Sağlığınız İçin ;
0532 332 45 22

MENÜ

Bel Ağrısı Çeşitleri30.4.2021

Bel Ağrısı Çeşitleri ile ilgili olan bu içeriğimizi inceleyebilir, ağrınızın tam olarak hangi çeşide uygun olduğunu görebilir ve daha fazlası için doktorumuz ile irtibata geçerek görev yaptığı hastaneden randevu alabilirsiniz.

Belinizdeki ağrı durumu, acıma durumları, yanma hisleri, batma hislerinin keskin veya az olması bel ağrısının gözlemlenmesinde önemlidir. Bel ağrıları ile oluşumun yeri bazı durumlarda nokta atışı gibi belirlenebilmesinin yanı sıra bazı hallerde de yayılma şeklinde olur ve yerini tespit etmek zordur. Hafif bir şekilde bir ağrınız olabilir veyahut ağır bir şekilde ağrı ile başbaşa kalıyor olabilirsiniz. Anlık olarak bu ağrı durumları değişiklik gösterebilir.

Belinizdeki ağrılar kemiklerde, kıkırdaklarda, kasta, eklem kapsüllerinde, bağlarınızda, diskte veya damarlarınızdan kaynaklı olabilmektedir. Bel ağrıları için bazı hallerde kesin sebep bilinemeyebilmektedir ancak genelde bel ağrılarınıza neden olan ağrının sebebi bulunabilmektedir. Sinir uçlarınızın sinyal göndermeye devam etmesi nedeni ile ağrı sebat edebilmektedir. Kişilerdeki stres oluşumu bel ağrılarının sebepleri arasında önemli bir yere sahiptir. Bel ağrılarının stres kaynaklı olduğu hallerde kaynaklarının tespit edilmesi daha zor bir hal almaktadır.

Ağrılarınız hangi aşamada, hangi doku kaynaklı olursa olsun bacaklarınızda ağrıma, uyuşma, ısınma ve idrar kaçınma problemlerini beraberinde getirecektir. AKUT BEL AĞRISI ve KRONİK BEL AĞRISI olarak iki farklı şekilde ağrı çeşitlerini inceleyeceğiz.

KRONİK BEL AĞRISI

Kronik bel ağrıları 3 ay ve daha uzun süreler boyunca oluşan ağrılardır. Kronik bel ağrısı modelinde var olan doku irritasyonu, ortamlardaki sinir uçlarını uyarmakta ve ağrının oluşmasına neden olmaktadır. İnsan vücudunda yer alan ağrıya karşı tepkime ile gelişen inflamasyon, şişlik durumu da ağrıya katkıda bulunabilir.

Kronik bel ağrısı çeşidinde kan akımı ve oksijenlenme azalmaktadır ve bu nedenle de ağrı bulunan alandaki zararlı atıklarında dışarıya atılması zor bir hal alacaktır. Kronik bel ağrılarınız için en uygun tedaviyi bulabilmek için ağrının kaynakları doktorumuz tarafından araştırılmalı ve size en uygun tedavi seçeneği sunulacaktır.

AKUT BEL AĞRISI

Genelde bu ağrı çeşidi 6 haftadan kısa süre olmaktadır. Yapılan bir spor, aktivite, kaza sonrasında meydana gelebilmesinin aynı sıra bunların haricinde bir nedenden kaynaklıda olabilir. Kişilerin %80´i yaşamları boyunca en az 1 kez ciddi şekilde bel ağrıları atakları geçirebilmektedir. Bazı durumlarda yaşanan ağrılar kendi kendine geçmektedir. Bu ağrı çeşidinin hemen hemen yarısı kadar 2 hafta içerisinde yok olmakta ve iyileşmeltedir. 6 hafta sonrasında ise yine bu çeşitte %85 dilimlerinde bir geçme olabilir. Belinde bir ağrı hisseden ve en az 1 defa ciddi bir şekilde bunu yaşayan kişilerin ortalaması alındığında %35´lik bir dilimi tekrar bu atakları, ağrıları yaşabilmekte veya kronik bir ağrısı olabilmektedir.

Daha fazla bilgi ve sorunlarınız için hemen iletişim sayfamızda yer alan Dr Selçuk Aydın´ın irtibat numaraları ile görüşme sağlayabilir, randevu alabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

  • Alemdağ Caddesi Sezer Sokak No:3-5 Ümraniye / İSTANBUL
  • Tel: 0216 634 01 02 - Gsm: 0532 332 45 22
  • info@drselcukaydin.com
HARDERDAR OLUN
E-Bülten listeme kayıt olarak yeni yayınladığım sayfalarımdan haberdar olun.
English Lietuvos Russia Facebook Instagram