Sağlığınız İçin ;
0532 332 45 22

MENÜ

Soru Sorun - Bilgi Sahibi Olun

Yenile

Sorulmuş Sorular ve Cevapları

 • Serhat elvan sordu,
  L4-5 düzeyinde diffüz bulging izlenmiş olup dural kese basısı ve lateral reseslerde daralma mevcuttur herhangi bir sıkıntı varmı hocam simdiden allah razı olsun
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Ciddi bir sorun yok. Hafif bel fıtığınız mevcut.
 • Emre DURSUN sordu,
  Lomber lordoz normaldir Tüm vertebra korpus yükseklikleri ve sinyal yoğunlukları tabiidir Tüm düzeylerde intervertebral disk yükseklik ve sinyalleri tabii olup posterior konturları düzenlidir Nöral foramen genişlikleri tabi olarak izlenmiş olup nöral kökler serbesttir Herniasyon bulgusu spinal korda ya da kök basısı izlenmedi Konus medullaris L1 vertebra düzeyinde sonlanmaktadir filum terminale serbesttir İntr ve ekstradural kanal içi kitle tespit edilmedi SONUC: normal sınırlarda Lomber MR incelemesi.
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Her şey normal yazıyor. Neyi danıştınız anlamadım
 • Ahmet karasu sordu,
  Lomber aks normaldir. Lomber vertebra korpuslarında dejeneratif değişiklikler izlenmiştir. Lomber düzeylerde ligamantum flavumlarda dejeneratif hipertrofi izlenmiştir. Faset eklemlerde belirgin hipertrofi saptanmamıştır. Görüntüleme alanına giren üst sakral vertebralar normaldir. L1-2 düzeyinde her iki lateral resesi basılayan diffüz disk bulging izlendi. L4-5 düzeyinde listezis ve listezise eşlik eden diffüz disk bulging izlenmiş olup bilateral nöral foramenler basılıdır. L5-S1 düzeyinde her iki lateral reses ve tekal keseye bası oluşturan diffüz disk bulging izlendi. Spinal kord normal düzeyde sonlanmaktadır. Konus medüllaris sinyal şiddeti homojendir. Bası bulgusu saptanmamıştır. Kauda ekuina lifleri spinal kanal içerisinde serbesttir.
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Bel kayması mevcut. Sürekli bel ağrınız varsa veya bacağa yayılan ağrı varsa ameliyat olmanız gerekir..
 • Sema dogduay sordu,
  Hocam bel agrisi ve belde kemik batmasi sıkıntısıyla mr a girdim sonuclarim ve izlemem gereken tedavi hakkinda bilgi verirseniz sevinirim. L4 vertebr superior end plato anterior kosesinde tip 2 dejenerasyon izlendi Lomber ve vertebra end platolarinda yer yer kortikal duzensizlikler saptandi L2-3 diskinde diffüz bulging izlenmekte olup dural saka temas mevcuttur L3-4 diskinde diffüz bulging izlenmekte olup dural saka ve sinir koklerine temas saptandi L4-5 düzeyinde diffüz bulging zemininde santral protruzyon izlenmekte olup durak saka hafif basi ve L5 sinir koklerine temas mevcuttur. Bilateral L4 sinirlerine foraminal duzeyde temas izlenmektedir L5-s1 diskinde diffüz bulding izlenmekte olup foraminal L5 sinirlerine temas mevcuttur
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Belde tüm disklerde hafif fıtıklaşmalar mevcut. Ameliyat gerekmez. Belinizi çok zorladığınız anlaşılıyor.
 • Berna sordu,
  Hocam ben kitap okurken ve yazı yazarken boynum da sizi oluyor bir müddet aynı pozisyon da kaldiktan sonra boyun kaslarım mi zayıf ne yapmam lazım?kolum da ağrı sızı yok yazı yazma ve kitap okuma dışında iyiyim...boyun fıtığı olabilir mi ?kendim öğretmenim ...
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Sebebini söylemişsiniz zaten. Vücutta hangi kas zayıfsa ve siz onu zorlar ve yorarsanız ağrır. Ya dinlendirmek gerekir, ya yormamak gerekir ya da o aktiviteye dayanacak güce eriştirmek gerekir.
 • Sinem doğan sordu,
  Hocam merhaba, Sonuçlarım hakkında bilgi verirseniz çok sevinirim. Ve size göre en uygun tedavi süreci ve önericeğiniz bir süreç var mıdır? Çok teşekkürler. Sagital planda SE T1 ve FSE T2 ağırlıklı Aksiyal planda GRE ağırlıklı Tüm lomber disklerde dejenartif T2 sinyal kaybı izlenmektedir Lumbosakral bileskede trannsizyoneş verbetra anomalisi izlenmektedir. L2-3 düzeyinde diakte minimal bulging izlenmektedir L3-4 düzeyinde diskte minimal bulging izlenmektedir L4-5 düzeyinde dikste geniş tabanli santarl protrüzyona bağlı dural kese ve sağda nöral köke basi izlenmektedir. L5-s1 düzeyinde diskte minimal santral fokal protrüzyon mevcuttur.
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  4 seviyede hafif bel fıtıkları mevcut. 1 bölgede doğuştan kemiklerin birleşme anomalisi mevcut. Bel ağrısı yapar. Daha detaylı bilgi buradan verilemez.
