Sağlığınız İçin ;
0532 332 45 22

MENÜ

Soru Sorun - Bilgi Sahibi Olun

Yenile

Sorulmuş Sorular ve Cevapları

 • sinan arslan sordu,
  Lomber Spinal MR incelemesinde : (But Kodu: 804.320) Uygulanan Sekanslar: Sagital planda SE T1, FSE T2, Aksiyal planda FSE T2 ağırlıklı kesitler alınmıştır. İnceleme: Lomber lordoz konfigürasyonu doğaldır. Lomber vertebra korpus yükseklikleri tabii izlenmektedir. Lomber intervertebral eklem mesafeleri doğaldır. Lomber vertebra end platelerinde modik tip 2 dejenerasyonlar izlenmektedir., Intervertebral disk sinyalleri T2 ağırlıklı serilerde dejenerasyon lehine azalmıştır. L4-5 ve L5-S1 düzeyinde minimal diffüz bulging ve bu seviyelerde bulging sekonder nöral foramenlerde iki taraflı inferiordan hafif daralma izlenmektedir.Yine bu seviyelerde faset eklemlerde minimal skleroz mevcuttur. Spinal kord T12-L1 seviyesinde konus medüllaris olarak devam etmekte olup, morfoloji ve sinyal intensite dağılımı tabii izlenmiştir. Kauda equina köklerinin dağılımı simetrik ve doğaldır. İncelenen seviyelerde osseöz spinal kanal çapları ve doğaldır. Paravertebral kas ve yumuşak doku oluşumları doğaldır. mr sonucunu yorumlarsanız sevinirim. teşekkürler.
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  2 yerde hafif bel fıtığı ve bel eklemlerinde zorlanmaya bağlı kireçlenme mevcut.
 • yasemin yılmaz sordu,
  L-4 L-5 düzeyinde sağ paramedian geniş tabanlı posterior protrüzyon dural kese indentasyonu izlenmiştir. Bu düzeydegrade I retrolistezis mevcuttur. L-5-S-1 geniş tabanlı posterior protrüzyon izlenmiştir.Her iki nöral foramen inferirdan daralmış olarak izlenmektedir. Ayrıca bu düzeyde grade I antelistezis mevcuttur. sonuç multisegmenter diskal patojiler. Bunun açıklaması nedir ve çok fazla ağrım var hiç geçmiyor ne önerirsiniz ?
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Rapora göre belinizde 2 bölgede kayma var. Mutlaka muayene olmalısınız. Durumunuz ameliyatsız geçmeyecek gibi görünüyor.
 • Yaprak Sezer sordu,
  Hocam merhaba. Belimde ve bacağımda zaman zaman şiddetli ağrılar oluyor. Çektirdiğim MR sonucunda • L4-L5 seviyesinde diskin sinyali azalmıştır. • L4-L5 seviyesinde diffüz bulging, dural kese basısı izlenmiştir. yazıyor. Bilgilendirirseniz sevinirim. Şimdiden teşşekür ederim. Kolay gelsin
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  1 yerde çok hafif bel fıtığı başlangıcı mevcut. Şikayetlerinizin sebebini emar raporu açıklamıyor. Muayene olmanız gerekir.
 • İrem su Deniz sordu,
  Cinsiyet: Kadın Accs. No: 20745462 SERVİKAL SPİNAL MR İNCELEMESİNDE ; Yapılan Tetkik Sekansları : FSE T1 sagital,FSE T2 axial, sagittal Bulgular; Servikal lordoz düzleşmiştir. Posterior vertebral hat düzgün ve kesintisiz olarak izlenmektedir. Vertebraların korpus yükseklikleri ve sinyal intensiteleri normaldir. Servikal kord kalınlık ve sinyal intensitesi normaldir. Spinal kanal normal form ve genişliktedir. İntra spinal kitle lezyonu izlenmedi. C5-6 intervertebral disk sinyal intensitesi T2 ağırlıklı sekanslarda dejenerasyona sekonder azalmıştır. C5-6 seviyesinde hafif bulging izlenmektedir. Diğer intervertebral disklerin yükseklikleri ve sinyal intensiteleri normaldir. Disk posterior konturları normal olup, ventral subaraknoid mesafe, dural kese ve nöral elemanlar posterior konturları normal olup, ventral subaraknoid mesafe, dural kese ve nöral elemanlara bası saptanmadı. Nöral foramenler açıktır. Paravertebral yumuşak dokulara ait patoloji saptanmadı.
