Sağlığınız İçin ;
0532 332 45 22

MENÜ

Soru Sorun - Bilgi Sahibi Olun

Yenile

Sorulmuş Sorular ve Cevapları

 • S**** ***** sordu,
  Selamlar , hocam ben bor şey soracaktım... Mesela baş aşağıda iken iş yapıyoruz ... Aniden kalkınca tansiyon mu düşüyor böyle saniyelik baş dönmesi neden olur ???çoğu insan da bunlar var biliyorum sebebini size sormak ostedim
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Yer çekiminden dolayı baş öne eğikken kan akımı fazla iken aniden kaldırdığınızda kan akımında geçici azalma olmaktadır.
 • G**** ***** sordu,
  Merhaba sayın hocam. Boyun ve bel ağrılarımdan dolayı Haziran/2019 ayında Lomber ve Servikal Mr çektirmiştim. Sonuçları şöyle. LOMBER MRG : Lomber lordoz normaldir. Tüm vertebra korpus yükseklikleri ve sinyal yoğunlukları tabiidir. L3-4 ve L4-5 düzeyinde anuler bulging izlendi. Nöral foramen genişlikleri tabii olarak izlenmiş olup nöral kökler serbesttir. Konus medullaris L1 vertebra düzeyinde sonlanmaktadır. Filum terminale serbesttir. İntra ve ekstradural kanal içi kitle tespit edilmedi. SERVİKAL MRG: Servikal aks düzleşmiştir. Kranioservikal bileşke oluşumları normaldir. C4-5 , C5-6 ve C6-7 diskinde santral posterior protrüzyon izlendi. Anterior subaraknoid mesafe obliteredir. Spinal kord basılıdır. Spinal kord normak kalınlık ve sinyal özellikleri ile izlendi. İntra yada ekstra tekal kolleksiyon yada kitle lezyonu saptanmadı. Paravertebral alanlarda patoloji saptanmadı. Teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Hem boyun hem de belde hafif bel fıtıkları mevcut.
 • M**** ***** sordu,
  spinal kord t12 l1 seviyesinde konus medüllaris olarak devam etmekte olup morfoloji ve sinyal intensite dağilımı tabi izlenmiştir. paratabrel kas ve yumuşak doku doğaldır.sonuç: fizyolojik sınırlarda lomber mr inceleme hocam cevabınızı bekliyorum.
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Normal
 • ü**** ***** sordu,
  merhaba Doktor Bay. bu emer sunucun da Amaliyetlik bir sorun var mı ..... Lomber lodoz tabiidir.. Lomber intervertebral eklem aralıkları tabidir .. Lomber disklerin sinyal intensitesi dejenerasyona sekonder T2 ağırlıklı imajlarde azalmıştır .. L2-L3 superior end plato anterior köşelerde L3-L4. L4-L5 diskine bakan vertebra end platolarda tip 2 dejenerasyon ile uyumlu sinyal değişikliğiizlendi.. L3-L4 düzeyinde diskte sağ ağırlıklı dulging . sağ nöral foramende daralma izlendi.. L4-L5 düzeyinde minimal bulging. epidural mesafede daralma izlendi.. L5-S1 düzeyinde sağda facet eklem köşelerde sivrileşmeler mevcuttur.. Diğer disklerin arka konturunde kanal yönünde delirgin taşma saplanmemıştır.. . Spinal kord L1 seviyesinde conus medullaris olarak sonlanmakta olup cauda eguina kökleri simetrik ve serbestir ..... İncelenen düzeylerde osseopinöz kanal çapları tabidir ..... TEŞEKKÜR EDERİM .
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Belinizde muhtelif sorunlar mevcut. Sadece bu rapora dayanarak ameliyat kararı verilemez. Şikayetlerinizi dinlemek ve muayene etmek gerekşir.
 • İ**** ***** sordu,
  Merhaba Doktor Bey, MR sonucumu yorumlayabilir misiniz? SE T1 sagital,FSE T2 axial, sagittal. Bulgular Lomber lordoz doğaldır. Posterior vertebral hat düzgün ve kesintisiz olarak izlenmektedir. Vertebraların korpus yükseklikleri ve sinyal intensiteleri normaldir. Spinal kanal normal form ve genişliktedir. İntra spinal kitle lezyonu izlenmedi.L5-S1 düzeyinde minimal taşma vardır. Foramenler açıktır. Diğer intervertebral disklerin yükseklikleri ve sinyal intensiteleri normaldir. Disk posterior konturları normal olup, dural kese ve nöral elemanlara bası saptanmadı. Ventral epidural yağlı doku ve nöral foramenler açıktır. Konus medüllaris normal düzeyde ve sinyal intensitesi doğaldır. Paravertebral yumuşak dokulara ait patoloji saptanmadı.
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Normal emar bulguları.
 • D**** ***** sordu,
