Sağlığınız İçin ;
0532 332 45 22

MENÜ

Soru Sorun - Bilgi Sahibi Olun

Yenile

Sorulmuş Sorular ve Cevapları

 • B**** ***** sordu,
  L4-5 Seviyesinde diffüz anulet bulging izlenmiş olup anterior epidurak mesafe daralmıştır. Bilgilendirir misiniz hocam??
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Fizik tedavi uzmanına başvurunuz.
 • D**** ***** sordu,
  L3-4 ve L4-5 düzeyindetekal keseyebası yapan ve foramenleri daraltan santral disk protrüzyonu L5-S1 düzeyinde tekal keseye bası yapan ve nöral foramenleri daraltan sağ parasantral disk protrüzyonu Lombar aksta düzleşme Spondiloz
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  3 yerde hafif bel fıtığı mevcut.
 • S**** ***** sordu,
  Merhaba Doktor Bey Mr sonucumu değerlendirebilir misiniz Yapılan Tetkik Sekansları : FSE T1 sagital,FSE T2 axial, sagittal Bulgular; Lomber lordoz doğaldır. Posterior vertebral hat düzgün ve kesintisiz olarak izlenmektedir. Vertebraların korpus yükseklikleri ve sinyal intensiteleri normaldir. Spinal kanal normal form ve genişliktedir. İntra spinal kitle lezyonu izlenmedi. Vertebra korpus köşelerinde dejeneratif osteofit formasyonları, L4-L5, L5-S1 düzeylerinde intervertebral disklerde dejenerasyona bağlı sinyal kayıpları izlenmektedir L4-L5 düzeyinde diffüz diskal bulging izlenmektedir. Her iki nöral foramenler açıktır. L5-S1 düzeyinde diffüz diskal bulging izlenmektedir. Anterior epidural mesafe aralmıştır Diğer düzeylerde disk posterior konturları normal olup, dural kese ve nöral elemanlara bası saptanmadı. Ventral epidural yağlı doku ve nöral foramenler açıktır. Konus medüllaris normal düzeyde ve sinyal intensitesi doğaldır. Paravertebral yumuşak dokulara ait patoloji saptanmadı.
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  2 yerde hafif fıtık mevcut.
 • İ**** ***** sordu,
  Sayın Meslektaşım Hastanıza Yapılan İnceleme Tekniği : Sagital planda SE T1 ve FSE T2 ağırlıklı Aksiyal planda GRE ağırlıklı Bulgular Hafif sol skolyoz mevcuttur. Tüm düzeylerde vertebra korpus yükseklikleri ve dizilimleri normaldir. Tüm lomber seviyelerde intervertebral disklerin arka konturlarında anlamlı taşma saptanmamıştır. Nöral foramen genişlikleri normaldir. Spinal kanal AP çapı normal olarak değerlendirilmiştir. Konus medullaris L1 vertebra düzeyinde sonlanmaktadır. Filum terminale serbesttir. İntra ve ekstradural kitle lezyon tespit edilmedi. Paraspinal yumuşak dokular normaldir.
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Her şey normal görünüyor. Yüzme sporu yapmanızı öneririm.
 • S**** ***** sordu,
  FSE T2 Sagittal,SE T1 Sagittal ve FE T2 Aksiyel planda alınan görüntülerin incelemesinde , Servikal lordoz normaldir.Posteriora hafif kifotik açılanma mavcuttur. Anterior subaraknoid mesafede daralma mevcuttur. Disk sinyali azalmıştır.Endplatolarda schmorl nodülleri izlendi. C3-4,C4-5 diffüz bulging,lateral reseslerde daralma,dural keseye indentasyon izlendi. C5-6 bulging zemininde sağ parasantral protrüzyon izlendi. C6-7 santral bulging,dural keseye inditasyon izlendi. Spinal kord yapı ve intensitesi normal olarak değerlendirilmiştir. Spinal kanal içerisinde kitle lezyonu saptanmamiştır. Paraspinal alanlarda patolojik görünüm dikkati çekmemiştir.
