Sağlığınız İçin ;
0532 332 45 22

MENÜ

Soru Sorun - Bilgi Sahibi Olun

Yenile

Sorulmuş Sorular ve Cevapları

 • n**** ***** sordu,
  iyi günler hocam belimde tutulma ve ağır kaldıramama sıkıntısından dolayı doktora başvurmuştum. mr çekildi.ayağıma yayılan bir ağrı uyuşma yok.sadece sıkıntım belimde.mr sonucum bu şekilde geldi.yardımcı olur musunuz. İnceleme bölgesindeki vertebra korpus yükseklikleri ve kemik yapıların sinyal intensiteleri normaldir. İntervertebral disk yükseklikleri normaldir. L3-4,. L4-5, L5-S1 intervetebral diskinde düffüz bulging bulguları izlenmiştir. Bilateral nöral foramenler inferiordan daralmıştır. L5-S1 düzeyinde dural keseye anteriordan bası izlenmiştir. Spinal kord sinyal intensitesi normaldir. Paravertebral yumuşak dokular normaldir.
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  3 bölgede disklerde yapısal bozulma ve fıtıklaşma eğilimi mevcut. Belinizi sürekli zorladığınız anlaşılıyor. Ameliyat gerektirmez.
 • M**** ***** sordu,
  İyi günler hocam.önce sırtımda sonra boynumda ağrılar başladı.Agrı 1 hafta çok şiddetli devam etti.bende doktora gittim mr istedi.Mr günü gelene kadar ağrılarım geçti ama ara sıra tekrarlıyor özellikle sırtımda ağrı oluyor acaba fıtık mı var hocam mr sonucu su sekilde hocam .. İnterVertebral disklerin T2a sinyallerinde kısmen azalmalar izlenmektedir. C3 C7 aralığında postirel minimal diskal taşmalar izlenmektedir.Servikotarasik açıklığı sağa bakan hafif rostskolyoz mevcuttur.servikal lordoz normaldir.
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Ciddi bir sorun izlenmiyor. Düzenli yüzme yapmanızı öneririm.
 • S**** ***** sordu,
  Hocam iyi günler bugünlerde bir haftadır. Sersemlik hissi var .Kan değerlerim boyun damarlarım normal...Acaba psikoljik olabilir mi çok düşünüyorum sersemim başım dönÜp dusucegm diye diye. Akşamları evde iken ise unutuyor muyum bilmiyorum bazen geçiyor. O yüzden psikoljik olduğunu sordum .Zamanında okb teşhisi konuldu Misol hapı verildi .Bende kendim bıraktım acaba onun etkilerini mi cekiyorum. 1 buçuk aydır bırakmışım . Birde böyle ilaçların bazı doktorlar ilerde insanı daha çok hasta ettiğini söylüyorlar korkudan içemiyorum...?lütfen biliyorum belki alanınındır değildir ama yorumunuzu bekliyorum .
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Bu konu psikiyatri branşını ilgilendiriyor. Anlattığınız durum hakkında bir fikrim olsa da doğru adres psikiyatri.
 • M**** ***** sordu,
  Hocam sorulara cevap verdiğiniz için teşekkür ederim, Kuyruk sokumu kısmında şiddetli bir ağrım var onunla ilgili MR çektirdim, aynı sorun yüzünden daha öncede (2yıl önce) MR çektirmiştim 2 MR rapor sonucunuda sizinle paylaşmak istiyorum. Ağrılarım hala devam ediyor ve hocalar ameliyatlık bir durumun olmadığını söylüyorlar. Yardımcı olursanız sevinirim. İyi çalışmalar... YENİ MR Sakral vertebra MRG Bulgular; Sakral 2 seviyesinde spinal kanalda, kısmen nöral foramenede uzanım gösteren büyüğü 5 mm çapında birkaç adet kistik görünüm mevcuttur (araknoid kist?). L5-S1 seviyesinde posteriorda anüler fissürün eşlik ettiği