Sağlığınız İçin ;
0532 332 45 22

MENÜ

Soru Sorun - Bilgi Sahibi Olun

Yenile

Sorulmuş Sorular ve Cevapları

 • Ozan emre coşkun sordu,
  Hocam merhaba :) görev terim itibariyle bir uzmana danismam zaman almakta aklıma takılan mr sonucunu yorumlarmisiniz Yaklaşık 2 ay önce çektirdiğim mr raporunda; T1-2 diskinde sol noral foraminal protrüzyon izlenmekte, kemik köşelerde dejeneratif değişiklikler solda belirginlesmekte, sol noral foramen kaudalde sağa göre dar izlenmekte T2-3 diskinde sol ağırlıklı bilateral noral foraminal protrüzyon izlenmekte, noral foramenler ve lateral redes solda daha belirgin olmak üzere daralmaktadır. T3-4 diskinde bilateral noral foraminal minimal protrüzyon ve kemik köşelerde dejeneratif değişiklikler solda belirginlesmekte, sol lateral redes daralmakta, noral foramenler inferior medialde minimal dar izlenmektedir T4-5 diskinde sol lateral resesal noral foramenler protrüzyon izlenmekte, kemik köşelerde dejeneratif değişiklikler saptanmaktadır T5-6 diskinde lateral resesal noral foraminal sağ ağırlıklı minimal protrüzyon görülmekte, kemik köşelerde dejeneratif değişiklikler saptanmakta, noral foramenler inferior medialde minimal dar izlenmektedir T6-7 diskinde sağ ağırlıklı lateral resesal noral foraminal protrüzyon izlenmekte noral foramenler inferior medialde sağda sıla göre minimal dar izlenmektedir T7-8 diskinde bilateral noral foraminal sol ağırlıklı minimal protrüzyon görülmekte sol noral foramen kaudalde sağa göre minimal dar izlenmektedir. T8-9 diskinde sağ ağırlıklı t9-10 diskinde sağ ağırlıklı t10-11 diskinde sağ ağırlıklı T11-12 diskinde sağ ağırlıklı minimal protrüzyon izlenmekte, noral foraminal genislikler korunmaktadir Teşekkür ederim
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Bel emarı değil sırt emarı. Sırta öne doğru kronik yüklenildiğini gösteriyor. Ameliyat gerekmez. Sırt kaslarınızı güçlendirmelisiniz.
 • Kahraman sordu,
  Hocam bel fıtığı var bende 2 tane malum kurban geliyor mecbur yardımcı olmak kesim şu için dikkat etmemiz neler var acaba şimdiden iyi bayramlar ?
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Bel fıtığı olan biri kurbanla uğraşmamalıdır.
 • Tuğba gergin sordu,
  Merhaba hocam bel için çekilen mr sonucumda l4-5 seviyesinde minimal diffuz bulging ve l5 s1 seviyesinde hafif santral protuzyon cıktı bu ne demek ve tedavisi nasil oluyor ameliyatlik bir durummu yanitiniz icin simdiden tesekkurler
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  2 yerde hafif bel fıtığı mevcut. Olayın geri dönmesi mümkün değil. Mevcut durumu korumanız gerekir. Ameliyat gerekmez.
 • Yapraks sordu,
  Çektirdiğim lomber mr sonucunda “ L4-L5 seviyesinde diskin sinyali azalmıştır. • L4-L5 seviyesinde diffüz bulging, dural kese basısı izlenmiştir.” Yazıyor. Cevabınız için şimdiden teşekkürler.
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  L4-5 omurları arasındaki diskte fıtık başlangıcı mevcut.
 • Nurgül Bayraktar sordu,
  L4-5 L5- S1 duzeyinde diske anterior epidural yağlı planları silen diffüz bulging izlendi. Lomber lordoz düzlesmiştir . Ne demek hocam yardim edebilirmisiniz??
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Ciddi bir sorun yok. Bel kaslarında kasılma mevcut.
 • İrem Akten sordu,
  Hocam merhabalar yasım 19 Mr sonucum bu şekilde şimdiden yorumlariniz icin cok tesekkur ederim. •Servikal spinal Mr: Servikal lordoz duzlesmis olup hafif kifotik angulasyon gostermektedir. C3-4 intervertebral diskinde hafif bulging izlenmektedir C4-5 intervertebral diskinde sağ foraminal küçük protrüzyon forameni hafif daralmaktadır. C5-6 intervertebral diskinde santral posterior protrüzyon medülla spinalise anteriordan temas izlenmektedir. C6-7 intervertebral diskinde hafif bulging izlenmektedir •Lomber Spinal Mr: Lomber lordoz azalmıştır. L5-S1 intervertebral diskinde hafif bulging izlenmektedir. L4-5 düzeyinde sol faset eklem posteriorunda 5.5mm capinda T2 hiperintens synovial kist izlendi. •Dorsal spinal Mr: Dorsal kifoz tabiidir
