Sağlığınız İçin ;
0532 332 45 22

MENÜ

Soru Sorun - Bilgi Sahibi Olun

Yenile

Sorulmuş Sorular ve Cevapları

 • FATMA BANABAK sordu,
  MERHABA HOCAM.29 YAŞINDAYIM. BENİM YAKLAŞIK 1 AYDIR SAĞ BACAĞIMDAN AYAK BİLEĞİME KADAR SICAK SU İNME HİSSİ OLUYORDU. SON 1 HAFTADIR.2 GÜNDÜR DE BELİMDE AĞRI OLUYOR. NÖROLOJİ DOKTORUNA BAŞVURDUM. MR İSTEDİ VE SONUCU BU ŞEKİLDE ÇIKTI . L4-L5 İNTERVERTEBRAL DİSKİNDE NONKOMPRESİF POSTERİOR TAŞMA MEVCUTTUR.TEKAL SAK DÜZLEŞMİŞTİR HOCAM SİZCE ÖNEMLİ BİRŞEY VARMI ? YADA NELER YAPMAM GEREKİR DÜZELMESİ İÇİN ? ? ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM.
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Önemli bir şey yok. Şikayetinizin nedenini bu emar açıklamaz.
 • Zeynep sordu,
  Lomber aksda açıklığı sağa bakan roto skolyoz mevcut L5 vertebra üst end paletesinde schmori nodülüne sekonder lökolize yükseklik kaybı mevcuttur L3-4 düzeyinde minimal L4-5 düzeyinde belirgin difüzyon bulging izlenmiş olup bu düzeylerde bilateral nöral foramenler daralmıştır sağ L5 köküne basılanıma mevcuttur Spiral Kanal AP çapları fizyolojik sınırlardadır Dural kese morfoloji ve densitesi tabidir
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  2 yerde hafif-orta şiddette bel fıtığı mevcut
 • Sevim AYDIN sordu,
  Sagital planda SE T1,SE T2,aksiyal planda intervertebral disk duzeylerinden T2A agirlikli sekanslar alinmistir.Servikal lordoz duzlesmistir.Servikal vertebra korpus yukseklikleri normal olup,alt servikal duzeyde anteriorda osteofit olusumlari,C5-6 araligina bakan end plaklarda yagli dejenerasyon alanlari mevcuttur.C37 disklerinde diffuz hafif sinyal kaybi ,disk yuksekliklerinde posteriorda azalmalar mevcuttur.C3-4medulla spinalise basi izlenmeyen santral protuzyon mevcuttur.C4-6 medulla spinalise basi izlenmeyen sol parasantal protuzyon izlenmistir.C6-7medulla spinalise basi izlenmeyen genis santral protuzyon mevcuttur. Hocam iyi gunler boynumdan sag koluma ,sitrimin sag tarafina ve koluma kadar inen agrive karincalanma mevcut .Ozellikli sag kolumla agir is yapamiyorum.Yorumlariniza simdiden tesekkur ediyorum.
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Boyundaki tüm disklerde yapısal bozulmalar başlamış ve hafif fıtıklaşmışlar. Ameliyat gerekmez.
 • Barış Çanakçı sordu,
  Lomber Mrg İncelemesi: Lomber lordoz normaldir. Sakrum horizontal pozisyondadır. Tüm vertebra korpus yükseklikleri, medullo trabiküler sinyal intensiteleri tabiidir. Tüm düzeylerde intervertebral disk yükseklik ve sinyalleri tabii olup, posterior konturları düzenlidir. L1-2,L2-3, L3-4,L4-5 düzeyinde grade 1 retrolistezis izlendi. Tüm lomber düzeylerde minimal posterior disk taşmaları izlenmiştir. Bilateral nöral foramenler inferiordan daralmıştır. Her iki L5 köklerine temas izlendi. Lomber spinal kanal genişliği dar görünümdedir. Kanal içi yer kaplayıcı tedavi lezyon izlenmedi. Konus medullaris L1 vertebra düzeyinde sonlanmaktadır. Filum terminale serbesttir. İntra ve ekstradural kanal içi kitle tespit edilmedi. Hocam neremde fıtık var ve ne yapmalıyım? Fizik tedavi ile eski halime gelir miyim?
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Belirgin fıtık yok ama bel omurlarının diziliminde sorun var.
 • Nur dicle bayram sordu,
  Hocam öncelikle merhaba çok şiddetli bel ağrısiyla hastaneye gittim ve mr cekilmem gerektiğini söyledi ve sonuçlarımı aldım yalnız doktoruna randevu alamıyorum bende sonucunu bildirp ağrının sebebini öğrenmek istedim LOMBER SPİNAL MR TETKİKİ FSE T2 SAGİTTAL SE T1 AKSIYEL VE SAGITTAL PLANDA ALINAN GÖRÜNTÜLERİN İNCELEMESİNDE ; LOMBER LORDOZ NORMALDİR. SKOLYOZ İZLENMEMİSTİR. VERTEBRA KORPUS YÜKSEKLİKLERİ VE KEMİK İLİĞİ İNTENSİTELERİ NORMALDİR. L4-5 DİFFÜZ BULGİNGEBAĞLI LATERAL RESESLERDE DARALMA, DURAL KESEYE İNDENTASYON MEVCUTTUR. L5-S1 DİSK SİNYALI AZALMIŞTIR BU DÜZEYDE SANTRAL-SAĞ PARASANTRAL BULGİNGE, SAĞ LATERAL RESESTE DARALMA MEVCUTTUR LOMBER VE SAKRAL SPİNAL KANAL İÇERSİNDE KİTLE LEZYONU SAPTANMAMISTIR . BELİRGİN SPİNAL KORD PATOLOJISI SAPTANMAMIŞTIR SAKRUM VE SAKRAL KANAL NORMAL OLARAK DEĞERLENDİRİLMİSTİR. PARAVERTEBRAL ALANLARDA PATOLOJİ DİKKATİ CEKMEMİSTİR .
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  2 yerde bel fıtığınız mevcut. L5-S1 arasındaki disk sağ bacağa giden siniri sıkıştırıyor. Sağ bacak ağrısı varsa ameliyat olmalısınız.
