Sağlığınız İçin ;
0532 332 45 22

MENÜ

Bel Fıtığı Patlaması Nedir? Nasıl Olur?14.5.2019

Bel fıtığı patlaması en basit tabirle fıtığın çok büyük olduğunu ifade etmek için kullanılan bir deyimdir. Bel fıtığının büyüklüğü ve derecesi MRG’deki görüntüye göre belirlenir.

Bel fıtığı patlaması, bel bölgesinde olan omurlar arasındaki diskin dışında bulunan sert tabakanın yırtılmasıyla oluşur. Tabakanın yırtılmasıyla diskin içinde bulunan yumuşak madde dışarıya çıkarak, omuriliğe ya da sinir köklerine baskı yapar ve dolayısıyla ağrıya beden olur. Ağrı belle birlikte bacaklara yayılım gösterir. Meydana gelen acının etkisiyle bağırsak ve mesane sorunları yaşanabilir. Bu durum gerçekleştiğinde uyku iyileşmeyi teşvik eden bir dönemdir. Yatağa yatmadan önce acının hafifletilmesi için sıcak ve soğuk kompresler uygulanmalıdır. Bunun için manyetik ısıtıcılardan faydalanılabilir. Şişkinlikleri gidermek için buz torbası gibi soğuk uygulama yapmak iyi gelir. Uygulanacak sıcak ve soğuk kompresler sırayla yapılmalıdır. Yarım saatlik sürede beşer dakika arayla sıcak ve soğuk uygulama yapmak rahatlatıcı etki yapacaktır. Bacakların şişkin yastıkların üzerinde tutulması da ağrıyı azaltacaktır. Diz kapaklarının arkasına konulan yastıklar, dizleri yükselttiğinden omurga ve belde oluşan baskıyı azaltacaktır. Yumuşak yastığın uylukların arasına konması da rahatlatan eylemler arasındadır. Bu şekilde yan dönüp uyumak, omurgayı hizalayacağından, belin üzerindeki baskıyı azaltır. Bacaklarda ağrıyla birlikte karıncalanma olması halinde, mutlaka 1-2 gün yatak istirahati yapmak gerekir. Bel fıtığı patlaması ihmal edilmemesi gereken ve zorlayıcı hareketlerin yapılmaması gereken bir durumdur.

Fıtık dediğimiz yapının tıbbi ismi nükleus pulposus, fıtığı dıştan saran bağ dokusunun tıbbi ismi anulus fibrosustur.  Bel fıtığı patlaması fıtığın bu dıştan saran yapıyıda geçip iyice dışarı çıkarak omuriliğe ve omurilikten çıkan sinire şiddetli baskı yapmasıdır. Patlamış bel fıtıklarında sinire baskı şiddetli olduğu için ağrı kesiciler ve fizik tedavi uygulamalarına genellikle yanıt vermez. Bel fıtığı patlaması tedavisi genellikle mikrocerrahi ile müdahale gerektirir.

Sizde doktorumuz SELÇUK AYDIN´a danışarak konu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

  • Alemdağ Caddesi Sezer Sokak No:3-5 Ümraniye / İSTANBUL
  • Tel: 0216 634 01 02 - Gsm: 0532 332 45 22
  • info@drselcukaydin.com
HARDERDAR OLUN
E-Bülten listeme kayıt olarak yeni yayınladığım sayfalarımdan haberdar olun.
English Lietuvos Russia Facebook Instagram