Sağlığınız İçin ;
0532 332 45 22

MENÜ

Arteriovenöz Malformasyon AVM Hastalığı12.9.2023

Arteriovenöz Malformasyon AVM Hastalığı ile ilgili bu içeriği sizlere hazırladık. Dr. Selçuk Aydın´ın kişisel web sitesinden bilgi edinebilir ve randevu için iletişim sayfasında yer alan numarayı arayabilirsiniz. Arteriovenöz malformasyon (AVM), damar sistemindeki anormal bir bağlantı veya tıkanıklık nedeniyle kanın normal akışının bozulduğu bir vasküler hastalıktır. AVM, arterler (atardamarlar) ve venler (toplardamarlar) arasındaki normal damar yapısının dışında bir iletişim kanalı oluşturduğunda meydana gelir. Bu anormal bağlantılar, kanın arterlerden venlere hızla akmasına neden olur, bu da damarların genişlemesine ve baskı altında olmalarına yol açar.

AVM´nin Nedenleri

AVM´nin kesin nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte, genetik faktörlerin rol oynadığı düşünülmektedir. AVM, doğuştan olabilir veya yaşam boyu gelişebilir. Bazı AVM´ler belirli bir nedenle ortaya çıkabilirken, diğerleri nedeni belirsiz bir şekilde meydana gelir.

AVM Belirtileri

AVM´nin semptomları kişiden kişiye değişebilir ve AVM´nin büyüklüğüne, konumuna ve kan akışına bağlıdır. Bazı yaygın semptomlar şunlar olabilir:

Baş ağrısı
Nörolojik belirtiler (örneğin, kas güçsüzlüğü, konuşma bozuklukları, denge kaybı)
Epileptik nöbetler
Bulantı ve kusma
İstemsiz kas kasılmaları
Görme veya işitme problemleri
Teşhis ve Tedavi

AVM tanısı, genellikle radyolojik görüntüleme testleri kullanılarak konur. Bu testler arasında manyetik rezonans görüntüleme (MRI), bilgisayarlı tomografi (CT) taramaları ve anjiyografi bulunur.

AVM tedavisi, semptomların ciddiyetine, AVM´nin konumuna ve boyutuna göre değişebilir. Tedavi seçenekleri şunları içerebilir:

Cerrahi müdahale: AVM´nin cerrahi olarak çıkarılması.
Radyoterapi: Yüksek enerjili ışınlar kullanarak AVM´nin küçültülmesi veya tedavi edilmesi.
Embolizasyon: Anormal damarların tıkanması için embolizasyon malzemelerinin kullanılması.
AVM tedavisi, multidisipliner bir yaklaşım gerektirir ve nörologlar, radyologlar ve cerrahlar gibi uzmanlar arasında işbirliği yapılır.

Arteriovenöz malformasyon (AVM), damar sistemindeki anormal bağlantılar nedeniyle kan akışının bozulduğu bir vasküler hastalıktır. AVM´nin semptomları değişkenlik gösterebilir ve tedavi, semptomların ciddiyetine, AVM´nin boyutuna ve konumuna bağlı olarak belirlenir. Erken tanı ve uygun tedavi ile AVM´nin kontrol altına alınması mümkün olabilir.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

  • Alemdağ Caddesi Sezer Sokak No:3-5 Ümraniye / İSTANBUL
  • Tel: 0216 634 01 02 - Gsm: 0532 332 45 22
  • info@drselcukaydin.com
HARDERDAR OLUN
E-Bülten listeme kayıt olarak yeni yayınladığım sayfalarımdan haberdar olun.
English Lietuvos Russia Facebook Instagram