Sağlığınız İçin ;
0532 332 45 22

MENÜ

Soru Sorun - Bilgi Sahibi Olun

Yenile

Sorulmuş Sorular ve Cevapları

 • mehmet tekin sordu,
  T2 ağırlıklı sagital, T1 ağırlıklı sagital ve aksiyal planlarda kesitler alınmıştır. Lomber lordoz normaldir. Vertebra korpus yükseklikleri, posterior elemanları normaldir. Lomber end platelerde schmorl nodüllerine ait indentasyonlar mevcuttur. L5-S1 diskinde hidrasyon kaybına sekonder sinyal değişikliği izlenmektedir. L5-S1 düzeyinde posterosantral protrüzyon, annüler yırtık, tekal saka bası, sol lateral reseste daralma mevcuttur. Diğer intervertebral diskler normal morfoloji ve sinyal intensitesinde izlenmektedir. Bilateral nöral foramenler, spinal kanal genişliği normaldir. Distal spinal kord, konus medullaris, kauda ekina ve paraspinal yumuşak dokular normaldir. Şeklinde MR raporum yazılmış durumdadır. 178 boy 126 kiloda 32 yaşındayım Doktorum fıtığımın ileri düzey olduğunu ameliyet olmam gerektiğini söyledi sizin değerli görüşlerinizi rica ederim.
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Sol bacağınıza yayılan ağrı, uyuşukluk, güç kaybı varsa aneliyat gerekebilir. Muayene etmek gerekir.
 • Aşkın çaluk sordu,
  T11-l1disk dısk dorsal yüzde minimal geniş tabanlı protrüz mevcuttur dural kese bası altındadır bilater nötral foramen açıktır mr raporu acaba neyapmam lazım ameliyat şartmı
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Orta şiddette sırt fıtığı mevcut. Ameliyat kararı filmi görerek ve muayene ederek verilebilir.
 • Uğur Can Esendağ sordu,
  Servikal lordoz düzleşmiştir. Vertebra korpus köşelerinde osteofitik sivrileşmeler izlenmiştir. C3-4 seviyesinde hafif diffüz anüler taşma izlenmiştir. C4-5 seviyesinde hafif diffüz anüler taşma izlenmiştir. C5-6 seviyesinde diffüz anüler taşma ve sağ parasantral disk protrüzyonu ve anüler fissül izlenmiştir. Sağda anterior subaraknoid mesafe ve lateral reses daralmıştır. Doktorum izinli olduğu için gösteremedim bu sonuç ne anlama geliyor? Saygılarımla
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Boyunda 2 yerde hafif, 1 yerde orta şiddette fıtık mevcut.
 • Ali Şen sordu,
  Mrb hocam. İyi çalışmalar. C4-c5, c5-c6, c6-c7 olmak üzere 3 farklı yerde hafif boyun fıtığım var. Klasik Fizik tedavi gördüm. Ağrılarım geçti. Sadece sağ el baş parmağımla işaret parmağımdaki uyuşma geçmemişti. Alışverişe çıktım. Çok fazla yük kaldırmışım. Alışverişten sonra sırtım ile sağ kürek kemiğim değişmeli olarak ağrımaya başladı. Daha çok sırtım ağrıyor. Gün içinde çok ders çalışıyorum. Sırtımdaki ağrılar dinmiyor. (Parmaklardaki uyuşmalar da devam ediyor) sizce özellikle sırtımdaki ağrıların sebebi doğrudan boyun fıtığı ile ilgili olabilir mi? Veya aşırı Yük kaldırdım diye boyun fıtığına bağlı meydana gelen ağrılarım nüksetmiş olabilir mi?
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Boyun fıtığından olduğunu düşünmüyorum. Fizik tedavi uzmanına başvurunuz.
 • Ayhan Reis sordu,
  Hocam en son çekilen MR sonucunu aşağıya çıkardım. Doktorum kesin ameliyat önerdi. Sizin bu konuda açıklamalarınızı ve görüşünüzü öğrenmek için rahtsız ettim. Ameliyat olmam şart mı? Platin hangi durumlarda takılır. Micro cerrahi ve diskektomi hakkında bilgi veririseniz sevinirim.İyi günler.. LOMBER MRG İNCELEMEDE; Teknik: FSE T1 sagital, FSE T2 axial, sagittal Lomber aks düzleşmiştir. Vertebraların korpus yükseklikleri ,kortikal ve medüller sinyal kayıtları normaldir. L2 ve L3 vertebra korpuslarında T1 ve T2 hiperintens hemanjiomlara ait görünümler izlendi. L3-4 düzeyinde diskte diffüz kabarıklık mevcuttur. Solda sinir köküne bası, sağda temas izlendi. Spinal kanal daralmış olup en geniş yerinde 8 mm ölçülmüştür (dar kanal). L4-5 düzeyinde diskte diffüz kabarıklık izlenmiş olup her iki sinir köküne temas izlendi. Spinal kanal AP çapı 8 mm ölçülmüştür. Dar kanal açısından anlamlıdır. Diğer intervertebral disklerin sinyal kayıtları homojen olup herniasyon saptanmamıştır. Dural kese orta hatta ve normal konfigürasyondadır. Nöral resesler normal genişlikte olup, ön-arka sinir köklerine ait sinyal kayıtları doğaldır. Konus medullaris normal düzeyde sonlanmakta olup kauda liflerine ait patolojik sinyal mevcut değildir. Psoas adeleleri doğal olup, paravertebral alanlarda patolojik sinyal kaydı saptanmamıştır. Saygılarımla Rad.Dr. B.Yavuz ÇAKIR Tesc.No: 99812
