Sağlığınız İçin ;
0532 332 45 22

MENÜ

Beyin Tümörleri29.1.2018

Beyin tümörlerinin görülme sıklığı 100.000 de 1’dir. Kabaca iki guruba ayırabiliriz.
 
1-İyi huylu tümörler
2-Kötü huylu tümörler
İYİ HUYLU TÜMÖRLER (BENİGN TÜMÖRLER)

Bazı tümörler çok yavaş geliştikleri için “iyi huylu” olarak nitelendirilirler. Oldukça sert kıvamdadırlar ve beyin dokusundan keskin sınırlarla ayrılırlar. Ameliyatta tümör dokusunun tümü veya tümüne yakın kısmı çıkarılabilir.

Ancak;tümör iyi huylu olmasına rağmen yerleştiği yer bakımından büyük risk taşıyabilir ve kötü huylu tümör gibi hayati tehlike arz eder. Bu tür tümörler beynin çok hassas bölgelerine komşudurlar.Bu bölgeye yapılacak ameliyatlar beynin hassasiyeti nedeniyle ölüm veya ameliyat sonrası felç kalma riski taşır. İşte bu nedenle,tümörün kendisi “iyi huylu” olsa bile yerleşme bölgesinin riski açısından tehlikelidirler.

Not: Beynin bazı bölgelerine ameliyat esnasında rahatlıkla dokunabilir veya kesip bir parçasını çıkarabilirsiniz. Mesela; beynin frontal denilen ön bölgesinde olduğu gibi.  Ancak; bazı bölgeleri değil kesmek, bir iğne ucu kadar dokunmak bile ölümle sonuçlanabilir. Bu yüzden tümörün yerleştiği bölge ameliyatın sonuçları bakımından çok önemlidir.


Resimde keskin sınırlarla beyin dokusundan ayrılmış “iyi huylu” tümör görüyorsunuz.
 
 
KÖTÜ HUYLU TÜMÖRLER (MALİGN TÜMÖRLER)
 
Kötü huylu tümörler; çok çabuk üreyen tümörlerdir.Bazı tümörler ameliyattan sonra hastaya ancak 6 ay 1 yıl kadar yaşama şansı tanır. Çamur kıvamında olurlar ve beyin dokusundan ayırt edilmeleri zordur. Ameliyatla tamamen çıkartılmazlar. Bu nedenle geride kalan tümör parçaları tekrar üremeye devam ederler.
Ancak,bu kötü huylu tümörlerde aralarında az kötü veya çok kötü olarak ayırmak mümkündür. Bu ayırım da tümörün büyüme hızına göre yapılmaktadır. Ameliyat sonrası tedavi destekleri ile uzun süre yaşatılan hastalar vardır. 
 
Beyin tümörlerinin belirtileri:
1-      Çok sıklıkla görülen baş ağrıları
2-      Sebepsiz kusmalar. (Genelde fışkırır tarzda olur)
3-      Sara (Epilepsi ) tarzında bayılmalar
4-      Kişilik bozuklukları
5-      Vücutta kısmi felçler
 
Kesin teşhis beyin MRG çekimi ile yapılır.
 
TEDAVİ

Tümörler ameliyatla bulundukları yerden çıkarılırlar.Ancak beynin bazı bölgelerine ulaşmak zor olduğundan tümörün hepsi çıkarılamayabilir. Bu takdir de kemoterapi ve radyo terapi yapılarak hastanın ömrü mümkün olduğunca uzatılmaya çalışılır.
 Bazı tümörler gama-knife denen bir aletle kafatası açılmadan da tedavi edilebilirler. Buna bıçaksız ameliyat da diyebiliriz. Tümör veya damarsal anormallikler kafatası açılmadan gama knife (Gama ışın bıçağı) ile dışarıdan yakılabilir. Bu oldukça yeni bir buluş olup,ülkemizde bazı büyük merkezlerde uygulanmaktadır. Her vakaya ,her tümöre uygulanmaz.
 
Tümör ameliyatları kafatasında bir pencere açılarak yapılır.Kafa kemikleri kıl testereler yardımıyla kesilir ve açılan kemik penceresinden içeri girilerek tümör çıkarılır.Ameliyat sonrasında kemik pencere kafatasına açılan küçük delikler vasıtasıyla tellerle tutturulur.
Bazı tümörlerde ise burundan girilerek ameliyat edilirler. Bu tümörler hipofiz bezinin tümörleridir. Oldukça kolay ameliyatlardır. Ameliyat sonrası hastanede kalma süreleri ve iyileşme süreleri daha kolaydır.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

  • Alemdağ Caddesi Sezer Sokak No:3-5 Ümraniye / İSTANBUL
  • Tel: 0216 634 01 02 - Gsm: 0532 332 45 22
  • info@drselcukaydin.com
HARDERDAR OLUN
E-Bülten listeme kayıt olarak yeni yayınladığım sayfalarımdan haberdar olun.
English Lietuvos Russia Facebook Instagram