0216 634 01 02 - Gsm: 0532 332 45 22
  • info@drselcukaydin.com
HARDERDAR OLUN
E-Bülten listeme kayıt olarak yeni yayınladığım sayfalarımdan haberdar olun.
English Lietuvos Russia Facebook Instagram