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Bu emar raporuna göre ciddi bir sorununuz görünmemektedir.
 • Murat Uçar sordu,
  Eşimin emar raporunda L4-5 düzeyinde sağ mediolateral protrüzyon izlenmiştir. Sağ lateral reses daralmıştır. Sağ L5 sinir kökü anteriordan basılıdır. L5-S1 düzeyinde minimal santral protrüzyon izlenmiştir. Tekal keseye indentasyon izlenmiştir. yazmaktadır. Sayın hocam durumu nedir acaba saygılarımla,
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  2 yerde hafif bel fıtığı mevcut. Ameliyat gerekmez.
 • asım yılmaz sordu,
  merhaba sırt üstü yatamama ayak uyuşması ve ani batma ağrıları nedeniyle ortopediye başvurdum.mr çekelim dedi.l2-3 minimal bulging l3-4 minimal bulging l4-5 diffüz bulging l5-s1 minimal bulging.yorumlarsanız sevinirim .teşekkürler...
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Belinizin kronik olarak zorla dığını gösteren bulgular var. 1 yerde hafif 3 yerde başkangıç aşamasında bel fıtığı mevcut. Bel eklemlerinizi zorladığınız için bu tür şikayetleriniz oluyor.
 • Burak Doruk sordu,
  LOMBER SPİNAL MR İNCELEMESİ Uygulanan Sekanslar: Görüntüler 1,5Tesla MR cihazı ile sagital planda SE T1, FSE T2, Aksiyel planda FSE T2 a??ırlıklı sekanslar elde edilerek de??erlendirilmi??tir *Lomber lordoz düzle??mi??tir. *L3-4 düzeyinde posteriorda ılımlı diffüz bulging izlenmektedir. *L4-5 düzeyinde posteriorda diffüz bulging izlenmektedir. Epidural ya?? mesafesi kısmen obliteredir. *L5-S1 düzeyinde posteriorda diffüz bulging ve sa?? parasantral alanda protrüzyon izlenmektedir. Epidural ya?? mesafesi obliteredir. Lomber spinal kanal geni??li??i fizyolojik sınırlar içerisindedir. Bilateral nöral foramenler açıktır. Konus medüllaris L1 düzeyinde do??al biçimde sonlanmaktadır. Kauda equina liflerinin da??ılımı tabiidir.
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  2 yerde hafif bel fıtığı mevcut.
 • Tacettin ALBAYRAK sordu,
  Nasıl bir tedavi uygulamalıyız saygılar
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Neyiniz olduğunu yazmadıpınız için cevaplanamamıştır.
 • BURAK KORKMAZ sordu,
  Merhaba Hocam Sıkıntım Bacağıma vuran bel ağrısı.Lomber Mr Tetkiki sonucu::Aksiyal T2A,sagittal T2A,T1A.Lomber lordoz düzleşmiştir.(pozisyonel?).Lomber vertebraların korpus ve disk yükseklikleri doğal izlenmiştir.L4-5 Ve L5-S1 düzeylerinde diffüz disk bulgingleri izlenmektedir.Spinal kord kalibrasyonu doğaldır.Konus medüllaris normal lokalizasyonda izlenmiştir. Hocam yardımcı olursanız sevinirim.Ne yapmam lazım ? Teşekkür ederim.
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  2 yerde hafif bel fıtığı mevcut. Ameliyat gerekmez.
 • Ezel can sordu,
  Hocam iyi bayramlar ,2 tane bel fıtığım var küçük düzeyde. Şimdi hocam tatile gitme durumlar i oluyor..canta taşıyoruz. Acaba sırt çantası mı taşımak mantıklı yoksa tekerlekli el valizi mi ?Şimdi tekerlekli valizi merdiven şu yerlerden asansör olmadığı için tasayacagiz. Sırt çantası mı diğeri mi mantıklı?
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Her ikisi de ters hareket yaparsanız size zarar verebilir ama sırt çantası daha mantıklı.
 • Alemdağ Caddesi Sezer Sokak No:3-5 Ümraniye / İSTANBUL
 • Tel: 0216 634 01 02 - Gsm: 0532 332 45 22
 • info@drselcukaydin.com
HARDERDAR OLUN
E-Bülten listeme kayıt olarak yeni yayınladığım sayfalarımdan haberdar olun.
English Lietuvos Russia Facebook Instagram