Sağlığınız İçin ;
0532 332 45 22

MENÜ

Soru Sorun - Bilgi Sahibi Olun

Yenile

Sorulmuş Sorular ve Cevapları

 • A**** ***** sordu,
  Hocam en son çekilen MR sonucunu aşağıya çıkardım. Doktorum kesin ameliyat önerdi. Sizin bu konuda açıklamalarınızı ve görüşünüzü öğrenmek için rahtsız ettim. Ameliyat olmam şart mı? Platin hangi durumlarda takılır. Micro cerrahi ve diskektomi hakkında bilgi veririseniz sevinirim.İyi günler.. LOMBER MRG İNCELEMEDE; Teknik: FSE T1 sagital, FSE T2 axial, sagittal Lomber aks düzleşmiştir. Vertebraların korpus yükseklikleri ,kortikal ve medüller sinyal kayıtları normaldir. L2 ve L3 vertebra korpuslarında T1 ve T2 hiperintens hemanjiomlara ait görünümler izlendi. L3-4 düzeyinde diskte diffüz kabarıklık mevcuttur. Solda sinir köküne bası, sağda temas izlendi. Spinal kanal daralmış olup en geniş yerinde 8 mm ölçülmüştür (dar kanal). L4-5 düzeyinde diskte diffüz kabarıklık izlenmiş olup her iki sinir köküne temas izlendi. Spinal kanal AP çapı 8 mm ölçülmüştür. Dar kanal açısından anlamlıdır. Diğer intervertebral disklerin sinyal kayıtları homojen olup herniasyon saptanmamıştır. Dural kese orta hatta ve normal konfigürasyondadır. Nöral resesler normal genişlikte olup, ön-arka sinir köklerine ait sinyal kayıtları doğaldır. Konus medullaris normal düzeyde sonlanmakta olup kauda liflerine ait patolojik sinyal mevcut değildir. Psoas adeleleri doğal olup, paravertebral alanlarda patolojik sinyal kaydı saptanmamıştır. Saygılarımla Rad.Dr. B.Yavuz ÇAKIR Tesc.No: 99812
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Belde kırık, bel kayması varsa pöatin takılmalıdır. Omurilik kanal darlığı ameliyatlarında da platin takılabilir. Mikrocerrahi yöntemle mikrodiskektomi ameliyatı çoğunlukla bel fıtıklarında takılır.
 • D**** ***** sordu,
  Merhaba Selçuk Hocam :) benim 2 haftadır bi baş dönmem ateşim var ,ama boğazımın iki yan tarafı şişiyor hafif , iyi uyumama rağmen yorgunluk halsizlik çok var bu ara ve sürekli aynı güne cumartesi gününe denk geliyor bazen bacaklarımda sarsaklık oluyor sanki kafamın içi dönüyor boşalıyor sürekli gibi.Özellikle sabah yataktan kalkarken feci dönüyor.Hamile olmam mümkün değil kimseyle birlikte olmadım çünkü.Vertigo iç kulakla ilgili bişey ya da tip 2 diyabet olabilir mi kabızlık ve karnım da da şişme var.Sizce ilk önce beyin ve sinir cerrahisi doktoruna mı endokrinoloji doktoruna mı yoksa k.b.b doktoruna mı gitmeliyim?
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Öncelikle dahiliye uzmanı daha sonra kbb ve nöroloji uzmanlarına danışmalısınız. Bize başvurursanız sizi doğru adreslere yönlendirebiliriz.
 • B**** ***** sordu,
  Hocam iyi günler.Hocam spinal kanalçapım 5 milim doktor bana dar kanal spinal stenoz teşhisi koydu.her iki ayağım ve kalcamda inanılmaz ağrı uyuşma ve karıncalanma var doktor ameliyati önerdi vidalar takacak ben çok korkuyorum ameliyatan. Çevremizden bu ameliyatı olan var hiç memnun değiler hala ağrıları var doktor bana ilaç hicbir sey vermedi tek çare ameliyat dedi ne yapmalıyım ameliyat olmasam dahada kötüleşir miyim yoksa internete araştırdım spinal enjeksiyonlar ve fizik tedavi öneriyorlar bunları uygularsam iyilesirmiyim sizce sizinde görüşlerinizi almak istedim şimdiden teşekkürler
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Kanal çok daralmış ve ciddi belirtiler vermeye başlamış. İleride daha kötü sonuçlar doğurur. Teknik açıdan iyi yapılan ameliyat ile geleceğinizi kurtarmış olursunuz. Öncelikle bize başvurun ve yüzyüze değerlendirelim. Emar görüntülerinizi görelim.
 • Z**** ***** sordu,
  Sagittal reformat görüntülerden yapılan değerlendirmede servikal lordoz düzleşmiştir. Kemik yapılarda dejeneraitf değişiklikler izlendi. En belirgin C5-C6 düzeyinde olmak üzere bir çok seviyede disk-osteofit kompleksleri izlenmektedir. Ve dural kese bası altındadır.
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Boyunda tüm düzeylerde kireçlenmeler ve kireçlenmiş eski kronik fıtıklar mevcut. Filmin görüntülerini görmek lazım.
 • M**** ***** sordu,
  Servikal mr Servikal lordoz düzleşmiştir. Servikal vertebra ve disk yukseklikleri normaldir. C3-4diskinde,posteriora geniş tabanli ve hafif protrüzyon mevcuttur. Servikal kord sinyal intensitesi homejendir..yaş 32 agrilarim çok ve doktorum agri kesici kas gevsetici verip calismayacaksin dedi..yorumlarsaniz sevinirim
