Sağlığınız İçin ;
0532 332 45 22

MENÜ

Soru Sorun - Bilgi Sahibi Olun

Yenile

Sorulmuş Sorular ve Cevapları

 • Yalçın Soytekin sordu,
  ??Lomber lordoz tabiidir lomber vertebralarda açıklığı sağa bakan skolyoz mevcuttur ??vertebra korpus köşelerinde dejeneratif spur formasyonları izlenmektedir tüm disklerde dehidratasyona bağlı olarak t2a da sinyal azalmıştır spondilo artroz?? L12 diskinde sağ posterior foraminal herni mevcuttur sağ lateral reses nöral foramenler daralmıştır ??L23 seviyesinde minimal retrolistezis mevcuttur disk mesafesi daralmış diffüz anüler bulging mevcuttur tekal sakı baskılayan posterior santral protrüze herni mevcuttur faset eklemler hipertrofiktir lateral santral spinal kanal lateral reses ve nöral foramenler daralmıştır ??L3 4 diskinde diffüz anüler bulging mevcuttur sol foraminal protrüze herni mevcuttur faset eklemler hipertrofiktir lateral den santral spinal kanal solda daha belirgin lateral reses ve nöral foramenler daralmıştır ??L45 diskinde diffüz anüler bulging mevcuttur faset eklemler hipertrofiktir lateral den santral spiral kanal lateral reses foramenler daralmıştır ??L5 S1 diskinde diffüz anüler bulging mevcuttur tekal sakı baskılayan posterior santral protrüzyon mevcuttur her iki lateral reses nöral foramenler daralmıştır?? lomber vertebra korpus yükseklikleri disk mesafeleri normaldir?? intradural patolojik bulgu izlenmemiştir?? paraspinal yumuşak dokular tabidir
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Velde ger düzeyde sorunlar izleniyor. Kireçlenme, hafif bel kayması, hafif fıtıklar mevcut.
 • HAMDULLAH ALTUN sordu,
  LOMBER SPİNAL MR İNCELEMESİNDE ; Yapılan Tetkik Sekansları : FSE T1 sagital,FSE T2 axial, sagittal Bulgular; Lomber lordoz doğaldır. Posterior vertebral hat düzgün ve kesintisiz olarak izlenmektedir. Vertebraların korpus yükseklikleri ve sinyal intensiteleri normaldir. Spinal kanal normal form ve genişliktedir. İntra spinal kitle lezyonu izlenmedi. Vertebra korpusu kemik iliği sinyali heterojen özelliktedir. Tüm intervertebral disklerde dejenerasyonla uyumlu hafif derecede T2 sinyal kayıpları mevcuttur. L1-L2. L2-L3 L3-L4 L4-L5 düzeyinde dural kesede basıya yol açan diffüz annüler taşma izlenmekte olup, L3-L4,L4-L5 seviyesinde nöral foramenler daralmıştır L5-S1 düzeyinde santral protrüde komponentli diffüz annüler taşma izlenmektedir Bilateral nöral foramenler daralmışıtr Faset eklemlerde sıvı intensiteleri dikkati çekmektedir. Konus medüllaris normal düzeyde ve sinyal intensitesi doğaldır. Paravertebral yumuşak dokulara ait patoloji saptanmadı. Saygılarımla Hocam size zahmet olacak bu rapor sonucuna göre durumum nedir? Teşekkürler
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Ciddi bir sorun izlenmiyor.
 • Hülya nurluoğlu sordu,
