Sağlığınız İçin ;
0532 332 45 22

MENÜ

Soru Sorun - Bilgi Sahibi Olun

Yenile

Sorulmuş Sorular ve Cevapları

 • burcu sordu,
  merhaba; 2017 mr sonucu, fakat şimdi ağrılarım arttı, aşağıdaki duruma göre ameliyatlık bir durum var mıdır? mr görüntülerim de mevcuttur. şimdi boynumda ağrımaya başladı, çok ayakta durduğumda sırtı da yanma hissi ve ayak başparmağımda hissizlik, dorsal inceleme: trokal kifozda artış, dorsal vertabralarda açıklığı sola bakan minimal skolyoz, d8 alt endplatede modic tip1 dejeneratif değişiklik, d9 vertebra korpusu da hemangiom, d7-8 duzeyınde ıvd de dejenerasyon,posteriror sağ parasantral anüler fissürün eşlik ettiği fokal protrüzyon, dural keseye indentasyon, mesülla spinalise bası lomber inceleme: l5-s1 düzeyinde ıvd de dejenerasyon, s1 sol soinal kök hücre yakınlığı gözlenen posterior santral-sol parasantral anüler gissürün eşlik ettiği disk taşması, antrerior epidural mesafede obliterasyon, sold lig.flavum hipertrofisi, s1vertebrada geçiş vertebrası özelliği(lumbalizasyon), s1-2 diskinde rudimente görünüm
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Siz fizik tedavi doktoruna başvurunuz.
 • Hakan Gündoğar sordu,
  Hocam merhaba. Bir hafta önce yazmıştım cevap vermişsiniz sağolun. L5-S1 intervertebral diskte geniş tabanlı santral protrüzyon dikkati çekmektedir. Anterior epidural yağlı planlar obliteredir. Dural kese hafif basılıdır. Bilateral nöral foramenler açıktır. Sinir kökleri serbesttir. 10 gün önceki MR raporum bu şekilde. Bel ağrım çok çok hafifledi ancak bacağımda topuğa doğru ağrı bayağı bir arttı. Bu iyiye mi işaret yoksa kötüye mi?
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Kötüye işaret maalesef
 • İsa turan sordu,
  Mr sonucunda lomber lordoz hafif düzleşmiştir. L4-5 dÜeyinde minimal diskal taşma izlenmektedir. L5-S1 düzeyinde disk sinyal intalsitesi dejerasyona sekonder azalmış olup, minimal diffüz bulging mevcuttur. Sonucu çıkmıştır. Nasıl bi tedavi yöntemi izlemem getekmektedir. Neler yapmalıyım. Geçen sene mr çektirdiğimde L5-S1 de fıtık başlangıcı vardı.
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Hala aynı şekilde devam ediiyor.
 • Mehmet sayilganoglu sordu,
  Hocam benim sol ayak tabanım ayak okcem ve yine sol ayak parmaklarım uyuşuk parmaklarimda biraz büzüştü sol bacağım sağ bacağımdan 4 cm ince ve bayağı bir güç kaybı var doktora gittim mr çekindim sonuç şu şekilde; Lomber lordoz doğaldır.posterior vertebral hat düzgün.ve kesintisiz olarak izlenmektedir.vertebralarin korpus yükseklikleri ve sinyal intensiteleri normaldir.spinal kanal normal form ve genişliktedir.ntra spinal kitle lezyonu izlenmedi.L3 veL2 vertebra korpus üst platolarinda schmorl nodülleri izlendi.L3-4 düzeyinde ılımlı bulging izlendi.L4-5 düzeyinde diffüz bulging zemininde santral-sol paramedian geniş tabanlı disk protruzyonu mevcuttur.diskin posteriorunda anuler yirtiga bağlı sinyal artısı izlendi dural kese anteriorda bas altındadır.solda noral foemen inferiordan hafif daralmıştır.intervebtebral disklerin yükseklikleri ve sinyal intensiteleri normaldir.ventral epidural yağlı doku ve noral foromenler açıktır.Konus medullaris normal düzeyde ve sinyal intensitesi doğaldır.paravebtebral yumuşak dokulara ait patoloji saptanmadi.saygılarımı sunar çalışma hayatinizda başarılar dilerim
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  L4-5 arasında solda siyatik sinire baskı yapan fıtık mevcut. Uzun süre devam eden baskılarda bu tip kas incelmeleri olur. Mutlaka EMG testi yapılmalı ve bacağa giden hasarın düzeyi ölçülmelidir. Muayene edilmeniz gerekir.
 • Ali Uysal sordu,
  L5-S1 seviyesinde posterior santralde geniş tabanlı protrüzyon izlenmiştir.Bileteral faset artozu ve ligamantum flavum hipertrofoleri izlenmiştir.Spinal kanal çapı normaldir.Nöral foromenler inferor kesimden hafif daralmıştır. L5 vertebrada bileteral para fraktrleri mevcuttur.
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  L5-S1 düzeyinde fıtık mevcut. Her iki tarafta kemikleri birbirine bağlayan kısımşarsa kırık hattı izleniyor. Belden tomografi çektirip muayene olmalısınız.
 • Muhammet Dağlı sordu,
