Sağlığınız İçin ;
0532 332 45 22

MENÜ

Beyin Damarı Tıkanıklığının Belirtileri Nelerdir?16.1.2020

Damar tıkanıklığı, bir kan damarının genellikle damar sertliği ya da bir pıhtı nedeniyle tıkanmasıdır. Tıkanıklığa neden olan pıhtı, sıklıkla damarlarda aterosklerotik plaklar nedeniyle daralmış bölgelerde gelişir.
Peki bir önceki yazımızda hakkında bilgi verdiğimiz Beyin Damar Tıkanıklığı hastalığının belirtileri nelerdir? Gelin hep beraber göz atalım.

Beyin damar tıkanıklığı hastalığının öngörü olarak bilinen bazı belirtileri vardır. Bunlar kusma, bulantı, baş ağrısı, kişinin bedeninde güç kayıpları olması bu güç kayıpları kollarda, bacaklarda olabilir, ayrıca duyu ve işitmede kayıplar gözlemlenebilir, yürümede bozukluk, kişi konuşmasında bozukluk görülebilmektedir. Aynı zamanda görme alanında kayıpların görülmesi, çift görmeler de beyin damar tıkanıklığı belirtileri arasındadır. Sara nöbeti, anlama ve algılama hatta bellek bozuklukları da bunlardan sadece bazılarıdır.

Bu problemlerde beyin fonksiyonlarının yer aldığı organizmalarda en üst derecelerde çeşitlilendirilmektedir. Karmaşıklığın önemine bağlı olarak beyinde bulunan damarların hastalıklarında son derece çeşitli, karmaşık ve ağır klinik tabloları malesef ortaya çıkabilmektedir. Bazı hastalarda bu durumlar hafif seyredebili. Belirsiz olabilir ve tanı koyulamayabilir. Veyahut tam tersi bazı hastalarda ise bu süreç çok hızlı gelişir ve ciddi olması sebebi ile ani ölümler görülebilmektedir. Hastaların pek çoğunda etkilenmiş olan damarda, tıkanma veyahut kanama olmasına ragmen hastalıkların derecesi ve bazı faktörler bağlı olarak yukarıda bahsettiğimiz belirtiler görülebilmektedir.

Sizde şüphelendiğiniz bir durum var ise hemen hiç zaman kaybetmeden kontrollerinizi yaptırabilirsiniz.
 

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

  • Alemdağ Caddesi Sezer Sokak No:3-5 Ümraniye / İSTANBUL
  • Tel: 0216 634 01 02 - Gsm: 0532 332 45 22
  • info@drselcukaydin.com
HARDERDAR OLUN
E-Bülten listeme kayıt olarak yeni yayınladığım sayfalarımdan haberdar olun.
English Lietuvos Russia Facebook Instagram