  SPİNAL MR İNCELEMESİ; İnceleme; Sagittal planda 4 mm kesit kalınlığında FSE tekniği ile T1 ağırlıklı, Sagittal planda 4 mm kesit kalınlığında FSE tekniği ile T2 ağırlıklı, Aksiyal planda 4 mm kesit kalınlığında FSE tekniği ile T2 ağırlıklı kesitler alınmıştır. Lomber bölgede açıklığı sola bakan hafif skolyoz izlenmektedir. Lomber lordoz tabiidir. Vertebra korpus yükseklikleri korunmuştur. L1-2, L3-4, L4-5 seviyelerinde intervertebral disklerin T2 ağırlıklı incelemelerde sinyal intensiteleri dehidratasyona sekonder azalmıştır. L1-2, L3-4 seviyelerinde intervertebral disk aralıklarında daralma mevcuttur. L1-2 seviyesinde tip I, L3-4 seviyesinde tip II ağırlıklı dejeneratif kemik iliği sinyal değişiklikleri dikkati çekmiştir. Vertebral end platelerde schmorl nodülleri ile defektif dejeneratif değişiklikler izlenmektedir. Vertebra korpus köşelerinde osteofit formasyonları mevcuttur. L3-4 seviyesinde intervertebral disk aralığı anteriorunda limbus vertebra ile uyumlu olabilecek görünüm mevcuttur. L1-2 seviyesinde disk bulgingi dural keseye hafif bası oluşturmaktadır. Lateral ressesleri minimal daraltmaktadır. L3-4 seviyesinde diffüz disk bulgingi dural keseye hafif bası oluşturmakta, lateral ressesleri daraltmaktadır. Dural kese çıkımında L4 sinir köklerine temas etmektedir. L4-5 seviyesinde minimal disk bulgingi dikkati çekmiştir. İncelenen düzeylerde spinal kanal AP çapları fizyolojik sınırlardadır. Spinal kord normal yerinde konus medüllaris olarak sonlanma
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Belde yaygın kireçlenme mevcut. Ameliyatlık bir durum söz konusu değil.
 • İbrahim akuş sordu,
  Hocam merhabalar çalışırken zorladım galiba kendimi boynum 2 hafta agrıdı çok sonra egzersizler yaparak agrım baya azaldı spor yapıyorum doktora gittim içim rahat olsun diye rapor da c4.c5.c6 hafif bulging izlenmiştir ve disk sinyallerine dejenerasyona sekonder azalma izlenmiştir. Bunlar yazıyor doktorum kendisi izne ayrılmış acaba spor yapabilir miyim fıtık gerçekten var mı egzersizlerle yok edebilirmiyim.?
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Hafif başlangıç var. Ciddi bir sorun yok. Var olan durum geri düzelemez. Spor yapabilisniz.
 • Kübra sordu,
  Hocam merhaba, ben 22 yaşındayım. Son 1 aydır tam baş kısmımda beynimde bir uyuşma ve basınç hissediyorum aynı zamanda burnuma yanık kokusu geliyor ve içimi bir huzursuzluk kaplayıp korku sarıyor kalbim çarpmaya başlıyor. Bayilacak gibi oluyorum. Ara ara mide bulantılarım oluyor. Anlamsız titremeler ve üşüme yaşıyorum. MR sonucum normal çıktı, incelendi ancak temiz. Fakat ben kendimi iyi hissetmiyorum sürekli bir uyuşukluk var yüz kaslarımda da beynimde de. Ne yapabilirim? Nedir olabilir rahatsızlığım?
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Psikiyatrik bir hastalık olabilir.
 • Gülay karahan sordu,
  Hocam iyi günler. 41 yaşındayım. Geçmeyen gerginlik tipi baş ağrıları ve migrenim var. Gitmedigim nöroloji kullanmadım ilaç kalmadı. Beyin Mr. Normal.yukaridaki boyun Mr. Film. Sonucu. Hergün boynum ve sakaklarim çok ağrıyor. Acaba sorun boynumdan kaynaklı olabilirmi. Artık bıktım dayanamıyorum. Tesekkurler
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Boyun emarında şikayetinizi açıklayacak bir durum izlenmiyor.
 • Dilara saykı sordu,
