Sağlığınız İçin ;
0532 332 45 22

MENÜ

Soru Sorun - Bilgi Sahibi Olun

Yenile

Sorulmuş Sorular ve Cevapları

 • M**** ***** sordu,
  Fıtık patlaması ameliyatsız geçermi geçerse nasıl geçer ve kav günde geçer
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Fıtık patlamalarının çoğu ameliyatsız geçmez. Nadiren vücut kendi savunma mekanizmalarıyla fıtık parçasını eritebilir, yok edebilir ama alınan risk çok büyüktür.
 • E**** ***** sordu,
  Iyi günler hocam . Sizin gibi degerli hocalarımızin böyle güzel yardim ci olmasj fevkalede .Dün degil evresi gün affedersiniz lavabo için gece yatağımdan ani bir şekilde kalktım. Kalkmam ile beraber başım feci döndü. Kalkmadan önce öyle bişey yoktu.Ben her insan gibi geçer deyip lavabo ya gidip geldim .Lâkin geçmedi. Soguk ter , mide bulantısı ve kalbim hızlı çarpıyor du.Tekrar yatağıma geldim başımı yastığa koydum geçmedi dönmesini hissediyor dum.eşim uyandi. Üstümü değişti ayran yaptı ayagimin altına yastık koydu .Şükür biraz düzeldim. Uyudum .kuzenim uzman acil tıp doktoru arş .hastanesinde vertigo atağı geçirdiğimi söylüyor. Öyle teşhis etti .Ama ben çok evhamliyim size de sormak istedim .Tekrar olacak mis korkusu var icimde .malumunuz hastaneler çok yoğun pandemi sebebi ile burdan size yazdım..genelde tanisyonum da 10 a 6 dir ..Acaba ani tansiyon düşüklüğü de böyle yapar mı???b 12 seviyem de hep düşük bu etki eder mi ?sizin de engin bilgilerinize ihtiyacım var .Ayrıca uyumadan önce deloday denen bor hap almıştı onun etkisi olur mu 5 saate???saygılar teşekkür ederim ALLAH razı olsun
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Sanırım ani tansiyon düşmesi yaşamışsınız. Yaptığınız her şey tansiyonu düzeltmeye yönelik olmuş. Sonuçta kısa sürede düzelmişsiniz. Evhamlanmanız gerekmez.
 • G**** ***** sordu,
  Intervertebal disklerde minimal T2 dejeneratif sinyal kaybi mevcuttur. Tprakal spinal kordya T4 vertebra sonrasinda distalde T10 vertebra duzeyinde ekspansil karakter kazanan ve bolgede capi 3.2 mm ye ulasan syringomyeli mevcuttur. Tumorel lezyon izlenmemistir. Hocam bende gergin omurilik sendromu varmis ayrica.30 yasindayim.sag bacagimda uyusma oluyor bazen.ve sirtim agriyor.ameliyat onerirmisiniz hocam. Allah razi olsun simdiden
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Sadece ara sıra olan şikayetlerle ilgili aneliyat önermem.
 • K**** ***** sordu,
  Merhaba hocam . Ben 20 yaşında üniversite öğrencisiyim. 9 ay önce egriligimin 20 derece olduğu söylendi ve sırtıma çok ağrı yapıyor . Sırtım ile birlikte sağa doğru eğrilik olduğu için sağ kolum ve sağ bileğim de bu ağrıdan etkileniyor . Sizin önermiş olduğumuz egzersizler ile bu eğriliği düzeltmek mümkün mü? Veyahut bana öneriniz var mı? Teşekkürler
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Düzeltme olmasa bike ilerlemesi durabilir. Koldaki söylediğiniz problemlerinizin sırttan kaynaklandığını düşünmüyorum. Yüzne de yapmalısınız.
 • F**** ***** sordu,
  Hocam merhaba, Doktorum belimde 3 adet fıtık olduğunu söyledi, sonuçta gözüktüğü gibi L bölgesinde fakat daha yukarıda sırtımda ortasına giren bir ağrı da mevcut rapor da bununla ilgili bir tanı var mıdır? Teşekkürler LOMBER MRG sonucum aşağıdaki gibidir; Lomber lordoz tabiidir. Lomber bölgede vertebra korpuslarının yükseklikleri ve medullotrabeküler sinyal intensiteleri normal olarak izlenmektedir. Alt torakal, tüm lomber düzey ve S1 vertebra korpus end platolarında milimetrik osteofitik yeni kemik oluşumları ve multisegmente dejeneratif disk sinyal intensite kaybı saptanmıştır. L1-2 düzeyinde diffüz taşma izlenmiş olup dural kese anteriordan düzleşmiştir. L3-4 düzeyinde diffüz taşma izlenmiş olup dural kese anteriordan düzleşmiştir.düzeyinde sol foraminal protrüzyona sekonder nöral foramen inferiordan daralmıştır. L4-5 düzeyinde diffüz taşma izlenmiş olup dural kese anteriordan düzleşmiştir.düzeyinde sol foraminal protrüzyona sekonder nöral foramen inferiordan daralmıştır. Konus medullaris normal lokalizasyon ve formdadır. Kauda equina lif seyir ve intensiteleri doğaldır. Paravertebral yumuşak dokularda patoloji saptanmamıştır. Sonuç: Multisegmentte disk patolojileri.