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Boyun ve belde fıtık başlangıçları mevcut. Belin zorlanmasına bağlı faset ekleminde kist oluşmuş.
 • Fethi ahmet doğan sordu,
  Merhabalar sayın hocam tavsiyeniz nedir ne yapmam lazim acaba. Fse t2 sagittal, SE T1 aksiyel ve sagittal planda alınan görüntülerinin incelenmesinde lomber lordoz düzleşmiştir. Açıklığı sola bakan skolyoz deformitesi izlendi. Disklerde posdejenaratif sinyal değişiklikleri izlendi. Kemik yapılarda dejenaratif değişiklikler ve schmorl nodülleri izlendi.Vertebra korpus yükseklikleri normaldir. L2-3, L3-4 , L4-5 L5-S1 seviyelerinde anterior epidural mesafeyi ve perinöral yağ planlarını daraltan diffüz bulging ve küçük santral protrüzyonlar izlenmektedir.Lomber ve sakral spinal kanal içerisinde kitle lezyonu saptanmamıştır. Belirgin spinal kord patolojisi saptanmamıştır. Sakrum ve sakral kanal normal olarak değerlendirilmiştir. Paravertebral alanlarda patoloji dikkati çekmemiştir.
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Ameliyatlık bir durum izlenmiyor ama yaygın sorunlar var. Kireçlenme, hafif fıtıklar mevcut. Hastalık durumunuzu, şikayetlerinizi ve muayebe bulgularını bilmediğim için daha fazla bilgi veremeyeceğim.
 • İrem Nur şimşek sordu,
  Merhabalar Hocam ben sağ el bilek arısıyla gittim boyun fıtığı olabilir dediler daha sonrasında şikayetlerim artı özellikle sağ kolumda uyuşma ve ağrılar çoğaldı MR sonucumda Servikal lordoz düzleşmiştir C4-C5-6 intervertebral diskinde dural keseye temas eden nonkompresif minimal bulging izlenmiştir C3-C6 düzeyleri arası interverterbral disklerde minimal dejeneratif sinyal kaybı mevcuttur servikal spinal kanal genişliği fizyolojik sınırlar içerisindedir . Bilateral nöral foramenler tabidir servikal spinal kordun konutları genişliği ve sinyal yoğunluk paterni tabidir MR sonucum nedir acaba
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Emar raporına göre şikayetlerinizin nedeni boyun fıtığı değil.
 • Kasım Üzümcü sordu,
  LOMBER MR İNCELEMESİNDE ; Lomber lordoz olağandır. Posterior vertebral hat düzgün ve kesintisiz olarak izlenmektedir. Vertebraların korpus yükseklikleri normaldir. Spinal kanal normal form ve genişliktedir. İntra spinal kitle lezyonu izlenmedi. İntervertebral disklerde hafif sinyal kayıplarıizlenmektedir. L4-5 seviyesinde sol nöral forameni daraltan diffüz bulging görünümleri izlenmektedir. Diğer disklerin posterior konturları normal olup, ventral subaraknoid mesafe, dural kese ve nöral elemanlara bası saptanmadı. Nöral foramenler açıktır. Konus medüllaris normal düzeyde ve sinyal intensitesi doğaldır. Paravertebral yumuşak dokulara ait patoloji saptanmadı. Şeklimde bir sıkıntı var mı?
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Ciddi bir sorun izlenmiyor. Hafif bir bel fıtığınız mevcut.
 • HAKAN AKÇA sordu,
  Hocam merhaba Arkadaşımızın hastane MR sonucu aşağıdaki şekildedir. Yorumunuzu rica ediyorum. Peşinen Teşekkürler Lordoz normaldir. Vertabra korpus yükseklikleri ve sinyalleri normal sınırlardadır. İntervertebral disk sinyalleri ve disk mesafeleri normaldir. L4 ve L5 diskinde her iki nöral forameni hafif indante eden geniş tabanlı disk bulging izlenmiştir. Diğer intervertebral disklerde belirgin taşma yada hemiasyon bulgusu saptanmamıştır. Lomber spinal kord ve konus medullaris normaldir.
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Ciddi bir sorun izlenmiyor. 2 yerde hafif bel fıtığı mevcut.
 • Alemdağ Caddesi Sezer Sokak No:3-5 Ümraniye / İSTANBUL
 • Tel: 0216 634 01 02 - Gsm: 0532 332 45 22
 • info@drselcukaydin.com
HARDERDAR OLUN
E-Bülten listeme kayıt olarak yeni yayınladığım sayfalarımdan haberdar olun.
English Lietuvos Russia Facebook Instagram