Sağlığınız İçin ;
0532 332 45 22

MENÜ

Soru Sorun - Bilgi Sahibi Olun

Yenile

Sorulmuş Sorular ve Cevapları

 • S**** ***** sordu,
  Merhaba ben yaklaşık 1 senedir şiddetli bel ağrıları yaşıyorum özellikle ayakta kaldığımda ya da yürüyüş yaparken aniden gelişen sol kalcama kaba etime saplanan şiddetli bir ağrı yaşıyorum ve ayakta kalmakta çok zorlanıp oturma ihtiyacı hissediyorum. Ağrıdan bayılacak gibi oluyorum. 5 gün önce mr çektirdim ve sonucu şu şekilde L5-S1 düzeyinde dejeneratif diskopati, santral annuler fissür, dural kese basısı izlenmektedir. Diğer kısımlar normaldir yazdığı için tekrar yazmadım. Yardımcı olursanız sevinirim.
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Şikayetinizi açıklayan bir rapor değil. Fizik tedavi doktoruna başvurmalısınız.
 • B**** ***** sordu,
  Hocam sorum şu bel fıtığı bel kayması ve dar kanal farklılıklari nelerdir şimdiden teşekkürler
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Omurga kemiklerinin arasındaki disklerin yapısal olarak bozulması ve yer değiştirmesine bel fıtığı denir. Omurga kemiklerinin birbiri üstünde öne ya da arkaya doğru yer değiştirmesine bel kayması denir. Kronik olarak belin yıllarca zorlanması sonucu sinirlerin geçtiği kanalın daralması ve sinirleri sıkıştırmasına da omurilik kanal darlığı denilir.
 • L**** ***** sordu,
  Hocam iyi günler bende iki tane santral protrüzyon var dural keseye ve sinire bası yapan .benim sikayetim şu hocam 1. SORUM.ben bugünlerde çok yürüyüş yapıyorum 2 km falan tahmini .sonrasında bacağıma ağrı geliyor sizi şeklinde şiddetli olmayan uyuyunca dinlenince olmayan bu normal Mİ ?sinire basıdan mi bu kaynaklanıyor sizce?.çünkü sanki sag baldira dize dogru geliyor .biraz dinlenince rahatlıyorum. 2.Sorum. 3 ay önce mr çekildim herşey de mr çekmek mi gerekiyor yoksa biraz dinlenip merhem ilaçlar var doktorun verdiği onları mi dememi gerekiyor .teşekkürler
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  MR çektirmek gerekmez. Yüzme sporu yapın. Çok uzun süre ayakta kalmayın.
 • R**** ***** sordu,
  Merhaba hocam mr sonumuzdaki bulgular : Lomber lordoz düzleşmiştir. İntervertebral eklem konturlarında milimetrik osteofitler mevcuttur. L3-4, L4-5,ve L5-S1 düzeyleri disk sinyal intensiteleri dejenerasyona sekonder azalmıştır. L4-5 düzeyinde diffüz bulging görülmektedir. Bilateral subartiküler mesafeler hafif derecede daralmıştır. Dural kese ön konturü indentedir. L5-S1 düzeyinde diskal bulging zemininde sağ parasantral diskal protrüzyon görülmektedir. Dural kese ve sağ S1 kök proksimali basılıdır. Ameliyat gerekli mi egzersizlerle geçme olasılığı var mı hocam ?
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Sağ bacağınıza yayılan ağrı varsa ameliyat olmalısınız.
 • H**** ***** sordu,
  Hocam iyi günler bende L4 l5 de diffüz bulging zemininde santral hafif protrüzyon var ayrıca sağ l5 Sinir köküne indentasyon var.Ayrica l5 s1 de diffüz bulging var .s 1 köküne hafif bası var . 2 ay önceki raporda yazıyor.Diğer hersey normal Dikkat ediyorum herşeyime eşya kaldırılan dizlerimi büküyorum .Işte bazen çok yürürken sağ bacagim hafif ağrı oluyor .benim bu normal mi? sinire baskı yazıyor ama fıtığım küçük deniliyor nasıl bir şey hocam çelişki yok mu ?başlangıç aşamasında ki fıtık da mı sinire baskı yapar ? Birde Raporda yazan herşey doğru mudurr ?
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Fıtık küçük olabilir ama şikayetler fazla olabilir, büyik olabilir ama hiç sorun yaratmayabilir. Bu durum kişinin fiziksel yapısı, omurilik kanalının genişliği ve fıtığın yerine bağlıdır.
 • E**** ***** sordu,
