Sağlığınız İçin ;
0532 332 45 22

MENÜ

Soru Sorun - Bilgi Sahibi Olun

Yenile

Sorulmuş Sorular ve Cevapları

 • G**** ***** sordu,
  Merhaba hocam yeni cekilmis oldugum biyun sirt bel emarlarim elimde mevcut cok amansiz agrilarim var uyusmalar sirtim bacaklarim belimin ortasi cok amansiz sancilarim var sirtimin uzerine yatamiyorum ilgilenirseniz sevinirim saygilarvatsaptan size emar sonuclarimi gonderebilirim
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Sanırım fizik tedavi doktoru ile görüşmelisiniz.
 • A**** ***** sordu,
  Hocam 26 yaşındayım Polis memuruyum ayrıca da vücut geliştirme ile ilgileniyorum.Belimde kayma olduğu söylendi. 4 doktora gittim 2 si ameliyat olmalısın 2 si kayma hafif derece şeklinde beyanda bulundu. MR sonucumda L5-S1 intervertebral diski düzeyinde dejenerasyona bağlı T2AG’de sinyal kaybı dikkati çekmiştir tam olarak bu şekilde yazıyor. Ne yapmamı önerirsiniz ?
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Emar raporunuzu ya eksik yazmışsınız ya da kayma yok. Raporda kayma yazmıyor. Ama doktorların hepsi kayma var demiş. Eğer kayma nedeniyle bacağa yayılan ağrı varsa, ayakta güç kaybı varsa ameliyat şarttır. Eğer ameliyat dışı tedavilere rağmen günlük yaşam kalitesini bozan, işinizi aksatan bel ağrıları varsa yine ameliyat olmalısınız. Bunun dışında ameliyata gerek yoktur.
 • M**** ***** sordu,
  LOMBER SPİNAL KANAL MR TETKİKİNDE : İnceleme tekniği: T1 sagittal, SE T2 aksiyal, FSE T2 sagittal Lomber lordoz azalmıştır. Vertebra korpus yükseklikleri ve sinyalleri normal sınırlardadır. L2-3 intervertebral disk sinyal intensitesileri dejenerasyone sekonder azalmıştır. Diğer intervertebral disk sinyalleri ve disk mesafeleri normaldir. L2-3 diskinde sol santrolateral bulging izlenmektedir. Diğer intervertebral disklerde belirgin taşma ya da herniasyon bulgusu saptanmamıştır. Lomber spinal kord ve konus medullaris normaldir. Kord T12-L1 seviyesinde sonlanmaktadır. Sayın Hocam emar sonucum neticesinde bana verilen rapor yukarıda ki gibidir. Ağrılarım devam etmekte. Rapordan tam olarak bir şey anlayamadım. Yorumlar mısınız lütfen.
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Hafif bel fıtığınız mevcut. Ağrılarınız devam ediyorsa bir doktora başvurunuz.
 • M**** ***** sordu,
  İyi çalışmalar belim için MR çektirdim sonuçlarda şu ibare yazıyor L4-5 diskinde T2 sinyal kaybına eşlik eden annüler taşma ve ön epidural mesafede daralma Önerebileceğiniz bir şey var mı ?
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Ciddi bir sorun izlenmiyor.
 • E**** ***** sordu,
  Hocam merhaba Lomber lordoz düzleşmiştir L4-S1 intervertebral disklerde T2 agırlıklı incelemede dejenerasyona sekonder sinyal kaybı mevcut L2-3 L3-4 düzeyinde diffüz bulging izlenmektedir. L4-5 düzeyinde dural kesi çıkışında her iki L5 sinir köküne bası oluşturan diffrüz bulging izlenmektedir. L5-S1 düzeyinde dural kesi çıkışında her iki S1 sinir köküne bası oluşturan diffüz bulging izlenmektedir. sag böbrekte nodüller lezyon saptandı. Cevaplarsanız sevinirim ameliyat mı olmam lazım?
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Ameliyat gerekmez gibi görünüyor. 2 yerde orta, 2 yerde hafif bel fıtıklarınız mevcut.
