Sağlığınız İçin ;
0532 332 45 22

MENÜ

Soru Sorun - Bilgi Sahibi Olun

Yenile

Sorulmuş Sorular ve Cevapları

 • s**** ***** sordu,
  Lomber lordoz azalmıştır. Vertebra korpus yükseklikleri ve sinyal intensiteleri normaldir. İntervertebral disk aralıkları ve disk sinyal intensiteleri olağandır. Medulla spinalis L1 vertebra süperior end-plate düzeyinde sonlanmakta olup konus medullaris ve kauda equina liflerine ait patolojik özellik saptanmamıştır. Disklere yönelik aksial kesitler değerlendirildiğinde : L4-5 intervertebral diskinde her iki lateral resesi daraltan geniş tabanlı protrüzyon mevcuttur. L5-S1 intervertebral diskinde santral fokal protrüzyon izlenmiştir. Lomber diğer seviyelerde belirgin nöral bası oluşturacak diskal patoloji izlenmemiştir.
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  2 yerde hafif bel fıtığı mevcut.
 • Y**** ***** sordu,
  Hocam iyi günler.Bel MR ımı yorumlarsanız memnun olurum. Lomber spinal MR incelemesi. - Sagital planda 4mm kesit kalınlığında FSE tekniği ile T1 ağırlıklı, - Sagital planda 4mm kesit kalınlığında FSE tekniği ile T2 ağırlıklı, - Sagital planda 4mm kesit kalınlığında FSE tekniği ile T2 ağırlıklı kesirler alınmıştır. Klinik Bilgi- Lomber fizyolojik lordoz izlenmektedir.. Lomber disklerde hidrasyon kaybı ile uyumlu sinyal intensite değişiklikleri izlenmektedir. L2-3 diskinde diffüz annüler bulging izlendi. L3-4 düzeyinde minimal diffüz annüler bulging izlendi. L4-5 düzeyinde belirgin diffüz annüler bulging izlendi. L5-S1 düzeyinde sağ mediolateral disk protrüzyonu izlendi. Protrüde disk dural keseye ve sağ S1 radiskine basmaktadır.
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  2 bölgede hafif, 1 bölgede orta şiddette bel fıtığı mevcut.
 • S**** ***** sordu,
  İyi günler hocam ben çok acı verici ağrıyla gittim hastanede temografi de L5 L4 vertebrata sakralizasyon izlenmektedir L3 L4 diskinde diffuz bulging izlenmektedir L4 L5 diskinde geniş tabanli protruzyon ve dural kese bazisi izlenmektedir vertebrata korpus köşelerinde ufak ostefıtık değişimler izlenmektedir çok agrim oluyo ne yapmam gerekir teşekkürler
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Belinizde doğuştan bir harejetli omurga kemiği eksik. Hareketli olması gereken 5. bel omuru kuyruk sokumu kemiği ile birleşmiş. Bu da belin yük taşıma kapasitesini azaltan bir durumdur. Belinize sürekli fazla yüklendiğiniz anlaşılıyor. Ameliyat gerekmez. Yaşantınızı gözden geçirin.
 • f**** ***** sordu,
  Lomber lortoz tabiidir. L4l5 diskinde dejeneratif sinyal kayıpları izlenmektedir. L2 l5vertebra korpusunda hemanjiom ile uyumlu sinyal değişikliği izlendi l3l4 düzeyinde minimal anüler bulging izlendi. l4l5 duzeyinde diffuz bulging izlenmektedir. Dural keseye anteriordan basi mevcuttur. Bilateral nöral foramenler inferiordan daralmıştır. Bu emar sonucuna gore ne tavsiye edersiniz saygilarimla simdiden tesekkurler
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Muhtelif sayıda hafif bel fıtıklarınız mevcut. Ameliyat gerektirmez. Fizik tedavi uzmanına başvurunuz.
 • Y**** ***** sordu,
  Merhaba hocam ben 1 hafta önce fıtık ameliyatı oldum sinire baskı yaptığı için fıtık olan yerde üçte sinir olduğu söylenildi temizlenildi kanca takıldı. İlk iki gün ağrım yoktu Şuan bacağımda ağrılarım devam ediyo gittikçede artıyo sebebi nedir
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Buna benim cevap vermem mümkün değil. Doktorunuza başvurunuz.
