Sağlığınız İçin ;
0532 332 45 22

MENÜ

Boyun Fıtığında Doğru Yaklaşım Nedir?22.11.2019

Op. Dr. SELÇUK AYDIN´ın kişisel web sitesinde yer alan içerikler dahilinde Boyun Fıtığı ile ilgili doğru bilgileri anında öğrenebilir ve kendisinden randevu talep edebilirsiniz.

Boyunda oluşan ağrıların bir çok nedeni olabilir, boyun fıtığı omurların arasında oluşan disk denilen yapının zorlanması ile , ağır kaldırılması gibi durumlar sonrasında etrafında bulunan liflerinizin yırtılmasıyla sinir kanalınıza doğru çıkıntı yapmasıdır. Genelde masa başında ve ofis çalışanlardında oluşabilen boyun fıtığı oldukça riskli bir durum haline gelebilmektedir. Bir çok belirtisi vardır ancak en bilinenleri, boyunda, sırtta, kolda oluşan ağrılardır. Ağır kaldırmak, öksürük ve hapşırık sırasında bu ağrılar daha şiddetli olmaktadır. Kola doğru da yayılım gösterebilen bu ağrıların neticesinde kişilerde sinir kökünde oluşan hasara bağlı olarak ellerde, kollarda karıncalanmalar, uyuşmalar ve güç kayıpları olabilir.

Boyun fıtığı konusunda sadece MR bazen yeterli olamıyor. Tam ve düzgün bir muayene ile EMG bulgularını görmek gerekebilir. Sadece MR´a bakarak ameliyat kararı vermek çok doğru bir yaklaşım olayacaktır.

Peki doğru yaklaşım nasıl olur?


Boyun fıtığı bulunan hastalarda MR ile teşhis edilmiş olan hastalarda genelde boyun fıtığına bağlı sinir kökü sorunları olup olmadığı anlanılmalıdır. Bunun için detaylı bir fizik muayene, EMG çekimi önerilmektedir. Fizik muayene sırasında hastalarımızda sinir kökleri zarar görmüş ise, kollarda olası his kusurları ve güç kayıpları tespit edilmelidir.

EMG sayesinde ameliyat gerekip gerekmediği konusunda da fikir sahibi oluruz. Ayrıca EMG ile hangi kasların en çok etkilendiği tespit edilerek fizik tedavide o kaslara yönelik tedaviler belirlenir.

Sizlerde sorularınız ve muayene için hemen doktorumuzu arayabilir, randevu talep edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

  • Alemdağ Caddesi Sezer Sokak No:3-5 Ümraniye / İSTANBUL
  • Tel: 0216 634 01 02 - Gsm: 0532 332 45 22
  • info@drselcukaydin.com
HARDERDAR OLUN
E-Bülten listeme kayıt olarak yeni yayınladığım sayfalarımdan haberdar olun.
English Lietuvos Russia Facebook Instagram