Sağlığınız İçin ;
0532 332 45 22

MENÜ

Soru Sorun - Bilgi Sahibi Olun

Yenile

Sorulmuş Sorular ve Cevapları

 • N**** ***** sordu,
  Hocam öncelikle merhaba çok şiddetli bel ağrısiyla hastaneye gittim ve mr cekilmem gerektiğini söyledi ve sonuçlarımı aldım yalnız doktoruna randevu alamıyorum bende sonucunu bildirp ağrının sebebini öğrenmek istedim LOMBER SPİNAL MR TETKİKİ FSE T2 SAGİTTAL SE T1 AKSIYEL VE SAGITTAL PLANDA ALINAN GÖRÜNTÜLERİN İNCELEMESİNDE ; LOMBER LORDOZ NORMALDİR. SKOLYOZ İZLENMEMİSTİR. VERTEBRA KORPUS YÜKSEKLİKLERİ VE KEMİK İLİĞİ İNTENSİTELERİ NORMALDİR. L4-5 DİFFÜZ BULGİNGEBAĞLI LATERAL RESESLERDE DARALMA, DURAL KESEYE İNDENTASYON MEVCUTTUR. L5-S1 DİSK SİNYALI AZALMIŞTIR BU DÜZEYDE SANTRAL-SAĞ PARASANTRAL BULGİNGE, SAĞ LATERAL RESESTE DARALMA MEVCUTTUR LOMBER VE SAKRAL SPİNAL KANAL İÇERSİNDE KİTLE LEZYONU SAPTANMAMISTIR . BELİRGİN SPİNAL KORD PATOLOJISI SAPTANMAMIŞTIR SAKRUM VE SAKRAL KANAL NORMAL OLARAK DEĞERLENDİRİLMİSTİR. PARAVERTEBRAL ALANLARDA PATOLOJİ DİKKATİ CEKMEMİSTİR .
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  2 yerde bel fıtığınız mevcut. L5-S1 arasındaki disk sağ bacağa giden siniri sıkıştırıyor. Sağ bacak ağrısı varsa ameliyat olmalısınız.
 • M**** ***** sordu,
  Hocam saygılar ben belimden nisan ayında ameliyat oldum bir iki ay iyiyidim ama 20 gündür çok ağrım var mr sonucun yeni çekildim Lomber lordoz düzleşmiştir.L4-5 intervertebral diskte bilateral nöral foromenlere ve tekal keseye bası yapan diffüz bulging izlendi diske komşu vertebra korpus köşelerinde osteofitik dejeneratif supur formasyonları izlenmektedir bu seviyelerde disklerde T2 sekanslarda dejeneratif sinyal intensite kaybı izlenmektedir bu seviyelerde faset eklemlerde ve ligamentum flavumlarda hipertropik dejeneratif değişikler izlendi hocam sizden ricam bunlar ne demek şimdiden teşekkürler hocam
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  1 yerde bel fıtığı var diye belirtmişler. Muayene etmek ve emar filminizi görmek gerekir.
 • S**** ***** sordu,
  Merhaba, 24 yaşındayım şiddetli bel ağrım var. MR sonucunda; L5-S1 disk posterior konturlarında diffüz bombeleşme ve santralde sol paramedian geniş tabanlı protrüzyon izlendi. Her iki lateral reseste solda daha belirgin olmak üzere sinir köklerine bası görülmektedir. Foramenler inferiordan minimal daralmıştır, spinal kanal ön-arka çapı normaldir.
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Bir tane bel fıtığınız mevcut. Bel ağrınızın nedenini tam anlayabilmek ve tedaviye karar verebilmek için muayene etmek gerekir.
 • e**** ***** sordu,
  merhaba Her iki dizimde ve sırtımda ağrım var.Bazen inanılmaz ağrıyor.cok yol yürüyünce sol ayağımda uyuşma oluyor. Emar da sonucumda koyu yazılan yerler aşağıdaki gibi. tavsiyenizi beklemekteyim Lumbosakral spinal Mr • Lumbor lordozda düzleşme mevcut • L3-4 de bulging ön epidural mesafeyi daraltarak dural saka dural saka çıkışında l4 sinir kökleri proksimal kesimlerine komşuluk yapmaktadır. • L4-5 düzeyinde diffüz anüler bulging ön epidural mesafeyi kapatarak dural saka ve faset eklem ligaman fibulaya hipertrofileri ile birlikte dural saka ve dural saka çıkışlarıda L5 sinir köklerine minimal intentasyon oluşurmaktadır • L5-S1 de Posterior bulgin ön epidural mesafeyi santralden azaltmaktadır
