Sağlığınız İçin ;
0532 332 45 22

MENÜ

Soru Sorun - Bilgi Sahibi Olun

Yenile

Sorulmuş Sorular ve Cevapları

 • S**** ***** sordu,
  Şubat19´ da düşme sonucu omurgama 7 adet vida takıldı. Mevcut 3 fıtık alınmadı. Doktor minimum sayıda vida taktığını söyledi. Ek olarak ileri derecede kemik erimesi olduğundan Haziran19´ dan beri Forsteo iğne kullanıyorum. Ağır herhangi bir iş yapmamakla beraber eskiye oranla çok çabuk yorulmaktayım ve eskiden beri var olan bacak ağrılarım da tetiklenmiş durumda. Ekim19 tarihli BT raporumdaki olumsuz konular aşağıdaki gibidir. *L1, L2, L3 vertebra korpuslarında vertebra korpuslarına pedinkülden ilerletilmiş cerrahi fiksasyon materyalleri izlenmektedir *L2 vertebra korpusunda kompresyon fraktürüne bağlı yükseklik kaybı mevcuttur *L3-4 disk mesafesi daralmış, end platelerde dejeneratif değişiklikler izlenmektedir *L4-L5, L5-S1 disklerinde diffüz bulging izlenmektedir Doktor Bey yeniden ameliyat olmam gerekli mi?
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Rapora göre gerekmiyor gibi görünüyor.
 • Z**** ***** sordu,
  Vertebra koprusunda2mm çapında hemenijom izlenmiştir başka şeylerde var ama bu ne anlama geliyor teşekkürler
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Omurga kemiği içinde bölgesel yoğun damar yumağı. Bir sorun oluşturmaz.
 • F**** ***** sordu,
  Lomber lordoz normaldir. Tüm düzeylerde vertebra korpus yükseklikleri ve dizilimleri normaldir. Lomber intervertebral disklerde dejenerasyona ait değişiklikler izlenmektedir. L4-5 düzeyinde diffüz bulging izlenmektedir. L5-S1 düzeyinde diffüz bulging zemininde sağ parasantralde geniş tabanlı protr?de disk izlenmektedir.Sinir kökleri inferiordan indente olarak izlenmektedir.Faset eklemlerde dejeneratif değişiklikler izlenmektedir. Diğer lomber seviyelerde intervertebral disklerin arka konturlarında anlamlı ta?ma saptanmamıştır. N?ral foramen genişlikleri normaldir. Spinal kanal AP ?ap? normal olarak değerlendirilmiştir. Konus medullaris L1 vertebra düzeyinde sonlanmaktadır. Filum terminale serbesttir. İntra ve ekstradural kitle lezyon tespit edilmedi. Paraspinal yumuşak dokular normaldir.
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  1 bölgede hafif, 1 bölgede de orta şiddette bel fıtığı mevcut. Belinize yıllardır sürekli aşırı yüklendiğiniz anlaşılıyor.
 • H**** ***** sordu,
  Doktor bey, Lomber MR sonucun çıktı n-nabıza, yorumlarsanız çok sevinirim. Belimde şiddetli bir ağrı var. Yönlendirme yaparsanız da çok mutlu olurum. L4-5 düzeyinde diffüz taşma izlenmiş olup, dural kese anteriordan duzlesmistir. Düzeyinde sol foraminal protrizyona sekonder noral foramen anferiordan daralmıştır.
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  L4-5 arasında hafif bel fıtığı mevcut. Fizik tedavi uzmanına başvurunuz.
 • B**** ***** sordu,
  TETKİKİ Lomber lordoz normal görünümünü korumaktadır. Vertebraların korpus yükseklikleri, kortikal ve medüller sinyal intensiteleri korunmuş olarak izlenmiştir. Vertebra endplate sinyal intensiteleri doğaldır. L4-L5,L5-S1 disklerinde dural keseye bası oluşturan diffüz taşma izlenmiştir. Her iki nöral foramen inferiordan daralmıştır. Konus medullaris normal lokalizasyondadır. Kauda equina lifleri normal olarak izlenmektedir. Spinal kanal içerisinde yer kaplayıcı oluşuma rastlanmamıştır. Faset eklemler ve ligamentum flavumlar normal görünümdedir. Paraspinal yumuşak dokular tabiidir.
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  2 bölgede hafif bel fıtığı mevcut.
 • M**** ***** sordu,
  L4 - 5 ,L5 S1 düzeyinde miinimal posteriorm diskal taşma izlendi.Anterior epidural yağlı doku hafif daralmıştır.Lomber vertabal kolonda açıkda sağa bakan skalyoz deformitesi izlenmiştir.vertabra korpus köşelerinde osteofit formasyonları mevcuttur.
