Sağlığınız İçin ;
0532 332 45 22

MENÜ

Beyin Kanamasının Belirtileri11.2.2019

Beyin Kanamasının Belirtileriyle ilgili kısa bir bilgilendirmeye sitemizde sizler için yer verdik. Bu bilgilendirmede yer alan en ufak bir benzerlik varsa mutlaka doktorunuzdan randevu alın.

Dr. Selçuk Aydın´a iletişim sayfasında yer alan numaralardan ulaşabilirsiniz.

Beyin kanamasının çok çeşitli sebepleri mevcuttur. Doğuştan gelen, damar gelişimindeki bozuklukların kanamaya neden olabileceği gibi damar iltihaplanması, başa alınan darbeler, tansiyonda yükselme, damar sertleşmesi gibi birçok durum beyin kanamasına neden olabilir. Sigara ve alkol kullanımı, şeker hastalığı gibi sebepler de riskleri arttırabilir. En çok karşılaşılan sebepse düşme, çarpma sonucu oluşan kafa travmalarıdır. Beyin kanamasına sebep olabilecek durumlar oldukça tehlike arz ederler, bilinen rahatsızlıkların beyin kanamasına sebep olmadan kontrol altına alınması önem taşır.

 Beyin kanaması ihtimali doğurabilecek çarpma, düşme gibi vakalarda dikkatli olunması elzemdir. Küçük belirtilerin üzerinden atlanmaması hayat kurtarabilir. Kanama gerçekleşen damar veya damarların beslediği alan ve kan birikmesinin baskıladığı alana göre belirtiler değişebilir. Beyin kanamalarında en çok rastlanan belirtiler arasında, mide bulantısı ve ardından kusma, şiddetli ve geçmek bilmeyen baş ağrısı sayılabilir. Bunun dışında, anlamada sıkıntılar yaşamak, yutkunma ve solunumun zorlaşması, görme ve denge kaybı, uyku bastırması beyin kanamasına işaret ediyor olabilir. Buna bağlı olarak başınıza bir darbe aldığınızda önlem olarak bir süre uyumamanız önerilir. Beyin kanamasında fokal bulgulara da rastlanabilir; kol ve bacaklarda güçsüzlük hissi, konuşmada bozukluk, göz kapağının düşmesi gibi. Epilepsi krizleri, düşmeyen ateş ciddi durumla işaret ediyor olabilir. Yine, ensenin hareketlerinin kısıtlanması, bilinç kayması, inme, koma durumuna girme de kanama belirtisi olabilir. Kanama başladıktan sonraki ilk iki saat müdahale açısından çok önemlidir. Erken müdahalelerde geri dönüşü olmayan hasarlar daha az görülür.

Bu, kanamanın miktarına ve beynin neresinde olduğuna göre değişir. Eğer kanama çok fazla miktarda ise yerinin pek önemi yoktur. Bunların çoğu ne yazık ki ölümle sonuçlanır.Eğer kanama beynin çok önemli görevler gerçekleştiren bölgesinde ise kanama çok küçük bile olsa konuşma bozukluğu veya tam felç gibi çok önemli belirtiler verebilir.Eğer kanama omurilik soğanında ise bu bölgenin yaşamsal önemi nedeni ile çok ağır klinik tablo ve ölüm görülebilir.Kanama çok büyük bir hacimde ise sadece kanama bölgesinde bozukluk yaratmakla kalmaz, beynin diğer bölgelerine de baskı oluşturarak buna ait bulgular geliştirir. İleri dönemlerinde hastalarda uykulu durum, koma ve ölüme dahi neden olabilir.

Dr. Selçuk Aydın´a iletişim sayfasında yer alan numaralardan ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

  • Alemdağ Caddesi Sezer Sokak No:3-5 Ümraniye / İSTANBUL
  • Tel: 0216 634 01 02 - Gsm: 0532 332 45 22
  • info@drselcukaydin.com
HARDERDAR OLUN
E-Bülten listeme kayıt olarak yeni yayınladığım sayfalarımdan haberdar olun.
English Lietuvos Russia Facebook Instagram