 • I**** ***** sordu,
  Hocam iyi akşamlar, sabah yolda giderken çocukların topu kafama çarptı. Sonrasında asansör de eşim ile şakalşırkrn kafam aynaya çarptı..Bu çarpmalar başta hemen zarar veriri mi Interntte hemen tomografi mr falan diyor ???Yani sert de çarpmadım . Geçen hafta bir arkadaşta yazmıştı birsz kizdirmisti sanki ama ben de uygun bir şekilde sormak istiyorum ...en ufak darbeler bile beyine etki edip zarar veriri mi ?malum günluk hayatta bu tür durumlar çok oluyor ... çocukken sert toplara kafa atardık düşerdik..düşüncelerinizi saygıyla bekliyorum..
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Hafif darbelerde herhangi bir sorun oluşmaz. Sizin yaşadığınız darbelerin daha şiddetlisini futbolcular her maçta defalarca yaşıyorlar. Film çektirmek gerekmez.
 • E**** ***** sordu,
  SERVİKAL SPİNAL MR İNCELEMESİNDE; Servikal lordoz düzleşmiştir. Posterior vertebral hat düzgün ve kesintisiz olarak izlenmektedir. Vertebraların korpus yükseklikleri normaldir. Servikal kord kalınlık ve sinyal intensitesi normaldir. Spinal kanal normal form ve genişliktedir. İntra spinal kitle lezyonu izlenmedi. C4-5 düzeyinde diffüz taşma izlenmiş olup dural kese anteriordan düzleşmiştir. C5-6 düzeyinde diffüz taşma izlenmiş olup dural kese anteriordan düzleşmiştir. Paravertebral yumuşak dokulara ait patoloji saptanmadı. SONUÇ: Diskopati.
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Ciddi bir sorun izlenmiyor. Hafif boyun fıtığı başlangıcı var. Başağrısı ile ilişkisiz.
 • A**** ***** sordu,
  Diffuz anuler tasma noral foramenler inferiordan daralmistir teka kese basilidir
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Bir sorun izlenmiyor.
 • R**** ***** sordu,
  Merhaba hocam. Kalçamda oluşan ağrıdan dolayı lomber mr incelemesinde; Vertebra korpus yükseklikleri ve kemik iliği intensiteleri doğaldır. ***Değişik düzeylerde vertebra korpus köşelerinde yer uer minimal osteofitik sivrileşmeler, end-platelerde schmorl nodülleri ve disk sinyallerinde azalma dikkati çekmiştir . *** L3-4 , L4-5 düzeylerinde L4-5´de daha belirgin olmak üzere nöral foramen - lateral resesleri daraltan geniş tabanlı diskoosteofitik bulgingler mevcuttur. Sinir kökleri e belirgin bası saptanmamıştır . Spinal kord L1 düzeyinde sonlanmaktadır. Konus medullaris intensitesi homojendir. Paravertebral alanlar doğaldır. Hocam, beş dakikadan fazla ayakta duramıyorum. Fizik tedaviyle , egzersizle geçebilir mi ? Nasıl bir tedaviyi önerirsiniz ?
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Ameliyat gerekmez. Fizik tedavi uzmanına başvurunuz.
 • T**** ***** sordu,
  Mr sonucu: l4 l5 düzeyinde minimal bulding,l5 S1 düzeyinde dejeneratif diskopati bulguları,disk posterior konturlarda her iki foramene uzanim gösteren geniş tabanlı posterior protrüzyan yazmaktadır hocam.oneriniz nedir,evde düzenli olarak bel egzersizleri yapıyorum ancak kalça da batma olmaktadır belimde her hangi bir ağrı yoktu r teşekkürler
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Kalçada batma olan yere kortizon enjeksiyonu yapılırsa rahatlarsınız.
 • Alemdağ Caddesi Sezer Sokak No:3-5 Ümraniye / İSTANBUL
 • Tel: 0216 634 01 02 - Gsm: 0532 332 45 22
 • info@drselcukaydin.com
HARDERDAR OLUN
E-Bülten listeme kayıt olarak yeni yayınladığım sayfalarımdan haberdar olun.
English Lietuvos Russia Facebook Instagram