Sağlığınız İçin ;
0532 332 45 22

MENÜ

Beyin Kanaması 17.1.2019

Beyin kanaması, beyinde bulunan damarların yırtılması sonucu beyinde kanama oluşması ve beyin dokusunu tahrip etmesidir. Kafatası içerisinde bulunan beyine sıvı dolması sonucu basınca maruz kalır ve buna bağlı bulgular görülür. İki tip beyin kanaması görülür. Bunlar; İntraserebral (beyin içi kanama) ve Subaraknoid (beyin zarının altına kanama) ´dır.

İntraserebral Kanama; Beyin içinde oluşan kanamalar genellikle küçük atar damarların yırtılması sonucu oluşur. Beyin içerisinde kanamanın olduğu bölgede baskı oluşur ve beynin o bölgesine bağlı olan vücut işlevlerinde aksamalar görülmektedir. Küçük atar damalarda ki yırtılmalar genellikle yüksek tansiyon sebebi ile oluşmaktadır. Yksek tansiyon hastalarında zaman içinde damalar zayıflar ve yırtılmaya yatkın hale gelir. Beyin içi kanamalardan sakınmak için kan basıncını kontrol altında tutmak gerekir.

Subaraknoid Kanama;
Beyin zarı altında oluşan kanamalar genellikle büyük atar damarlarda oluşur. Bu tip kanamalarda beynin bütün çevresine ve beyin-omurilik sıvısının içerisine kan yayılmaktadır. Bu tip kanamaların sebbi ise genellikle byinde bulunan anevrizmaların yırtılmasıdır. Anevrizmalar kimi insanlarda doğuştan oluşan ve sebebi bilinmeyen damar topakcıklarıdır.

Beyin kanamalarının yan etkileri ise; ani ve şiddetli baş ağrıları, görme güçlüğü,konuşma ve yutkunma güçlüğü, el ve kollarda uyuşma, okuma ve yazma güçlüğü, fiziksel hareket kaybı, bilinç kaybı, bulantı ve kusma, vücudun kordinasyonunda bozukluklar ve felçdir. Beyin kanaması tedavisinde amaç hastanın hayatını kurtarmak, kanamanın sebebini ve hasarını ortadan kaldırmaktır. Hastanın uygun pozisyonda yatırılması, hava yolunun açık tutulması, kafa içi basıncının azaltılmasıdır. Basıncı azaltmak için kafatası içerisinde sıvıyla dolmuş bölgelere tüp yerleştirilir.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

  • Alemdağ Caddesi Sezer Sokak No:3-5 Ümraniye / İSTANBUL
  • Tel: 0216 634 01 02 - Gsm: 0532 332 45 22
  • info@drselcukaydin.com
HARDERDAR OLUN
E-Bülten listeme kayıt olarak yeni yayınladığım sayfalarımdan haberdar olun.
English Lietuvos Russia Facebook Instagram