Sağlığınız İçin ;
0532 332 45 22

MENÜ

Soru Sorun - Bilgi Sahibi Olun

Yenile

Sorulmuş Sorular ve Cevapları

 • burcu sordu,
  Hocam Merhaba; aşağıdaki mr sonuçlarına göre ciddi bir durum varmıdır? yırtık yazıyor? nasıl geçer? ameliyat mı gerekli? yoksa pilatesle düzelir mi? tşk. FSE T2 Sagittal, SE T1 Aksiyel ve Sagittal planda alınan görüntülerin incelenmesinde; Lomber lordoz normaldir. Skolyoz izlenmemiştir. Vertebra korpus yükseklikleri ve kemik iliği intensiteleri normaldir. L5-S1 düzeyinde disk sinyal intensitesinde azalma saptandı. Bu düzeyde anterior epidural yağlı doku kalın görünümdedir. L3-4 düzeyinde hafif disk taşması izlendi. L4-5 düzeyinde dural kese basısı yapan geniş tabanlı disk taşması izlendi. L5-S1 düzeyinde dural kese basısı yapan geniş tabanlı disk protrüzyonu ve santralde anüler yırtık izlendi. Lomber ve sakral spinal kanal içerisinde kitle lezyonu saptanmamıştır. Belirgin spinal kord patolojisi saptanmamıştır. Sakrum ve sakral kanal normal olarak değerlendirilmiştir. Paravertebral alanlarda patoloji dikkati çekmemiştir.
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  L5-S1 diski yaralanmış ve çevresi yırtılmış. Bunun geri dönüşü yoktur ama artırmamak elinizdedir. Pilates haricinde yüzme ve/veya fitness yapmak, kilo almamak gerekir.
 • Olga sordu,
  Iyi günler, Selçuk bey ...Bugünlerde başım ağır sersem gibiyim. Baş dönme demeyelim yani Sersemlik var sanki .Kafam ağır .3 gün önce rutin tahlillerim için gitmiştim aile hekimine hemogram dan kan değerlerim vitamin değerlerim hepsi normal di d vitamini dışında. BU durum iki gündür başladı doktora kontrole gittiğimde yoktu o sıra. O yuzden gitme gereksinimi duymadan engin bilgilerinize ihtiyacim var .Acaba mevsimsel değişim lerde sanki öyle oluyor, olabilir mi bu durum? Ve D vitamini sormuştu bir arkads bende görüp sormak istedim bi D vitamini eksikliği böyle yapar mı ? Not: Kronik sinüzit de var .
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Kronik sinüzit başağrısı atakları yapabilir. D vitamini eksikliği kronik yorgunluk ve halsizlik belirtikeri verir. Mevsim geçişlerinde de bu durum sıkça görülmektedir.
 • Eda sordu,
  Hocam merhaba .mesajıma karşılık verdiğiniz için çok teşekkür ediyorum...Hocam d vitamini 19.68 çıkmıştı. Desiferol verilmişti sizde ilaca gerek yok bol güneş ışığı demiştiniz . Bende size şunu söylemek istiyorum kendim Erzurum da öğretmenim malum kış memleketi Güneş ışığı fazla yok nr yapmam lazım?
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  O zaman 3 haftada 1 kullanırsınız.
 • Ayşe Demir sordu,
  Mr sonucumu yollamıştım size. Tedavi olarak yeşil reçete ilaç kullanıyorum doktorum ameliyatı tavsiye etmedi riskli olduğunu söyledi. Sizce ameliyat olabilir miyim?
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Bunun cevabını muayeneden sonra verebilirim.
 • Birkan Sezgin sordu,
  Hocam merhaba, benim MRI sonucum şöyle çıktı. Durum nedir sizce? L5-S1 Düzeyinde dejenerasyona sekonder T2 sinyal intensite kaybı mevcuttur. L4-5 düzeyinde diffüz annüler taşma - santral posterior disk protrüzyonu izlenmektedir. Anterior epidural yağ mesafesi diskopatiye sekonder daralmıştır.
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Hafif bel fıtığınız mevcut.
 • Yağız nur sordu,
  Hocam iyi akşamlar b 12 hapını kullanıyorum. Benexol bende uyku yapıyor bu normal mi yoksa ben mi öyle hissediyorum?12 gündür kullanıyorum bazen oluyor böyle ...
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  B12 vitamini uyku yapmaz.
 • Ayşe Demir sordu,
