Sağlığınız İçin ;
0532 332 45 22

MENÜ

Beyin Damarı Anevrizmaları11.1.2019

Beyin damarlarında görülen baloncuklara Anevrizma adı verilir. Anevrizmalar kanama yaparsa riskli bir duruma sebebiyet verebilirler.

Beyin anevrizması, atar damarın bir noktasının genişleyerek balonlaşmasıdır. Bu balonlaşma damarların içinde ki kas tabakasının zayıflamasından dolayı oluşabilir. Damar duvarında oluştuğu bölgede incelme ve zayıflamaya neden olur. Zayıflamanın oluştuğu noktadan damarda yırtılma görülebilir ve beyin içi kanama oluşur. Bu kanamaya subaraknoid denir.

Beyin anevrizmalarının sebebi tam olarak bilinmemekle birlikte bazı faktörlerin etken olduğu tespit edilmiştir. Bu faktörler;

 1) Sigara kullanımı

 2) Yüksek tansiyon

 3) Genetik yatkınlık

 4) Bazı enfeksiyonlar

 5) Kan damarlarında zedelenme ´dir.

Anevrizmalar bazen damarda oluşan küçük bir yırtıktan kanar ve kanama az olur ancak bazen yırtık çok büyük olur ve ciddi bir kanamaya sebebiyet verir. Bu durumda ciddi bulgulara yol açar. Anevrizmalar yavaş büyürler ve her zaman kanamazlar. Anevrizmaların kanamasına yol açan etkenler ve kanama zamanı bilinememektedir. Kanamaya sebep olduğu düşünülen bazı nedenler vardır. Bu nedenerden bazıları ;

  1. Tansiyon
  2. Ağır kaldırmak gibi beyin damarındaki basıncı arttıran durumlar
  3. Bazı ilaçlar ve madde kullanımı
  4. Sigara kullanımı
  5. Bazı ani duygu durumu değişiklikleri gibi nedenler anevrizmaların kanamasına neden olabilir.

Kanamamış Anevrizmalara Nasıl Tanı Konulur?

Henüz kanama yapmayan anevrizmalar bir belirti göstermezler. Genellikle başka bir nedenle beyinin manyetik görüntülenmesinde ortaya çıkarlar. Nadir olarak anevrizmalar kanamadan fazla büyüyerek etrafında bulunan sinirleri sıkıştırarak aksıyan fonksiyonların takibinde tanı konulabilir.

Anevrizmaların Kanaması

Hastalarda bir kaç saatten bir kaç güne kadar uzayabilen çok şiddetli baş ağrıları görülebilir. Bulantı ve kusma, boyun ve ensede şiddetli ağrı, uyku hali ve koma, kol ve bacaklarda güç kaybı gibi belirtileri söz konusu olabilir.

Detaylı bilgi ve doktorumuza soru sormak için sitemizin Soru Sor bölümünü kullanabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

  • Alemdağ Caddesi Sezer Sokak No:3-5 Ümraniye / İSTANBUL
  • Tel: 0216 634 01 02 - Gsm: 0532 332 45 22
  • info@drselcukaydin.com
HARDERDAR OLUN
E-Bülten listeme kayıt olarak yeni yayınladığım sayfalarımdan haberdar olun.
English Lietuvos Russia Facebook Instagram