Sağlığınız İçin ;
0532 332 45 22

MENÜ

Soru Sorun - Bilgi Sahibi Olun

Yenile

Sorulmuş Sorular ve Cevapları

 • m**** ***** sordu,
  Merhaba ilk önce sorulara özenle verdiğiniz cevaplar için tşkler.Her iki hiz üstünde yanma ve sıcaklık hissi var.Emar ile ilgili bilgilerim aşağıdaki gibidir.Yorumunuzu rica ederim *Lomber lordoz hafif düzleşmiştir. *İntervertebral disklerde erken dönem dejenerasyona bağlı olarak yer yer sinyal kayıpları izlenmektedir. *Vertebra korpusları end platolarda Schmorl nodu basıları izlenmektedir. *L2-3, L3-4 düzeylerinde santral minimal geniş tabanlı disk protrüzyonu izlenmekte, dural keseye minimal bası yapmaktadır. *L4-5 düzeyinde santral disk protrüzyonu görülmekte, dural kese çıkışında her iki L5 sinir köküne bası yapmaktadır.
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  1 yerde hafif bel fıtığı mevcut. Şikayetlerinizi açıklamaz.
 • a**** ***** sordu,
  Ön Tanı: Teknik: T1A ve T2A sagital, T2A aksiyel. Lomber MR İncelemesinde; Bulgular ; Lomber lordoz tabidir. Vertebra korpus yükseklikleri normaldir. Vertebralarda kortikal ve meduller kemikte patolojik sinyal değişikliği saptanmamıştır. Faset eklemler ve ligamentum flavumlarda belirgin hipertrofi gözlenmedi. L5-S1 disk sinyal intensitesi azalmıştır. Diskinde santral protrüzyon vardır. Sağ ağırlıklıdır. Sağ reses düzeyinde hafif kök basısı izlenmiştir. Diğer intervertebral diskler forme görünümdedir ve disk sinyal intensiteleri tabiidir. Nöral foramenler tüm seviyelerde açıktır. Kesit alanına giren seviyelerde kord sinyal intensitesi tabiidir. Konus medullaris normal seviyesinde sonlanmaktadır. Paravertebral bölgede belirgin patoloji saptanmadı.
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Bir sorun izlenmiyor.
 • R**** ***** sordu,
  Hocam benim sakrum bölgemin üstünde bi ağrı olusuyor ve bana adım attırmıyor .Bunun için MR cekildim L4-L5 ve L5-S1 de minimal bulging tespit edilmiştir yazıyordu fakat doktorum bişeyin yok dedi bana yardımcı olur musunuz?
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Tarif ettiğiniz ağrıyı açıklayan bulgu yok. Muayene etmek gerekir.
 • D**** ***** sordu,
  Merhaba hocam Lomber lordoz düzleşmiştir. L4 S1 intervertebral disklende dejenerasyon ile uyumlusinyal kaybı mevcuttur. L5 S1 intervertebral disklerinde spiral kanal içinde sağ nöral kökte basıya neden olan sağ paramedian geniş tabanlı protrüzyon izlenmiştir. T10 11 intervertebral diskinde dejenerasyon ile uyumlu sinyal kaybı mevcuttur. Douglasta kalın yerinde 11 milimetre kalınlığında serbest sıvı izlenmiştir.
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Sağ bacağa yayılan ağrınız varsa ameliyat gerekebilir.
 • ş**** ***** sordu,
  hocam iyi çalışmalar yorumlar mısınız? Torakal kifoz düzleşmiştir. Vertebra korpuslarının yükseklikleri ve sinyal yoğunlukları normal sınırlardadır. Tüm düzeylerde disk konturları düzgün olup, herniasyon bulgusu izlenmedi. Nöral foramenler açıktır. Spinal kord normal kalınlık ve sinyal özellikleri ile izlendi. Spinal kanal genişliği normal sınırlardadır. Paravertebral alanlarda patolojik sinyal artışı saptanmadı.
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Sırt emarınız normal.
 • a**** ***** sordu,
