Sağlığınız İçin ;
0532 332 45 22

MENÜ

Mikrocerrahi Yöntemle Boyun Fıtığı Ameliyatı20.02.2018

Boyun fıtığı ameliyatı, “boyun diski ameliyatı” veya “servikal herni ameliyatı”, “servikal disk ameliyatı” sizi tedavi edecek olan beyin cerrahı tarafından kararlaştırılacaktır. Ancak hemen daima ilk basamakta halk arasında “kansız ameliyat”, “kapalı ameliyat”, “lazer”, “ameliyatsız tedavi” denirken, doktorlar arasında “minimal girişimsel ameliyat” denen, ciltte göze görünmeyecek denli küçük deliklerden girilerek; narkoz uygulamadan ve çok düşük riskle yapılabilen “endoskopik diskektomi”, “laparoskopik disk ameliyatı”, “nükleoplasti” gibi ameliyatlar gelir.

Mikrocerrahi (mikrodiskektomi) yöntemi ile yapılan boyun fıtığı ameliyatı sonrası hastalar takribi 4-5 saat sonra boyunluk desteğiyle ayağa kalkabilir, gezebilir, yeme-içmeye içmeye başlayabilirler. Ameliyatın ertesi günü taburcu edilerek günlük hayatlarına dönebilirler. Mikro cerrahi ile boyun ameliyatı gerçekleşen bir hasta ortalama 1 hafta içerisinde işbaşı yapabilir. Eğer ameliyat olan hasta ağır bir işte çalışmıyorsa ve hastanın durumu elverişliyse ertesi gün bile işbaşı yapabilir. Ev hanımları ağır olmayan gündelik ev işlerini yapabilirler.Masa başı çalışanları için ortalama 1 ay, ağır işlerde çalışanlar için 1,5 ay işe dönüş için gerekli bir zamandır.

Boyun için özel olarak üretilmiş bir yastık kullanın, bunların kadın ve erkek boyları vardır. Kanepede filan yatmayın. Otururken de koltukta değil, sandalyede; yani geriye kaykılmadan oturun. Bir araçta sürücü veya yolcu iken, koltuğunuzun üst kısmındaki baş desteğini daima başınızın arkasına değecek şekilde ayarlayın ve bu uyarımızı tüm ömrünüz boyunca dikkate alın.

Boyun fıtığını önlemek ne kadar mümkündür?

* Esneklik ve kuvveti dengede tutacak bir egzersiz programı uygulayın.
* Yüzme, pilates, aerobik ve yürüyüş önereceğimiz sporlardır.
* Sigarayı bırakın.
* Sağlıklı ve dengeli beslenin.
*Doğru kaldırma tekniklerini kullanın. Sırtınızı düz tutarak dizlerinizi bükün ve yükü desteklemek yardımcı olmak için güçlü bacak kasları kullanın.
* Her iki kolda dengeli yük taşıyın.
* Çanta taşıyorsanız çantanızı hafifletin.
* Masa başı çalışma pozisyonunuzu ergonomik hale getirin.
* Bilgisayar ekranını göz hizasına yakın konumlayın.
* Sürekli baş öne eğik ve yana dönük pozisyonlardan kaçının.
* Uygun yastık ve ortopedik yatakta uyuyun Oturma, uyku ve yürüyüş pozisyonlarınıza dikkat edin.
* Uzun süreli oturmanız gerektiğinde ara ara esneme ve germe egzersizleri yapın Boyun,sırt, bacaklar ve karın kaslarını güçlü tutmak için düzenli egzersiz yapın.
 

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

  • Alemdağ Caddesi Sezer Sokak No:3-5 Ümraniye / İSTANBUL
  • Tel: 0216 634 01 02 - Gsm: 0532 332 45 22
  • info@drselcukaydin.com
HARDERDAR OLUN
E-Bülten listeme kayıt olarak yeni yayınladığım sayfalarımdan haberdar olun.
English Lietuvos Russia Facebook Instagram