Sağlığınız İçin ;
0532 332 45 22

MENÜ

Soru Sorun - Bilgi Sahibi Olun

Yenile

Sorulmuş Sorular ve Cevapları

 • mehmet eren sordu,
  Merhaba hocam öncalikle böle soru sorma olanağı sağladığınız için teşekürler. Boynumda ağrı var devlette Emar çektirdim Emar sonucumda herhangi bir anaormal birşey cıkmadı. ama sağ kolumda ve boynumda ağrı devam ediyor. kol kas ve boynumda .özelikle spor yaptığımda ağrı daha fazla oluyor görüş verebilirseniz tşk
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Emar normal ise kas, tendon ve ligaman ağrılarıdır. Fizik tedavi uzmanına başvurunuz.
 • erol köksal sordu,
  merhaba Hocam hızlı cevap verdiğiniz için teşekkürler Aşağıdaki Mr bulgularım Bununla ilgili doktor Radyofrekans termokoagülasyon: Radyo dalgalarıyla ısı vererek ağrı tedavisi önerdi.Bu sakıncalı mı herhangi bir ileri dönük sıkıntı cıkarır mı bu konuda bilgi verirseniz sevinirim Lumbosakral spinal Mr • Lumbor lordozda düzleşme mevcut • L3-4 de bulging ön epidural mesafeyi daraltarak dural saka dural saka çıkışında l4 sinir kökleri proksimal kesimlerine komşuluk yapmaktadır. • L4-5 düzeyinde diffüz anüler bulging ön epidural mesafeyi kapatarak dural saka ve faset eklem ligaman fibulaya hipertrofileri ile birlikte dural saka ve dural saka çıkışlarıda L5 sinir köklerine minimal intentasyon oluşurmaktadır • L5-S1 de Posterior bulgin ön epidural mesafeyi santralden azaltmaktadır Her iki dizimde ve sırtımda ağrım var.Bazen inanılmaz ağrıyor.cok yol yürüyünce sol ayağımda uyuşma oluyor.
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Radyofrekansın ileriye dönük zararı yoktur ama ağrılarınıza etkisinin nasıl olacağını doktorunuzla konuşmalısınız. Belinşzde muhtelif sorunlar var.
 • Ahmet Soğukkanlı sordu,
  Fıtık başlangıcı Lomber korunmuştur. İntervertebral disklerde T2 dejeneratif sinyal kaybı gözlenmekte olup disk mesafeleri normaldir. L4-5 Seviyesinde disk dorsal yüzde bombeleşme mevcuttur L5-S1 seviyesinde disk dorsal yüzde bombeleşme mevcuttur Hocam mr sonucum tam olarak bu ne tavsiye ediyorsunuz durumum çok mu kötü ya da iyileştirebilir mi? Yardımcı olur musunuz lütfen
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  2 yerde hafif vel fıtığı mevcut. Ciddi bir sorun değil şu anda. Durumunuz kötü değil.
 • selman çankaya sordu,
  MERHABA HOCAM, BEL VE SIRT BÖLGEMDE CİDDİ RAHATSIZ EDİCİ AĞRILARIM VAR MR ÇEKTİRDİM RAPORU GÖNDERİYORUM, SİZCE NE GİBİ BİR SORUNUM VAR YARDIMCI OLURMUSUNUZ.. ; Sayın Meslektaşım, Hastanızın çekilen Lomber Spinal MR incelemesinde : (But Kodu: 804.320) Uygulanan Sekanslar: Sagital planda SE T1, FSE T2, Aksiyal planda FSE T2 ağırlıklı kesitler alınmıştır. İnceleme: Lomber lordoz hafif artmıştır. Lomber vertebra korpus yükseklikleri ve kortikomedüller sinyal intensite dağılımları tabii izlenmektedir. Lomber intervertebral eklem mesafeleri doğaldır. İntervertebral disklerde dejenerasyona sekonder minimal sinyal kaybı mevcuttur. Lomber intervertebral disklerin arka konturlarında spinal kanal yönünde anlamlı bir taşma saptanmamıştır. Dural kese konturları muntazam izlenmiş olup, dural keseye bası izlenmemektedir. Spinal kord T12-L1 seviyesinde konus medüllaris olarak devam etmekte olup, morfoloji ve sinyal intensite dağılımı tabii izlenmiştir. Kauda equina köklerinin dağılımı simetrik ve doğaldır. İncelenen seviyelerde osseöz spinal kanal çapları ve bilateral nöral foramen genişlikleri doğaldır. Lomber faset eklemler tabii izlenmiştir. Paravertebral kas ve yumuşak doku oluşumları doğaldır.
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Ne sorununuz olduğunu bilme olasılığım yok. Ama emar raporunda herhangi bir sorun olmadığını söyleyebilirim.
 • cem sürmeneli sordu,
  BULGULAR; Servikal aks düzleşmiştir. Servikal vertebra korpus yükseklikleri ve vertebra korpus sinyalleri doğaldır. İntervertebral disklerde dejeneratif sinyal kayıpları mevcuttur. C3-4, C4-5, C5-6, C6-7 seviyelerinde posteriorda annüler taşmalar izlenmiştir. Spinal korda ılımlı indentasyon mevcuttur. Nöral foramenler bilateral hafif daralmıştır. Diğer düzeylerde; İntervertebral disk konfigürasyonları doğal olup korda bası saptanmamıştır. Nöral foramenler bilateral açıktır. Kord ve korda ait elemanlarda belirgin patolojik sinyal değişikliği saptanmamıştır. Bu bulgular değerlendirirmisiniz peki herhangi bir tedavi önerirmisiniz?
