Sağlığınız İçin ;
0532 332 45 22

MENÜ

Soru Sorun - Bilgi Sahibi Olun

Yenile

Sorulmuş Sorular ve Cevapları

 • Vildan yılmaz sordu,
  Emar sonucum L3-4,L4-5 seviyelerinde epidural yagli planlari silen minimal diffuz disk tasmasi mevcuttur
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  2 yerde hafif bel fıtığı mevcut.
 • İsa Canpolat sordu,
  Me raporum da çok füzlemli çok sekanslı Vertebra korpuslarının artıküler platolarında marjinal ozteofit oluşumları vardır. İntervertebral disklere dejenerasyona bağlı hidrasyon kaybı vardır. C5 c6 düzeyinde diskte anterior subaraknoid mesafeyi oblitere eden tekal keseyim basıılayan bulging izlemektedir. T6 t7 düzeyinde santral zo yerleşimli protrüzyon izlemekte olup subaraknoid mesafeyi daralmış, tekal keseyi hafif basılmıştır. Diğer intervertebral disklerin konturları marjinal osteofitlere uyum göstermektedir, fokal disk herniasyonu yoktur. Bilateral nöral foramenler normal genişliktedir. Kanal tüm düzeylerde normal genişliktedir. Kordda patolojik sinyal deşikliği izlenmemiştir. Sonucu yazıyor benim ne yapmam gerekiyor hocam.
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  2 yerde hafif boyun fıtığı mevcut. Boyun güçlendirme egzersizleri yapmalısınız.
 • Sema sordu,
  Lomber lordoz olağandır Vertebra korpus yükseklikleri normaldir İntervertebral disk sinyali intenbite ve yükseklikleri olağandır Medulla spinalis sinyal intensitesi, kalibrasyonu, sonlanması normaldir L1 L2 intervertebral disk düzeyinde sol parasantral hafif protrüzyon görünümü dikkat çekmektedir. Nörol foramenle açıktır Bunun açıklamasını yapar mısınz ve öneririz nedir?
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Anlamlı bir sorun görünmüyor.
 • Vurgun eremekter sordu,
  Annem araçtan düştü ve bel kırığı oluştu ameliyat yapıldı ve platin takıldı ama 1 buçuk sene olmasına rağmen dizleme olmadı ve daha da kötüye gitmekte bize öneriniz olabilirmi
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Hastayı ve filmlerini görmek gerekir.
 • ilknur özdemir sordu,
  Merhabalar, 28 yaşında bir kadınım.. yaklaşık 3 ay önce kadar boynumdaki bir atardamarın tıkanık olduğunu öğrendim anjiyo yapılarak damara bakıldı bir işlem yapılmadı. 1 ay ilaç tedavisi gördüm. Kordixa adlı ilacı kullandım. 1 hafta günde 4 tane 2. Hafta günde 3 tane 3.hafta günde 2 tane ve son hafta günde 1 tane alarak bitti. Benim sorum şu boynumdaki damar tıkanıklığı yüzünden sol kolumda kramp ve uyuşukluk kaldı hala geçmedi. Bunun nedeni ne olablir. Buarada ilac bittikten sonra emar çekildim damarın büyük bir kısmı açılmış ödemde azalmış. Ama ödem tam olarak bitmediği için kolumdaki uyuşukluk kaldı uyuşuklukla birlikte sık sık yanma ve kramp girmeye başladı koluma . Kramp ve yanma durumu devam ediyor . Doktorum ödem azaldıkça kolundaki durumda geçer diyor fakat başka bir yöntem yapılabilir mi acaba kolumla ilgili çünkü bununla birlikte koluma bağlı olarak lenf nodulları reaksiyon gösterdi ağrı ve yanma yapıyor köprücük kemiğim ve gögüs hizamda .
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Buna cevap vermem mümkün değil çünkü benim branşımla ilgili bir konu değil.
 • Belma sahin sordu,