  Merhaba hocam 18 yaşındayım çok fazla bel ve bacak ağrım dolayısıyla doktora başvurdum mr sonucunda l4-l5 intervertebral annüler taşma izlenmiştir. Tekal kese basılanmıs, nötral foramenler bilateral daralmıştır .spinal kanal daralmıştır. Lumbosakral yaygın yumuşak doku ödemi izlenmiştir. Yazıyor raporumda ne yapmam gerekiyor spor ile bu durumdan kurtulabilir miyim ameliyat gerekir mi?
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Belinizde ciddi bir sorun yok. Belinizi sürekli zorladığınız anlaşılıyor. Hem zorlamamalısınız hem de yüzme gibi sporlar yapmalısınız.
 • Songül SEKMEN sordu,
  Merhabalar hocam Ben belim de ağrı ve sol kalçam da ağrı şikayeti ile gittim ve bt ile mr çekildi. Egildigim de kalkarken çok acı ağrı hissediyorum belimde bir de sol kalçama bıçak gibi sancı saplaniyor. Bt sonucu L4-5 düzeyinde dural keseye temas gösteren minimal diffüz bulging izlenmektedir L5-S1 düzeyinde nonkompresif minimal diffüz bulging mevcuttur Mr sonucu L5-S1 seviyesinde posterior santral hafif disk protrüzyonu anterior epidural mesafeyi daraltmaktadır. Cevaplayabilir misiniz hocam şimdiden çok teşekkür ederim.
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Şikayetleriniz belden kaynaklanmıyor. Sol leğen kemiği ya da kalça ekleminde bir sorunu anlatıyorsunuz. Belden çekilen emar ve tomografi durumunuzu açıklamaz. Muayene etmek gerekir.
 • Seriha Gültekin sordu,
  Marhaba hocam ben 2 senedir bel ağrısı ve kitlenmesinden şikayetçiyim. Prof. Dr. İnan Toker´e gittim kalça yamukluğu teşhisi koydu. Şuanda kendisine muayene olamıyorum başka bir doktorla tedaviye başlamayı düşünüyorum. Öncelikle bu hafta çektirdiğim MR sonucumu size danışıp fikrinizi almayı düşündüm. L4 L5, L5 S1 disklerinde posterior santral konturda nonkompresif hafif taşma tanısı var. Bu ne demek? Şimdiden teşekkürler.
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Ciddi bir sorun yok. Yazılanların klinik bir önemi yoktur.
 • ERDAL sordu,
  merhaba hocam ben yaklaşık 7 yıldır epilepsi hastasıyım 35 yaşındayım ilaç tedavisi kullanıyorum ve ilaçta aksama olunca nöbet geçiriyorum gazi ünv nöroloji böl. takip ediliyorum mr ve pet sonuçlarımda sağ yüksek frontelde takipte stabil seyirli dnet yaklaşık 7 mm çapında bulunmaktadır nöroloji doktorum ameliytla bu bölgenin alınmasıyla %90 oranında nöbetlerin ksilesceği ifade etmektedir hocam bu bölge çıkarılırsa bana faydası olurmu veya daha sonraki süreçte bi hayatımı devam ettirme açısından çeşitli zorluklar teşkil edermi sizin görüşlerinize çok ihtiyacım var saygılar
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Dnet´in cerrahi olarak çıkarılması nöbeti yok edebilir ama yok olmayabilir de. İlaçla kkntrol altına alınamıyorsa mutlaka cerrahi gerekir ama siz ilacınızı ihmal ettiğinizde nöbet geçiriyormuşsunuz.
 • Alemdağ Caddesi Sezer Sokak No:3-5 Ümraniye / İSTANBUL
 • Tel: 0216 634 01 02 - Gsm: 0532 332 45 22
 • info@drselcukaydin.com
HARDERDAR OLUN
E-Bülten listeme kayıt olarak yeni yayınladığım sayfalarımdan haberdar olun.
English Lietuvos Russia Facebook Instagram