Sağlığınız İçin ;
0532 332 45 22

MENÜ

Dirsekte Sinir Sıkışması Ameliyatı25.04.2018

Dirsekte Sinir Sıkışması Ameliyatı ile ilgili bazı bilgileri sizlerle web sitemiz aracılığı ile paylaştık. Detaylı bilgi ve randevu için ileitşim numaralarımızdan ulaşabilirsiniz.

Eldeki kasların çalışması ulnar, median ve radial sinirleriyle gerçekleşir. Ulnar sinir, koltuk altından başlayıp dirseğin iç yan tarafındaki tünelden geçerek, ön kola doğru gelir. Tünelde ulnar sinirin sıkışmasıyla dirsekte sinir sıkışması veya diğer adıyla kubital sinir sıkışması meydana gelir.Ulnar sinir, omurganızdan elinizdeki bazı kasları çalıştırmakta, küçük ve yüzük parmağınızda his duyusunun olmasını sağlamaktadır. Sinir kola inerken, dirsekte medial epikondil adı verilen kemik çıkıntılı bir bölgede öne geçer. Bu noktada yüzeye oldukça yakınlaşır. Bu alana ani bir dokunuşla, sıklıkla ulnar sinirin geçici iritasyonunu yaşayabilirsiniz.

Dirsekte sinir sıkışmasının belirtileri nelerdir?

* Dirsek ve el çevresinde ağrı

* Küçük parmak yüzük parmakta uyuşma, karıncalanma, uyuşma, keçeleşme

* Eldeki bazı kaslarda zayıflama

* Küçük ve yüzük parmakları düzeltememek

* Azalmış kavrama gücü

Dirsekte sinir sıkışmasının sebepleri nelerdir?

Kubital tünel sendromunun birçok nedeni vardır ancak her zaman ulnar sinirin sıkışması veya tahrişinden kaynaklanmaktadır. Yaş ilerledikçe sinirlerimiz daha duyarlı hale gelir. Irritasyonun sıklıkla belirli bir faaliyete bağlı olduğu ortaya çıkarılmıştır. Uzun bir süre zarfında, ulnar siniri tekrar tekrar rahatsız eder.

Dirsekte sinir sıkışması hastalığı bir beyin cerrahı tarafından muayene edilerek saptanabilir. Kesin tanı için EMG testinden yardım alınır. Tespit edilen hastalığın derecesine göre tedavi planlanır. Erken dönem hastalarına dirseği doğru tutma pozisyonları gösterilir, dirseği düz tutmayı sağlayan splintler önerilebilir, ilaç tedavisi uygulanabilir. İleri aşamadaki hastalara cerrahi işlem gerebilir. Dirsekte sinir sıkışması ameliyatı genellikle dirsek bölgesi uyuşturularak yapılır. Operasyon sırasında ulnar sinir, dirsekte bulunan iki çıkıntılı kemik arasından çıkarılarak dirseğin ön kısmına taşınır. Hasta genellikle aynı gün taburcu edilir.

Detaylı bilgi ve sorularınız için sitemiz üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

  • Alemdağ Caddesi Sezer Sokak No:3-5 Ümraniye / İSTANBUL
  • Tel: 0216 634 01 02 - Gsm: 0532 332 45 22
  • info@drselcukaydin.com
HARDERDAR OLUN
E-Bülten listeme kayıt olarak yeni yayınladığım sayfalarımdan haberdar olun.
English Lietuvos Russia Facebook Instagram