Sağlığınız İçin ;
0532 332 45 22

MENÜ

Beyin Kanamaları Hakkında9.3.2020

Beyin Kanaması Hakkında bilinmesi gerekenler ve beyin kanamasının özellikleri nelerdir, Op. Dr. SELÇUK AYDIN kişisel web sitesinden bu bilgilere erişebilirsiniz.Genel tanım olarak beyin kanaması kafatasımızın içerisinde, beyin dokusu, beyin boşlukları ve beyinin yüzeyinden olan kanamalara denilmektedir. Beyin kanamaları çok ciddi sorunlara, sakatlıklara ve ölümlere neden olabilmektedir. Yıl içerisinde dünyada yaklaşık 1 milyon kişi beyin kanaması geçirmektedir.

Oluş şekline göre beyin kanamaları travmatik (kaza ve yaralanmalara bağlı) veya spontan (travma dışı nedenlerle, kendiliğinden) olabilmektedir. Gerçekleştiği yere göre ise; epidural (dış beyin zarı ile kemik arasında), subdural (dış beyin zarı ile orta beyin zarı arasında), subaraknoid (orta beyin zarı ile iç beyin zarı/beyin arasında), intraserebral (beyin dokusu içerisinde), intraventriküler (beyin içerisindeki su havuzcukları içinde) kanama şeklinde olabilmektedir. Travmaya bağlı kanamalar bu 5 yerleşimin herhangi birinde veya birkaçında oluşabilmektedir. Kendiliğinden olan kanamalar ise genellikle beyin zarı ile beyin arasında (subaraknoid) veya beyin içerisinde (intraserebral) olarak karşımıza çıkmaktadır. Subaraknoid kanamalar, çoğunlukla beyin damarlarındaki baloncuğun (anevrizma) yırtılması sonucu ortaya çıkmaktadır. Beyin dokusu içerisine olan (intraserebral) kanamalar ise sıklıkla yüksek tansiyona bağlı oluşmakla birlikte, damar baloncuğu (anevrizma) veya yumağı (arteriovenözmalformasyon), beyin tümörü, kan sulandırıcı ilaç kullanımı ve yaşlanmayla birlikte gelişen bazı damarsal bozukluklarnedeniyle de oluşabilmektedir.

Beyin kanamalarında en fazla hipertansiyon, beyinin doğuştan damar bozuklukları, arteriovenöz malformasyon ve anevrizmalar, beyinde oluşan tümörler, kan sulandırıcı maddeler, kafa travmaları, gençlerde amfetamin veya kokain kullanımları sebep olmaktadır.

Yaşadığınız herhangi bir soruna bağlı merak ettikleriniz ve daha fazlası için hemen bizi arayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

  • Alemdağ Caddesi Sezer Sokak No:3-5 Ümraniye / İSTANBUL
  • Tel: 0216 634 01 02 - Gsm: 0532 332 45 22
  • info@drselcukaydin.com
HARDERDAR OLUN
E-Bülten listeme kayıt olarak yeni yayınladığım sayfalarımdan haberdar olun.
English Lietuvos Russia Facebook Instagram