Sağlığınız İçin ;
0532 332 45 22

MENÜ

Soru Sorun - Bilgi Sahibi Olun

Yenile

Sorulmuş Sorular ve Cevapları

 • Ö**** ***** sordu,
  FSE T1sagital,FSE T2 axial,sagittal Servikal lordoz duzlesmistr.Posterior vertebral hat düzgün ve kesintisiz . Vertebralarn korpus yükseklikleri ve sinyal insensiteleri normal.servikal lord kalınlık ve sinyal insensitesi normal.spinal kanal normal form ve genisliktedr.İntra spinal kitle lezyonu izlenmedi.İntervertebral disklerin yüksekliği ve sinyal insensitesi normal.Disk posterior konturlari normal,ventral subaraknoid mesafe,dural kese ve noral elemanlara rastlanmadı.Noral foramenler açıktır.Paravertebral yumuşak dokulara ait patoloji saptanmadı. Yazıyor raporumda hocam yorum yaparsanız sevinirim.
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Normak MR incelemesi
 • T**** ***** sordu,
  hocam sorum şu 2 ay önce çektirdiğim emar sonucunda L5S1 de geniş tabanlı bulgıng ve santral anüler yırtık yazıyor hocam ben anüler yırtık hakkında bilgi almak istiyorum yırtık kelimesi bile korkutucu geldi cevabınız için şimdiden teşekkür ederim
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Diskin dış katmanı zorlanırsa yırtılabilir. Korkutucı bir durum değildir. Bir çok fıtık oluşurken disk yırtılır zaten.
 • Ş**** ***** sordu,
  Hocam Yaklaşık bir yıl önce bana boyun düzleşmesi teşhisi koyuldu. Aslında kendime gayet dikkat etmeme rağmen bu teşhisin koyulması da beni üzdü doğrusu. Gerçekten ağır boyun ağrılarım oluyor. Fizik tedavi verildi, ağrı kesici kremler vb. Vaktim oldukça spor ve yüzmeye de giderim. Boyun düzleşmesi dikkat edilirse geçer mi yoksa sadece ilerlemesi mi engellenebilir? 1 yıl önceki sonuçlarım şu şekilde= Servikal lordoz tabiidir. Servikal intervertebral eklem aralıkları tabiidir. Diğer disklerin arka konturunda kanal yönünde belirgin sapma saptamamıştır. Servikal spinal kord morfolojisi ve sinyal intensitesi tabiidir. incelen düzeylerde osseözspinöz kanal çapları tabiidir. Bilateral nöral foramenler açıktır.
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Boyun düzleşmesi adı altında bir hastalık yoktur. Uydurma bir teşhistir. Boyun kaslarında kasılma olursa boyun biraz düz görünebilir. MR raporunda servikal lordoz tabiidir derken zaten boynunuzın normal olduğunu belirtiyor.
 • I**** ***** sordu,
  Hocam merhaba, MR sonucum şu şekilde, sizden durumun ciddiyetine ilişkin bir yorum alabilirsem çok mutlu olurum. L5-S1 intervertebral diskte dejeneratif T2 WI kısmi sinyal kaybı izlenmektedir. L1-2 ve L2-3 intervertebral disklerde lateral ağırlıklı hafif annüler bulging ve anterior tekal sak basısı mevcuttur. L3-4 intervertebral diskte diffüz annüler bulging ve anterior tekal sak basısı mevcuttur. L4-5 intervertebral diskte diffüz annüler bulging, anterior tekal sak basısı ve sak çıkımında sol L5 köküne hafif bası mevcuttur. L5-S1 intervertebral diskte geniş tabanlı santral protrüzyon ve hafif anterior tekal sak basısı mevcuttur. L4-5 bilateral faset eklemlerde hafif hipertrofik dejeneratif değişiklikler mevcuttur. S1 ve S2 sakral segment düzeyinde sakral kanalda 24 x 16 mm boyutlarında, perinöral kist lehine BOS sinyal intensitesinde uniloküle kistik yapı mevcuttur. Teşekkürler, Saygılar, Ibrahim
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  3 yerde hafif bel fıtığı mevcut. Sakral kist önemli bir şey değil.
 • M**** ***** sordu,
  Tüm lomber disklerde dejeneratif t2 sinyal kaybı izlenmektedir. L2-3 L3-4 L4-5 L5-S1 düzeyinde diskte minimal diffüz bulging izlenmektedir. Sizinde değerlendirmenizi alabilirmiyim. Çok kasılıp kalmalarm oluyor rahat uyku uyuyamıyrm yatmak sıkıntı, ayakta durmak sıkıntı
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Şikayetlerinizi açıklayan bir problem izlenmiyor.
 • ş**** ***** sordu,