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Ciddi sorun izlenmiyor.
 • S**** ***** sordu,
  Hocam iyi günler, Lomber lordoz düzleşmiştir. Spinal kord L1 vertebra seviyesinde sonlanmaktadır. L5-S1 intervertebral diskinde dejenerasyon ile uyumlu sinyal kaybı. L4-L5 intervertebral diskinde difüzyon bulging izlenmiştir. L5-S1 intervertebral diskinde difüzyon bulging izlenmiştir. İki bacağımda da topuğa kadar ağrı, sızı ve çekme hissediyorum hocam.Doktorum net konuşmadı sorun ne sizce, ne yapmalıyım.
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Muayene olmanız gerekir. 2 yerde bel fıtığı var. Ağrılarınızın fıtığa mı yoksa başka bir nedene mi bağlı olduğunu anlamak için.
 • a**** ***** sordu,
  Uygulanan sekanslar sagital planda Ve aksiyal planda SE T1 , FSE T2 ağırlıklı kesitler alınmıştır Klinik öyküsü Bulgular Lomber lordoz tabiidir Lomber vertebra karpus yukseklikleri konfigürasyonu ve kordikomeduller sinyal intensite dağılımları tabidir Lomber vertebra multiple schmorl modülleri izlenmektedir L4 - 5 intervertebral diskinde diffüz anuller bulging Ve geniş tabanlı santral protuzyon izlenmekte olup tekal saka ve nöral foramenler düzeyinde bilateral L4 sinir köküne minimal bası mevcuttur Diğer seviyelerde lomber intervertebral disklerin yüksek lokalizasyon ve sinyal intensite dağılımları tabidir Lomber spinal kanal genişliği fizyolojik sınırlar içerisindedir bilateral nöral foramenler tabidir Konus modullaris L1 düzeyinde doğal biçimde sonlanmaktadir kauda equina lifleri dağılımı tabiidir
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  1 yerde hafif bel fıtığı mevcut.
 • i**** ***** sordu,
  Lomber lordoz duzlesmistir.L5-S1 eklem araligi daralmistir.L4-5 ve L5-S1 duzeyleri disk sinyal intensiteleri dejenerasyona sekonder azalmistir.L1-2 duzeyinde sol parasantral fokal bulding gorulmektedir.Dural kese ve sol L2 kök proksimali indente gorunumdedir.L4-5 duzeyinde santral annüler yirtik ve fokal bulding gorulmektedir.Dural kese ve ön konturü basilidir.kökler serbesttir.L5-S1 duzeyinde santral-sağ parasantral annüler yirtik ve diskal herni gorulmektedir.Dural kese ve sağ S1 kök proksimali basili gorunumdedir.Kesit dahili sakral bölge sol paramedianda 1.5 cm çapinda perinöral kistik lezyon ( tarlow kisti ) gorulmektedir. Hocam mr sonucumdaki koyu yazilar bunlar.sanirim olumsuzluklar.Bu yazilanlara gore durumum nedir?Cevabinizi bekliyorum simdiden tesekkurler.
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Belinizde tüm seviyelerde fıtıklar mevcut. L5-S1 düzeyindeki fıtık biraz şiddetli. Sağ bacağa yayılan ağrı varsa ameliyat gerekebilir. Muayene olmanız gerekir.
 • Z**** ***** sordu,
  Merhaba 25 yaşındayım 1 tane kızım bel agrım için doktora gittim MR çekildi sonucum şu şekilde :LOMBER MRG İNCELEMESİNDE;: Lomber lordoz artmıştır. Lomber bölgede vertebra korpuslarının yükseklikleri ve medullotrabeküler sinyal intensiteleri normal olarak izlenmektedir. Tüm düzeylerde disklerin T2W sinyal intensiteleri ve yükseklikleri tabiidir.Lomber bölge boyunca disk taşkınlığı saptanmamıştır.Nöral foramenler açık, sinir kökleri serbesttir. Lomber spinal kanal normal genişliktedir.Konus medullaris normal lokalizasyon ve formdadır. Kauda equina lif seyir ve intensiteleri doğaldır. Paravertebral yumuşak dokularda patoloji saptanmamıştır.Sonuç:
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Emar raporu normal.
 • Alemdağ Caddesi Sezer Sokak No:3-5 Ümraniye / İSTANBUL
 • Tel: 0216 634 01 02 - Gsm: 0532 332 45 22
 • info@drselcukaydin.com
HARDERDAR OLUN
E-Bülten listeme kayıt olarak yeni yayınladığım sayfalarımdan haberdar olun.
English Lietuvos Russia Facebook Instagram