Sağlığınız İçin ;
0532 332 45 22

MENÜ

Skolyoz Egzersizleri Nelerdir?20.6.2019

Günümüzün en yaygın omurga sorunlarından biri "omurga eğriliği" (skolyoz)’dur. Hastalığın çoğunlukla doğuştan kaynaklandığı bilinmekte olup, çocukluk yaşlarında da ortaya çıkabilmektedir. Yapılan araştırmalar neticesinde Omurga eğriliği probleminin genç bireylerde daha fazla olduğu görülmektedir.

Omurga eğriliğinin düzeltilmesinde birçok egzersiz yer almaktadır. İşte, Skolyoz egzersizleri listesi;

Üst Gövde Ekstensiyonu Egzersizi: Hasta olan kişi ilk olarak karnın altını yastık yada başka bir eşya ile desteklemelidir. Sonrasında ilse ellerini arkada bağlayıp ve vücudununun üst kısmını yerden kaldırmaya çalışmalıdır. Bu egzersiz ısınma hareleki gibi düşünülebilir.

Kol-Bacak Ekstensiyonu Egzersizi: Ağzınız aşağıya gelecek şekilde eğilin ve sonrasında sağ bacağınızı ve sol kolunuzu kaldırın. Bu egzersizde boynunuz kambur şeklinde durmamalıdır. Egzersizi tam olarak yaptıysanız diğer kolunuz ve bacağınız ile aynı hareketi yapmanız gerekiyor.

Orta Sırt Döndürme Ve Germe Egzersizi: Ellerinizi her iki tarafa olacak şekilde uzatabildiğiniz kadar uzatın ve bu hareketi yaparken göğsünüzü yere yakın tutmaya önem verin.

Sırt Ve Belden Yana Eğilme Egzersizi: Skolyoz egzersizleri arasında en önemli egzersizlerden bir tanesidir. Bu egzersizde başınızın üzerinden sağ kolunuzla sola doğru gerginlik hissedene kadar uzanmanız gerekmektedir.

Esnetme Hareketi Egzersizi: Omurga eğriliğinin düzeltilmesinde bir diğer önemli hareket eliniz ile başınızın sağ tarafından tutun ve diğer elinizle belinize uzandıktan sonra hafif bir gerginlik hissedene kadar başınızı eğdiğiniz harekettir.

Hamstring Germe Hareketi Egzersizi: Skolyoz egzersizlerinde sıradaki egzersiz sağ bacağınız düz şekilde dururken diğer bacağınızı kasığınıza doğru kıvıracağınız egzersizdir. Omurga bölgesinizde gerginlik hissedene kadar eğilmeniz gerekmektedir.

Rotasyon Hareketi: Omurga eğriliğinde en çok kullanılan egzersizlerden bir tanesi de ayaklarınız ile dizlerinizi bitişik şekle getirdiğiniz ve kollarınız iki yana açık olduğu egzersizdir. Dizlerinizi sol tarafa döndürün, bu sırada başınızı gerginlik hissedene kadar diğer ters tarafa çevirin. Sonrasında serbest bırakıp gevşeyin.

Skolyozu Engelleme Yolları

* Özellikle bilgisayar ve TV karşısında uzun aman durağan kalmayın.
* İş arasında ayağa kalkın birkaç adım yürüyün. Bir süre ayakta kalın.
* Ayaklarınızı sürekli aynı şekilde bulundurmayın. Hareket ettirin, esnetin.
* Kendinize doğru oturuş olan dik oturuş tarzına alıştırın.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

  • Alemdağ Caddesi Sezer Sokak No:3-5 Ümraniye / İSTANBUL
  • Tel: 0216 634 01 02 - Gsm: 0532 332 45 22
  • info@drselcukaydin.com
HARDERDAR OLUN
E-Bülten listeme kayıt olarak yeni yayınladığım sayfalarımdan haberdar olun.
English Lietuvos Russia Facebook Instagram