Sağlığınız İçin ;
0532 332 45 22

MENÜ

Karpal Tünel Sendromu Nedir? Kimlerde Görülür?31.1.2020

El bileğinizde şiddetli, sürekli bir ağrı hissediyorsanız, his kaybı ve uyuşma oluyorsa, bunların yanında bir de bilgisayarla çalışıyorsanız ya da ev hanımıysanız dikkat! Karpal Tünel Sendromu yaşıyor olabilirsiniz.Sinir ağı olan median sinirin el bileğinden geçen kanallarda meydana gelen sıkışmasına karpal tünel sendromu denir. Karpal kanal bilekte bulunur. Başparmakla birlikte 2. ve 3. parmaktaki hareketi ve hissetmeyi sağlayan medyan sinir, bu kanaldan parmaklarımızı bükmemizi, elimizi yumruk yapabilmemizi tutma ve kavramamızı sağlayan tendonlarla birlikte geçer. Bu kanalın üzerini örten bağ genişleyip şişerse, dar ve sert olan karpal tüneldeki medyan siniri sıkıştırarak, elin ilk üç parmağında hissizlik, karıncalanma, güçsüzlük veya ağrıya neden olabilir. Bu belirtiler bir veya iki elde olabilmekle beraber genellikle en çok kullanılan elde önce meydana gelir.

Karpal tünel sendromu (KTS), karpal tünelde bulunan medyan sinirin hastalığıdır. Patofizyolojisi, karpal tünelden geçen medyan sinirin sıkışması olarak düşünülebilir. Metal sektöründe bu hastalığa neden olam risk faktörü tekrarlayan el hareketleri, sıkı kavrama, ellerin doğal olmayan pozisyonlarda kalması, avuç içinde mekanik stres ve titreşimdir. Bileğin tekrarlanan işlerde;gerilme, bükülme, dönme, sağa veya sola eğilme, hareketleri, avuç içiyle bastırma, sıkma hareketleri hastalığa neden olur. Bu hareketler; zımparalama, taşlama, cilalama, temizlik işleri, montaj, paketleme, çekiç kullanma sırasında sıkça yapılmaktadır. Metal sektöründe karpal tünel sendromu ile ilişkilendirilen ve meslekler şunlardır:

Cırcırlar tornavida ile iterek yapılan işçiler    
Mekanikçiler
Sprey tabancası kullanma    
Boyacılar
Konveyör bantları üzerindeki malzemelerle çalışma   
Montaj işçileri
Ovalama    
Temizlik İşçileri
Diş baskı yaratan tam olmayan eldiven giymek    
bakım çalışanları
Anahtar çevirme    
Anahtar
havalı el aletleri    
Montaj ve Mekanik iş yapanlar

Belirtileri(semptom) ve Bulgular:

* Uyuşma
* Sakarlık
* El, omuz ve dirsek ağrilarıyla uyanma
* Kronik ağrılar
* Ellerde üşüme veya hassasiyet
* Basit işlerde elleri kullanma güçlüğü
* Karıncalanma

iş ve aktivitelere göre farklılık göstermekle birlikte uyuşukluk gibi şikayetler olabilir. Hasardan koruna bilmek için en önemlisi erken tanı konulmasıdır. İlerleyen dönemlerde; şişik, uyuşukluk karıncalanma, hareket becerilerinde azalma, kuvvet kaybı görülebilir. Aralıklarla dinlenmek ve Ağrı başlamadan önceki dönemde uyuşukluğu azaltmak için; istirahat, soğuk ve sıcak kompres ilk dönemlerde faydalı olmaktadır.

Detaylı bilgi ve muayene için iletişim sayfamızdan doktorumuza ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

  • Alemdağ Caddesi Sezer Sokak No:3-5 Ümraniye / İSTANBUL
  • Tel: 0216 634 01 02 - Gsm: 0532 332 45 22
  • info@drselcukaydin.com
HARDERDAR OLUN
E-Bülten listeme kayıt olarak yeni yayınladığım sayfalarımdan haberdar olun.
English Lietuvos Russia Facebook Instagram