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Belde kırık, bel kayması varsa pöatin takılmalıdır. Omurilik kanal darlığı ameliyatlarında da platin takılabilir. Mikrocerrahi yöntemle mikrodiskektomi ameliyatı çoğunlukla bel fıtıklarında takılır.
 • Dilara sordu,
  Merhaba Selçuk Hocam :) benim 2 haftadır bi baş dönmem ateşim var ,ama boğazımın iki yan tarafı şişiyor hafif , iyi uyumama rağmen yorgunluk halsizlik çok var bu ara ve sürekli aynı güne cumartesi gününe denk geliyor bazen bacaklarımda sarsaklık oluyor sanki kafamın içi dönüyor boşalıyor sürekli gibi.Özellikle sabah yataktan kalkarken feci dönüyor.Hamile olmam mümkün değil kimseyle birlikte olmadım çünkü.Vertigo iç kulakla ilgili bişey ya da tip 2 diyabet olabilir mi kabızlık ve karnım da da şişme var.Sizce ilk önce beyin ve sinir cerrahisi doktoruna mı endokrinoloji doktoruna mı yoksa k.b.b doktoruna mı gitmeliyim?
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Öncelikle dahiliye uzmanı daha sonra kbb ve nöroloji uzmanlarına danışmalısınız. Bize başvurursanız sizi doğru adreslere yönlendirebiliriz.
 • Barış aslanlı sordu,
  Hocam iyi günler.Hocam spinal kanalçapım 5 milim doktor bana dar kanal spinal stenoz teşhisi koydu.her iki ayağım ve kalcamda inanılmaz ağrı uyuşma ve karıncalanma var doktor ameliyati önerdi vidalar takacak ben çok korkuyorum ameliyatan. Çevremizden bu ameliyatı olan var hiç memnun değiler hala ağrıları var doktor bana ilaç hicbir sey vermedi tek çare ameliyat dedi ne yapmalıyım ameliyat olmasam dahada kötüleşir miyim yoksa internete araştırdım spinal enjeksiyonlar ve fizik tedavi öneriyorlar bunları uygularsam iyilesirmiyim sizce sizinde görüşlerinizi almak istedim şimdiden teşekkürler
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Kanal çok daralmış ve ciddi belirtiler vermeye başlamış. İleride daha kötü sonuçlar doğurur. Teknik açıdan iyi yapılan ameliyat ile geleceğinizi kurtarmış olursunuz. Öncelikle bize başvurun ve yüzyüze değerlendirelim. Emar görüntülerinizi görelim.
 • Zeki Okyay sordu,
  Sagittal reformat görüntülerden yapılan değerlendirmede servikal lordoz düzleşmiştir. Kemik yapılarda dejeneraitf değişiklikler izlendi. En belirgin C5-C6 düzeyinde olmak üzere bir çok seviyede disk-osteofit kompleksleri izlenmektedir. Ve dural kese bası altındadır.
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Boyunda tüm düzeylerde kireçlenmeler ve kireçlenmiş eski kronik fıtıklar mevcut. Filmin görüntülerini görmek lazım.
 • Müşerref Beder sordu,
  Servikal mr Servikal lordoz düzleşmiştir. Servikal vertebra ve disk yukseklikleri normaldir. C3-4diskinde,posteriora geniş tabanli ve hafif protrüzyon mevcuttur. Servikal kord sinyal intensitesi homejendir..yaş 32 agrilarim çok ve doktorum agri kesici kas gevsetici verip calismayacaksin dedi..yorumlarsaniz sevinirim
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Boyunda ciddi bir sorun görünmüyor. Muayene eden doktorunuzun söylediklerine itibar etmelisiniz.
 • hasan türk sordu,
  Mr sonucunda lomber lordoz hafif düzleşmiştir. L4-5 dÜeyinde minimal diskal taşma izlenmektedir. L5-S1 düzeyinde disk sinyal intalsitesi dejerasyona sekonder azalmış olup, minimal diffüz bulging mevcuttur. Sonucu çıkmıştır. Nasıl bi tedavi yöntemi izlemem getekmektedir. Neler yapmalıyım.
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Sadece emar raporuna bakarak sorularınoza cevap verilemez.
 • Alemdağ Caddesi Sezer Sokak No:3-5 Ümraniye / İSTANBUL
 • Tel: 0216 634 01 02 - Gsm: 0532 332 45 22
 • info@drselcukaydin.com
HARDERDAR OLUN
E-Bülten listeme kayıt olarak yeni yayınladığım sayfalarımdan haberdar olun.
English Lietuvos Russia Facebook Instagram