  LOMBER MR İNCELEMESİ LOMBER lordoz minimal düzleşmiştir. İntervertebral disklerde L3-4,L4-5 seviyesinde minimal dejenerasyona sekonder T2 ağırlıklı sekanslarda sinyal kaybı izlendi. Vertebral korpus yükseklikleri tabidir. Disk yükseklikleri normal olarak değerlendirilmiştir. L1-2 seviyesinde disk konturları normaldir. L2-3 seviyesinde disk konturları normaldir. L3-4 seviyesinde minimal bulging izlendi. L4-5 seviyesinde diffüz bulging mevcuttur. L5-S1 seviyesinde disk konturları normaldir. Spinal kanal ön-arka çapı L4-5 seviyesinde minimal daralmıştır. Nöral foramenler disk payolojilerinin olduğu düzeylerde inferiorda minimal daralmıştır. Ligamantum flavumlar minimal hipertrofiktir.
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Ciddi bir sorun izlenmiyor.
 • Ahmet karahan sordu,
  L2.L3.L4.L5 Disklerinde hidrasyon kaybi izlendi. L4.5. duzeyinde minimal santral disk proturuzyonu ve dural keseye minimal basi izlendi. L1.L2 vertebra end platolarinda schmori nodulleri utumlu gorunumler izlendi. Hocam 55 yasindayim şoförlük yapmaktayim.ilk defa böyle bir olguyla karsilastim.onerileriniz için şimdiden teşekkürler
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Ciddi bir sorun izlenmiyor.
 • Zeynep koc sordu,
  Lomber lortez tabiidir. Lomberintervertebral eklem araliklari tabiidir. L5-S1 dikslerin sinyal intensitesi dejenerasyona sekorder T2 agirlikli imajlarda azalmiştır. Tüm seviyelerde vertebra endplatolarda schmor nodülleri izlenmiştir. T10-t11 düzeyinde diffüz bulging dural kese basısı izlenmistir. T11inferior end plato anterior bölümde Tip ll dejenerasyon ile uyumlu sinyal deyişikliyi izlenmiştir. T12-L1 düzeyinde diffüz bulging,anterior subaraknoid mesafede daralma izlenmistir. L5-S1 düzeyinde sag paramedian anüler fissür izlenmişdir. Diyer disklerin arka konturunda kanal yönünde belirgin taşmasaptanmamìştir. Spinal kord L1 seviyesinde conus medullaris olarak sonlanmakta olup cauda eguina köklerì simetrik ve serbesttir. Spinal kanal capı tabiidir.
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Ciddi bir sorun izlenmiyor.
 • bünyamin bilen sordu,
  Hastanızın çekilen Lomber spinal mr tetkikinde: Teknik: Sagital planda se T1-T2 aksiyel planda tse ta Lomber bölümünde açıklığı sağa bakan skolyotik görünüm izlenmektedir. Lomber lordoz düzleşmiştir. Vertabra korpuz and platelerinde yer yer schmorl nodülleri ve vertebra korpus köşelerinde oste ofitik sivrileşmeler izlenmektedir. Alt lomber interverte bral disklerinde dejenerasyona sekonder T2A sekanslarda sinyal kaybı mevcuttur. L4-5,ve L5-S1 Disk sinyalleri interverte bral intensitelerinde minima nonkompresif azalma izlenmektedir. Diğer invertebral disklerin arka konturlarında spinal kanal yönünde anlamlı taşma saptanmadı. L4-5 düzeyinde santral anuller yırtık ve disk protrüzyonu izlendi. Dural keseye anteriorda bası, her iki nöral foramende solda daha belirgin olan daralma izlenmektedir. L5-S1 düzeyinde santral –sol parasantral focal disk herniasyonu saptandı. Faset eklemler dejenere ve hipertrofiktir. Diğer invertebral disk sinyalleri ve disk mesafeleri normaldir. Spinal kord T12-S1 seviyesinde konus medullaris olarak devam etmektedir. Morfoloji ve sinyal intensite dağılımı tabiidir. Kauda equına köklerin dağılımı simetrik ve doğaldır.
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  2 yerde orta şiddette bel fıtığı mevcut. Eklemlerde kabalaşma yani kireçlenme mevcut. Bel tutulmasına bağlı belde eğrilik mevcut.
 • dinçer yiğit sordu,
  Hocam omuzlarımda ağrı devamlı ve kürek kemiklerinde.el parmaklarında hafif karıncalanma mevcut,güç kaybı şu anda yok. SONUÇ: ·Servikal lordozda düzleşme. ·Spondilotik değişiklikler. ·Tüm intervertebral disk sinyal intensitelerinde dejenerasyona sekonder azalma ·C3-4, C4-5 ve C5-6 düzeylerinde intervertebral disklerde ön subaraknoid mesafeleri daraltan santral protrüzyonlar ·C6-7 düzeyinde intervertebral diskte ön subaraknoid mesafeyi daraltan santral sol paramedian protrüzyon
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Boyunda ciddi bir sorun yok. Şikayetleriniz boyun fıtığından kaynaklanmıyor. Fizik tedavi uzmanına başvurunuz.
 • Alemdağ Caddesi Sezer Sokak No:3-5 Ümraniye / İSTANBUL
 • Tel: 0216 634 01 02 - Gsm: 0532 332 45 22
 • info@drselcukaydin.com
HARDERDAR OLUN
E-Bülten listeme kayıt olarak yeni yayınladığım sayfalarımdan haberdar olun.
English Lietuvos Russia Facebook Instagram