Sağlığınız İçin ;
0532 332 45 22

MENÜ

Soru Sorun - Bilgi Sahibi Olun

Yenile

Sorulmuş Sorular ve Cevapları

 • Huriye Aydın sordu,
  Lomber bölgede skolyoz mevcuttur.vertebra korpusunde hemonjemler mevcuttur.end platalerde schmorl nodülü indentesyonu end platelarda yaglı deşenerasyonalanları izlendi .vertabra köşelerinde osteofitler izlendi .intervertebral disklerde eklem aralıkları daralmıştır.L3-4sevitesinde dural kesede indentasyona yol açan diffizanüler taşma izlendi.L4-5seviyedinde dural kesede basıya yol açan diffüz aniler taşma izlendi.sol nöralforaman daralmıştır.L5-s1eklemdiskindebdural kesede basıya yol açandiffüz anüler taşma izlendi sol norol foramen daralmış kauine ekuineblifleriindentedir. Ne anlama gelmektedir emar sonucum teşekkür ederim
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  3 yerde hafif bel fıtığı mevcut.
 • uğur uzun sordu,
  Bugün çektirdiğim MR sonucunda " L5-S1 düzeyinde diffüz bulging izlenmektedir. Anterior epidural yağ planları silinmiştir. Tekal sak basılıdır. Nöral foramenler açıktır. Lomber aksta açıklığı sağa bakan skolyoz dikkati çekmektedir." yazıyor. Yorumlayabilir misiniz rica etsem. Teşekkürler. Syg
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Hafif bel fıtığı başlangıcı mevcut.
 • Güllü kılıc sordu,
  L4-5 düzeyinde nöral forameni kaudalden daraltan fakal geniş tabanlı protrüzyon izlenmektedir. L5-S1 düzeyinde posterior pereferik disk kabaraklıgı izlenmektir . Rıca etsem yorumlarmısınız hocam.
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  2 yerde hafif vel fıtığı mevcut.
 • Betül A sordu,
  Merhaba 21 yaşındayım mr raporum bu şekilde. Öğrenciyim ağrılarımı en aza indirmek için ne yapmamı tavsiye edersiniz? Servikal lordoz düzleşmiştir. Kranioservikal bileşke oluşumları normaldir. Tüm servikal disklerde dejeneratif T2 sinyal kaybı izlenmektedir. C3-4 düzeyinde diskte minimal bulging izlenmektedir. C4-5 düzeyinde diskte minimal santral fokal protrüzyon mevcuttur. C5-6 düzeyinde diskte minimal santral fokal protrüzyon mevcuttur. C6-7 düzeyinde diskte minimal bulging izlenmektedir.
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Düzenli yüzme ve fitness yapmanızı öneririm.
 • Özhan Keş sordu,
  Hocam iyi günler. MR sonucumda; L4-5 düzeyinde dehidrasyon kaybı ve eşlik eden diffüz annüler bulging izlenmiştir. Anterior epidural mesfe ve bilateral nöral foramaen daralmıştır. L5-S1 disk mesafesi daralmış, diske komşu endplatelerde dejeneratif değişiklikler, eşlik eden diffüz annüler bulging izlenmiştir. Anterior epidural mesfe ve bilateral nöral foramaen daralmıştır. yazılmıştır. Doktorum fıtık başlangıcı olduğu, şu an için bir operasyona gerek olmadığını ve dikkat etmemi söyledi. Fikrinizi alabilir miyim? Teşekkur ederim.
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Söylediklerinize katılıyorum.
 • Ezel can sordu,
  Hocam mr da sinirlere bası izlenmiştir yazıyor. Sağ l5 köküne ve her iki S 1 köküne baskı var ... BU sinirlere baskı nin nasıl rahatsızlık verildiğini sormak istiyorum ?Bacaklara mi kalçaya doğru mu ağrısı olur ? Baska nasıl rahatsizlik veriyor ?öğrenmek istiyorum da teşekkür ederim ..
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Kalçalarda ve bacaklarda ağrı, baldırda veya parmaklarda uyuşma yapabilir. İleri derecede baskıda ayakta güç kaybı yapabilir.
 • Banu Bozacı sordu,
