Sağlığınız İçin ;
0532 332 45 22

MENÜ

Konjenital Skolyoz ( Doğumsal Skolyoz )5.12.2019

Konjenital Skolyoz ( Doğumsal Skolyoz ) ile ilgili detaylı bilgi ve bilgilendirmeleri Doktorumuzun web sitesinden hemen inceleyebilirsiniz.

Bebeğin anne rahminde gelişimi esnasında oluşan omurların veyahut farklılaşmasında meydana gelmiş olan bozukluklarının bağlı olduğu omurganın S şeklinde eğriliğine denilmektedir. Konjenital kelimesi, skolyozun yeni doğmuş bebekte mevcut olması durumudur. Konjenital skolyoz doğum öncesinde omurların oluşumu ya da farklılaşması aşamasındaki sorunlara bağlı (genelde gebeliğin 4-8 haftaları arasında) ortaya çıkar. Bir veya daha fazla omurun tam oluşmaması ya da omurların kısmen ya da tamamen yapışık olması skolyoza sebep olur. Konjenital skolyozda omurilikte (% 41), kalpte (% 7-12) ve böbrekte de (% 20) eşlik eden anormallikler görülebilir. 

Doğuştan Skolyozun toplum içerisinde görülme sıklığı %1-4 arasındadır.

Genetik ve çevresel etkenlerin rol oynadığı doğuştan skolyozda omurların oluşumunda rol oynamakta olan genlerinizde bozuklukların neden olduğu söylenebilir. Aynı derecede birinci derece akrabalar arasında skolyoz var ise, bir kişide skolyoz görülme olasılığı %15 civarında olacaktır. Aynı zamanda dünya genelinde yapılan bazı deneysel çalışmalar neticesinde de karbon monoksite maruz kalmış olan hayvan embriyolarında omurga anormallikleri de meydana gelmektedir.

Doğuştan Skolyoz Bulguları

Doğuştan skolyozda omurga yana doğru eğriliği, anormal kamburluk veyahut anormal içe doğru eğrilik, ayrıca sırtta cilt bulguları, kıllanma artışı, gamzeler, renk değişklikleri görülebilmektedir. Doğuştan skolyoz bulguları arasında birbirine eşit olmayan omuz, bel veyahut kalçalar da görülebilir. Bacaklara göre kişinin gövdesinin kısalığında bir orantısızlık bulunması ve denge bozuklukları da bazı belirtileri arasındadır.

Genelde ilerleyici olan konjenital skolyozda, bebek anormal omurgayla doğmasına karşın başlangıçta eğrilik gözlenmeyebilir. Çoğunlukla büyümenin devam etmesiyle eğrilik kendini gösterir. Bazı durumlarda ise eğriliğin seyri ergenlikteki hızlı büyüme evresine kadar son derece yavaş ilerler.  Bu nedenle konjenital skolyozun erken tanısının saptanması açısından ebeveynlerin son derece dikkatli olmaları gerekmektedir. Aileler bebeğin boynunda, sırtında, belinde, herhangi bir dengesizlik ya da farklılık gördüğü anda zaman kaybetmeden hekime başvurmalıdır. Erken dönemde ortaya çıkan konjenital skolyoz tedavisi süreci küçük yaşlarda cerrahi müdahaleyi gerektirebilir. Ayrıca konjenital skolyoz hastası olan çocuklarda omurga anormalliklerinin sebep olduğu eğriliklerin altında veya üstünde vücut bütünlüğünün ve dengenin sağlanması için ikincil omurga eğriliği gelişebilmektedir. Öyle ki, bu eğrilik zaman içerisinde birincil eğrilikten daha da büyük boyutlara ulaşabileceği için tanı konulduktan sonra da düzenli olarak eğriliklerin takip edilmesi gerekmektedir.

Doğuştan (konjenital) Skolyoz tedavisinde amaç nedir?

* Deformite gelişmiş ise düzeltmek
* Deformite gelişmemiş ise gelişmesini engellemek
* Omurganın büyüme potansiyeli korumak ve büyümesini sağlamak
* Göğüs kafesi gelişimini sağlamak ve akciğer-kalp fonksiyonlarını korumak
* Boy kısalığı, kozmetik ve psikolojik sorunların önüne geçmek

 Bu hastalarda tedavi uygulanmadığı taktirde, çocuğun büyümesiyle eğrilik genellikle kötüleştiği için zaman içerisinde akciğer ve solunum sorunları, kalp problemleri, çok ileri eğriliklerde omurilik basısı ve felç, ciddi kozmetik ve psikolojik sorunlar meydana gelebilmektedir.

 

 

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

  • Alemdağ Caddesi Sezer Sokak No:3-5 Ümraniye / İSTANBUL
  • Tel: 0216 634 01 02 - Gsm: 0532 332 45 22
  • info@drselcukaydin.com
HARDERDAR OLUN
E-Bülten listeme kayıt olarak yeni yayınladığım sayfalarımdan haberdar olun.
English Lietuvos Russia Facebook Instagram