Sağlığınız İçin ;
0532 332 45 22

MENÜ

Sıcak Uygulama20.02.2018

Vücudun bir bölümüne veya tamamına sıcaklık veren ya da sıcaklık yayan birtakım fiziksel ajanlar uygulanmasına sıcak uygulama denir.  Sıcak uygulama, tedavi etmek veya tedaviye yardımcı olmak amacıyla yapılır. Sıcak uygulama için günümüzde kullanılan birçok yöntem vardır. Isı uygulama direkt, endirekt kuru ve nemli yapılabilir.

Sıcak uygulama; ödem ve enflamasyon, romatizmal hastalıklar, ortepedik vakalar, enfekte yaralar, lokal apseler, hemoroit  tedavisinde, perianal ve vajinal enflamasyon tedavisinde uygulanır. Ayrıca böbrek, safra kesesi, bağırsak ve dismenore ağrılarını gidermede de kullanılır. Ancak vazodilatasyonun zararlı olduğu durumlarda, akut enflamasyon varlığında, malign tümör olan hastalarda ve akciğer,kalp,şeker hastalığı olan kişilerde sıcak uygulama kontraendikedir.

Bel ağrısına sıcak iyi gelir mi, çözümüne değinmeden bel ağrısı konusunda sizleri biraz aydınlatayım. Bel ağrıları farklı sebeplerden oluşan ve günlük aktivitelerinizi düzenli yapmanızı engelleyen ve sizi çoğu konuda kısıtlayan ağrıdır. Bu ağrıların farklı sebepleri bulunur.

Bel fıtığı ağrısına sıcak iyi gelir mi ?

Bel ağrılarında sıcak ya da soğuk uygulamalar yapılmaktadır. Ağrıların başladığı andan itibaren kırk sekiz saat içerisinde yarım saatte bir soğuk torbalar içerisinde ya da buz uygulaması yapabilirsiniz. Fakat kırk sekiz saat sonrasında ağrılar hala devam ediyorsa bu sefer sıcak uygulamaya geçebilirsiniz. Hazırladığınız sıcak su torbalarını ağrıyan yere koymanız ağrınızı oldukça hafifleteceklerdir. Hala geçmemesi durumunda sıcak su ile alacağınız bir duş ağrılarınız konusunda sizi oldukça rahatlatacak. Bunların hepsini yaptığım takdirde hala geçmedi gibi sorunlarınız olabilir. Bunları yapmanıza rağmen hala geçmediyse sıcak masaj uygulaması  bunlardan çok daha iyi gelir.  Çünkü masaj vücudun gevşemesine ve rahatlamasına neden olmaktadır. Sıcaksa belinizde ağrıyan yerleri rahatlatlatır. Ameliyatsız tedaviler arasında gelen Masaj Uygulama ile ilgili içeriklerimizi sitemizden inceleyebilirsiniz.

 

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

 • Lokal Kortikosteroid Uygulaması
  Bel fıtığı iğne tedavisi, ilaç tedavilerine olumlu cevap vermeyen hastalarda, ağrının çok ön planda olduğu hastalarda uygulanan girişimsel bir tedavi yoludur.
 • İstirahat
  İstirahat süresince mümkün mertebe yataktan çıkılmamalı, yemekler yatakta yenmeli, ibadetler dahi yatakta yerine getirilmelidir. Tuvalet ihtiyacı için zorunlu olarak ayağa kalkıldığında yine en kısa zamanda yatağa dönülmelidir.
 • Masaj
  Bel Fıtığı Masajı, belin alt kısımlarına ve kalçanın üst kısımlarına uygulanmakta olan hafif baskılı bir masajdır. Bel fıtığı masajının asıl amacı bel bölgesindeki kan damarlarındaki kan akışının hızlanmasını sağlamaktad
 • Fizik Tedavi
  Fizik tedavi, bel ve boyun fıtığının tedavisinde uygulanan en etkili ve kesinlikle zarar vermeyen bir yöntemdir. Sıcak, soğuk ve elektrik akımlarının iyileştirici etkilerinden yararlanarak çeşitli aletlerle vücudun çeşitli bölgeleri teda
 • Alemdağ Caddesi Sezer Sokak No:3-5 Ümraniye / İSTANBUL
 • Tel: 0216 634 01 02 - Gsm: 0532 332 45 22
 • info@drselcukaydin.com
HARDERDAR OLUN
E-Bülten listeme kayıt olarak yeni yayınladığım sayfalarımdan haberdar olun.
English Lietuvos Russia Facebook Instagram