  Esim sag ayagina hukmedemiyor topalliyor 1 aya yakin suredir boyle ve hic agrilari yokmuş kapl kapaklari degisti 16 yil once emara giremedigi icin dr.tomografi istedi ve sonucta..vertebra korpus köşelerinde yeryer osteofisik sivrileşmeler mevcuttur.L3_L4 L4_L5 L5_S1 Disklerindehafifdiffuz anuler bulging izlenmekte.Anterior apidural mesafe daralmistir bunlarin nedemek oldugunu ve bundan sonra nasil bir yol izlememiz gerekiyor acaba tesekkurler
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Tomografide ciddi bir şey yazmıyor ama hastayı mutlaka muayene etmek ve filmlerini gözümüzle görmek gerekir.
 • Mert ozan ben sordu,
  Lomber lordoz normaldir. Lomber vertebraların korpus yükseklikleri normaldir. Sinyal özellikleri olağandır. Disk volumleri posteriorda azalmıştır. L2-3 düzeyinde korpus ön köşesinde osteofitik sivrileşme izlenmiştir. L2 vertebra alt platosunda milimetrik boyutta schmörl nodülü izlenmiştir. L4-5 düzeyinde diffüz bulging mevcuttur. Dural keseye bası izlenmiştir. Spinal kanal genişliği normaldir. Nöral foramenler açıktır. L5-s1 düzeyinde geniş tabanlı santral disk bombeleşmesi mevcuttur. dural keseye bası saptandı. Durum nasıl hocam sizce ciddi bi durum söz konusumudur acaba?
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  3 yerde hafif formda bel fıtığı mevcut. Ameliyat gerekmez.
 • Hilal sordu,
  Merhaba hocam MR sonucum Lomber lordoz duzlesmistir. Vertebra korpus yükseklikleri normaldir. L5-S1 intervertebral diskte dejenerasyon mevcuttur.Bu düzeyde santral protruzyon izlenmektedir. Dural keseye önden bası mevcuttur. Dısk arkasında annulus yırtığı izlenmektedir. Diğer disk aralıkları normal sınırlarda değerlendirilmiştir. Belirgin spinal kord patolojisi saptanmamıştır. Sakrum ve sakral kanal normal olarak değerlendirilmiştir. Paravertebral alanlarda patoloji dikkati çekmemiştir. Yetkinin klinik ile korelasyonu önerilir. Bayrama denk geldiği için sonuçlarımı gösteremedim hocam bana bu konuda yardımcı olur musunuz.
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  1 yerde hafif bel fıtığı mevcut. Ameliyat gerekmez.
 • Fatma Kose sordu,
  Merhaba Hocam bel ağrısı için çekilen mr sonucumda; T12-L1 düzeyinde diffüz bulging izlenmektedir.  L1-2 düzeyinde posteriorda minimal osteofitik s ivrileşmeler, diffüz bulging ile birlikte sol lateral reses düzeyinde nöral forameni daraltan , sagittalde 6x6 mm boyutta T2A´da disk sinyal intensitesinde nodüler görünüm izlenmektedir (Disk protrüzyon?, sekestre disk?). L5-S1 düzeyinde disk sinyal intensitesinde azalma , anulus fibrosus rüptürünün eşlik ettiği diffüz bulging izlenmektedir. Yazmaktadır. Önemli bir durum var mı? Cevabınız için teşekkür ederim.
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Belinizde 2 bölgede fıtık mevcut. Muayene bulgularını bilmeden tedavi yöntemi konusunda fikir verilemez.
 • Tuğçe tosun sordu,
  Merhaba mr sonucuma göre L5 s 1 diskinde sol paramedian geniş tabanlı herniasyon dural keseye ve sol s1 sinir köküne indentasyon göZlendi yazıyor. Ağrılarım hiç azalmıyor ne önerirsiniz
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Ameliyat olmanızı öneririm.
 • Alemdağ Caddesi Sezer Sokak No:3-5 Ümraniye / İSTANBUL
 • Tel: 0216 634 01 02 - Gsm: 0532 332 45 22
 • info@drselcukaydin.com
HARDERDAR OLUN
E-Bülten listeme kayıt olarak yeni yayınladığım sayfalarımdan haberdar olun.
English Lietuvos Russia Facebook Instagram