Sağlığınız İçin ;
0532 332 45 22

MENÜ

Soru Sorun - Bilgi Sahibi Olun

Yenile

Sorulmuş Sorular ve Cevapları

 • Hüseyin aktı sordu,
  Sagital T1-T2, aksiyel T2 ağırlıklı kesitler alınmıştır L4-5 düzeyinde tekal keseye bası yapan diffüz bulging izlenmektedir. Nöral foramenler ve lateral resesler daralmıştır Lomber lordoz düzleşmiştir. Vertebra korpus yükseklikleri ve kemik iliği sinyal özellikleri normaldir. İncelenen tüm düzeylerde pars interartikülaris kemik bütünlükleri korunmuştur. Listezis saptanmamıştır. Distal kord, konus lokalizasyonu , kauda-ekuina ve filum terminale normaldir İzlenen paravertebral yumuşak dokular normaldir. Hocam öncelikle teşekkürler yorumlayacağınız için mr sonucunda böyle yazıyor sorunum nedir tedevisi ne olabilir ? İyi günler
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  1 yerde hafif bel fıtığı mevcut.
 • Burcu sordu,
  Hocam merhaba; aşağıdaki durumla ilgili ameliyat görünür mü, çok kötü bir durum var mıdır? şimdiden teşekkürler TORAKAL SPİNAL KANAL MR: T1 ve T2 sagittal, T2 aksiyal. Torasik kifoz hafif artmıştır.Torasik vertebra korpus yükseklikleri doğaldır. Disk mesafeleri tabidir. disk sinyal intansitesi D6-7 seviyesinde dejenerasyona sekonder azalmıştır. Tüm torakal düzeylerde D6 - 7 düzeyinde protrüde olmak üzere posterior disk taşmaları izlendi . D6-7 düzeyinde spinal korda anterirodan hafif bası izlendi . Kanal genişliği tabidir. Bilateral nöral foramenler açıktır.
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Ameliyat gerektirecek bir sorun izlenmiyor.
 • Şilan Hacıyusufoğulları sordu,
  Lomber lordoz tabiidir. Lomber vertebralara ait sinyal intensiteleri doğaldır. Lomber intervertebral disklere ait sinyal intensiteleri doğaldır. Diğer lomber düzeyde diskal patoloji izlenmemiştir. L5-S1 disk sinyali azalmıştır. Tekal saka bası oluşturan bulging izlenmektedir. Nöral foramenler kaudalde hafif daralmıştır. Diske köke yakın komşuluk halindedir. Kauda equina ve filum terminale doğaldır. Görüntü alanına giren spinal kord kalınlığı ve sinyal intensitesi doğaldır.
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Bir sorun izlenmiyor.
 • Derya emre sordu,
  Merhaba L2 .3 düzeyinde ılımlı sağ parasantral protrüzyon izlenmiştir.Dural keseye başı izlenmektedir.L3. 4 düzeyinde aküler building mevcuttur.L4. 5 düzeyinde ılımlı santral protrüzyon izlenmiştir.dural keseye başı izlenmektedir.L5.s1 dısk aralığı daralmıştır tip2 dejeneratif değişiklikler izlenmiştir bu düzeyde sağ mediolateral protrüzyon izlendi sağ nöralforamene sağ kök dural keseye basi izlendi.
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  4 bölgede hafif belmfıtığı mevcut. Bu durum belinizi sürekli uzun zamandır zorladığınızı gösterir.
 • SEVİNÇ AKSOY sordu,
  L3-4 düzeyinde her iki nörol forameni kaudalden daraltan tekal sakı basılayan difüz anüler taşma izlenmiştir. L4-5 düzeyinde diske komşu endplatelerde kortikal düzensizlikler ve anterior kesimde modic tip 3, posterior kesimde modic tip 2 dejenaratif değişiklikler izlenmiştir. bu düzeyde her iki noral forameni kaudalden daraltan, tekal sakı basılayan difüz anüler taşma izlenmiştir. Faset eklemlerde dejeneratif hipertrofik değişiklikler mevcuttur.
