Sağlığınız İçin ;
0532 332 45 22

MENÜ

Beyin Damar Hastalıkları14.1.2020

Beyin Sinir Cerrahisi doktoru Op. Dr. SELÇUK AYDIN kişisel web sitesinde beyin damar hastalıkları hakkında bilgilerini aktarmaktadır. Beyinlerde bulunan damarların çeşitli patolojik durumlar sebebi neticesinde tıkanması, daralması veyahut yırtılarak kanın damarın dışına çıkması durumu oluşabilmektedir. Serebrovasküler hastalıklar, stroke, inme terimleri ile aynı anlamda da kullanılabilmektedir. Beyinde oluşan damar tıkanması ve daralması ile oluşmakta olan durumlara beyin damar hastalığı, beyindeki damarların yırtılarak kanın beynin içerisine yayılması durumuna ise beyin kanaması denilmektedir.

İnsanların beyinler gündelik yaşantılarında çok ama çok önemli görevler üstelemektedir. Beyin Damar Hastalıkları netiesinde sorunlar sebebi ile kişide bilinç bozulması, felç, kısmi felç, konuşmada problemler, görme duyusunda problemler, denge bozuklukları vb.. durumlar meydana gelebilmektedir.

Dünya üzerinde ölümlü istatisliklerde ölümlerin sebeplerinin içinde kalp hastalıkları ve kanserlerin ardından üçüncü sırada hasar bırakma bakımında birinci sıradadır. Nörolojik hastalıklar içerisinde ise beyin damar hastalıkları en sık görülen hastalık grubu olarak bilinmektedir.Beyin damar hastsalıklarında görülme ortalamalarında, %72´si 65 yaşın üzerindekilerde, %3´e yakını ise 15 ile 45 yaşın arasında görülmektedir. Beyin damar hastalıkları çocuklarda görülme sıklığı çok nadirdir. Bu hastalık türü yüksek ölüm veyahut sakat bırakma risklerinden ötürü oldukça önemli bir sağlık sorunudur. Bu nedenle hastalıkların saptanması, korunma ve tedavi yöntemleri hakkında mutlaka bir doktor ile birlikte ilerlemelisiniz.

Risklerin giderilmesinde kesinlikle koruyucu tedavi yönünden önem verilmesi gerekmektedir.Düzeltilebilir risk faktörleri: Hipertansiyon, hiperlipidemi (kandaki yağ yüksekliği), Diyabet, obezite, sigara, alkolizm, hiperürisemi( ürik asit yüksekliği), inaktivite  Düzeltilemeyen risk faktörleri: genetik yatkınlık, kalp hastalıkları, enfeksiyon, doğuştan damar hastalıkları.

Daha fazlası için lütfen sitemizde kısa bir gezintiye çıkın. Soru ve sorunlarınız için web sitemizde yer alan numaralar üzerinden randevu alabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

  • Alemdağ Caddesi Sezer Sokak No:3-5 Ümraniye / İSTANBUL
  • Tel: 0216 634 01 02 - Gsm: 0532 332 45 22
  • info@drselcukaydin.com
HARDERDAR OLUN
E-Bülten listeme kayıt olarak yeni yayınladığım sayfalarımdan haberdar olun.
English Lietuvos Russia Facebook Instagram