Sağlığınız İçin ;
0532 332 45 22

MENÜ

Boyun Omurga Kanal Darlığı ve Ameliyatları13.02.2018

Boyun omurları içinde yer alan, omurilik ile kol ve bacaklara giden sinirlerin geçtiği kanala boyun omurilik kanalı denir. Bu kanal bazı kişilerde doğuştan biraz dar olabilir. Yaş ilerledikçe omurga kemiklerini birbirine bağlayan faset eklemleri kabalaşır, irileşir yani kireçlenir ve kanalı daraltmaya başlar.

Kanalın arka duvarında yer alan bağ dokusu yani ligamanlar da kireçlenir ve kanalı daraltmaya başlar. Omurların arasında bulunan diskler sertleşir ve ezilerek çökmeye başlar. Bu da sinirlerin çıktığı kanalı daraltmaya başlar.

Önden arkaya doğru oluşan fıtıklar da kanal darlığına katkıda bulunur. Bazen boyun kayması da olaya eklenir ve kanal darlığı çok şiddetlenir. Boynun kavisli yapısının bozulması, düzleşmesi, öne doğru açılanması olaya iştirak eder.

Bu etkiler yaşla birlikte artar ve ileri yaşlarda (genellikle 50 yaşından sonra) sorun oluşturmaya başlar. Sürekli aynı pozisyonda çalışan ve ağır iş yapan kişilerde daha sık görülür.Şekil 1: Normal ve daralmış omurilik kanalının şematik görünümüŞekil 2: Boyun omurilik kanal darlığının MR görüntüsü. Yuvarlak içine alınan bölgelerde omuriliğin sıkıştığı izlenmektedir.


    Önceleri kronik boyun ağrısıyla kendini gösteren bu durum daha sonra kol ve bacaklara giden 1 veya 1´den fazla sinirin ya da tüm omuriliğin sıkışmasına ait belirtiler verir. Kollarda özellikle çalışırken artan uyuşma, bacaklarda kasılma ve kramplar, kol ve bacaklarda çeşitli derecelerde güçsüzlük meydana gelir. İleri evrelerde ellerini kullanamaz hale gelir, yürüme iyice güçleşir, idrar ve gayta kaçırma başlayabilir.

    Bu şekilde şikayeti olan hastaların mutlaka ameliyat olması gerekir. Ameliyat olmadıkları taktirde yürüme mesafeleri her yıl azalacak, kişisel ihtiyaçları için ellerini kullanamayacak ve en sonunda bağımsız hareket edemeyecek hale gelecektir. Bu nedenle bu tür hastaların ileri yaşlarda bu tür sorunlar yaşamaması için belirtilerin başladığı erken yaşlarda ameliyat olmaları onların lehine olacaktır.

    Boyun kanal darlığı ameliyatları darlığın oranı, kaç seviyede olduğu, hastanın yaşı, genel sağlık durumu, daha önce ameliyat olup olmadığı ve boyun yapısına göre boynun önünden veya arkasından açılarak yapılır. Hangi yöntemin hasta açısından daha iyi olacağına, yapılan tetkikler neticesinde hekim karar verir.

    Boynun arkasından yapılan ameliyatlar açık ameliyatlardır. Genel anestezi ile (uyutularak) yüzüstü pozisyonda yapılır. Omurga arka duvarını oluşturan kemik yapılar, kabalaşmış eklemler ve bağ dokuları temizlenir ve omurilik rahatlatılır. Boynun yük taşıma kapasitesi ve direnci azaldığı için vida ve rod sistemleri ile güçlendirilir. Hastalar genellikle aynı gün ayağa kalkabilir ve ertesi gün taburcu edilebilir.Şekil 3: Boynun arkasından yapılan cerrahi işlemin şematik görünümüŞekil 4: Solda ileri derecede boyun omurilik kanal darlığını gösteren MR görüntüsü.
Sağda arkadan      (enseden) yapılan kanal genişletme ameliyatı sonrası çekilen MR görüntüsü


    Boynun önünden yapılan ameliyatları arkadan yapılan ameliyatlara göre nispeten daha kolaydır ve hasta iyileşme dönemi açısından daha konforludur. Genel anestezi ile (uyutularak) sırtüstü pozisyonda yapılır. Omurga kemikleri arasındaki diskler temizlenir. Kireçlenmiş ligamanlar temizlenir. Bazen omurga kemikleri arasında çıkarılan disklerin yerine suni disk protezi ya da kafes (cage) koymak yeterli olurken bazen vida-plak sistemi ile desteklemek gerekir. Hastalar aynı gün ayağa kalkabilir ve ertesi gün taburcu olabilirler.Şekil 5: Boynun ön ve sağ tarafındaki küçük bir kesi ile yapılan kapalı ameliyat yöntemiŞekil 6: Omurgaların önden küçük bir vida-plak sistemi ile sabitlenmesi şematik görünüm

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

  • Alemdağ Caddesi Sezer Sokak No:3-5 Ümraniye / İSTANBUL
  • Tel: 0216 634 01 02 - Gsm: 0532 332 45 22
  • info@drselcukaydin.com
HARDERDAR OLUN
E-Bülten listeme kayıt olarak yeni yayınladığım sayfalarımdan haberdar olun.
English Lietuvos Russia Facebook Instagram