  Hocam merhaba,10 gün önce şiddetli bel ağrısından duramıyordum doktora gittik mr çektirdik doktor 2 tane büyük fıtık olduğunu ve son raddede olduğunu beyan etti. Ameliyat olması gerek dedi, yardımcı olurmusunuz? Lomber lordoz düzleşmiştir. L4-L5, L5-S1 disklerinde dejenerasyona bağlı T2 sekanslarda sinyal kaybı izlenmektedir. L3-L4 diskinde diffüz anüler bulging posterosantral geniş tabanlı protrüde disk hernisi izlenmektedir. Anterior epidural mesafe obliteredir. Dural keseye bası izlenmektedir. L4-L5 diskinde diffüz anüler bulging posterosantral geniş tabanlı protrüde disk hernisi eşlik eden ince fissür izlenmektedir. Anterior epidural mesafe obliteredir. Dural keseye anteriordan bası izlenmektedir. L5-S1 diskinde hafif diffüz anüler bulging izlenmektedir. Vertebra korpus yükseklikleri normal sınırlardadır. Lomber vertebral kolonda meduller ve kortikal osseöz yapıya ait belirgin patolojik intensite farklılığı saptanmadı. Diğer intervertebral disk konturları muntazamdır. İnceleme alanına giren diğer nöral foramenler açıktır. Osseöz spinöz kanal çapları fizyolojiktir. Meduller konus, L1-L2 korpus düzeyinde sonlanmaktadır. Paravertebral bölgede ilave patolojik bulgu saptanmadı. SONUÇ: • Lomber lordoz düzleşmiştir. • L4-L5, L5-S1 disklerinde dejenerasyona bağlı T2 sekanslarda sinyal kaybı izlenmektedir. • L3-L4 diskinde diffüz anüler bulging posterosantral geniş tabanlı protrüde disk hernisi izlenmektedir. Anterior epidural mesafe obliteredir. Dural keseye bası izlenmektedir. • L4-L5 diskinde diffüz anüler bulging posterosantral geniş tabanlı protrüde disk hernisi eşlik eden ince fissür izlenmektedir. Anterior epidural mesafe obliteredir. Dural keseye anteriordan bası izlenmektedir. • L5-S1 diskinde hafif diffüz anüler bulging izlenmektedir.
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Rapora bakılırsa acil ameliyatlık bir durum yok gibi ama muayene etmek lazım.
 • E**** ***** sordu,
  L3-l4 düzeyinde diffüz bulging zemininde gelişmiş sağ paramedian protruzyon izlenmiştir. Bilateral nöral feramen inferiordan daralmistir. Santral spinal kanal A-P çapı 9mm olup daralmistir. Lomber aksta açıklığı sağa bakan skolyoz mevcuttur. Bu mr sonucuna göre ameliyat şart mı. Teşekkürler kolay gelsin.
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  L3-4 düzeyinde bel fıtığı ve omurilik kanal darlığı mevcut. Ameliyat gerekliliği sadece emar raporuna bakılarak verilemez. Mutlaka hastayı dinlemek ve muayene etmek gerekir.
 • M**** ***** sordu,
  Muane fiatlarlnlzl öğrenebilir miyim
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Direkt telefon numarasından ulaşabilirsiniz.
 • m**** ***** sordu,
  Yapılan Tetkik Sekansları : FSE T1 sagital,FSE T2 axial, sagittal Bulgular; Lomber lordoz doğaldır. Posterior vertebral hat düzgün ve kesintisiz olarak izlenmektedir. Vertebraların korpus yükseklikleri ve sinyal intensiteleri normaldir. Spinal kanal normal form ve genişliktedir. İntra spinal kitle lezyonu izlenmedi. L4-5, L5-S1 intervertebral disk sinyal intensiteleri T2 ağırlıklı sekanslarda dejenerasyona sekonder azalmıştır. L4-5 seviyesinde hafif bulging izlenmektedir. Diğer intervertebral disklerin yükseklikleri ve sinyal intensiteleri normaldir. Disk posterior konturları normal olup, dural kese ve nöral elemanlara bası saptanmadı. Ventral epidural yağlı doku ve nöral foramenler açıktır. Konus medüllaris normal düzeyde ve sinyal intensitesi doğaldır. Paravertebral yumuşak dokulara ait patoloji saptanmadı.
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Önemli bir sorun izlenmiyor.
 • Ö**** ***** sordu,
  Sol dizim ağrıyor
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Ortopedi uzmanına başvurunuz.
 • Alemdağ Caddesi Sezer Sokak No:3-5 Ümraniye / İSTANBUL
 • Tel: 0216 634 01 02 - Gsm: 0532 332 45 22
 • info@drselcukaydin.com
HARDERDAR OLUN
E-Bülten listeme kayıt olarak yeni yayınladığım sayfalarımdan haberdar olun.
English Lietuvos Russia Facebook Instagram