 • Mukader alp sordu,
  Hocam saygılar ben belimden nisan ayında ameliyat oldum bir iki ay iyiyidim ama 20 gündür çok ağrım var mr sonucun yeni çekildim Lomber lordoz düzleşmiştir.L4-5 intervertebral diskte bilateral nöral foromenlere ve tekal keseye bası yapan diffüz bulging izlendi diske komşu vertebra korpus köşelerinde osteofitik dejeneratif supur formasyonları izlenmektedir bu seviyelerde disklerde T2 sekanslarda dejeneratif sinyal intensite kaybı izlenmektedir bu seviyelerde faset eklemlerde ve ligamentum flavumlarda hipertropik dejeneratif değişikler izlendi hocam sizden ricam bunlar ne demek şimdiden teşekkürler hocam
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  1 yerde bel fıtığı var diye belirtmişler. Muayene etmek ve emar filminizi görmek gerekir.
 • Süheyla Sezer sordu,
  Merhaba, 24 yaşındayım şiddetli bel ağrım var. MR sonucunda; L5-S1 disk posterior konturlarında diffüz bombeleşme ve santralde sol paramedian geniş tabanlı protrüzyon izlendi. Her iki lateral reseste solda daha belirgin olmak üzere sinir köklerine bası görülmektedir. Foramenler inferiordan minimal daralmıştır, spinal kanal ön-arka çapı normaldir.
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Bir tane bel fıtığınız mevcut. Bel ağrınızın nedenini tam anlayabilmek ve tedaviye karar verebilmek için muayene etmek gerekir.
 • erol köksal sordu,
  merhaba Her iki dizimde ve sırtımda ağrım var.Bazen inanılmaz ağrıyor.cok yol yürüyünce sol ayağımda uyuşma oluyor. Emar da sonucumda koyu yazılan yerler aşağıdaki gibi. tavsiyenizi beklemekteyim Lumbosakral spinal Mr • Lumbor lordozda düzleşme mevcut • L3-4 de bulging ön epidural mesafeyi daraltarak dural saka dural saka çıkışında l4 sinir kökleri proksimal kesimlerine komşuluk yapmaktadır. • L4-5 düzeyinde diffüz anüler bulging ön epidural mesafeyi kapatarak dural saka ve faset eklem ligaman fibulaya hipertrofileri ile birlikte dural saka ve dural saka çıkışlarıda L5 sinir köklerine minimal intentasyon oluşurmaktadır • L5-S1 de Posterior bulgin ön epidural mesafeyi santralden azaltmaktadır
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  L4-5 mesafesinde fıtık ve kireçlenmeye bağlı omurilik kanal darlığı mevcut. Ameliyat gerekebilir. Muayene etmek gerekir.
 • Eser yabalak sordu,
  Hocam 27 yaşındayım Lomber lordoz duzlesmistir Tum vertebra korpus yükseklikleri ve sinyal yoğunlukları tabidir. Tüm düzeylerde intervertebral disk yükseklik ve sinyalleri tabii olup posterior konturlari düzenlidir. Noral foramen genişlikleri tabii olarak izlenmiş olup noral kökler serbesttir. Herniasyon bulgusu spinal korda yada kök basisi izlenmedi. Konus medullaris L1 vertebra düzeyinde sonlanmaktadir filum terminale serbesttir. İntra ve ekstradural kanal içi kitle tespit edilmedi.
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Her şey nornal görünüyor.
 • Emrah ÇOLAK sordu,
  Hocam Merhabalar 32 yasındayım ve uzun yıllardır fıtıgım var ve son mr sonucuma göre nedir hocam durum. Teşekkurler şimdiden Lomber lordoz düzleşmiştir. Vertebra korpus yükseklikleri normaldir. Medulla sinyal intensiteleri normaldir. End plateler normal olarak izlenmektedir. Spinal kord sinyal intensitesi normaldir. Konus medullaris normal yerleşimindedir. Kauda equina liflerinin dağılımı simetrik ve doğaldır. L1-2´de, intervertebral disk yüksekliği ve sinyal intensitesi normaldir. Herniasyon saptanmamıştır. Nöral foramenler açıktır. L2-3´de, intervertebral disk yüksekliği ve sinyal intensitesi normaldir. Herniasyon saptanmamıştır. Nöral foramenler açıktır. L4-5 ve L5-S1 de disk sinyal intensitesi azalmıştır. L3-4 de minimal diskal taşma mevcuttur. faset eklemler ligamenttum flavumlar hipertrodiktir. L4-5 de sağ paramedian diskal protrüzyon izlendi. here iki nöral foramen hggafif daralmıştır. Durale kse indentedir. L5-S1 de santral diskal taşma izlendi. Paraspinal yumuşak doku planları doğaldır.
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Hafif düzeylerde bel fıtığı mevcut.
 • Alemdağ Caddesi Sezer Sokak No:3-5 Ümraniye / İSTANBUL
 • Tel: 0216 634 01 02 - Gsm: 0532 332 45 22
 • info@drselcukaydin.com
HARDERDAR OLUN
E-Bülten listeme kayıt olarak yeni yayınladığım sayfalarımdan haberdar olun.
English Lietuvos Russia Facebook Instagram