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Boyunda ciddi bir sorun görünmüyor. Muayene eden doktorunuzun söylediklerine itibar etmelisiniz.
 • h**** ***** sordu,
  Mr sonucunda lomber lordoz hafif düzleşmiştir. L4-5 dÜeyinde minimal diskal taşma izlenmektedir. L5-S1 düzeyinde disk sinyal intalsitesi dejerasyona sekonder azalmış olup, minimal diffüz bulging mevcuttur. Sonucu çıkmıştır. Nasıl bi tedavi yöntemi izlemem getekmektedir. Neler yapmalıyım.
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Sadece emar raporuna bakarak sorularınoza cevap verilemez.
 • b**** ***** sordu,
  merhaba; 2017 mr sonucu, fakat şimdi ağrılarım arttı, aşağıdaki duruma göre ameliyatlık bir durum var mıdır? mr görüntülerim de mevcuttur. şimdi boynumda ağrımaya başladı, çok ayakta durduğumda sırtı da yanma hissi ve ayak başparmağımda hissizlik, dorsal inceleme: trokal kifozda artış, dorsal vertabralarda açıklığı sola bakan minimal skolyoz, d8 alt endplatede modic tip1 dejeneratif değişiklik, d9 vertebra korpusu da hemangiom, d7-8 duzeyınde ıvd de dejenerasyon,posteriror sağ parasantral anüler fissürün eşlik ettiği fokal protrüzyon, dural keseye indentasyon, mesülla spinalise bası lomber inceleme: l5-s1 düzeyinde ıvd de dejenerasyon, s1 sol soinal kök hücre yakınlığı gözlenen posterior santral-sol parasantral anüler gissürün eşlik ettiği disk taşması, antrerior epidural mesafede obliterasyon, sold lig.flavum hipertrofisi, s1vertebrada geçiş vertebrası özelliği(lumbalizasyon), s1-2 diskinde rudimente görünüm
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Siz fizik tedavi doktoruna başvurunuz.
 • H**** ***** sordu,
  Hocam merhaba. Bir hafta önce yazmıştım cevap vermişsiniz sağolun. L5-S1 intervertebral diskte geniş tabanlı santral protrüzyon dikkati çekmektedir. Anterior epidural yağlı planlar obliteredir. Dural kese hafif basılıdır. Bilateral nöral foramenler açıktır. Sinir kökleri serbesttir. 10 gün önceki MR raporum bu şekilde. Bel ağrım çok çok hafifledi ancak bacağımda topuğa doğru ağrı bayağı bir arttı. Bu iyiye mi işaret yoksa kötüye mi?
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Kötüye işaret maalesef
 • İ**** ***** sordu,
  Mr sonucunda lomber lordoz hafif düzleşmiştir. L4-5 dÜeyinde minimal diskal taşma izlenmektedir. L5-S1 düzeyinde disk sinyal intalsitesi dejerasyona sekonder azalmış olup, minimal diffüz bulging mevcuttur. Sonucu çıkmıştır. Nasıl bi tedavi yöntemi izlemem getekmektedir. Neler yapmalıyım. Geçen sene mr çektirdiğimde L5-S1 de fıtık başlangıcı vardı.
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Hala aynı şekilde devam ediiyor.
 • M**** ***** sordu,
  Hocam benim sol ayak tabanım ayak okcem ve yine sol ayak parmaklarım uyuşuk parmaklarimda biraz büzüştü sol bacağım sağ bacağımdan 4 cm ince ve bayağı bir güç kaybı var doktora gittim mr çekindim sonuç şu şekilde; Lomber lordoz doğaldır.posterior vertebral hat düzgün.ve kesintisiz olarak izlenmektedir.vertebralarin korpus yükseklikleri ve sinyal intensiteleri normaldir.spinal kanal normal form ve genişliktedir.ntra spinal kitle lezyonu izlenmedi.L3 veL2 vertebra korpus üst platolarinda schmorl nodülleri izlendi.L3-4 düzeyinde ılımlı bulging izlendi.L4-5 düzeyinde diffüz bulging zemininde santral-sol paramedian geniş tabanlı disk protruzyonu mevcuttur.diskin posteriorunda anuler yirtiga bağlı sinyal artısı izlendi dural kese anteriorda bas altındadır.solda noral foemen inferiordan hafif daralmıştır.intervebtebral disklerin yükseklikleri ve sinyal intensiteleri normaldir.ventral epidural yağlı doku ve noral foromenler açıktır.Konus medullaris normal düzeyde ve sinyal intensitesi doğaldır.paravebtebral yumuşak dokulara ait patoloji saptanmadi.saygılarımı sunar çalışma hayatinizda başarılar dilerim
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  L4-5 arasında solda siyatik sinire baskı yapan fıtık mevcut. Uzun süre devam eden baskılarda bu tip kas incelmeleri olur. Mutlaka EMG testi yapılmalı ve bacağa giden hasarın düzeyi ölçülmelidir. Muayene edilmeniz gerekir.
 • Alemdağ Caddesi Sezer Sokak No:3-5 Ümraniye / İSTANBUL
 • Tel: 0216 634 01 02 - Gsm: 0532 332 45 22
 • info@drselcukaydin.com
HARDERDAR OLUN
E-Bülten listeme kayıt olarak yeni yayınladığım sayfalarımdan haberdar olun.
English Lietuvos Russia Facebook Instagram