  Merhaba, 1,5 ay önce l4l5 teki fıtık tan ameliyat oldum. (sağ kanala bası yapan) Ancak şimdi sol kalçam ve belimin sol yanında özellikle yürürken ağrı oluyor. Sol ayağımın üst kısmına doğru da karıncalanma hissediyorum. Bundan. 15 gün önce Ameliyat sonrası) ağrılar nedeniyle mr çekilmişti. Doktorum herhangi bir sorun olmadığını söyledi. Ameliyat sonrası bu tür ağrılar olabilir mi? Olursa ne kadar sürer? Ayrıca fizik tedavi de alıyorum. Mr sonucum göre yaşadığım ağrıların nedeni ne olabilir? L4-5 ve L5-S1 disk mesafeleri azalmıştır. L5-S1 seviyesi end platolarda tip 2 dejeneratif sinyal kybı saptanmıştır. İntervertebral disk sinyalleri tüm seviyelerde dejenerasyona sekonder azalmıştır . L4-5 ve L5-S1 diskleri posteriorda diffüz bulging mevcut olup , epidural yağlı plan oblitere , dural keseye belirgin bası saptanmamıştır. Nöral foramenler inferiordan ılımlı daralmıştır. Diğer intervertebral disk konfigürasyonları doğaldır.
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Emar raporunda bunu açıklayacak bir durum izlenmiyor. Muayene neticesinde neden kaynaklandığı anlaşılabilir.
 • F**** ***** sordu,
  İyi günler hocam Lomber lordoz tabidir vertebra korpus end platelerinde dejeneratif schmorl nodülleri ve korpus ön üst köşelerinde tip 2 dejeneratif değişikler izlenmektedir L2-3 diskinde dejenerasyona bağlı T2A sekanslarda sinyal kaybı izlenmektedir L2-3 diskinde bulging izlenmektedir Konuş medullaris normal düzeyde sonlanmaktadır filum terminale normal kalınlıkla izlenmiştir kauda ekuinaya ait sinir liflerinin seyir ve sinyal Intelsiteleri tabidir intradural patolaji saptanmamıştır Paravertebral yumuşak dokuda patolajik sinyal intensitesi değişikliği saptanmamıştır İnceleme karonal planda 3 mm kesit kalınlığında T1 ve T2 ağırlıklı aksiyal planda 3 mm kesit kalınlığında T1 ağırlıklı olarak gerçekleşmiştir Douglasta serbest sıvı izlenmiştir distal koksigeal bölgede minimal anterioea açılanma izlenmektedir Şakrak ve koksigeal vertebraların kemik iliği sinyali normaldir koksigeal vertebralar çevresindeki yumuşak doku tabiidir Şakrak ve koksigeal vertebraların dizilimi ve kemik iliği sinyali normaldir Sakrokoksigeal ilişki tabi olarak izlenmiştir sakrum ve koksikste tüm komponentlerde ve meduller sinyal özeliği tabi olarak görüntülenmiştir Şakral sipinal kanal genişliği tabidir şakrak foramenler simetrik olarak görüntülenmiştir her iki sakroiliak eklem ilişkisi tabidir ekleme bakan kemik yüzlerde patolojik değikliği saptanmamıştır
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Ciddi bir sorun izlenmemektedir.
 • i**** ***** sordu,
  L5-S1 düzeyinde düffüz taşma izlenmiş olup dural kese anteriordan düzleşmiştir. yorumlar mısınız hocam
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Hafif bel fıtığınız başlıyor.
 • Y**** ***** sordu,
  L4-5 intervertebral diskinde her iki nöral forameni indante eden geniş tabanlı disk bulgingi izlendi. Nedemek hocam yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler.
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Bel fıtığınız var. Orta şidette. Bacaklara yayılan ağrı varsa muayene olmalısınız ki tedaviye karar verilebilsin.
 • K**** ***** sordu,
  Hastanın yaşı: 28 Sayın meslektaşım, hastanızın Lomber MR incelenmesinde Bulgular : Teknik T1 ve T2 ağırlıklı sagital T2 bulgular. Lomber lordozda düzleşme izlenmiştir. L4-L5,L5-S1 düzeylerinde diskte dejeneratif değişimler ( hidrasyon kaybı, anüler yırtık ) izlenmiştir. L2-L3 düzeyinde diskte protrüze görünüm izlenmiştir. L3-L4 düzeyinde diskte protrüze görünüm izlenmiştir. L4-L5 düzeyinde diskte geniş tabanlı nöral foramenlere ve dural keseye belirgin bası oluşturan disk bulging görünüm izlendi. L5-S1 düzeyinde diskte geniş tabanlı sol nöral foramene doğru ekstrüde tarzda görünüm veren ( nöral forameni tamamen kaplar tarzda görünüm veren ) santralde ve sol foraminal mesafede dural keseye ileri düzeyde bası oluşturan disk bulging görünüm izlenmiştir. Pedinküler simetrik interpedinküler mesafe doğaldır. Posterior elemanlarına ait patolojik görünüm saptanmadı. Paravertebral alanda patolojik görünüm saptanmadı.
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Sol bacağınıza yayılan ağrı varsa ve/veya ayakta güç his kaybı varsa ameliyat olmalısınız.
 • Alemdağ Caddesi Sezer Sokak No:3-5 Ümraniye / İSTANBUL
 • Tel: 0216 634 01 02 - Gsm: 0532 332 45 22
 • info@drselcukaydin.com
HARDERDAR OLUN
E-Bülten listeme kayıt olarak yeni yayınladığım sayfalarımdan haberdar olun.
English Lietuvos Russia Facebook Instagram