  Lomber lordoz düzleşmiştir. İntervertebral disklerde sinyal kaybı mevcuttur. İntervertebral eklem yüzlerinde schmorl nodülleri izlenmektedir. Vertebra korpus yükseklikleri ve dizilimleri normal olarak izlenmiştir.Konus medullaris normal morfoloji ve lokalizasyondadır. L1-2 seviyesinde disk posterior konturu normaldir.Spinal kanal normal genişliktedir. Lateral resesler ve nöral foramenler açıktır. L2-3 seviyesinde diffüz anüller bulging izlenmektedir. Spinal kanal hafif daralmıştır. Bu yüzden sağ foraminal disk protrüzyonu nedeni ile sağ nöral foramen daralmıştır. Lateral resesler ve sol nöral foramen açıktır. L3-4 seviyesinde diffüz anülle bulging izlenmektedir. Spinal kanla hafif daralmıştır. Bu yüzden sağ foraminal disk protrüzyonu nedeni ile sağ nöral foramen daralmıştır. Lateral resesler ve sol nöral foramen açıktır. L4-5 seviyesinde end platerlerde dejenaratif sinyal değişiklikleri mevcuttur. Bu yüzden diffüz anüleri bulging ve sol subartiküler- foraminal yerleşimli disk protrüzyonu mevcuttur. Spinal kanla ve sol nöral foramen daralmıştır. Lateral resesler ve sağ nöral foramen açıktır. L5-S1 seviyesinde posteriorda bulging izlenmektedir. Spinal kanal normal genişliktedir. Lateral resesler ve nöral foramenler açıktır Paravertebral yumuşak dokular normal morfoloji ve sinyal intensitesindedir. MR sonucum bu şekilde çıkmıştır. Tedavisini be şekilde olmalıdır bana bilgi verir misiniz?
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Emar raporunda 3 yerde hafif fıtık var ama tedavi edilecek durumunuz nedir bilmiyorum.
 • SUNA AKTAŞ sordu,
  Doktor Bey, size BT göndermiş, yeniden ameliyat olmama gerek olup olmadığını sormuştum. Geri dönüşünüz için teşekkür ederim. Lomber Spinal MR raporu hakkında da yorum yaparsanız çok sevinirim. L2 vertebra korpusunda kompresyon fraktürüne bağlı yükseklik kaybı izlenmektedir. L4 vertebra superior end platede, L3 vertebra inferior end platede lineer fissür hatları izlendi Vertebrakorpus köşelerinde osteofitikdejeneratif yeni kemik oluşumları izlenmektedir Lomber disklerde dejeneratif T2 sinyal kaybı izlenmektedir Distal torakolomber rotoskolyoz izlendi L3-4 düzeyinde diffüz bulging zemininde posterior santral milimetrik herniasyon, dural kese basısı izlendi L4-5 düzeyinde diffüz bulging, dural kese indentasyonu izlenmektedir L5-S1 düzeyinde diffüz bulging izlenmektedir
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Yorumum aynı.
 • Ramazan can sordu,
  Mr sonucu LOMBER MRG İNCELEMEDE; Teknik: FSE T1 sagital, FSE T2 axial, sagittal Vertebraların korpus yükseklikleri ,kortikal ve medüller sinyal kayıtları normaldir. L4-5 diskinde dejeneratif sinyal kaybı , disk posteriorda diffüz taşma izlenmiştir. Disk nedenli anterior epidural mesafe daralmıştır. Dural saka bası mevcuttur. Sinir kök basısı saptanmamıştır. Eşlik eden sol foraminal ılımlı protrüzyon izlendi. L5-S1 diski posteriorda sağda paramedian protrüzyon izlenmiştir. Sağ lateral resesi daraltmıştır. S1 sinir köküne sağda lateral reses düzeyinde bası bulguları oluşturmaktadır. Diğer intervertebral disklerin sinyal kayıtları homojen olup herniasyon saptanmamıştır. Spinal kanal normal genişliktedir. Dural kese orta hatta ve normal konfigürasyondadır. Nöral resesler normal genişlikte olup, ön-arka sinir köklerine ait sinyal kayıtları doğaldır. Konus medullaris normal düzeyde sonlanmakta olup kauda liflerine ait patolojik sinyal mevcut değildir. Psoas adeleleri doğal olup, paravertebral alanlarda patolojik sinyal kaydı saptanmamıştır. Hocam bilgi verir misiniz
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  2 yerde bel fıtığı mevcut. Sağ bacak ağrısı varsa ameliyat gerekebilir. Muayene sonucuna göre karar vermek gerekir.
 • Eda sordu,
  Hocam iyi günler d vitamini değerim 19.68 çok mu düşük...doktor ilaç kullan dedi 3 ay desiferol diye ama bazı hekimlerimiz çok da düşük değil diyor ?engin bilgilerinize ihtiyacm var
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Bence de kullanmanıza gerek yok. Bol güneş ışığı.
 • Alemdağ Caddesi Sezer Sokak No:3-5 Ümraniye / İSTANBUL
 • Tel: 0216 634 01 02 - Gsm: 0532 332 45 22
 • info@drselcukaydin.com
HARDERDAR OLUN
E-Bülten listeme kayıt olarak yeni yayınladığım sayfalarımdan haberdar olun.
English Lietuvos Russia Facebook Instagram