 • Z**** ***** sordu,
  Hocam merhaba bbel ve boynumda cok ağır var boynumu hiç üşütme em gerekiyor sürekli boynumda bez ile dolaşıyorum kısa kollu giydiğimde kollarımda çok ağrıyor nedeni ne olabilir şimdiden teşekkür ederim
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Nedenimspor yapmıyor olmak, kasların çok zayıf olması, hep aynı pozisyonda çalışmak olabilir.
 • A**** ***** sordu,
  L5-S1 intervertebral diski düzeyinde dejenerasyona bağlı T2AG’de sinyal kaybı dikkati çekmiştir. Hocam çok uzun süre ayakta durmadığım hareketsiz günlerim de çok ufak bir ağrı hatta bazen sanki ağrı yokmuş gibi hissediyorum ama hareketli ve ayakta durunca ağrı oluyor. Yaşım 26 vücut geliştirme ile ilgileniyorum.
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Emarda bunu açıklayacak bir ley yazmıyor ama tekniğine uygun çalışmıyor olabilirsiniz.
 • y**** ***** sordu,
  merhabalar hocam bel mr sonucum ektedir. Acaba herhangi bir problem varmıdır Sagittal planda TSE T1, TSE T2, aksiyal planda L3-4, L4-5 ve L5-S1 intervertebral disk düzeylerinden B-FFE ağırlıklı sekanslar alınmıştır. Lumbosakral vertebra aksı normaldir. Lumbosakral vertebra korpus yükseklikleri ve sinyal intensiteleri doğaldır. İntervertebral disk yükseklikleri ve sinyal intensiteleri normaldir. Nöral arkus elemanları normal olarak değerlendirilmiştir. Konus medüllaris T12-L1 düzeyinde sonlanmakta olup intensitesi homojendir. Tüm düzeylerde spinal kanal ön-arka çapı normal olup tekal saka indentasyon bulgusu saptanmadı.
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Normal görünüyor.
 • G**** ***** sordu,
  Merhaba benim hem skolyozum ve kemik erimem var daha önce hangi doktora gittiysem derecesi az diye gönderiyorlar egzersiz ve ilaç yazıyorlar 60 yaşında insanların kullandığı benim çok ağrılarım var ve skolyozumun ilerlediğini görüyorum 23 yaşındayım ve bunu aşmak istiyorum sadece bana yardımcı olmanızı istiyorum
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Derecesi az skokyozlarda ameliyat yapılmaz. Kişinin üzerine dülen görevler vardır. Kilo almak, sürekli oturmak, aynı pozisyonda çalışmak, ağır işler yapmak v.s. skolyozu ve ağrıları arttırır. Bu nedenle asıl görev size düşüyor. Bunlara rağmen ilerlemiş olgularda görev bize düşüyor.
 • r**** ***** sordu,
  hocam merhaba boyun mrı yorumlar mısnız ?Servikal lordoz doğaldır. Servikal vertebra korpus yükseklikleri ve kortiko medüller sinyal intansiteleri normaldir. C3-4, C4-5 ve C5-6 eklem disklerinde santral bulging dural keseye indentasyon izlenmiştir. Subaraknoid mesafeler ve nöral foramenler açık, spinal kord serbesttir. Spinal kord boyut ve sinyal intensitesi normaldir. Spinal kanal sagital çapı normal limitlerdedir. Paravertebral yumuşak dokularda patolojik sinyal değişikliği saptanmamıştır.
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  3 yerde hafif boyun fıtıklarınız mevcut.
 • Alemdağ Caddesi Sezer Sokak No:3-5 Ümraniye / İSTANBUL
 • Tel: 0216 634 01 02 - Gsm: 0532 332 45 22
 • info@drselcukaydin.com
HARDERDAR OLUN
E-Bülten listeme kayıt olarak yeni yayınladığım sayfalarımdan haberdar olun.
English Lietuvos Russia Facebook Instagram