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  3 yerde hafif boyun fıtığı mevcut.
 • s**** ***** sordu,
  1-servikaz lordoz doğaldır. 2-vertebra korpus yükseklilkleri ve sinyal intensiteleri normaldir. 3-vertebra korpus köşelerinde minimal osteodejeneratif osteofitik değişiklikler izlenmektedir. 4-görüntü alanına giren T3 vertebra korpusunda T1A hiperintens sinyal özelliğinde 1.2 cm çapında hemanjiom ile uyumlu nodüler görünüm izlenmektedir. 5-İntervertebral disklerde yer yer T2A sinyal intensitesinde hidrasyon kaybı ve dejenerasyona sekonder azalmalar izlenmektedir. 6-C5-6 ve C6-7 düzeylerinde diskal posterior diskal taşma ,santral anüler fissür ile uyumlu görünüm ve bu düzeyde subaraknoid mesafede minimal obliterasyon izlenmektedir. 7-C5-6 düzeyinde sağ nöral foramende hafif daralma izlenmektedir. 8-C6-7 düzeyinde minimal posterior diskal taşma,subaraknoid mesafede anteriorda minimal obliterasyon izlenmektedir. 9-kord ve korda ait elemanlarda patolojik sinyal değişikliği izlenmemiştir. bu yazılanlar ile ilgili yardımlarınızı rica ederim.
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Ciddi bir sorun izlenmiyor. Hafif boyun fıtıkları var ama size şu anda zarar vermez.
 • A**** ***** sordu,
  Değerli hocam Mr tetkikinde L3 korpusunda 1cm çapında t1 ve t2 serilerinde hipointens nodüler lezyon tanımlanmıştır. Ayrıca torakal düzeyde t3 -t7 arasında en geniş yerinde 2mm çapa ulaşan syrinx kavitesi mevcuttur.Her 2 patoloji de 3 yıldır takip edilmektedir ve aynı kalmıştır. Bunu nasıl yorumlarsınız her yıl mr çektirmek mi gerekiyor? Saygilarimla
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Uzun yıllardır takip ediliyorsa ve hiç değişiklik yoksa ve herhangi bir şikayetiniz yoksa takipten çıkarılabilir.
 • B**** ***** sordu,
  Merhaba hocam Bacağımda sinir kesisi sonucu ayak tabanımda hissizlik var yaklaşık 1.5 denedir ve çıplak ayakla yere temas ettiğim zaman acı hissi geliyor bir kaç doktora gittim zamanla azalır dediler bunun farklı bir tedavisi varmı acaba
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Hayır yok maalesef. Nöropatik ağrı yaşıyorsunuz. Gabapentin içeren ilaçlar denenebilir. Nöroloji uzmanına başvurunuz.
 • M**** ***** sordu,
  Alt trokol tüm lomber düzey ve s1 vertable korpus end platolarında milimetrik asteofitik yeni kemik oluşumları ve multisegmentte dejeneratif disk sinyal intesite kaybı saptanmıştır.posteriori vertebrol hat düzgün ve kesintisiz olarak izlenmektedir. Vertebraların korpus yükseklikleri normaldir.spinol kard kalınlık ve sinyal intesitesi normaldir spinol kanal normal form ve genişliktedir.intro spinol kitle lezyon izlenmesi. L3-4 düzeyinde sağ parosontrol ağırlıklı geniş tabanlı posterior protrüzyona sekonder dural kese antrriordan bas altındadır.ek olarak biforraminol protrüzyona sekonder foramenler inferiordan daralmıştır. L4-5 düzeyinde santral ağırlık lı geniş tabanlı posterior protrüzyona sekonder dural kese anteriordan bası altındadır.ek olarak biforaminal protrüzyona sekonder nöral faramenler inferiordan daralmıştır.sol s1 epidural kökü anteriordan bası altındadır.
