Sağlığınız İçin ;
0532 332 45 22

MENÜ

Soru Sorun - Bilgi Sahibi Olun

Yenile

Sorulmuş Sorular ve Cevapları

 • A**** ***** sordu,
  L5-S1 seviyesinde posterior santralde geniş tabanlı protrüzyon izlenmiştir.Bileteral faset artozu ve ligamantum flavum hipertrofoleri izlenmiştir.Spinal kanal çapı normaldir.Nöral foromenler inferor kesimden hafif daralmıştır. L5 vertebrada bileteral para fraktrleri mevcuttur.
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  L5-S1 düzeyinde fıtık mevcut. Her iki tarafta kemikleri birbirine bağlayan kısımşarsa kırık hattı izleniyor. Belden tomografi çektirip muayene olmalısınız.
 • M**** ***** sordu,
  LOMBER MR İNCELEMESİ LOMBER lordoz minimal düzleşmiştir. İntervertebral disklerde L3-4,L4-5 seviyesinde minimal dejenerasyona sekonder T2 ağırlıklı sekanslarda sinyal kaybı izlendi. Vertebral korpus yükseklikleri tabidir. Disk yükseklikleri normal olarak değerlendirilmiştir. L1-2 seviyesinde disk konturları normaldir. L2-3 seviyesinde disk konturları normaldir. L3-4 seviyesinde minimal bulging izlendi. L4-5 seviyesinde diffüz bulging mevcuttur. L5-S1 seviyesinde disk konturları normaldir. Spinal kanal ön-arka çapı L4-5 seviyesinde minimal daralmıştır. Nöral foramenler disk payolojilerinin olduğu düzeylerde inferiorda minimal daralmıştır. Ligamantum flavumlar minimal hipertrofiktir.
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Ciddi bir sorun izlenmiyor.
 • A**** ***** sordu,
  L2.L3.L4.L5 Disklerinde hidrasyon kaybi izlendi. L4.5. duzeyinde minimal santral disk proturuzyonu ve dural keseye minimal basi izlendi. L1.L2 vertebra end platolarinda schmori nodulleri utumlu gorunumler izlendi. Hocam 55 yasindayim şoförlük yapmaktayim.ilk defa böyle bir olguyla karsilastim.onerileriniz için şimdiden teşekkürler
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Ciddi bir sorun izlenmiyor.
 • Z**** ***** sordu,
  Lomber lortez tabiidir. Lomberintervertebral eklem araliklari tabiidir. L5-S1 dikslerin sinyal intensitesi dejenerasyona sekorder T2 agirlikli imajlarda azalmiştır. Tüm seviyelerde vertebra endplatolarda schmor nodülleri izlenmiştir. T10-t11 düzeyinde diffüz bulging dural kese basısı izlenmistir. T11inferior end plato anterior bölümde Tip ll dejenerasyon ile uyumlu sinyal deyişikliyi izlenmiştir. T12-L1 düzeyinde diffüz bulging,anterior subaraknoid mesafede daralma izlenmistir. L5-S1 düzeyinde sag paramedian anüler fissür izlenmişdir. Diyer disklerin arka konturunda kanal yönünde belirgin taşmasaptanmamìştir. Spinal kord L1 seviyesinde conus medullaris olarak sonlanmakta olup cauda eguina köklerì simetrik ve serbesttir. Spinal kanal capı tabiidir.
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Ciddi bir sorun izlenmiyor.
 • b**** ***** sordu,
  Hastanızın çekilen Lomber spinal mr tetkikinde: Teknik: Sagital planda se T1-T2 aksiyel planda tse ta Lomber bölümünde açıklığı sağa bakan skolyotik görünüm izlenmektedir. Lomber lordoz düzleşmiştir. Vertabra korpuz and platelerinde yer yer schmorl nodülleri ve vertebra korpus köşelerinde oste ofitik sivrileşmeler izlenmektedir. Alt lomber interverte bral disklerinde dejenerasyona sekonder T2A sekanslarda sinyal kaybı mevcuttur. L4-5,ve L5-S1 Disk sinyalleri interverte bral intensitelerinde minima nonkompresif azalma izlenmektedir. Diğer invertebral disklerin arka konturlarında spinal kanal yönünde anlamlı taşma saptanmadı. L4-5 düzeyinde santral anuller yırtık ve disk protrüzyonu izlendi. Dural keseye anteriorda bası, her iki nöral foramende solda daha belirgin olan daralma izlenmektedir. L5-S1 düzeyinde santral –sol parasantral focal disk herniasyonu saptandı. Faset eklemler dejenere ve hipertrofiktir. Diğer invertebral disk sinyalleri ve disk mesafeleri normaldir. Spinal kord T12-S1 seviyesinde konus medullaris olarak devam etmektedir. Morfoloji ve sinyal intensite dağılımı tabiidir. Kauda equına köklerin dağılımı simetrik ve doğaldır.
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  2 yerde orta şiddette bel fıtığı mevcut. Eklemlerde kabalaşma yani kireçlenme mevcut. Bel tutulmasına bağlı belde eğrilik mevcut.
 • d**** ***** sordu,
  Hocam omuzlarımda ağrı devamlı ve kürek kemiklerinde.el parmaklarında hafif karıncalanma mevcut,güç kaybı şu anda yok. SONUÇ: ·Servikal lordozda düzleşme. ·Spondilotik değişiklikler. ·Tüm intervertebral disk sinyal intensitelerinde dejenerasyona sekonder azalma ·C3-4, C4-5 ve C5-6 düzeylerinde intervertebral disklerde ön subaraknoid mesafeleri daraltan santral protrüzyonlar ·C6-7 düzeyinde intervertebral diskte ön subaraknoid mesafeyi daraltan santral sol paramedian protrüzyon