  Merhabalar hocam, bel ağrısı, sol bacakta uyuşma ve ağrı şikayetiyle doktora gittim. Mr istendi ve mr sonuçlarına göre; sagittal planda TSE T1, TSE T2, aksiyal planda L3-4, L4-5, L5-S1 intervertebral disk düzeylerinden B-FFE ağırlıklı sekanslar alınmıştır. Lumbosakral vertebra aksı normaldir. Torokalomber vertebralarda hafif S tipi skolyoz izlenmektedir. Lumbosakral vertebra korpus yükseklikleri ve sinyal intensiteleri doğaldır. İntervertebral disk yükseklikleri ve sinyal intensiteleri normaldir. Nöral arkus elamanları normal olarak değerlendirilmiştir şeklinde bir sonuç çıkmış yorumlarsanız çok sevinirim, iyi çalışmalar.
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Ciddi bir sorun izlenmiyor. İstirahat etmelisiniz. Sonrasında düzenli yüzme yapmalısınız
 • derya solmaz sordu,
  merhaba hocam belımın orta kısmında ve kalcann ıc kısımlarında agrılarım oluyor mr sonucunu değerlendırırsenız sevınırım. Lomber lordoz tabııdır. Acıklığı sağa bakan rotoskolyoz görulmektedır. Vertebra korpus köselerınde hafıf sıvrıleşmeler ,ıntervertebral dısklerde hafıf dejeneratıf sınyal kayıpları ızlenmektedır.Alt lomber bolgede faset eklemlerde hafıf dejeneratıf değişiklilier görulmektedır. L5-S1 duzeyınde dıskal bulgıng on epidural mesafeyı hafıf daraltmaktadır .
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Bel omurlarında kireçlenme ve fıtık başlangıcı mevcut.
 • Aleyna acer sordu,
  Merhabalar 1 haftadır yaşadığım şiddetli baş ağrısı üzerine size sorularımı sormak istiyorum. 17 yaşındayım ve 1 haftadır ağrı kesici kullanmama rağmen çoğu faaliyetimi engelleyen bir baş ağrım var başımın çoğu çevresinde belirli aralıklarla tekrarlıyor ve 3 gün öncesinde halüsinasyon mu artık bilmiyorum birşey geçirdim. Bir anda bilincimi kaybedip vücudumun bana ait olmayışına ve sanki başkası yönlendiriyormuş gibi hissettim. Duvara itilip geri çekiliyordum anlık olarak ve ardından tüm vücudum uyuştu. O sıra baş ağrım yoktu ama bu olay olduktan sonra yine bir baş ağrısı girdi. Acaba nedir? Nasıl geçer bu ağrılar?
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Nöroloji ve/veya Psikiyatri uzmanına başvurmalısınız.
 • İBRAHİM YILDIZ sordu,
  Hocam fıtık patlamışdı benim bütün doktorlar ameliyat dedi. Çok ağrım vardı, yatamıyorum, oturamıyorum, yürümek onu hiç yapamıyordum. Bende Zeytinyağ, 10 tane aspirin, viks ve limon bunların karışımını yaptım. Sonra bu karışımı yaptım ağrım biraz hafifledi. Sonra devam ettim buna ayak altı daki uyuşma gitti ama baldırı da ve kalça da ağrı oluyor. Buna devam ediyorum. Mr sonucu bu Hastanın yaşı: 28 Sayın meslektaşım, hastanızın  Lomber MR incelenmesinde Bulgular : Teknik T1 ve T2 ağırlıklı sagital T2 bulgular. Lomber lordozda düzleşme izlenmiştir. L4-L5,L5-S1 düzeylerinde diskte dejeneratif değişimler ( hidrasyon kaybı, anüler yırtık ) izlenmiştir. L2-L3 düzeyinde diskte protrüze görünüm izlenmiştir. L3-L4 düzeyinde diskte protrüze görünüm izlenmiştir. L4-L5 düzeyinde diskte geniş tabanlı nöral foramenlere ve dural keseye belirgin bası oluşturan disk bulging görünüm izlendi. L5-S1 düzeyinde diskte geniş tabanlı sol nöral foramene doğru ekstrüde tarzda görünüm veren ( nöral forameni tamamen kaplar tarzda görünüm veren ) santralde ve sol foraminal mesafede dural keseye ileri düzeyde bası oluşturan disk bulging görünüm izlenmiştir. Pedinküler simetrik interpedinküler mesafe doğaldır. Posterior elemanlarına ait patolojik görünüm saptanmadı. Paravertebral alanda patolojik görünüm saptanmadı.        
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Ameliyat olmanız gerekiyor.
 • Alemdağ Caddesi Sezer Sokak No:3-5 Ümraniye / İSTANBUL
 • Tel: 0216 634 01 02 - Gsm: 0532 332 45 22
 • info@drselcukaydin.com
HARDERDAR OLUN
E-Bülten listeme kayıt olarak yeni yayınladığım sayfalarımdan haberdar olun.
English Lietuvos Russia Facebook Instagram