Sağlığınız İçin ;
0532 332 45 22

MENÜ

Soru Sorun - Bilgi Sahibi Olun

Yenile

Sorulmuş Sorular ve Cevapları

 • V**** ***** sordu,
  Merhabalar, MR sonucum hakkında bilgi verebilmeniz mümkün mü acaba? Hafif sola skolyoz mevcuttur. L5-S1 intervertebral disklerde dejeneratif diskopatiye bağlı olarak sinyal intensiteleri azalmıştır. L5-S1 düzeyinde nonkompresif posterior bulging izlenmiştir. Diğer düzeylerde vertebra korpus yükseklikleri ve dizilimleri normaldir. Diğer lomber seviyelerde intervertebral disklerin arka konturlarında anlamlı taşma saptanmamıştır. Nöral foramen genişlikleri normaldir. Spinal kanal AP çapı normal olarak değerlendirilmiştir. Konus medullaris L1 vertebra düzeyinde sonlanmaktadır. Filum terminale serbesttir. İntra ve ekstradural kitle lezyon tespit edilmedi. Paraspinal yumuşak dokular normaldir.
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Hafif bel fıtığınız mevcut
 • S**** ***** sordu,
  Hocam iyi günler Ben Jandarma uzman Çavuşluk sağlık kuruluna girdim Ortopedi polikinliğindeki doktor ´´ S1 vertebra posteriorda füzyon defekti mevcuttur.´´ yazdı ama sonuna da komando uzman erbas olur/uzman erbas olur yazdı bu elenme sebebı mıdır ayrıca doktor sonuna olumlu yazssada sonucu degıstırır mı bu madde ?
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Askeri mevzuata hakim değilim ama subay olunmasına engel bir durum.
 • L**** ***** sordu,
  Merhaba hocam sürekli olan bir boyun tutulmasıyla doktora gittim ve mr çektim sonuç olarak ; servikal lordoz bozulmuş olup,hafif posteriora angülasyon göstermektedir. C4-5 korda temas eden sağ parasantral protrüzyon mevcuttur. Ne demek olduğunu öğrenebilir miyim şimdiden teşekkürler hocam.
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Orta şiddette boyun fıtığınız mevcut.
 • U**** ***** sordu,
  Lomber lordoz normal görünümünü korumaktadır Konus medullaris T12 seviyesindedir Vertebraların korpus yükseklikleri kortikol ve medüller sinyal intensiteleri korunmuş olarak izlenmiştir. Vertebra endplate sinyal intensiteleri doğaldır. L3-4 L4-5 düzeylerinde diffüz bulging santral protrüzyon tekal keseyi basılamıştır. L3-4 L4-5 end platosuna bakan kemiklerde schmorl nodülleri vardır.
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  2 yerde hafif bel fıtığı mevcut.
 • o**** ***** sordu,
  Hocam belim ağrıyordu mr çektirdim disklerimde erken dönem dejenerasyona sekonder intranükleer kleft olduğu yazıyor. Kalıcı bi durum mudur yoksa zaman içinde geçer mi ? Teşekkürler.
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Kalıcı bir durum. Düzelmez ama ciddi bir sorun değil.
 • m**** ***** sordu,
  hocam iyi günler dileyerek kolay gelsin diyorum ilk önce 2-3 yıldır süren boyun ağrılarım mevcut çektiğim mr sonucunda aşağıdaki bulgular mevcuttur. SERVİKAL MRG Teknik:  Sag T2 FRFSE  - Sag T1 FSE  - Ax T2 FRSFE Bulgular : Servikal lordoz düzleşmiştir. Vertebraların posterolateral elemanları doğaldır. Paravertebral ve paraspinal yumuşak doku planları normal görünümdedir. Atlantoaksiyal eklem mesafesi normal sınırlarda olup odontoid proçeste patolojik bulgu saptanmamıştır. Servikal intervertebral disklerin T2A sinyalleri hidrasyon kaybı ve dejenerasyona sekonder azalmıştır. Vertebral marjinlerde milimetrik osteofitik dejeneratif değişiklikler izlendi. Servikomedüller bileşke doğal olup baziler açı normaldir. İnceleme alanına dahil olan medulla oblongata, pons ve 4. ventrikül doğaldır.  