Sağlığınız İçin ;
0532 332 45 22

MENÜ

Soru Sorun - Bilgi Sahibi Olun

Yenile

Sorulmuş Sorular ve Cevapları

 • T**** ***** sordu,
  L4 L 5 ve L5 S1 diskin sinyali azalmış L5 S1 seviyesinde diffuz bulging L4 L5 diffuz bulging dural kese basısı
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  2 yerde hafif formda bel fıtığı mevcut.
 • T**** ***** sordu,
  Bende bel fıtığı var santral diz protrüzyon.Merakim şu ki ;Bel fıtığı başlangic asamasindan hemen den patlar mı ??? Etki eder mi hemen den.
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Bel fıtığı başlayıp yavaş yavaş büyüyen ve bir gün mutlaka patlayan bir olay değildir. Kendinize dikkat ederseniz ömür boyu bu şekilde kalabilir.
 • F**** ***** sordu,
  Merhaba hocam Tetkik bölgesinde izlenen vertebral korpus yükseklikleri ve kemik yapıların sinyal homojenizasyonu normaldir L4-5veL5-S1 intervertebral diskinde dejenerasyona sekonder T2 sinyal kaybı izlenmektedir.L5-S1 intervertebral diskinde daralma ve komşu vertebral end platelerde modic tip 2 sinyal intensite değişikliği izlenmektedir. L4-5 intervertebral diskinde sol posteeior kesiminde anüler fissürün de eşlik ettiği diffüz taşma izlenmektedir L5-S1 intervertebral diskinde sağ subartiküler geniş tabanlı protrüzyon izlemekte olup bu düzeyden geçenS1 spinal sinirine baskı mevcuttur. Protrüde disk materyali kranyele ve kaudale uzanmaktadır. Tetkik bölgesinde yer alan diğer intervertebral disk aralıkları ve bu aralıklardaki disklerin yapı ve lokalizasyonu normaldir. Spinal kanal kalibrasyonu normaldir. Spinal kordun iç sinyal dağılımı homojen ve normaldir. Paraspinal bölge yumusak dokuları normaldir
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Sağ bacağa yayılan ağrı varsa ameliyat olmanız gerekir.
 • E**** ***** sordu,
  Merhaba hocam anneannemin beli birkaç aydır şiddetli bir şekilde ağrıyor MR çektirdik sonucu bu şekilde Tanı: M51:intervertebral disk bozuklukları,diğer.. İnceleme tekniği: T1 ağırlıklı sagital 4mm T2 ağırlıklı aksial 4mm T2 ağırlıklı sagital 4mm HASTANIN LOMBER MR İNCELEMESİNDE; Lomber lordoz tabiidir.Vertebra korpus yükseklikleri normal sınırlardadır.Lomber vertebral kolonda meduller ve kortikal osseöz yapıya ait belirgin patolojik intensite farklılığı saptanmadı. L3-L4 diskinde minimal bulging mevcuttur.Belirgin dural kese basısı izlenmedi. L4-L5 diskinde diffüz bulging mevcuttur.Minimal dural kese basısı izlendi. L5-S1 diskinde diffüz bulging mevcuttur.Epidural yağlı plan obliteredir.Dural kese basısı izlendi. Diğer disk konturları muntazamdır. İnceleme alanına giren bilateral nöral foramenler açıktır. Osseöz spinöz kanal çapları fizyolojiktir. Meduller konus,L1 korpus düzeyinde sonlanmaktadır.Paravertebral bölgede ilave patolojik bulgu saptanmadı. Yorumlayabilirmisiniz çok teşekkürlerr.
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  3 yerde hafif bel fıtığı mevcut. Ameliyat gerekmez.
 • İ**** ***** sordu,
  Hocam iyi günler belime 2 ay önce darbe aldım ve ağrışarım var lomber mr bir şey çıkmadı yeniden mr ağrıyan yerimin ve mr sonucum ;Her iki sakroiliak eklem düzeyinde sağda daha belirgin sakral ve iliak yüzlerde posteorinferior düzeylerde daha belirgin olarak izlenen T2 yağ baskılı serilerde enflamasyon ile uyumlu yoğun sinyal artışı izlenmiştir. Bu alanlarda T1 ağırlıklı serilerde fokal skleroz dikkati çekmiştir. Eklem aralığında belirgin daralma, anklioz izlenmemiştir. Periartiküler yumuşak dokular, inceleme alanına giren diğer kemik yapılar normal sınırlardadır. Ne demek oluyor ? Ağrışarımın sebebi ne geçici bir şey mi yoksa kalıcı mı ? Yanıtlarsanız çok sevinirim iyi günler
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Ağrılarknızın kökenini leğen kemiği ve kuyruk kemiği arasındaki sorundan kaynaklanıyor. Fizik tedavi ve/veya Romatoloji uzmanına başvurmalısınız.
 • E**** ***** sordu,
  Bende 3 4 aydır bel fıtığı mevcut başlangıç sinirlere başı da var .sorum şu ağrım oldu doktora gittim doktor bey ilaç yazdı. Önceki mr raporuma ve cd ime bakarak .ama ben ilaçları görünce bir ilaç beni şaşırttı size sormak istedim .hocamız Rantudil ve muscoril yazmış. Muscoril i anladım ama Rantudil normal de romatizma icon değil mi hocam verilebiliyor mu Bel fıtığı ağrısı için şimdiden teşekkürler ...