 • KEMAL YÜMÜN sordu,
  3.07.2019, 23:27, MR, VERTEBRA, LOMBER LOMBER MRG Klinik bilgi : Teknik : Sagital T1 SE, T2 TSE ve aksiyel T2 TSE sekansları alınmıştır. Bulgular : Lomber lordoz tabiidir. A??kl??? sağa bakan hafif skolyoz izlenmektedir. Vertebra korpus keselerinde osteofitik sivrileşmeler ve end platolarda yer yer kontur düzensizlikleri izlenmektedir (minör spondiloz). inceleme sınırlarına giren lomber ve torakal vertebra korpuslarında b?y??? L3 vertebra sol yarımında 35 mm çapında olmak üzere T1 ve T2AS hiperintens karakterde, hemanjiom ile uyumlu trabeküler kabalaşma mevcuttur. L5-S1 seviyesinde sağ parasantral protrüzyon izlenmekte olup dural keseye bası izlenmektedir. Sağ nöral foramen daralmıştır. Ayrıca lateral reses düzeyinde S1 sinir köküne anteriordan hafif indentasyon izlenmektedir. Vertebra korpus yükseklikleri korunmuştur. Lomber intervertebral disk sinyal intensitelerinde yer yer dejenerasyona sekonder değişiklik izlenmektedir. Alt lomber seviyelerde faset eklem ve ligamentum flavum hipertrofisine sekonder spinal kanal çapları daralmıştır. Bilateral nöral foramenler açık olup intraforaminal perinöral ya? planlar? tabiidir. Posterior elemanlar, paraspinal kas ve yumuşak dokular tabiidir. Saygılarımızla, Bunun anlamı nedir hocam
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Ciddi bir şey yok. Hemanjiomun önemi yok. Bulging hafif fıtık demek.
 • Güllü kılıc sordu,
  Lomber mr sonuçunda enjeksiyon sonrası laminektomi düzeyinde tekal kese çevresinde fibrozis bağlı opak madde tutulumu gelişmiştir anlamı nedir L4-L5 düzeyinde anterior epidural yağlı mesafeyi oblitere eden ve sol nöral forameni daraltan diffüz annüler taşma mevcut . Mr sonucumu degerlendirirseniz sevinirim saygılarımla .
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Daha önce ameliyat olmuşsunuz. Ameliyat edilen yerde yoğun yara iyileşme dokusu izleniyor. 4. ve 5. omurga kemikleri arasındaki diskte hafif fıtık mevcut.
 • Seyda Kumkum sordu,
  Bugün mr sonuçlarımı aldım. Boyun için Vertebral kolonda posterior kifotik açılanma mevcuttur.anterior subaraknoid mesafe daralmıştır.intervertebral disk intensiteleri azalmıştır. C7 vertebra korpus orta kesimde hemanjiom ile uyumlu görünüm mevcuttur. C2-3 ve C3-4 düzeylerinde diffüz bulginge bağlı lateral reseslerde daralma ve dural keseye indentasyon mevcuttur. C6-7 düzeyinde diffüz bulginge bağlı lateral reseslerde daralma ve dural keseye indentasyon mevcuttur diyor. Bel için olanda vertebral kolonda açıklığı sola bakan skolyoz mevcuttur. L4-5 ve L5-S1 düzeyinde diffüz bulginge bağlı lateral reseslerde daralma ve dural keseye indentasyon mevcuttur. Ciddi bişiler midir anlayamadım. Rica etsem yardımcı olabilir misiniz? Nasıl bir yol izlemem gerekiyor. Nasıl bir tedavi şekli uygulanır acaba.
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Boyunda ve belde yapısal bozulmalar ve şekil değişikliği başlamış. Çok sayıda hafif fıtıklar mevcut. Yüzme yapmanızı öneririm.
 • TÜLAY TEL sordu,
  SERVİKAL VERTEBRA MR İNCELEME T1 ve T2 ağırlıklı sagital incelemelerde; Servikal aks düzleşmiş olarak izlenmektedir. Vertebra kemik yapılarda dejeneratif değişiklikler ,vertebra korpus köşelerinde yer yer osteofit formasyonları izlenmektedir. C2-7diskinde dejenerasyon kaybına bağlı T2A sekanslarda sinyal kaybı izlenmektedir. C6-7 düzeyinde diffüz bulging mevcut olup komşu dural kese anteriordan basılı görünümde izlenmektedir. C5-6 düzeyinde diffüz bulging mevcut olup komşu dural kese anteriordan basılı görünümde izlenmektedir. C4-5 düzeyinde minial bulging mevcut olup komşu anteroepidural yağ mesafesi haiff basılı görünümde izlenmektedir. Vertebra korpus endplatelerde muhtelif düzeylerde modik tip II dejeneratif değişiklikler izlenmektedir.
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Boyunda 3 bölgede hafif fıtıklar mevcut. Amelşyat gerekmez. Boyun ağrısı yapabilir. Boyun kaslarını güçlendirici egzersizler yapmak gerekşir.
 • Alemdağ Caddesi Sezer Sokak No:3-5 Ümraniye / İSTANBUL
 • Tel: 0216 634 01 02 - Gsm: 0532 332 45 22
 • info@drselcukaydin.com
HARDERDAR OLUN
E-Bülten listeme kayıt olarak yeni yayınladığım sayfalarımdan haberdar olun.
English Lietuvos Russia Facebook Instagram