Sağlığınız İçin ;
0532 332 45 22

MENÜ

Bel Kayması Ameliyatları4.10.2023

Listezis ( Bel Kayması ) konusuna değindiğimizde insan omurgasında kayma olduğunda omurgalarınızın üzerindeki düz çizgi bozulacaktır. İnsanları taşıyan omurga kemiklerinin iç kısımları ve dış kısımları çizgi halindedir. Bu çizgiler birbirlerini tam olarak takip eder ve tam üzerlerinde olacak şekildedir. İnsan omurgasında bir kayma gözlemlenirse bu çizgiler bozulacaktır. Omurgalardaki bel kayması durumunda bu düz çizgiler bozulacak ve omurganız öne doğru kayacaktır. Kaymanın akabinde insan omurgasının arkasındaki omurilikte sıkışma gözlemlenmekte ve bu nedenle de iki bacakta ağrı, uyuşma, yanma gibi hisler beraberinde gelecektir. Bel kayması olan kişiler yürüdüklerinde sürekli durma zorunda kalır. Doğuştan da bel kayması olabilir ancak genel olarak düşme, kaza sonrası ve ağır doğum nedeni  ile meydana gelmektedir.

Bel kayması, üstte bulunan omurun altta yer alan omur üzerinden öne doğru kaymasına denir. Yaşlanma ve yıpranma ile ortaya çıkan bel kayması genellikle L4 omurun L5 üzerinde öne doğru kaymasıdır.
 

1. Bel kayması ile bel fıtığı aynı şey mi?
Hayır. Bu iki durum birbirinden farklı durumlardır. Ancak yanlışlıkla halk arasında bu iki durum aynıymış gibi yanlış bir inanç vardır.
Bel fıtığı iki omur arasında yer alan kıkırdağın, yani disk yastıkçığının dışarıya çıkması olarak tanımlanabilirken, bel kayması üstteki omurun bir alttaki omura göre öne doğru kaymasıdır.

2. Kaç çeşit bel kayması vardır?
5 çeşit bel kayması mevcut. Ancak bunlardan en çok karşılaşılanı, yaşlılıkta görülen dejenerasyona bağlı kaymalar, ameliyat sonrası gelişen kaymalar ve çocukluk çağındaki omurdaki doğuşsal sorunlara bağlı gelişen kaymalardır. Bu sık görülenkaymaların dışında darbeler sonrası görülen kaymalar, ur veya iltihaba bağlı kaymalardan da söz edilebilir.

3. Bel kaymasına bel fıtığı eşlik ederse ne olur?
Bazen bir hastada hem bel fıtığı hem de bel kayması olabilir. Bu durumda hem fıtık hem de kaymaya bağlı belirtiler de ortaya çıkabilir.

4. Bel kaymasının belirtileri nelerdir?
İlk ve en önemli bulgu bel ağrısıdır. Bir çok hasta yattıkları yerde bel ağrıları olmadığını, ancak yatakta dönerken, doğrulurken, evde iş yaparken bu ağrıların kendini gösterdiğini ifade ederler.
Sinirlerin basıya uğraması veya kayma nedeni ile gerilmesi sonucu bacakta ağrı, uyuşma ve kuvvet kaybı söz konusu olabilir.

5. Her bel kaymasına girişim yapmak gerekir mi?
Özellikle yaşlılıkta ortaya çıkan bel kaymalarında, şikayetin şiddeti ve kaymanın belde instabiliteye (belde laçkalığa) neden olup olmaması bu konuda kararı etkiler. Ağrı her şeye rağmen geçmiyor ise, bacak ağrısı eklendiyse, keza instabilite varsa ameliyat planlanmalıdır.

6. Yaşlılıkta görülen bel kaymasında hangi durumlarda ameliyat gerekir?
Yaşlılıkta görülen bel kaymalarında, eşlik eden bel fıtığı veya bel omurgasında darlık varsa, ve bu yakınmalar nedeni ile basıyı kaldırmak amacı ile operasyon uygulanacaksa, kaymaya dönük olarak da girişim yapılmalıdır. Bu durumda kayan omurlar birbirine vidalarla tespit edilir. Eşlik eden bir başka hastalık yok ise, ve dolayısı ile basıyı kaldırmak için bir işlem yapılmayacaksa, öncelikle ilaç tedavisi, fizik tedavisi ve korse ile tedavi planlanır. Tüm çabalara rağmen eğer ağrı devam ediyor ve belde laçkalık net bir şekilde gözlemleniyorsa, girişim uygulanmalıdır. Bu girişim sadece omurların birbirine tespitinden ibarettir.

7. Çocukluk çağında görülen bel kaymalarında tedavi nasıl yapılır?
Çocukluk çağında görülen bel kaymaları kemiksel yapının tam gelişmemesi sonucu ortaya çıkar. Bu durumda öncelikle ağrı ve kaymayı artıran egzersiz ve jimnastikten kaçınılır. Genel olarak basit önlemlerle bir çok hastada ağrının da kaymanın ilerlemesinin de önüne geçilir. Ancak her şeye rağmen kayma artıyorsa, girişim yapılmalıdır. Bu durumda omurlar birbirine tespit edilir.
SÜREKLİ OLAN BEL AĞRISI

Şayet sürekli bir bel ağrınız var ise nedenini aramak lazım. Dr. Selçuk Aydın ile irtibata geçerek, randevu talebinde bulunarak kontrol ve muayene olabilirsiniz. Bel ağrılarının nedenlerine bakmak için doktor muayenesi, bazı görüntüleme teknikleri incelenmektedir. Özellikle 60 yaşın üzerinde olan hastaların bel ağrılarında ve 12 yaşın altında olan kişilerin bel ağrılarında önemle dikkat etmek, hemen kontrol ettirmek gerekir. Sizlerde yaşanan sürekli bel ağrısı problemleriniz için hemen doktorumuzdan randevu alın.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

  • Alemdağ Caddesi Sezer Sokak No:3-5 Ümraniye / İSTANBUL
  • Tel: 0216 634 01 02 - Gsm: 0532 332 45 22
  • info@drselcukaydin.com
HARDERDAR OLUN
E-Bülten listeme kayıt olarak yeni yayınladığım sayfalarımdan haberdar olun.
English Lietuvos Russia Facebook Instagram