Sağlığınız İçin ;
0532 332 45 22

MENÜ

Omurga Kırığı Ameliyatı21.05.2018

Omurga Kırığı Ameliyatı Hakkında Öğrenmek İstediklerinizin Tamamına sayfamızda yer vermeye çalıştık. Tüm soru ve sorunlarınızı bize iletebilirsiniz.

Omurga ameliyatı, omurga hastalıkları, son zamanlarda sık rastlanan ve hayat kalitesini düşüren hastalıkların tedavisi için geliştirilen bir tedavi yoludur. Bilhassa akciğer sorunları meydana gelen veya ileri yaşta meydana gelen hastalar amaçlı bu operasyonlar korkutucu olabiliyor. Son zamanlarda, "Spinal Anestezi" ile başka bir deyişle hasta uyanıkken gerçekleştirilen omurga ameliyatları yardımıyla hastanın hem bir iyileşme sürecini azaltıyor hem bir de ameliyat esnasında ve ardından hastalara konfor sağlıyor. Vertebral kolon diye de adlandırdığımız omurga yukarıda başın tam altından başlayıp aşağıda leğen kemikleriyle de eklem yaparak kuyruk sokumuna kadar uzanan omur (vertebra) dizisidir. Tüm vertebral kolon içinde 33 omur mevcuttur. Omurgayla üstte kafatası, göğüs bölgesinde kaburgalar ve kalça bölgesinde de leğen kemikleri eklem yaparlar. Omurga adeta vücudun aksı gibi yer alarak önemli bir görev yapar.Omurga yada vertebral kolon dediğimizde 33 omur ve bu omurlar arasındaki diskler, eklemler ve bağların yanısıra içinden geçen omuriliğin varlığını da birlikte ele almak gerekmektedir.

Çökme Kırıkları – Patlama Kırıkları
Bir kemiğin üzerine fazla yük binerse kemik kırılır. En sık görülen kırık tipi omurun ön kısmının çöktüğü "çökme kırıklarıdır". Eğer omurga üzerine binen yük daha da artarsa o zaman omurun orta ve arka kısmı da kırılır ve kırık parçaları omurilik kanalına doğru ilerleyerek omuriliği zedeleyebilir. Bu tip oluşan kırıklara "patlama kırığı" denir. Patlama kırıklarında omurilik yaralanması ve felç sık görülür.

Kırıklı-çıkıklar
Omurga üzerine binen yükler daha da artarsa o zaman kemikte kırıkla birlikte omurları bir arada tutan disklerde, bağlarda ve eklemlerde yaralanma olabilir ve iki omurun birbiri ile bağlantısı koparak omurga çıkığı meydana gelebilir. Bu duruma kırıklı çıkık denir. Bu tip kırıkta genellikle omurilik yaralanması da mevcuttur. Aynı zamanda bu tip kırıkların iyileşmesi daha zordur ve kırıklı çıkıklar genellikle cerrahi tedavi gerektirir.

Omurilik beyin ile kol, gövde ve bacaklar arasında irtibatı sağlayan ve beyinden bu bölgelere emir getiren ve götüren sinir dokusundan oluşur. Tıpkı bir elektrik kablosu gibi görev yaparak; el ve kollarımızın, ayak ve bacaklarımızın, duyu fonksiyonumuzun çalışmasını sağlar. Ayrıca nefes almamıza yardımcı olur, idrar ve büyük abdest yapma fonksiyonlarını kontrol eder.

Omurga yaralanmaları hafif bir yumuşak doku travmasından omurga kırığı ve omurilik yaralanmasına kadar çeşitli şiddette gerçekleşebilir. Omurga kırık ve çıkıkları omurilik yaralanmasına ve dolayısıyla felce neden olabilir. Omurga yaralanmalarının tedavi şekli de vakanın şiddetine göre değişir.

Omurga kırıklarının sebepleri :

Omurga kırıkları genellikle yüksek enerjili travmalara bağlı gelişir. Trafik kazaları en sık nedenlerden biri olarak gösterilmektedir. Bunun dışında düşmeler (özellikle yüksekten düşmeler), ateşli silah yaralanmaları ve spor kazaları omurga kırıklarının başlıca nedenleri arasındadır. Osteoporozu olan yaşlılarda ve omurga tümörü olan hastalarda ise bu hastalıkların etkilediği omurga kemikleri zayıfladığı için hafif düşmeler gibi düşük enerjili travmalar sonrası bile ciddi kırıklar oluşabilir.

Detaylı bilgi için iletişim sayfamızdan doktorumuzun irtibat numarasına ulaşabilir ve randevu talep edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

  • Alemdağ Caddesi Sezer Sokak No:3-5 Ümraniye / İSTANBUL
  • Tel: 0216 634 01 02 - Gsm: 0532 332 45 22
  • info@drselcukaydin.com
HARDERDAR OLUN
E-Bülten listeme kayıt olarak yeni yayınladığım sayfalarımdan haberdar olun.
English Lietuvos Russia Facebook Instagram