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  2 bölgede hafif bel fıtığı mevcut. Ek olarak L4-5 omurgalarda kronik yüklenmeye bağlı kireçlenme mevcut.
 • BURAK SAKAR sordu,
  hocam emar sonucum şu l5s1 intervertebral diskinde yükseklik ve sinyal kaybı mevcuttur.l5s1 intervertebral disk posteriorunda santral anüler yırtık ve geniş tabanlı bulging epidural mesafede ve reseslerde hafif daralma mevcuttur.tekal keseye minimal bası etkisi izlendi.hocam emar sonucunda emeliyatlık bir durum varmıdır ne önerirsiniz çok teşekkür ederim.
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Ameliyat gerekmez. Hafif bel fıtığınız mevcut.
 • Ahmet Faruk Uzun sordu,
  L5-S1 düzeyinde minimal diffüz bulging izlenmektedir.Ligamentum flavumlar hipertrofik görünümdedir. Ne anlama geliyor bilgilendirirdeniz çok makbule geçer teşekkür ederim :)
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Hafif bel fıtığınız mevcut.
 • aysun korkmaz sordu,
  merhaba hocam.kapali ve tam kapali ameliyat yontemleri arasindaki fark nedir? ameliyatta ve ameliyat sonrasinda nasil bir yol izleniyor? iki yontem arasindaki farklar nelerdir? tesekkurler...
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Kapalı ameliyat mikrodiskektomi yöntemidir. En popüler yöntem budur. Hasta 5 saat sonra ayağa kalkabilir, 1 gün hastanede kalır. Tam kapalı denilen yöntem endoskopiktir. Hasta hastanede gece kalmaz, 1-2 saat sonra ayağa kalkar. Mikrodiskektomide tekrarlama oranı düşüktür ve diğerine göre daha ucuzdur. Endoskopide ise tekrarlama olasılığı biraz daha yüksektir ve daha pahalıdır.
 • Canan şen sordu,
  Merhabalar. Ağustos ayında mr çekildim. L4-L5 diskinde posterior santral konturda hafif taşma ,dural kese indentasyonu. L5s1 diskinde posterior santral nonkompresif anüler bulging. Var. İki doktor gördü başlangıç seviyesi fıtık dediker pek önemsemediler ama ağrıdan uyuyamıyorum bu kadar ağrı olması normal mi
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Ağrılarınızın fıtığa bağlı olup olmadığı muayeneden belli olur. Emar raporunda yazan fıtık üzerinden konuşursanız hata yapılır. Ağrınızın başka sebebi olabilir. Belde fıtığın ağrıya yol açma olasılığı %4´dür.
 • Öznur Ege sordu,
  FSE T1sagital,FSE T2 axial,sagittal Servikal lordoz duzlesmistr.Posterior vertebral hat düzgün ve kesintisiz . Vertebralarn korpus yükseklikleri ve sinyal insensiteleri normal.servikal lord kalınlık ve sinyal insensitesi normal.spinal kanal normal form ve genisliktedr.İntra spinal kitle lezyonu izlenmedi.İntervertebral disklerin yüksekliği ve sinyal insensitesi normal.Disk posterior konturlari normal,ventral subaraknoid mesafe,dural kese ve noral elemanlara rastlanmadı.Noral foramenler açıktır.Paravertebral yumuşak dokulara ait patoloji saptanmadı. Yazıyor raporumda hocam yorum yaparsanız sevinirim.
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Normak MR incelemesi
 • Alemdağ Caddesi Sezer Sokak No:3-5 Ümraniye / İSTANBUL
 • Tel: 0216 634 01 02 - Gsm: 0532 332 45 22
 • info@drselcukaydin.com
HARDERDAR OLUN
E-Bülten listeme kayıt olarak yeni yayınladığım sayfalarımdan haberdar olun.
English Lietuvos Russia Facebook Instagram