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Bel fıtığına bağlı ağrılarda kullanılan bir ilaçtır. Romatizma hastalığına özel bir ilaç değildir.
 • O**** ***** sordu,
  Bilateral sublentiform alanlarında genişlemiş virchow robin space mevcuttur-sağ inferior ve orta honka hipertrofiktir-servikal lordoz düzleşmiştir-C3-C4,C4-C5,C5-C6 düzeylerinde hafif santral bulging mevcuttur
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Ciddi bir sorun izlenmemektedir
 • M**** ***** sordu,
  T.C.Sağlık Bakanlığı Teletıp Görünümü İnternet tarayıcınız görüntü detaylarınızı görüntülemek istediğinizde açılan sayfayı engelleyebilir. Görüntülemek için açılır sayfaya izin vermeniz gereklidir. Tarih Görüntüler Paylaş 23.08.2019 Ön İzleme Hastane Adı Karabük Safranbolu Devlet Hastanesi Açıklama MR, vertebra, lomber (baskılı, baskısız) Rapor 22.08.2019 24.07.2019 19.12.2018 18.05.2017 28.01.2016 03.12.2015 03.12.2015 11.11.2015 11.11.2015 Yok Yok Arama Sayfada kayıt göster İlkÖnceki123SonrakiSon Kapat Rapor Detay Bilgisi Tarih : 23/08/2019 ID : 15876736 AcN: 108880221 Modality: MR Hasta Adı : MUJDAT CEYLAN LOMBER MR TETKİKİ Lomber lordoz normal görünümünü korumaktadır. Vertebraların korpus yükseklikleri, kortikal ve medüller sinyal intensiteleri korunmuş olarak izlenmiştir. Vertebra endplate sinyal intensiteleri doğaldır. L4-L5 diskinde dural keseye bası oluşturan diffüz taşmalar vardır. Her iki nöral foramen inferiordan daralmıştır. Her iki nöral köke hafif bası vardır. Diğer intervertebral disk konturlarında end plate dışına taşma izlenmemiştir. Nöral foramenler açıktır. Konus medullaris normal lokalizasyondadır. Kauda equina lifleri normal olarak izlenmektedir. Spinal kanal içerisinde yer kaplayıcı oluşuma rastlanmamıştır. Faset eklemler ve ligamentum flavumlar normal görünümdedir. Paraspinal yumuşak dokular tabiidir.
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Ciddi bir sorun izlenmemektedir.
 • İ**** ***** sordu,
  Sayın hocam merhabalar sorunuma cvp verebilirseniz mutlu olurum benim sağ kürek kemiği üzerinde ve boynumun sağ tarafında gece uyutmayan ağrılar vardı ve sağ kol ve el uyuşukluğu güçsüzlük ayak parmaklarımda karıncalanmalar oluyor. Mr raporumda - vertebra korpüs köşelerinde dejeneratif değişiklikler izlenmektedir. _inceleme dahilindeki invertebral disk sinyal intesiteleri T2ağırlıklı sekanslarda dejenerasyona sekonder azalmıştır. - c6-c7 seviyesinde anterior subaraknoid mesafeyi daraltan medulla spinalise hafif bası oluşturan bulging izlenmektedir.. Şimdiden teşekkür ederim iyi çalışmalar.
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Şikayetleriniz boyun fıtığından veya boyun omurlarından kaynaklanmıyor. Kollarınızı kullanarak aşırı iş yapmaktan kaynaklandığını düşünüyorum.
 • S**** ***** sordu,
  Hocam merhaba ben 24 yaşındayım 16 yaşımdan beri bel fıtığı hastasıyım 16 yaslarindayken bütün doktorlar ameliyat önermişti ama olmadım 18i bekle diyen çok nadide Bi hocamız sayesinde. sizce raporuma göre korkulacak bir şey var mı? Çok yürüdüysem veya çok ayakta durduysam belim çok ağrır bacağıma vurur. Çekmeli fizik tedavi önerir misiniz? T12 vertebra korpus posteriorunda yuvarlak konfigürasyonlu 8 mm çapında hemanjiom izlenmiştir. L4 L5 düzeyinde intervertebral disk sinyal intensities erken dejenerasyon lehine hafif derecede azalmıştır. L4 L5 düzeyinde dural kese üzerine geniş yüzeyli bası yapan, bilateral nöral foramenleri daraltan disk bulgingi izlenmiştir. L4 S1 düzeyinde dural kese üzerine minimal bası yapan disk bulgingi izlenmiştir.
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Orta şiddette bel fıtığınız mevcut. Zaten tanı konulmuş ve siz de ameliyat olmayarak yol haritanızı çizmişsiniz. Bel fıtığında 18 yaş sınırı yoktur.
 • Alemdağ Caddesi Sezer Sokak No:3-5 Ümraniye / İSTANBUL
 • Tel: 0216 634 01 02 - Gsm: 0532 332 45 22
 • info@drselcukaydin.com
HARDERDAR OLUN
E-Bülten listeme kayıt olarak yeni yayınladığım sayfalarımdan haberdar olun.
English Lietuvos Russia Facebook Instagram