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Boyunda ciddi bir sorun yok. Şikayetleriniz boyun fıtığından kaynaklanmıyor. Fizik tedavi uzmanına başvurunuz.
 • F**** ***** sordu,
  Sayın hocam, boynumdaki ağrılar nedeniyle çektirmiş olduğum SERVİKAL MR raporunu aynen yazıyorum. Beni bilgilendirirseniz memnun olurum. Şimdiden teşekkürler. Servikal lordoz düzleşmiştir. Disklerde hafif derecede dejenerasyon bulguları mevcuttur. Kranioservikal bileşke oluşumları normaldir. C4-5 diskinde posterior santral geniş tabanlı protrüzyon mevcut olup tekal kese belirgin, kord hafif derecede basılıdır. Diğer servikal düzeylerde intervertebral disk yükseklik ve sinyalleri tabii olup, posterior konturları düzenlidir. Herniasyon bulgusu, spinal korda yada kök basısı izlenmedi. Spinal kord normal kalınlık ve sinyal özellikleri ile izlendi. İntra yada ekstra tekal kolleksiyon yada kitle lezyonu saptanmadı. Paravertebral alanlarda patoloji saptanmadı.
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  1 yerde hafif boyun fıtığı mevcut.
 • R**** ***** sordu,
  Selamlar;Ben 2014 yılı haziran ayında bel ameliyatı oldum.L4-L5 te dört adet vida ve tlif (cage) dedikleri şeylerden var.o zamanlar sadece bacaklarımda sıkıntılar vardı. bacaklarımda ki eski aşırı şikayetlerim zamanla kayboldu,ama arada bir sol ayak bileğimde ve parmaklarımda uyuşmalar oluyor..ancak ameliyattan sonra belimde daha önceden olmayan sıkıntılar başladı. doktorum bu vidaların ömür boyu duracağını söyledi. her günüm bu vidalar yüzünden azap içinde geçiyor.size sorum şu sayın hocam bu vidaları aldırmak mümkünmüdür.. alınınca belin çökmesi gibi tehlikeli bir durum varmıdır.hep öyle bir söylenti dolaşıyor sosyal medyalarda.kimin ne söylediği belli değil.sizden rica ediyorum bana bir bilgi vermenizdir.delirmek üzereyim. daha yeni bel mr ile bel tomografisi çektirdim. isterseniz sizede birşekilde ulaştırabilirim güncel görüntüleri.doktoruma gönderdim maalesef o da bir problem görünmediğini söylüyor.hiç ama hiç iyi değilim.sürekli bel sırt bölgemde acı ve kasma gibi şeyler mevcut.siden ricam sizin bu konuda ki sizin düşünceleriniz nedir saygılarımla.hocam. 0536 785 51 38 – Recep Köse (Zonguldak – Çaycuma)
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Bana cep telefonundan ulaşın. İletişim adresime kargo ile filmlerinizin bir kopyasını gönderin.
 • B**** ***** sordu,
  Fizyolojik lomber lordozda düzleşme izlenmiştir lomber vertebral arda birkaç adet hemanjiom ile uyumlu görünüm izlenmiştir L5 s1 düzeyinden geçen kesitlerde diste diffüz bulging zemininde izlenmiş olup bu duzeyde bileteral foraminal disk protrüyüzyonları izlenmiş olup intraforminal her iki L5 rutuna da bir miktar bası izlenmiştir posterial elemanlar paraspinal kaslar normal olarak izlenmektedir
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  1 yerde hafif bel fıtığı mevcut.
 • s**** ***** sordu,
  Sayın hocam merhabalar. LOMBER MR İNCELEMESİNDE ; Lomber lordoz düzleşmiştir. Posterior vertebral hat düzgün ve kesintisiz olarak izlenmektedir. Vertebraların korpus yükseklikleri ve sinyal intensiteleri normaldir. Spinal kanal normal form ve genişliktedir. İntra spinal kitle lezyonu izlenmedi. L4-5 ve L5-S1 disklerinde dejeneratif T2 sinyal intensite kayıpları izlenmektedir. L4-5 düzeyinde ılımlı geniş tabanlı protrüde disk epidural mesafeyi silmiş, dural keseyi indante etmiştir. Lateral resesleri hafif derece daraltmıştır. Faset dejenerasyonları izlenmektedir. L5-S1 düzeyinde diffüz diskal bulging epidural yağlı mesafeyi indante etmiştir. Lateral resesler ve nöral foramenler açıktır. Diğer intervertebral disklerin yükseklikleri ve sinyal intensiteleri normaldir. Disk posterior konturları normal olup, dural kese ve nöral elemanlara bası saptanmadı. Ventral epidural yağlı doku ve nöral foramenler açıktır. Konus medüllaris normal düzeyde ve sinyal intensitesi doğaldır. Paravertebral yumuşak dokulara ait patoloji saptanmadı. Saygılarımla,
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  2 yerde hafif bel fıtığı mevcut.
 • Alemdağ Caddesi Sezer Sokak No:3-5 Ümraniye / İSTANBUL
 • Tel: 0216 634 01 02 - Gsm: 0532 332 45 22
 • info@drselcukaydin.com
HARDERDAR OLUN
E-Bülten listeme kayıt olarak yeni yayınladığım sayfalarımdan haberdar olun.
English Lietuvos Russia Facebook Instagram