Sağlığınız İçin ;
0532 332 45 22

MENÜ

Sinir Sıkışması Ameliyatı04.06.2018

El bileğinde median sinirin geçtiği tünele karpal tünel denir. Tünel dar olup zemininde ve yanlarda karpal kemiklerden oluşur. Bu U şeklindeki kemik yatak transvers karpal ligament isimli bağ ile örtülür. Median sinirinin bu bağ altında sıkışmasına karpal tünel sendromu denir.Sinir sıkışması ameliyatı, sinir sıkışması hastalarda gece uyandıracak şekilde ağrılara neden oluyorsa, uzun süredir devam ediyorsa, eşyaları tutamama gibi yakınmalara neden oluyorsa, mutlaka ameliyata karar verilmesi gerekir. Ameliyattan sonra hastanın elini bir süre kullanması sakıncalı olduğundan, gerekli düzenlemeler yapılarak geciktirmeden ameliyata alınması gerekir. Hastanın gündelik işlerini yapabilmesi için, iki el birden ameliyata alınmaz. Bir elin iyileşmesinden sonra diğeri ameliyat edilir. Bu iki operasyon arasında 2-3 ay ara olmalıdır.

Sinir Sıkışmasında En Yaygın Belirtiler;

* Uyuşukluk, karıncalanma ve ağrı
* Başparmak, işaret ve orta parmakta elektriklenme
* Omuza ve dirseğe yayılan ağrı ve sızlanmalar

Sinir Sıkışması Nedenleri

- Dirsek büküldüğünde ulnar sinir gerilir. Uzun sürerse dirsek bölgesinde ağrı ve hassasiyet oluşur. Bazı kişiler uyurken elini yanağına koyarak uyur. Ulnar sinir gerilir ve gece uykudan uyandıran parmak uyuşmaları ile sonuçlanabilir.
- Bazı kişide dirsek kıvrıldığında sinir tünelden dışarı kayar ve tekrar arka döner. zaman içinde bu durum sinirin zedelenmesine yol açar.
- Uzun süre dirsek üzerine yatmak
- Dirsekte şişme durumları (kireçlenme, romatizma)
- Dirsek travması yada kırığın iyileşme döneminde görülebilir.

Ameliyat ve diğer konular ile ilgili tüm sorularınızı web sitemiz üzerinden doktorumuze iletebilir ve dilerseniz iletişim bölümünde yer alan numaramızdan doktorumuza ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

  • Alemdağ Caddesi Sezer Sokak No:3-5 Ümraniye / İSTANBUL
  • Tel: 0216 634 01 02 - Gsm: 0532 332 45 22
  • info@drselcukaydin.com
HARDERDAR OLUN
E-Bülten listeme kayıt olarak yeni yayınladığım sayfalarımdan haberdar olun.
English Lietuvos Russia Facebook Instagram