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  L4-5 mesafesinde fıtık ve kireçlenmeye bağlı omurilik kanal darlığı mevcut. Ameliyat gerekebilir. Muayene etmek gerekir.
 • E**** ***** sordu,
  Hocam 27 yaşındayım Lomber lordoz duzlesmistir Tum vertebra korpus yükseklikleri ve sinyal yoğunlukları tabidir. Tüm düzeylerde intervertebral disk yükseklik ve sinyalleri tabii olup posterior konturlari düzenlidir. Noral foramen genişlikleri tabii olarak izlenmiş olup noral kökler serbesttir. Herniasyon bulgusu spinal korda yada kök basisi izlenmedi. Konus medullaris L1 vertebra düzeyinde sonlanmaktadir filum terminale serbesttir. İntra ve ekstradural kanal içi kitle tespit edilmedi.
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Her şey nornal görünüyor.
 • E**** ***** sordu,
  Hocam Merhabalar 32 yasındayım ve uzun yıllardır fıtıgım var ve son mr sonucuma göre nedir hocam durum. Teşekkurler şimdiden Lomber lordoz düzleşmiştir. Vertebra korpus yükseklikleri normaldir. Medulla sinyal intensiteleri normaldir. End plateler normal olarak izlenmektedir. Spinal kord sinyal intensitesi normaldir. Konus medullaris normal yerleşimindedir. Kauda equina liflerinin dağılımı simetrik ve doğaldır. L1-2´de, intervertebral disk yüksekliği ve sinyal intensitesi normaldir. Herniasyon saptanmamıştır. Nöral foramenler açıktır. L2-3´de, intervertebral disk yüksekliği ve sinyal intensitesi normaldir. Herniasyon saptanmamıştır. Nöral foramenler açıktır. L4-5 ve L5-S1 de disk sinyal intensitesi azalmıştır. L3-4 de minimal diskal taşma mevcuttur. faset eklemler ligamenttum flavumlar hipertrodiktir. L4-5 de sağ paramedian diskal protrüzyon izlendi. here iki nöral foramen hggafif daralmıştır. Durale kse indentedir. L5-S1 de santral diskal taşma izlendi. Paraspinal yumuşak doku planları doğaldır.
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Hafif düzeylerde bel fıtığı mevcut.
 • S**** ***** sordu,
  hocam kolay gelsin sol bacağımda uyuşma var çok ancak belim hiç ağrımıyor MR sonucum şu şekilde sizce ne yapmalıyım Lomber lordoz minimal düzleşmiştir. Tüm düzeylerde vertebra korpus yükseklikleri ve dizilimleri normaldir. L3-4 intervertebral diskinde dejeneratif sinyal kayıplarına bağlı T2A sinyal değişiklikleri izlenmiştir. L2 vertebra korpus inferior end platesinde schmorl nodülü ile uyumlu indentasyon mevcuttur. L3-4 seviyesinde posterior santral tipte diskal eksüzyon mevcut olup dural keseye ve bilateral sinir köklerine anteriordan minimal bası oluşturmaktadır. L4-5 ve L5-S1 diskinde bası oluşturmayan posterior santral tipte diskal protrüzyon mevcut olup Diğer lomber seviyelerde intervertebral disklerin arka konturlarında anlamlı taşma saptanmamıştır. Nöral foramen genişlikleri normaldir. Spinal kanal AP çapı normal olarak değerlendirilmiştir. Konus medullaris L1 vertebra düzeyinde sonlanmaktadır. Filum terminale serbesttir. İntra ve ekstradural kitle lezyon tespit edilmedi. Paraspinal yumuşak dokular normaldir.
