Sağlığınız İçin ;
0532 332 45 22

MENÜ

Bel Ağrısı ve Cinsel Yaşam29.1.2018

Kronik ağrıların tümü gibi, bel ağrıları da hayatımızın tüm yönlerini etkiler, cinselliğimiz dahil!
Genellikle bu etki iki şekilde ortaya çıkar: Ağrı bir taraftan hareketleri kısıtlayıp cinsel ilişkiyi güçleştirirken, diğer taraftan cinsel yanıtı azaltabilir.
Üzerinde durulması gereken çok önemli bir sorun olmasına rağmen insanlar utandığı için bu konuyu genellikle hekimle paylaşmazlar ve soru sormazlar. Bu nedenle konunun en azından burada ele alınmasında fayda vardır. Ancak unutulmaması gerekir ki, sunulan bilgiler genel tavsiyeler olup, en ufak bir kuşkuda hekimle görüş alışverişinde bulunulmalıdır.

Bel ağrısı cinsel sıkıntıya yol açar mı?
Evet. Hepimiz meşhur “ bu gece olmaz hayatım, başım ağrıyor” bahanesini biliriz. Bel ağrısı da baş ağrısı kadar hayatımıza giren, bir bahane olmasa da, cinsel yaşamımızı olumsuz yönde etkileyen bir halk sağlığı sorunudur.

Cinselliğin her boyutunda bel ağrısı başa dert mi?
Sağlıklı bir cinsel ilişkinin arzulama, heyecanlanma ve orgazm olmak üzere 3 temel aşaması vardır. Arzulama aşaması fiziksel ve görsel uyarılarla başlar. Bu dönemde beynin ilgili alanları harekete geçer. Ağrı, sekse odaklanmayı ve beynin harekete geçmesi ve geçirilmesini frenleyebilir. Heyecanlanmanın olduğu aşama ise, erkekte sertleşme (yani ereksiyon) kadında vajinal ıslanma olduğu dönemdir. Ağrı bu aşamaya da sekte vurabilir. Üçüncü aşama olan orgazma ulaşma döneminde de, kontrolsüz hareketler nedeni ile ağrı ortaya çıkabilir.

Arzulama aşamasında ağrı engellenebilir mi?
Bireylerden birinin ağrılı olduğu durumlarda bu sorun mutlaka konuşulmalı ve çareler üretilmelidir. Bu belki de en önemli kuraldır. İkinci kural ağrınızın en az olduğu dönemde seks yapılmasıdır. Gerekirse ağrı kesicilerle ağrı azaltılmalıdır.
Cinsel ilişkinin bu ilk döneminde genellikle aşırı fiziksel efor gerekmemektedir. Ağrısı olan birey bu aşamada pasif kalırsa, ağrının önüne geçilebilir. Ayrıca, dokunmalar ve masaj uygun bir şekilde yapılırsa, faydaları bile olabilir. Bu aşama, dokunma, öpüşme ve yakın temas, olabildiğince uzun tutulmalıdır.

Fiziksel temasın yoğun olduğu heyecan aşamasında nelere dikkat edilmeli?
Bu aşamada artan ağrı bir çuval inciri berbat edebilir. Bu nedenle uygun pozisyon ve uygun seks yüzeyine dikkat edilmelidir. Uygunsuz yüzeyde yapılan birleşme uygun pozisyonu bile etkiler. Düz yüzey seçilebilecek en iyi yüzeydir.

Hangi pozisyonlar sıkıntı yaratmaz?
Yatarak, diz çökerek ve oturarak yapılan pozisyonların çoğu dikkat edilirse sorun yaratmaz. Belinizi destekleyen yastıklar kullanın. Aslında ana kural, beli ağrımayan bireyin üstte olmasıdır. Ancak ağrılı bireyin altta kaldığı durumlarda, mutlaka belin altındaki boşluk bir yastık ile desteklenmelidir. Bu, ağrıları büyük ölçüde azaltır.

 

Yeni pozisyonlar denenebilir mi?
Kesinlikle evet. Ağrısız yeni pozisyonlar denemekten kaçınmayın. Ancak yeni pozisyonlara fiziksel ve psikolojik olarak alışmak zaman alabilir.

 

Bel ağrısında beli zorlamayan seks pozisyonları

Bel ağrılı birey kadın ise, önerilecek pozisyonlar:

1. Kadın sırt üstü yatarken beli yastık veya havlu ile desteklenmelidir. Kadının kalça ve beli bükülmeli. Erkek üstte ve kadının üzerine ağırlık binmemesine dikkat etmelidir. Bu durumda her iki birey yüzyüze kaldığı için öpüşme olanağı da sağlanmış olur.

2. Kadın dizlerinin üzerinde, dirsekleri ile de yatağa dayanmalıdır. Erkek arka tarafta durur ve dizlerinin altına koyduğu yastık veya havlu ile yüksekliği ayarlamaya çalışmalıdır. Bu pozisyonda kadın tamamen pasif kalmalıdır.

3. Bel fıtığına bağlı bel ağrısı olan kadınlar, yüzü koyun pozisyonda rahat edebilirler. Yüzükoyun pozisyonda bel omurgası ekstansiyona yani geriye eğildiği için, omurgaya az yük biner. Bu nedenle bel fıtıklı hastalar için iyi bir pozisyondur. Dahası beldeki arkaya doğru bükülme karın altına konan yastıklarla ayarlanabilir.

4. Bel fıtığına bağlı olmayan bel ağrılarında oturur pozisyonda seks daha rahat olabilir. Bu pozisyonda erkek sandalyeye oturur, kadın da erkeğin üstünde olur. Bu pozisyon öpüşmeye olanak sağlar. Bu pozisyonda, her iki bireyin dizlerinin kalçaya göre hafifçe yüksekte olmasına dikkat etmeleri gerekir. Her ikisinin ayaklarının altında yastık olmasında yarar vardır.

 

Bel ağrısı olan birey erkek ise:

Bu durumda erkek sırt üstü konumda olup, bel mutlaka yastık veya havlu ile desteklenmelidir. Bel böylece hareketsiz olur. Kadın üstte ve aktif olmalıdır. Erkeğin kalça ve dizlerinin hafifçe bükülmüş olması bel üzerindeki zorlanmayı azaltır. Şayet kadının da beli ağrıyorsa, kadın belini fazla bükmemeli, el ve kollarına fazla ağırlık binmemesi için önlem almalıdır. Kadın dizlerini önde tutarak kalça hareketlerini rahatlatmalıdır.

 

“Erkek dizüstü kadın yatakta sırtüsü” pozisyonunda nelere dikkat edilmelidir?
Kadının dizleri kalça seviyesine göre biraz yüksekte olmalıdır. Bu nedenle ayaklarının altına bir yastık konmasında fayda vardır. Erkeğin dizinin altında da yastık konabilir. Erkek belini fazla bükmemelidir. Yatak erkeğe göre alçak kalıyor ve bel ağrısı oluyorsa, masa üstünde seks yapılmalıdır. Aslında bu pozisyon her iki bireydeki ağrılı durumda kullanılabilir.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

  • Alemdağ Caddesi Sezer Sokak No:3-5 Ümraniye / İSTANBUL
  • Tel: 0216 634 01 02 - Gsm: 0532 332 45 22
  • info@drselcukaydin.com
HARDERDAR OLUN
E-Bülten listeme kayıt olarak yeni yayınladığım sayfalarımdan haberdar olun.
English Lietuvos Russia Facebook Instagram