Sağlığınız İçin ;
0532 332 45 22

MENÜ

Sıcak Uygulama28.5.2021

İş durumlarından dolayı, işte harcanan efordan, oturuş bozukluklarından dolayı bel fıtığı bel ağrısına neden olmaktadır. İnsan vücudunda bulunan jöle tarzında olan disk, iki omur arasında bir nevi yastık görevini üstlenmektedir. İncelediğiniz bu bölümde bel ağrılarınıza iyi gelebilecek bazı yöntemler bulunmaktadır. Doktorumuzun ameliyatsız tedaviler menüsünde yer alan " bel fıtığına sıcak uygulama " içeriğinde sizler için bazı bilgiler aktarılmıştır.

Vücudun bir bölümüne veya tamamına sıcaklık veren ya da sıcaklık yayan birtakım fiziksel ajanlar uygulanmasına sıcak uygulama denir.  Sıcak uygulama, tedavi etmek veya tedaviye yardımcı olmak amacıyla yapılır. Sıcak uygulama için günümüzde kullanılan birçok yöntem vardır. Isı uygulama direkt, endirekt kuru ve nemli yapılabilir.

Sıcak uygulama; ödem ve enflamasyon, romatizmal hastalıklar, ortepedik vakalar, enfekte yaralar, lokal apseler, hemoroit  tedavisinde, perianal ve vajinal enflamasyon tedavisinde uygulanır. Ayrıca böbrek, safra kesesi, bağırsak ve dismenore ağrılarını gidermede de kullanılır. Ancak vazodilatasyonun zararlı olduğu durumlarda, akut enflamasyon varlığında, malign tümör olan hastalarda ve akciğer,kalp,şeker hastalığı olan kişilerde sıcak uygulama kontraendikedir.

Bel ağrılarını, bel fıtığını soğuk ve sıcak uygulamalar rahatlatmaktadır. Bu yöntemler ağrılar için en çok kullanılanlar arasında gösterilmektedir. Hem sıcak uygulamayı, hemde soğuk uygulamayı belirli aralıklarla yapmanız gerekir. Sıcak su toprbalarını tercih ederek yarım saat boyunca bölgeye sıcak uygulaması yapabilirsiniz. Sıcak uygulaması vücudunuzda hissettiğiniz bel ağrılarınıza iyi gelecektir.

Bel ağrısına sıcak iyi gelir mi, çözümüne değinmeden
bel ağrısı konusunda sizleri biraz aydınlatayım. Bel ağrıları farklı sebeplerden oluşan ve günlük aktivitelerinizi düzenli yapmanızı engelleyen ve sizi çoğu konuda kısıtlayan ağrıdır. Bu ağrıların farklı sebepleri bulunur.

Bel fıtığı ağrısına sıcak iyi gelir mi ?

Bel ağrılarında sıcak ya da soğuk uygulamalar yapılmaktadır. Ağrıların başladığı andan itibaren kırk sekiz saat içerisinde yarım saatte bir soğuk torbalar içerisinde ya da buz uygulaması yapabilirsiniz. Fakat kırk sekiz saat sonrasında ağrılar hala devam ediyorsa bu sefer sıcak uygulamaya geçebilirsiniz. Hazırladığınız sıcak su torbalarını ağrıyan yere koymanız ağrınızı oldukça hafifleteceklerdir. Hala geçmemesi durumunda sıcak su ile alacağınız bir duş ağrılarınız konusunda sizi oldukça rahatlatacak. Bunların hepsini yaptığım takdirde hala geçmedi gibi sorunlarınız olabilir. Bunları yapmanıza rağmen hala geçmediyse sıcak masaj uygulaması  bunlardan çok daha iyi gelir.  Çünkü masaj vücudun gevşemesine ve rahatlamasına neden olmaktadır. Sıcaksa belinizde ağrıyan yerleri rahatlatlatır. Ameliyatsız tedaviler arasında gelen
Masaj Uygulama ile ilgili içeriklerimizi sitemizden inceleyebilirsiniz.

Tabi sizlere belirtilen bu uygulamaları yapmadan önce kesinlikle doktorumuza danışmanız gerekmektedir.

Soru - sorun ve talepleriniz için sitemizde bulunan doktorumuzun whatsapp üzerinden destek vereceği numaralara ulaşabilirsiniz.

 

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

 • Masaj
  Bel Fıtığı Masajı, belin alt kısımlarına ve kalçanın üst kısımlarına uygulanmakta olan hafif baskılı bir masajdır. Bel fıtığı masajının asıl amacı bel bölgesindeki kan damarlarındaki kan akışının hızlanmasını sağlamaktad
 • Ozon Tedavisi
  Oksijeni 02 olarak biliyoruz OZON ise O 3´tür. Yani 99 oksijenden elde edilen bir gaz olup birçok hastalığın tedavisinde kullanılan aktif oksijendir.
 • Spor
  Boyun ve Bel ağrılı hastalarda en çok önerdiğimiz egzersiz yürüyüş, yüzme, sırt üstü yatar pozisyonda bisiklete binme egzersizleridir.
 • Lokal Kortikosteroid Uygulaması
  Bel fıtığı iğne tedavisi, ilaç tedavilerine olumlu cevap vermeyen hastalarda, ağrının çok ön planda olduğu hastalarda uygulanan girişimsel bir tedavi yoludur.
 • Alemdağ Caddesi Sezer Sokak No:3-5 Ümraniye / İSTANBUL
 • Tel: 0216 634 01 02 - Gsm: 0532 332 45 22
 • info@drselcukaydin.com
HARDERDAR OLUN
E-Bülten listeme kayıt olarak yeni yayınladığım sayfalarımdan haberdar olun.
English Lietuvos Russia Facebook Instagram