Sağlığınız İçin ;
0532 332 45 22

MENÜ

Soru Sorun - Bilgi Sahibi Olun

Yenile

Sorulmuş Sorular ve Cevapları

 • Onur koca sordu,
  Bilateral sublentiform alanlarında genişlemiş virchow robin space mevcuttur-sağ inferior ve orta honka hipertrofiktir-servikal lordoz düzleşmiştir-C3-C4,C4-C5,C5-C6 düzeylerinde hafif santral bulging mevcuttur
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Ciddi bir sorun izlenmemektedir
 • Müjdat ceylan sordu,
  T.C.Sağlık Bakanlığı Teletıp Görünümü İnternet tarayıcınız görüntü detaylarınızı görüntülemek istediğinizde açılan sayfayı engelleyebilir. Görüntülemek için açılır sayfaya izin vermeniz gereklidir. Tarih Görüntüler Paylaş 23.08.2019 Ön İzleme Hastane Adı Karabük Safranbolu Devlet Hastanesi Açıklama MR, vertebra, lomber (baskılı, baskısız) Rapor 22.08.2019 24.07.2019 19.12.2018 18.05.2017 28.01.2016 03.12.2015 03.12.2015 11.11.2015 11.11.2015 Yok Yok Arama Sayfada kayıt göster İlkÖnceki123SonrakiSon Kapat Rapor Detay Bilgisi Tarih : 23/08/2019 ID : 15876736 AcN: 108880221 Modality: MR Hasta Adı : MUJDAT CEYLAN LOMBER MR TETKİKİ Lomber lordoz normal görünümünü korumaktadır. Vertebraların korpus yükseklikleri, kortikal ve medüller sinyal intensiteleri korunmuş olarak izlenmiştir. Vertebra endplate sinyal intensiteleri doğaldır. L4-L5 diskinde dural keseye bası oluşturan diffüz taşmalar vardır. Her iki nöral foramen inferiordan daralmıştır. Her iki nöral köke hafif bası vardır. Diğer intervertebral disk konturlarında end plate dışına taşma izlenmemiştir. Nöral foramenler açıktır. Konus medullaris normal lokalizasyondadır. Kauda equina lifleri normal olarak izlenmektedir. Spinal kanal içerisinde yer kaplayıcı oluşuma rastlanmamıştır. Faset eklemler ve ligamentum flavumlar normal görünümdedir. Paraspinal yumuşak dokular tabiidir.
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Ciddi bir sorun izlenmemektedir.
 • İpek Acar sordu,
  Sayın hocam merhabalar sorunuma cvp verebilirseniz mutlu olurum benim sağ kürek kemiği üzerinde ve boynumun sağ tarafında gece uyutmayan ağrılar vardı ve sağ kol ve el uyuşukluğu güçsüzlük ayak parmaklarımda karıncalanmalar oluyor. Mr raporumda - vertebra korpüs köşelerinde dejeneratif değişiklikler izlenmektedir. _inceleme dahilindeki invertebral disk sinyal intesiteleri T2ağırlıklı sekanslarda dejenerasyona sekonder azalmıştır. - c6-c7 seviyesinde anterior subaraknoid mesafeyi daraltan medulla spinalise hafif bası oluşturan bulging izlenmektedir.. Şimdiden teşekkür ederim iyi çalışmalar.
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Şikayetleriniz boyun fıtığından veya boyun omurlarından kaynaklanmıyor. Kollarınızı kullanarak aşırı iş yapmaktan kaynaklandığını düşünüyorum.
 • Sümeyye Şahin sordu,
  Hocam merhaba ben 24 yaşındayım 16 yaşımdan beri bel fıtığı hastasıyım 16 yaslarindayken bütün doktorlar ameliyat önermişti ama olmadım 18i bekle diyen çok nadide Bi hocamız sayesinde. sizce raporuma göre korkulacak bir şey var mı? Çok yürüdüysem veya çok ayakta durduysam belim çok ağrır bacağıma vurur. Çekmeli fizik tedavi önerir misiniz? T12 vertebra korpus posteriorunda yuvarlak konfigürasyonlu 8 mm çapında hemanjiom izlenmiştir. L4 L5 düzeyinde intervertebral disk sinyal intensities erken dejenerasyon lehine hafif derecede azalmıştır. L4 L5 düzeyinde dural kese üzerine geniş yüzeyli bası yapan, bilateral nöral foramenleri daraltan disk bulgingi izlenmiştir. L4 S1 düzeyinde dural kese üzerine minimal bası yapan disk bulgingi izlenmiştir.
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Orta şiddette bel fıtığınız mevcut. Zaten tanı konulmuş ve siz de ameliyat olmayarak yol haritanızı çizmişsiniz. Bel fıtığında 18 yaş sınırı yoktur.
 • Sultan sordu,
  Merhaba ben yaklaşık 1 senedir şiddetli bel ağrıları yaşıyorum özellikle ayakta kaldığımda ya da yürüyüş yaparken aniden gelişen sol kalcama kaba etime saplanan şiddetli bir ağrı yaşıyorum ve ayakta kalmakta çok zorlanıp oturma ihtiyacı hissediyorum. Ağrıdan bayılacak gibi oluyorum. 5 gün önce mr çektirdim ve sonucu şu şekilde L5-S1 düzeyinde dejeneratif diskopati, santral annuler fissür, dural kese basısı izlenmektedir. Diğer kısımlar normaldir yazdığı için tekrar yazmadım. Yardımcı olursanız sevinirim.