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  2 yerde hafif bel fıtığı mevcut.
 • A**** ***** sordu,
  Merhaba saygı değer hocam, Mr sonuclarımda Lomber Spinal MRG tetkikinde: İnceleme Tekniği: T1,T2A sagittal, T2 aksiyel Bulgular ; Lomber düzeyde açıklığı sağa bakan hafif skolyoz mevcuttur. L5-S1 disk mesafesi daralmıştır. Fizyolojik lomber lordoz düzleşmiştir. L4-L5, L5-S düzeylerinde daha belirgin olmak üzere disk intensiteleri T2 imajlarda dejenerasyona bağlı azalmıştır. Konus medullaris normal lokalizasyondadır (L1 düzeyi). L1-2 düzeyinden geçen aksiyel kesitlerde santral-sağ santrolateral disk protrüzyonu mevcuttur. Tekal kese çıkışında sağda sinir kökü irritedir. Nöral foramenler açıktır. L2-3 düzeyinden geçen aksiyel kesitlerde diffüz bulging ve santral disk protrüzyonu tekal keseye anteriordan bası yapmaktadır. Nöral foramen girişleri hafif daralmıştır. Tekal kese çıkışında bilateral sinir kökleri irritedir. L3-4 düzeyinden geçen aksiyel kesitlerde diffüz bulging ve küçük santral disk protrüzyonu tekal keseye anteriordan hafif bası yapmaktadır. Nöral foramenler inferior reses düzeyinde solda daha belirgin olmak üzere hafif daralmıştır. Çok belirgin sinir kök basısı izlenmedi. L4-5 düzeyinden geçen aksiyel kesitlerde santral-sol santrolateral disk protrüzyonu sol santrolateral mesafeyi oblitere etmektedir. Solda L5 sinir kökü irritedir. Nöral foramen girişleri hafif darlamıştır. L5-S1 düzeyinden geçen aksiyel kesitlerde santral-sağ santrolateral disk pğroıtrüzyonu sağda S1 sinir köküne bası yapmaktadır. Nöral foramenler daralmış olup, her iki foraminal seviyede sinir köklerine bası izlenmektedir. Spinal kanal disk herniasyonuna bağlı parsiyel daralmıştır. Kanal AP çapı yaklaşık 11 mm dir. Posterior elemanlar ve paraspinal kaslar normal olarak değerlendirilmiştir. Benim anlamadığım bir doktor ameliyat dedi 2 doktor ameliyat değil dedi kafam karıştı. Kilom vardı düzenli diyete başladım 1 ayda 9 kilo verdim şiddetli bir bel ağrım yok arada bir bacağıma karıncalanma oluyor yanmada oluyor. Hergün düzenli en az 40 dk akşam üstü yürüyüş ve eğzersiz yapıyorum sizce bu durum ciddimi anlamadım gitti. Bir nevi pskiolojik olarak çökmüş bulunmaktayım bu hastalık yüzünden.
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Belinizi yıllarca kronik olarak zorladığınız anlaşılıyor . Sağ bacağınıza şiddetli ağrı yayıldığında ameliyat olmanız gerektiğini söyleyen doktor haklı. Ameliyat olmayıp beklediğinizde ağrınız azaldığında sadece uyuşukluk kaldığında ameliyat gerekmez diyen doktor da haklı. Sonuçta felç olmadınız. Ama tam yaşam konforunuza da ulaşmadınız. Acaba tek çözüm doktor mu yomsa yaşam tarzınız mı
 • Alemdağ Caddesi Sezer Sokak No:3-5 Ümraniye / İSTANBUL
 • Tel: 0216 634 01 02 - Gsm: 0532 332 45 22
 • info@drselcukaydin.com
HARDERDAR OLUN
E-Bülten listeme kayıt olarak yeni yayınladığım sayfalarımdan haberdar olun.
English Lietuvos Russia Facebook Instagram