Servikal spinal kord ve inceleme alanına giren torakal spinal kord proksimal bölümünün kalınlığı ve sinyal intensitesi tabiidir. C2-3 düzeyinde diskal patoloji izlenmemiştir. Nöral foramenler açıktır. Kanal ön-arka çapı olağandır. Lateral resesler açıktır. C3-4 düzeyinde posteiror fokal bulging izlendi. Subaraknoid mesafe anteriordan obliteredir. Nöral foramenler açıktır. Kanal ön-arka çapı olağandır. Lateral resesler açıktır. C4-5 düzeyinde posterior santral protrüzyon izlendi. Subaraknoid mesafe anteriordan obliteredir. Spinal kord anteriordan indentasyon altındadır. PLL eleve olarak izlendi. Nöral foramenler açıktır. Kanal ön-arka çapı olağandır. Lateral resesler açıktır. C5-6 düzeyinde posterior santral protrüzyon izlendi. Subaraknoid mesafe anteriordan obliteredir. Spinal kord anteriordan indentasyon altındadır. PLL eleve olarak izlendi. Nöral foramenler açıktır. Kanal ön-arka çapı olağandır. Lateral resesler açıktır. C6-7 düzeyinde diskal patoloji izlenmemiştir. Nöral foramenler açıktır. Kanal ön-arka çapı olağandır. Lateral resesler açıktır. Görüntü okunup raporlanmıştır.  
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Ciddi bir sorun izlenmiyor.
 • M**** ***** sordu,
  Sayın hocam benim sorunum L2-3 L4-5 L5-S1 sonuçlar bunlar fakat ben ağrıdan duramıyorum ARTIK topalliyorum ilaç fayda etmiyor ne yapmam gerekiyor...
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Verilen bilgilere göre yorum yapılması mümkün değil maalesef.
 • S**** ***** sordu,
  LOMBER MR BULGULAR: L4 vertebra korpusunda T1-T2 hiperintens nodüler hemanjiom mevcuttur. L5-S1 diffüz bulging izlenmekte olup bilateral nöral foramenler inferiordan daralmış bilateral L5 sinirleri basılıdır.
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  1 yerde hafif bel fıtığı mevcut.
 • Ç**** ***** sordu,
  Sayın hocam 5 yıldır belimde ağrılar oluşuyor birde hocam tuhaf gelecek ama bazen otururken yada bir yerde beklerden ayakta bir anda belime anlık tuhaf ağrı oluyor batar gibi saniyelik hemen beni olduğum yerden zıplatıyor. Degisik bir sey anlatamiyorum burada mr cektirdim doktoruma soyledim mr sonucumda bu yaziyor sayin hocam. Vertebra korpus yükseklikleri ve sinyal özelikleri tabidir. L3 superior end plate düzeyinde schmorl nodülü izlenmektedir. İntervertebral disk aralıkları ve disk sinyalleri normaldir. Tüm seviyelerde intervertebral disk konfigürasyonları ve nöral feromenleri normal olarak değerlendirilmiştir. Spinal kanal normal genişliktedir . Spinal kord L1-2 seviyesinde sonlanmaktadır. Paravertebral alanlar tabidir.
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Şikayetinizi açıklayacak emar bulgusu yok. Fizik tedavi uzmanına muayene olmanız gerekir.
 • Z**** ***** sordu,
  Lomber lordoz ılımlı belirginleşmiştir.L 4-5 ve L 5- S1 düzeyinde diffüz bulging bulguları izlenmiş olup bilateral nöral foramenler inferiodan daralmıştır. L5 - S 1 düzeyinde fokal santral protrüzyon sekonder dural keseye bası mevcuttur.Bu kısım koyu yazılmış. Vertebra korpus köşelerinde minimal dejeneratif osteofitik değişiklikler izlenmektedir. intervertebral disklerde dejenerasyona sekonder T ağırlık serilerinde intensite kaybı izlenmektedir
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Hafif bel fıtığı mevcut.
 • Alemdağ Caddesi Sezer Sokak No:3-5 Ümraniye / İSTANBUL
 • Tel: 0216 634 01 02 - Gsm: 0532 332 45 22
 • info@drselcukaydin.com
HARDERDAR OLUN
E-Bülten listeme kayıt olarak yeni yayınladığım sayfalarımdan haberdar olun.
English Lietuvos Russia Facebook Instagram