Sağlığınız İçin ;
0532 332 45 22

MENÜ

Beyin Kanaması Sebepleri Nelerdir?7.1.2020

Beyin kanaması geçirmiş olan bir hasta veya geçirmeden önce önlem almak isteyenler beyin kanamasının sebeplerini araştırmaktadır. Bizde doktorumuzun sitesinde size bilgiler aktarmak istedik.

Oluş şekline göre beyin kanamaları travmatik (kaza ve yaralanmalara bağlı) veya spontan (travma dışı nedenlerle, kendiliğinden) olabilmektedir. Gerçekleştiği yere göre ise; epidural (dış beyin zarı ile kemik arasında), subdural (dış beyin zarı ile orta beyin zarı arasında), subaraknoid (orta beyin zarı ile iç beyin zarı/beyin arasında), intraserebral (beyin dokusu içerisinde), intraventriküler (beyin içerisindeki su havuzcukları içinde) kanama şeklinde olabilmektedir. Travmaya bağlı kanamalar bu 5 yerleşimin herhangi birinde veya birkaçında oluşabilmektedir. Kendiliğinden olan kanamalar ise genellikle beyin zarı ile beyin arasında (subaraknoid) veya beyin içerisinde (intraserebral) olarak karşımıza çıkmaktadır. Subaraknoid kanamalar, çoğunlukla beyin damarlarındaki baloncuğun (anevrizma) yırtılması sonucu ortaya çıkmaktadır. Beyin dokusu içerisine olan (intraserebral) kanamalar ise sıklıkla yüksek tansiyona bağlı oluşmakla birlikte, damar baloncuğu (anevrizma) veya yumağı (arteriovenözmalformasyon), beyin tümörü, kan sulandırıcı ilaç kullanımı ve yaşlanmayla birlikte gelişen bazı damarsal bozukluklarnedeniyle de oluşabilmektedir.

Beyin kanaması en fazla, travmaya uğramış olgularda görülür. Özellikle bir trafik kazası, düşme gibi travmalardan sonra beyin kanaması görülebilmektedir. Travmadan sonra cilt altında oluşan kanamalar, özellikle çocuklarda çok önemlidir. Çünkü bunlar herhangi bir şekilde tedaviye ihtiyaç göstermeseler de, çocuğun kan miktarı az olduğundan, cilt altıyla kafatası arasında biriken kanama çocukta kansızlığa neden olabilmektedir. O nedenle bu beyin kanaması miktarının kesinlikle saptanıp çocuğa kan takviye edilmesi gereklidir. Beyin kanaması çeşitlerini sayacak olursak epidural kanama, subdural kanama, bebek sallama sendromu, subaraknoid kanama ve beyinde kanama yapan bir diğer sebep anormal damarlaşmalardır.

KISA BAŞLIKLARLA AÇIKLAMAK GEREKİRSE BEYİN KANAMASININ NEDENLERİ


Bazı risk faktörleri ve beyin kanaması nedenleri vardır. En yaygın olanları şunlardır:

– Kafa travması

Yaralanma, 50 yaşından küçükler için beyinde en sık kanama sebebidir.

– Yüksek tansiyon

Bu kronik durum, uzun bir zaman zarfında kan damarı duvarlarını zayıflatabilir. Tedavi edilmeyen yüksek tansiyon, beyin kanamalarının önemli bir nedendir.

– Anevrizma

Bu şişen bir kan damarı duvarındaki zayıflamadır. Yırtılabilir ve kan beynin içine akabilir bu da felce yol açabilir.

– Kan damarı anormallikleri (Arteriyovenöz malformasyonlar)

Beynin içindeki ve çevresindeki kan damarlarındaki zayıflıklar doğumda mevcut olabilir ve sadece semptomlar gelişirse teşhis edilebilir.

– Amiloid anjiyopati

Bu, bazen yaşlanma ve yüksek tansiyon ile ortaya çıkan kan damarı duvarlarının anormalliğidir. Büyük bir nedenden önce çok küçük, fark edilmez kanamalara neden olabilir.

– Kan veya kanama bozuklukları

Hemofili ve orak hücreli anemi hem azalmış kan trombositlerine katkıda bulunabilir.

– Karaciğer hastalığı

– Beyin tümörü

– Alkol, uyuşturucu v.b maddelerin kullanımı

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

  • Alemdağ Caddesi Sezer Sokak No:3-5 Ümraniye / İSTANBUL
  • Tel: 0216 634 01 02 - Gsm: 0532 332 45 22
  • info@drselcukaydin.com
HARDERDAR OLUN
E-Bülten listeme kayıt olarak yeni yayınladığım sayfalarımdan haberdar olun.
English Lietuvos Russia Facebook Instagram