  Tanı : Kodu Adı S22.4 KABURGALARIN BİRDEN FAZLA KIRIĞI R52.2 KRONİK AĞRI, DİĞER R52 AĞRI, BAŞKA YERDE SINIFLANMAMIŞ Ön Tanı:Kronik ağrısı olan hasta Teknik: T1A ve T2A sagital, T2A aksiyel. Servikal, Torakal ve Lomber MR İncelemesinde; Bulgular ; Servikal lordoz tabiidir. C4-5 ve C5-6 seviyesinde diskte taşma mevcuttur. Dura basılmıştır. Kord sinyal intensitesi tabidir. Nöral foramenler açıktır. Kranioservikal bileşke normaldir. Dorsal kifoz artmıştır. End platelerde osteodejeneratif değişiklikler izlenmiştir. Özellikle orta ve alt torakal vertebralarda dejeneratif değişiklikler belirgindir. Kord sinyal intensitesi tabidir. Torakal 9-10 seviyesinde hafif taşma ve sol paramedian protrüzyon vardır. Dura ve kord basılmıştır. Kord sinyal intensitesi tabidir. Nöral foramenler açıktır. Ayrıca T6-7 ve T7-8 seviyelerinde de taşma ve dura basıları vardır. Lomber lordoz hafif artmıştır. L3 vertebra üst end platende schmorl nodülü izlenmiştir. Disk sinyal intensiteleri normaldir. L5-S1 disk mesafesi ve sinyal intensitesi azalmıştır. Diskinde taşma izlenmiştir. Dural kese basılmıştır. Kökler serbesttir.
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Boyun ve sırtta hafif fıtıklar mevcut.
 • r**** ***** sordu,
  SERVİKAL MR İnceleme Tekniği Sagittal planda SE T1 ve FSE T2 ağırlıklı Aksial planda GRE ağırlıklı Servikal lordoz normaldir . Kranioservikal bileşke oluşumları normaldir. Servikal disklerde hidrasyon kaybı ile uyumlu sinyal intensite değişiklikleri izlenmektedir. C5-6 düzeyinde geniş tabanlı santral disk osteofik kompleksi izlendi.Korda bası saptanmadı. Diğer düzeylerde intervertebral disk yükseklik ve sinyalleri tabii olup, posterior konturları düzenlidir. Vertebra korpus yükseklik ve sinyal yoğunlukları normaldir. Herniasyon bulgusu, spinal korda yada kök basısı izlenmedi. Spinal kord normal kalınlık ve sinyal özellikleri ile izlendi. İntra yada ekstra tekal kolleksiyon yada kitle lezyonu saptanmadı. Paravertebral alanlarda patoloji saptanmadı.
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  C5-6 arasında eskiden oluşmuş hafif fıtığınız mevcut. Bunun dışında normal görünüyor.
 • E**** ***** sordu,
  Hocam ikinci hamileligimin 27.haftasindayim bu da muhtemelen sezeryan olacak. Gecen yil cekilen vertebra lomber mr imda L3 ve S1 vertebra korpusunda noduler formda hemanjiyom,L4_L5 diskinde dejenerasyona sekonder sinyal kaybi mevcut olup anuler yırtigin eşlik ettiği sag parasantral protruzyon mevcuttur. Dural kese ve sağ L5 Sinir köküne basi vardır. L5_S1 Diskinde vertebra sakralirizedir yazıyor. Bunlara göre spinal,epidural ya da kombine olarak yapılan spinal epidural anestezi icin bel sağlığım uygun mudur?halihazırda bel ağrısı bacak agrisi ayakta karincalasma hissim var epidural anestezi bunları daha kötü yapar mı?simdiden teşekkür ederim.
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Bu sorunuzu epidural anestezi uygulayacak anestezi uzmanına sormalısınız.
 • İ**** ***** sordu,
  Selçuk bey Merhaba! İyi gunler girdigim askeri saglik konturolunde a63f3 lumbalizasyon dan elendim bu tani nedir mrg sonucumde lumber lorduz dogaldir %25 saptanma gözlemlenmektedir yaziyordu bide sol ayak pik acisi 17 sag ayak 14 düztabanlik varmidir bende
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Ayakla ilgili sorunuzu ortopedi uzmanına danışınız. Lumbalizasyon, normalde belde 5 tane olması gereken hareketli omur kemiklerinin 6 tane olmasıdır.
 • S**** ***** sordu,
  Hocam iyi geceler kızım 14 yasinda. bugun doktorumuz 25 derece sınirda skolyoz teshisi koydu.yarin emar cekilecek sonucunu gormek istedi.endiselenecek birsey yok simdilik korseye gerek yok.egzersiz ve yuzmeyle gerileyecekmi takip edecegiz dedi.egzersiz olarak mekik cekmesini onerdi.Benim sizden ricam kizimin yapmasi gereken egzersiz hareketlerini ve surelerini daha detayli ogrenmek.teşekkürler.iyi geceler :)
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Skolyozla ilgili egzersizleri youtube´da uygulamalı bulabilirsiniz.
 • Alemdağ Caddesi Sezer Sokak No:3-5 Ümraniye / İSTANBUL
 • Tel: 0216 634 01 02 - Gsm: 0532 332 45 22
 • info@drselcukaydin.com
HARDERDAR OLUN
E-Bülten listeme kayıt olarak yeni yayınladığım sayfalarımdan haberdar olun.
English Lietuvos Russia Facebook Instagram