santral-parasantral tabanlı disk protrüzyonu mevcuttur. Nöral foramenler doğaldır. Spinal kanal santralde hafif derecede daralmıştır. Sakral verteraların ve koksikse ait vertebraların kortikomedüller sinyal intensitesi doğaldır. Fokal lezyon saptanmamıştır. S2-S3 vertebra seviyesinde anteriora doğru açılanma mevcuttur. Bilateral sakroiliak eklem aralıkları, eklem yüzleri doğaldır. Pelvik alanda patolojik bulgu saptanmamıştır. IVKM enjeksiyonu sonrası alınan sekanslarda patolojik kontrast tutulumu saptanmamıştır. 2 YIL ÖNCEKİ MR Kontrastlı Koksiks MR İncelemesi : Bulgular : Koksiks lokalizasyonunda travmatik sürece bağlı meydana geldiği düşünülen konfigürasyon bozukluğu , kemik medüllar alanlarda yağlı dejenerasyonlar ve koksiks anterior komşuluğunda anokoksigeal ligamanda belirginleşen, posteriorda periosseoz cilt altı alanda izlenen enflamatuar doku değişiklikleri saptanmaktadır. Lumbosakral planda belirgin bir fraktür hattı saptanmamış, koksiks kemik yapıda yağ baskılı görüntülerde kemik medüllar alanlarda belirgin ödemli bir görünüm izlenmemiş, sakrum distal segmentleri ile koksiks kemik medüllar alanlarında yağlı dejenerasyonlar saptanmıştır. Sakral S2 segmentte milimetrik boyutlu Tarlov kistleri görülmüştür. İnceleme alanına girdiği kadarıyla değerlendirildiğinde pelvik düzlemde serbest sıvı saptanmamaktadır. Foramina sakralya pelvina genişlikleri doğaldır. Bilateral sakroiliak eklem sinovyal kompartmanını oluşturan kemik yapı süperior anterior köşelerinde belirginleşen dejeneratif sivrileşmeler görülmektedir. Sakroiliak eklem sinovyal ve sindezmotik kompartmanlarında belirgin bir yüzey düzensizliği görülmemiş, erozyon saptanmamıştır. Not : Hastaya 10 cc kontrast madde verilmiştir.
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  2 yıl önce travma sonrası kuyruk ucu kemiğinde zorlanma olmuş. Bağ dokuları gerilmiş ve kwmikte ödem olmuş. Popo üzerine düşmelerde veya sert zeminde uzun süre oturma sonucunda ortaya çıkar. Oturma simidi kullanmalısınız.
 • A**** ***** sordu,
  Merhaba lomber spinal mr incelemesinde but kodu 804320 uygulanan sekanslar sagital planda se t1 fse t2 aksiyal planda fse t2 ağırlıklı kesitler alinmistir diyor ne anlama geliyor bilgi almak istiyorum
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Bu konunun sizinle hiç bir ilgisi yoktur. MR çekimininin nereden ve hangi teknikle yapıldığını anlatan teknik bir detay.
 • f**** ***** sordu,
  Merhaba değerli Hocam mr sonucumda Lomber aks düzleşmiştir. L3 vertebra korpusunda 14, L4 de ise 10 mm çaplarında hemanjiyom izlenmiştir. L4-5 ve L5-S1 intervertebral disklerinde T2 sinyal kaybı ve hafif taşma izlenmiştir. Nöral foramenler açıktır. Posterior vertebral hat düzgün ve kesintisiz olarak izlenmektedir. Vertebraların korpus yükseklikleri ve sinyal intensiteleri normaldir. Spinal kanal normal form ve genişliktedir. İntra spinal kitle lezyonu izlenmedi. Konus medüllaris normal düzeyde ve sinyal intensitesi doğaldır. Paravertebral yumuşak dokulara ait patoloji saptanmadı.
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Ciddi bir sorun izlenmiyor.