  IYI GUNLER HOCAM.belimde agri ve sag bacagimda uyusma var.Fizik tedavi doktorum Mr.istedi sonucunda L4_5 diskinde diffuz anuler tasma _Noral foramenler diskopatiye sekonder daralmasi _Sinir kokler basilanmasi izlendi.15 gun fizik tedavi uygun goruldu.Spor egzersiz neyden fayda gorebilirim.
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Yüzme yapmanızı öneririm.
 • S**** ***** sordu,
  Lumbo-Sakral spinal MRG Sekans ve duzlemler T1W,T2W sag aks Lomber lordoz korunmustur Lomber vertebralarin dizilimleri ve korpus yukseklikleri normaldir Disk araliklarinin degerlendirmesinde L3-4, L4-5 ve L5-S1 disklerinde minimal bulging izlenmistir Distral kord sinyali vr kauda lifleri normaldir Paravertebral yumusak dokulara ait pataloji saptanmadi Sonuc: l3-4 l4-5 ve l5-s1 disklerinde minimal bulging Hocam bu mr sonucumu degerlendirir misiniz cok kotuyum spor hayatim bitecek mi belim ve sol bacagimda surekli agrilar var
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  3 yerde hafif bel fıtığınız mevcut. Spor yapabilirsiniz.
 • F**** ***** sordu,
  Hocam Mrb, 2017 yılında bel fıtığı oldum, daha sonra iyileşme durumunu görmek için 2019 yılında tekrar MR çektirdim. Şuan çok uzun süre belimi zorlarsam hafif bir ağrı yapmaktadır. Sonuçlarım aşağıdaki şekildedir, sizce büyük bir sıkıntı yada futbol oynamaya engel bir durum var mıdır? İlginiz için Tşk.ler 2017 yılımdaki MR sonucumda " L 2-3 seviyesinde dural keseyi indante eden kraniale migre sağ parasantral disk hernisi dikkat çekmiştir. L 4-5 seviyesinde intervertebral diskte T2 sinyal azalması izlenmiş olup, bu seviyede anüler yırtığın eşlik ettiği santral-sol parasantral geniş tabanlı diskal taşma izlenmektedir" şeklindeydi, 2019 yılımdaki MR sonucumda da "LOMBER MR TETKİKİ Lomber lordoz normal görünümünü korumaktadır. Vertebraların korpus yükseklikleri, kortikal ve medüller sinyal intensiteleri korunmuş olarak izlenmiştir. Vertebra endplate sinyal intensiteleri doğaldır. L4-L5 diskinde dejenerasyona sekonder sinyal kayıpları mevcuttur. Bu düzeyde diffüz taşma zemininde sol subartiküler protrüde herniasyon izlenmiştir. Solda nöral köke bası saptanmıştır. Diğer intervertebral disk konturlarında end plate dışına taşma izlenmemiştir. Nöral foramenler açıktır. Konus medullaris normal lokalizasyondadır. Kauda equina lifleri normal olarak izlenmektedir. Spinal kanal içerisinde yer kaplayıcı oluşuma rastlanmamıştır. Faset eklemler ve ligamentum flavumlar normal görünümdedir. Paraspinal yumuşak dokular tabiidir." şeklindedir.
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Düzenli spor yaparsanız futbol da oynayabilirsiniz.
 • O**** ***** sordu,
  Merhabalar, 2-3 aydır ara ara gelen bel ağrılarım sonucu mr çektirdim. 1 ay önceki MR sonuçlarım bunlardır; - L5 S1 düzeyinde posterosantral disk protrüzyonu ve sınırlı düzeyde dural kese basısı vardır. - Lumber Lordoz düzleşmiştir. - Vertebralarda ve faset eklemlerde yer yer minimal dejeneratif değişiklik izlenmiştir. Ağrılarım bazen hiç yokken bazen de sebepsizce olabiliyor. Tavsiyeniz nedir? Ve acaba bu süreçte ara verdiğim spora geri dönüş yapabilir miyim?
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Hafif bel fıtığınız mevcut. Spor yapmalısınız. Günlük yaşantınızı gözden geçirmelisiniz.
 • S**** ***** sordu,
  L4-5 ve l5-S1 intervetebral diskinde Dural keseye anterirdan bası izlenmiştir. L3-4, l4-5, l5-S1 intervetebral diskinde düffüz bulging bulguları izlenmiştir.bileterL nöral foramenler inferiordan daralmistir.
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  3 yerde hafif bel fıtığı mevcut. Ameliyat gerekmez.
 • Alemdağ Caddesi Sezer Sokak No:3-5 Ümraniye / İSTANBUL
 • Tel: 0216 634 01 02 - Gsm: 0532 332 45 22
 • info@drselcukaydin.com
HARDERDAR OLUN
E-Bülten listeme kayıt olarak yeni yayınladığım sayfalarımdan haberdar olun.
English Lietuvos Russia Facebook Instagram