Sağlığınız İçin ;
0532 332 45 22

MENÜ

Boyun Omurilik Daralması Ameliyatı13.06.2018

Boyun Omurilik Daralması Ameliyatına Dair Herşey ! Dr. Selçuk AYDIN kişisel web sitesinde aradığınız tüm soruların yanıtını bulacaksınız. Boyunda Omurilik kanalı daralması, omurların hemen arkasında yer alan omurilik kanalının çepeçevre daralarak, yukardan aşağı içinden geçen omuriliği çeşitli seviyelerde sıkıştırması ve beraberinde de sinir köklerine yaptığı basıdır. Bu hastalarda kollarda ve/veya ellerde güçsüzlük, karıncalanma, uyuşma daha ciddi olgularda bacaklarda güçsüzlük, işlev kaybı ve yürüme bozukluğu görülebilir.

Boyun Omurilik kanalı daralması (Servikal Spinal Stenoz) ; omurların hemen arkasında bulunan omurilik kanalının çepeçevre daralarak, yukardan aşağı içinden geçen omuriliği çeşitli seviyelerde sıkıştırması ve beraberinde de sinir köklerine yaptığı basıdır. Boyun kanal daralmasıBu hastalarda kollarda ve/veya ellerde güçsüzlük, karıncalanma, uyuşma daha ciddi olgularda bacaklarda güçsüzlük, işlev kaybı ve yürüme bozukluğu görülebilir.

Boyun Omurilik Daralmasının Tanısı Nedir?

Boynun direk röntgen filmleri, boyun dar kanal tanısını doğrulamak için yeterli bilgi vermeyebilir. Genellikle bu tanıyı koymak için Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRG) kullanılır. MRG, dar kanalı ve sıkışmış omuriliği çok ayrıntılı olarak gösterir. Bilgisayarlı Tomografi (BT), servikal kanala taşan kemik yapıları daha iyi görmek için kullanılabilir. Sinir iletilerinin değerlendirildiği elektrofizyolojik testlerle, dar kanalın diğer hastalıklarla ayırıcı tanısı yapılabilir. Elektromiyografi (EMG) ve sinir ileti hızı calışmaları dar kanal ile periferik sinir hastalıkları, özellikle de periferik sinir sıkışmalarının ayırıcı tanısında yardımcı yöntemlerdir. Somatosensoryal uyarılmış potansiyeller (SEP), kol veya bacaktan verilen uyarının beyinden kaydedilmesi şeklinde yapılan test olup iletideki aksama ve omurilik basısını gösterir.

Teşhis Çok Önemli

Boyunda veya sırtta dar kanalı bulunan hastalarda da fizik tedavi ve diğer cerrahi dışı tedavi metotları prensip olarak ilk tercihtir. Ancak deneyimli ellerde usulüne uygun yapılan yeterli bir cerrahi müdahale hastaları rahatlatabilmektedir. Bu nedenle uzman doktor ameliyata gerek görüyorsa geciktirilmemesinde yarar vardır. Ayrıca operasyon ne kadar erken yapılırsa elde edilen sonuçlar da o kadar yüz güldürücü olmaktadır. Zamanında müdahale edilmezse hastalık giderek ilerlemekte, çünkü seneler geçtikçe omurilik kanalı doğal olarak daha fazla daralmaktadır.

Muayene ve randevu talepleriniz için doktorumuza iletişim sayfasında yer alan numaralardan ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

 • Endoskopik Bel Fıtığı
  Bel fıtığı, daha çok bel ve boyun omurları arasında yer alan ve bir tür kıkırdak yapıdan oluşan,?disk? olarak adlandırılan kıkırdak benzeri dokuların bozulması sonucu sinirlerin sıkışmasına yol açan bir hastalıktır.
 • Tam Kapalı Fıtık Ameliyatı
  Tam Kapalı Fıtık Ameliyatı Türkiye´de en yaygın rahatsızlıklardan biri olan bel fıtığı problemi, ?Tam Kapalı? bel fıtığı ameliyatı ile çok daha kolay ve hızlı tedavi edilebiliyor.
 • Endoskopik Bel ve Boyun Fıtığı Ameliyatları
  Endoskop cihazı, ucunda HD kamera ve ışık kaynağı bulunan, uzun bir çubuk şeklinde kanül ve buna bağlı HD ekran ile kayıt cihazından oluşur. Kamera ve ışık kaynağının bulunduğu ucun görüntüyü net gösterebilmesi için çalışıla
 • Hidrosefali Ameliyatı
  Hidrosefali Ameliyatına dair bir çok bilgiye doktorumuzun kişisel web sitesinden ulaşabilir ve aklınıza takılan tüm soruları doktorumuza iletebilirsiniz.
 • Alemdağ Caddesi Sezer Sokak No:3-5 Ümraniye / İSTANBUL
 • Tel: 0216 634 01 02 - Gsm: 0532 332 45 22
 • info@drselcukaydin.com
HARDERDAR OLUN
E-Bülten listeme kayıt olarak yeni yayınladığım sayfalarımdan haberdar olun.
English Lietuvos Russia Facebook Instagram