Sağlığınız İçin ;
0532 332 45 22

MENÜ

Lomber Spinal Stenoz14.2.2022

Kanal darlığı "Lomber Spinal Stenoz" olarak tıp dilinde bilinmektedir. İnsan omuriliğinde yer alan kemik ve bağ dokularının kireçlenmesi kapsamı dahilinde kişinin omuriliğe bası oluşturduğu hallerde görünmektedir. Kanal darlığı sorunu ülkemizde genellikle 50-55 yaşları sonrasında daha fazla gözükmeye başlamakadır. Kanal darlığı hususu kadın hastalarımızda daha çok gözükmektedir. Şayet doğuşa omuriliğin geçtiği kanallar dar ise çok daha erken yaşlarda bu problem kişilerde görülebilmektedir.

Kanal Darlığı
Lomber Spinal Stenoz


İnsan omuriliğinden çıkan ve sol bacağımıza, sağ bacağımıza giden sinirlerin üzerlerini örten ve onları dış etkilerden koruyan Ligamentum Flavum olarak isimlendirilmiş olan bir bağ dokusu bulunmaktadır. Bu doku zamanla ve yaşın ilerlemesi ile yada kemik erimesi kapsamında kireçlenmelerin artması ile kemikleşmekte ve omuriliği sıkıştırarak bası yaratmaktadır.

Karşımıza çıkan bu bası kişilerde 2 bacakta da ağrı durumu, yanma durumu, karıncalanma husus ve yürüme sırasında güçlük çekme gibi hususları beraberinde getirmektedir. Bu durumdan muzdarip olan kişi kısa mesafeli yürümeye çalışsa bile sık sık durup dinlenmek ister. Oturduğu zamanlarda vücudunu öne doğru eğme gereği duyar ve bu şekilde oturduğunda rahat hisseder.

Bu hastalığın ilerlemesi seviyelerinde ise kişi bacaklarındaki uyuşukluk durumları ve yanma durumları nedeniyle geceleri uyanmaya başlar ve bacakları bu uyanmalar sırasında oldukça ağır gelmektedir. Bacaklarındaki bu ağırlık nedeni ile nereye koyacağını bilmez. Sürekli kişinin bacaklarına kramp girmektedir. Kanal darlığı durumundaki en ileri aşamalarda hastalarımızda uzun süreli bası hislerini görüyor ve kişilerde yer alan sinir hasarları nedeniyle hastalarda idrar kaçırmalar görülebilmektedir.

Yalnızca uyuşma dahi olsa, yalnızca bölgelerde yanma dahi olsa doktorların sizi muayene etmesini ve görmesini öneririz. Fizik tedavi, yüzme gibi egzersizler doktorlar tarafından önerilmekte ve ileri derecede bir darlık durumu söz konusuysa ameliyat konusu değerlendirmeye alınmaktadır.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

  • Alemdağ Caddesi Sezer Sokak No:3-5 Ümraniye / İSTANBUL
  • Tel: 0216 634 01 02 - Gsm: 0532 332 45 22
  • info@drselcukaydin.com
HARDERDAR OLUN
E-Bülten listeme kayıt olarak yeni yayınladığım sayfalarımdan haberdar olun.
English Lietuvos Russia Facebook Instagram