 • B**** ***** sordu,
  L3-4,L4-5,L5-S1 intervertebral disklerinde diffüz posterior bulging ne demek
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  3 yerde hafif bel fıtığı demektir.
 • Y**** ***** sordu,
  Merhaba hocam, Ben 10 temmuzda l4l5 seviyesinde tek fıtık tan sağ ayak düşmesi sonrası ameliyat oldum. Ancak tam olarak toparlanamadım. Fizik tedavi gördüm. Ayakta güç kaybı kısmen geri geldi, ancak uyuşma ve kalça bel bölgesinde şiddetli olmayan ağrılarım devam ediyor. Bir süredir de sol ayağımda karıncalanma lar oluyor. 4 gün önce çekilen mr raporumu yorumlarsanız sevinirim. Yeni bir ameliyat mı görünüyor? Var olan durumun ameliyatsız tedavisi mümkün müdür? Vertebra korpus yükseklikleri normaldir. Vertebra korpus köşelerinde osteofitik dejeneratif değişiklikler izlenmektedir. Lomber disklere dejenerasyona bağlı hidrasyon kaybı mevcuttur. L4l5, l5s1 İntervertebral disk mesafesi daralmış olup, vertebra korpus karşılıklı yüzlerde kortikal düzensizlik, tip2 dejenerasyon izlenmiştir. L1L2 seviyesinde epidural yağlı planları silerek dural keseye bası oluşturan süperiora hafif ekstrüde santral disk protrüzyonu mevcuttur. L4l5 seviyesinde epidural yağlı planları silerek dural keseye bası oluşturan inferior ekstrüde santral disk protrüzyonu mevcuttur. L5s1 seviyesinde annülüs fibrozis yortığının eşlik ettiği epidural yağlı planları silerek dural keseye bası oluşturan ve her iki lateral resesi daraltan diffüz bulging mevcuttur. Teşekkürler
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Yeni bir ameliyat görünmüyor. Düşük ayağı olan kişilerde görülen kısmi iyileşmeyle birlikte yaşanan sorunlardır.
 • m**** ***** sordu,
  hocam mr sonucumu yorumlarsanız sevinirim. L4-L5 düzeyinde disk sinyalinde dejenerasyona sekonder kayıp diger seviyelerde nükleer kleftlerde belirginlesmeler izlenmektedir. L4-5 düzeyinde diffüz posterior bulging, posterior annüler yırtık dural kese indentasyonu izlenmektedir.
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  L4-5 arasında hafif fıtık mevcuttur.
 • Y**** ***** sordu,
  Hocam bende 3 tane fıtık var belimde sol tarafında ağrı var ne sonucunda L3_4 L4_5 L5_S1 ıntervertebral diskte bilateral nötral foromentlere ve tek al keseye baskı yapan diffüz bulging izlendidisklerde t2 sekanslarda dejeneratifsinyal intensite kaybı var diske komşu vertebra korpus köşelerinde osteofitik dejeneratif supur formasyonları izlenmiş faset eklemlerde ve ligatonyum flavumlarda hipertrofik dejeneratif değişiklikler izlendi lomber lordoz düzleşmiştir.mr yi aynen yazdım bilgi istiyorum hocam kolay gelsin.
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Kendiniz yazmışsınız zaten. 3 yerde bel fıtığı var. Ayrıca belde kireçlenme de mevcut. Belinizin sürekli zorlandığını söyleyebiliriz.
 • Alemdağ Caddesi Sezer Sokak No:3-5 Ümraniye / İSTANBUL
 • Tel: 0216 634 01 02 - Gsm: 0532 332 45 22
 • info@drselcukaydin.com
HARDERDAR OLUN
E-Bülten listeme kayıt olarak yeni yayınladığım sayfalarımdan haberdar olun.
English Lietuvos Russia Facebook Instagram