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Şikayetinizi açıklayan bir rapor değil. Fizik tedavi doktoruna başvurmalısınız.
 • Banu yildiz sordu,
  Hocam sorum şu bel fıtığı bel kayması ve dar kanal farklılıklari nelerdir şimdiden teşekkürler
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Omurga kemiklerinin arasındaki disklerin yapısal olarak bozulması ve yer değiştirmesine bel fıtığı denir. Omurga kemiklerinin birbiri üstünde öne ya da arkaya doğru yer değiştirmesine bel kayması denir. Kronik olarak belin yıllarca zorlanması sonucu sinirlerin geçtiği kanalın daralması ve sinirleri sıkıştırmasına da omurilik kanal darlığı denilir.
 • Leyla poyraz sordu,
  Hocam iyi günler bende iki tane santral protrüzyon var dural keseye ve sinire bası yapan .benim sikayetim şu hocam 1. SORUM.ben bugünlerde çok yürüyüş yapıyorum 2 km falan tahmini .sonrasında bacağıma ağrı geliyor sizi şeklinde şiddetli olmayan uyuyunca dinlenince olmayan bu normal Mİ ?sinire basıdan mi bu kaynaklanıyor sizce?.çünkü sanki sag baldira dize dogru geliyor .biraz dinlenince rahatlıyorum. 2.Sorum. 3 ay önce mr çekildim herşey de mr çekmek mi gerekiyor yoksa biraz dinlenip merhem ilaçlar var doktorun verdiği onları mi dememi gerekiyor .teşekkürler
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  MR çektirmek gerekmez. Yüzme sporu yapın. Çok uzun süre ayakta kalmayın.
 • Rümeysa dursun sordu,
  Merhaba hocam mr sonumuzdaki bulgular : Lomber lordoz düzleşmiştir. İntervertebral eklem konturlarında milimetrik osteofitler mevcuttur. L3-4, L4-5,ve L5-S1 düzeyleri disk sinyal intensiteleri dejenerasyona sekonder azalmıştır. L4-5 düzeyinde diffüz bulging görülmektedir. Bilateral subartiküler mesafeler hafif derecede daralmıştır. Dural kese ön konturü indentedir. L5-S1 düzeyinde diskal bulging zemininde sağ parasantral diskal protrüzyon görülmektedir. Dural kese ve sağ S1 kök proksimali basılıdır. Ameliyat gerekli mi egzersizlerle geçme olasılığı var mı hocam ?
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Sağ bacağınıza yayılan ağrı varsa ameliyat olmalısınız.
 • Hande can sordu,
  Hocam iyi günler bende L4 l5 de diffüz bulging zemininde santral hafif protrüzyon var ayrıca sağ l5 Sinir köküne indentasyon var.Ayrica l5 s1 de diffüz bulging var .s 1 köküne hafif bası var . 2 ay önceki raporda yazıyor.Diğer hersey normal Dikkat ediyorum herşeyime eşya kaldırılan dizlerimi büküyorum .Işte bazen çok yürürken sağ bacagim hafif ağrı oluyor .benim bu normal mi? sinire baskı yazıyor ama fıtığım küçük deniliyor nasıl bir şey hocam çelişki yok mu ?başlangıç aşamasında ki fıtık da mı sinire baskı yapar ? Birde Raporda yazan herşey doğru mudurr ?
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Fıtık küçük olabilir ama şikayetler fazla olabilir, büyik olabilir ama hiç sorun yaratmayabilir. Bu durum kişinin fiziksel yapısı, omurilik kanalının genişliği ve fıtığın yerine bağlıdır.
 • Ekin Şahin sordu,
  Merhaba, 1,5 ay önce l4l5 teki fıtık tan ameliyat oldum. (sağ kanala bası yapan) Ancak şimdi sol kalçam ve belimin sol yanında özellikle yürürken ağrı oluyor. Sol ayağımın üst kısmına doğru da karıncalanma hissediyorum. Bundan. 15 gün önce Ameliyat sonrası) ağrılar nedeniyle mr çekilmişti. Doktorum herhangi bir sorun olmadığını söyledi. Ameliyat sonrası bu tür ağrılar olabilir mi? Olursa ne kadar sürer? Ayrıca fizik tedavi de alıyorum. Mr sonucum göre yaşadığım ağrıların nedeni ne olabilir? L4-5 ve L5-S1 disk mesafeleri azalmıştır. L5-S1 seviyesi end platolarda tip 2 dejeneratif sinyal kybı saptanmıştır. İntervertebral disk sinyalleri tüm seviyelerde dejenerasyona sekonder azalmıştır . L4-5 ve L5-S1 diskleri posteriorda diffüz bulging mevcut olup , epidural yağlı plan oblitere , dural keseye belirgin bası saptanmamıştır. Nöral foramenler inferiordan ılımlı daralmıştır. Diğer intervertebral disk konfigürasyonları doğaldır.
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Emar raporunda bunu açıklayacak bir durum izlenmiyor. Muayene neticesinde neden kaynaklandığı anlaşılabilir.
 • Alemdağ Caddesi Sezer Sokak No:3-5 Ümraniye / İSTANBUL
 • Tel: 0216 634 01 02 - Gsm: 0532 332 45 22
 • info@drselcukaydin.com
HARDERDAR OLUN
E-Bülten listeme kayıt olarak yeni yayınladığım sayfalarımdan haberdar olun.
English Lietuvos Russia Facebook Instagram