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Ciddi bir sorun izlenmemektedir.
 • S**** ***** sordu,
  1-Lomber lordoz artmıştır. 2- Disk sinyal intensitesi dejenerasyona sekonder azalmış olarak izlenmiştir. 3- Multi seviye schmori nodülleri izlenmektedir 4- Posterior vertebral hat düzgün ve kesintisiz olarak izlenmektedir. Vertebraların korpuz yüksekliği normaldir. 5- Spinal kanal normal form ve genişliktedir. İntra spinal kitle lezyonu izlenmedi. 6- L4-5 düzeyinde disk protrüzyonu sağ paramedian kesimde dural keseye santralde baskı oluşturmaktadır. Sağ lateral reseses daralmıştır. 7- L3-4 seviyesinde dağ paramedian disk protrüzyonuna sekonder sağ lateral reseses daralmıştır. 8- Konus medüllaris normal düzeyde ve sinyal intensitesi doğaldır. 9- Paravertebral yumuşak dokulara ait Patoloji saptanmadı.
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  2 yerde bel fıtığı mevcut. Acil ameliyat olmanızı gerektirecek bir durum varmış gibi görünmüyor. Nihai kararı muayene sonucuna göre vermek gerekir.
 • O**** ***** sordu,
  Hocam merhaba, MR sonucum aşağıdaki gibidir. sağ bacakta uyuşma, bel boyun geçmeyen baş ağrısı sebebiyle algoloji istemişti. Lomber lordoz düzleşmiştir. Tüm vertebra korpus yükseklikleri ve sinyal yoğunlukları tabiidir. L4-5,L5-S1 düzeylerinde posterior bulgingler izlendi. Anterior subaraknoid mesafe basılıdır. Diğer düzeylerde intervertebral disk yükseklik ve sinyalleri tabii olup, posterior konturları düzenlidir.Nöral foramen genişlikleri tabii olarak izlenmiş olup, nöral kökler serbesttir. Konus medullaris L1 vertebra düzeyinde sonlanmaktadır. Filum terminale serbesttir. İntra ve ekstradural kanal içi kitle tespit edilmedi.
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Şikayetlerinizi açıklayan emar bulgusu yoktur.
 • S**** ***** sordu,
  TOROKOL MR İNCELEMESİNDE T2-3, T3-4, T5-6, T10-11, T11-12 düzeyinde anuler bulging izlendi SERVİKAL MRG İNCELEMESİNDE Servikal lordoz artmıştır. C3-4, C5-6, C6-7 düzeyinde anuler bulging izlendi NOT:Sol gögüste ve sol kaburga altında sızlama ile beraber ağrı saplanması mevcut bu agrının sebebi neyden kaynaklı yardımcı olur musunuz?
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Ağrınızın sebebini açıklayacak emar bulguları yok.
 • H**** ***** sordu,
  Hocam kolay gelsin korona nedeniye hastaneye mr sonucumu gösteremiyorum. Boynumu hareket ettirirken şikayet sebebiyle doktora gittim. MR sonucumda ´´SERVİKAL MR İNCELEMESİ RAPORUServikal lordoz tabiidir. Servikal intervertebral eklem aralıkları tabiidir.Servikal disklerin sinyal intensitesi tabiidir. Servikal spinal kord morfolojisi ve sinyal intensitesi tabiidir.Spinal kanal çapı tabiidir. Bilateral nöral foramenler açıktır.´´ yazıyor. Biraz bilgi verebilir misiniz ? Teşekkür ederim. Kolay gelsin
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Emar raporunuz normal.
 • D**** ***** sordu,
  C5-6 intervertebral diskte sağ nöral foramenlere ve anterior subaraknoid mesafeye bası yapan diffüz bulging izlendi. Bu seviyelerde disklerde T2 sekanslarda dejeneratif sinyal intensite kaybı izlenmektedir. HOCAM BOYUN FITIGIMI VAR ?
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Evet. Boyun fıtığınız var.
 • Alemdağ Caddesi Sezer Sokak No:3-5 Ümraniye / İSTANBUL
 • Tel: 0216 634 01 02 - Gsm: 0532 332 45 22
 • info@drselcukaydin.com
HARDERDAR OLUN
E-Bülten listeme kayıt olarak yeni yayınladığım sayfalarımdan haberdar olun.
English Lietuvos Russia Facebook Instagram