Sağlığınız İçin ;
0532 332 45 22

MENÜ

Belde Kireçlenmeye Ne İyi Gelir?31.1.2019

Belde kireçlenme dediğimizde tıbbi olarak faset artrozu akla gelir. Doktorların faset  eklemi dediği yapılar, her omurgayı arkadan birbirine bağlayan kelepçelerdir.  Bunların görevi omurgalarımızın kaymasını engellemek, yan dönmelerin eğilip doğrulmaların sağlıklı bir şekilde yapılmasını sağlamaktır. Bir anlamda belin stabilizasyonunu sağlarlar. Tüm omurgalarımızın arka kısımlarında sağlı sollu yer alırlar.

Ardından bu sebeplere bağlı olarak bel kireçlenmesi şikayetleri ortaya çıkmaktadır. Temel olarak bel kireçlenmesi sebepleri genetik kaynaklı bir sorundur. Yani yapısal olarak ortaya çıkmaktadır fakat yaşamdaki olumsuz faktörler hastalığın erken yaşta başlamasına ve şiddetli bir hale dönüşmesine neden olabilmektedir. Örneğin; kilo problemleri, eklemlere aşırı bindirilmesi gibi faaliyetler bel kireçlenmesine sebep olabilmektedir. Örneğin; ağır kaldırınca, zorlayıcı sportif aktivitelerde bulunulduğunda; futbol, voleybol, kayak, tenis gibi faaliyetler sürekli eklemlere yük bindirdiği için bel kireçlenmesinin hızı ve şiddeti artmaktadır.

Dengeli beslenme, normal kilonun korunması da önemli faktörler arasında. Egzersizlere mutlaka önem verin, uygu saatlerinize dikkat etmeli ve zinde kalmalısınız. Kaslarınızı güçlendirmek ve dolaşımı arttırmak için sağlıklı bir vücut ağırlığı desteklemek gerekmeli ve aynı zamanda ruh sağlığınızın iyi olması stresinizin azalmasının nedenleri arasında yer alacaktır.

Aynı zamanda beslenmenize de mutlak dikkat etmelisiniz.

Daha fazlası ve sorunlarınız için doktorumuz SELÇUK AYDIN´la iletişim sayfasındaki numara üzerinden irtibata geçebilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

  • Alemdağ Caddesi Sezer Sokak No:3-5 Ümraniye / İSTANBUL
  • Tel: 0216 634 01 02 - Gsm: 0532 332 45 22
  • info@drselcukaydin.com
HARDERDAR OLUN
E-Bülten listeme kayıt olarak yeni yayınladığım sayfalarımdan haberdar olun.
English Lietuvos Russia Facebook Instagram