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Emar raporunda bir sorun görünmüyor.
 • cem sürmeneli sordu,
  BULGULAR; Servikal aks düzleşmiştir. Servikal vertebra korpus yükseklikleri ve vertebra korpus sinyalleri doğaldır. İntervertebral disklerde dejeneratif sinyal kayıpları mevcuttur. C3-4, C4-5, C5-6, C6-7 seviyelerinde posteriorda annüler taşmalar izlenmiştir. Spinal korda ılımlı indentasyon mevcuttur. Nöral foramenler bilateral hafif daralmıştır. Diğer düzeylerde; İntervertebral disk konfigürasyonları doğal olup korda bası saptanmamıştır. Nöral foramenler bilateral açıktır. Kord ve korda ait elemanlarda belirgin patolojik sinyal değişikliği saptanmamıştır. Ağrılarım çok oluyor..İlaç ne önerirsiniz..
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Ağrınız neden kaynaklandığına dair fikrim yok. Bir doktora muayene olmalısınız.
 • Yasemin Yücel sordu,
  Öncelikle çok kısa sürede yanıt verdiğiniz için teşekkür ederim. Sizinle paylaştığım M R raporuna göre, (l4l5 seviyesinde alınan fıtık dışında) başka bulgular var. Bunlar için endişelenmeli miyim? Bir de belimde, kalçada ve bacağımda hissettiğim ağrılar ve uyuşma lar olağan mı, ne kadar daha sürer? Bu arada 10 gündür fizik tedavi alıyorum. Teşekkürler...
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Emar raporunda yazan diğer sorunlar ciddi değil gibi görünüyor. Neden ve ne yapılması gerekir sorularının cevabını muayene ettikten sonra verebilirim.
 • Meryem albayrak sordu,
  Merhaba ben meryem albayrak 40 yaşındayım ağrı şikayeti ile hastaneye gittim mr çekildi mr sonucu L4-L5 düzeyindedisk mesafesinde daralma diskte dejenerasyon diffüz diskten taşma santral ağırlıklı geniş tabanlı postorier protez komponenti ligamentum filavumlarda kalınlaşma durak kese basısı spinal kanalda rölatif dar kanal izlenmektedir nöral forememler hafif daralmıştır her iki lateral resesde daralma belirgindir epidural L5 sinir kökünde basılanmaktadır L5-S1düzeyinde diskte dejenerasyom diffüz diskal taşma sağ parasantral posteriorda diskal anüler yırtık izlenmektedir nöral foramenler ve sağ lateral reses hafif daralmıştır Lomber fasetekkem aralıklarında reaktif efüzyonlar izlenmektedir yaygın lomber faset eklemlerde hafif dejeneratif hipertrofil değişiklikler mevcuttur yapılan muayene de ayaklarımda his ve hüç kaybı yoktur sizin öneriniz nedir
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Belinizi yıllardır zorladığınız anlaşılıyor. Omurgaları birbirine bağlayan faset eklemleri yapısal olarak bozulmuş ve kireçlenmiş. Hafif omurilik kanal darlığı başlamış. Yaşınız genç ama ileri yaşlarda bu durum size sorun çıkarır. Ev işleri yaparken bel ağrır. Kilo düşmek, ağır ve uzun süreli iş yapmamak gerekir. Çok ağrılı dönemlerde belden iğne yapılabilir.
 • Yağız nur sordu,
  Hocam iyi günler 2 yerde l3 4 ve l5 s 1 de hafif santral protrüzyon var ...1 haftadır çok iyi bilmesem de denizde yüzdüm daha iyi oldum .yani 10 kg bir şeyler kaldirinca ağrım fazla olmuyor önceye göre. Şimdi hocam ben spir yapmak istyrmm koşucu sayilirim. 2 ay önce mr çekildim o gün bugün dur koşuyu bıraktım...Hocam koşu mesafelerim antremanların gün gün değişiyor. Şimdi koşu benim için zarar li mi ne yapmalıyım???
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Koşu yapabilirsiniz, size sorun çıkarmaz. Yüzme mutlaka yapın.
 • mehmet zeki üner sordu,
  sonuç C4-C5 ekleminde disk mesafesi hafif daralmıştır C4-5 diskinde dural bası oluşturulan diffüz taşma izlenmiştir hocam rica etsen bu da eşimin sonucu yorumlayabilirmisiniz teşekürler
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  4. ve 5. boyun omurları arasındaki disk yapısal olarak bozulmaya başlamış, hafif fıtıklaşmış. Ciddi bir sorun izlenmiyor.
 • Alemdağ Caddesi Sezer Sokak No:3-5 Ümraniye / İSTANBUL
 • Tel: 0216 634 01 02 - Gsm: 0532 332 45 22
 • info@drselcukaydin.com
HARDERDAR OLUN
E-Bülten listeme kayıt olarak yeni yayınladığım sayfalarımdan haberdar olun.
English Lietuvos Russia Facebook Instagram