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  L3-4 arasında orta düzeyde, diğer 2 bölgede hafif düzeyde bel fıtığı mevcut. Muayene etmek gerekir.
 • S**** ***** sordu,
  Merhaba Selçuk bey MR sonuçlarımı değerlendirebilir misiniz yaşım 29 teşekkürler Lumbal Spinal MR incelemesi inceleme Sekansları :Sagittal T2A,Sagittal T1A , aksiyal T2A İnceleme bölgesinde vertebra korpus yükseklikleri ve kemik yapılarının sinyal intensiteleri normaldir.İntervebral disk yükseklikleri normaldir.Lomber intervertebral disklerde dejenerasyona sekonder sinyal kaybı izlenmemiştir. L3-4 intervetebral diskinde dural keseyi anteriordan indante eden diffüz annüler bulging izlenmiştir.L4-5 intervetebral diskinde dural keseyi soldan basılayan bilateral nöral foramenleri daraltan santral posterior protrüzyon izlenmiştir.L5-S1 intervetebral diskinde dural keseyi antriordan indante eden diffüz annüler bulging izlenmiştir. Spinal kord sinyal intensitesi normaldir.Paravertebral yumuşak dokular normaldir.
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Belde 3 yerde hafif bel fıtığı mevcut.
 • S**** ***** sordu,
  Merhaba hocam MR sonucumda Aksiyal planda PDW TSE Sagital planda T1W SE,T2W TSE. Lomber lordoz düzleşmiştir.Vertebra korpus yükseklikleri korunmuştur.Kortikomedüller sinyal dağılımları normaldir.Tüm lomber intervertebral disklerde erken dejenerasyona sekonder sinyal kaybı izlendi.L2-3,L3-4 intervertebral diskinde diffüz anuler bulging zemininde sol parasantral-foraminal protrüzyon,dural keseye sol L5 sinir köküne bası ve sol foramen içi L4 sinirine temas izlenmektedir. L5-S1 intervertebral diskinde diffüz anuler bulging zemininde sol foraminal protrüzyon ,sol S1 sinir köküne bası,sol foramen içi L5 sinirine temas izlenmektedir.Conusmeddullaris normal lokalizasyon form ve sinyal intensitesindedir.Kaudaequina sinir lifleri doğal görünümdedir.Spinal kanal ön-arka çapı normal sınırlardadır.Faset eklemler doğal sinyal paterni sergilemektedir.Paravertebral yumuşak dokular doğaldır.yazıyor.Fakat doktor hiç bir açıklama yapmadan belde sıkıntı var dedi bu sonuç ne demektedir bilgilendiri misiniz.Şimdiden teşekkürler.
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Belinizde 2 yerde orta şiddette bel fıtığı mevcut. Sol bacağa yayılan ağrı varsa ameliyat olmanız gerekebilir. Muayene etmek gerekir.
 • S**** ***** sordu,
  Doktor Bey, cevap verirseniz çok memnun olurum şimdiden teşekkür ederim. İNCELEME SEKANSLARI : İV kontrast madde verilmeden, Sagittal T2A, sagittal T1A, aksiyel T2A İnceleme bölgesindeki vertebra korpus yükseklikleri ve kemik yapıların sinyal intensiteleri normaldir. L4-5 intervertebral isk aralığı daralmış görünümdedir. Bu seviyede intervertebral disk sinyalleri dejenerasyona sekonder azalmıştır. Diğer intervertebral disk yükseklikleri ve disklerin sinyal intensiteleri normaldir. L4-5 seviyesinde diffüz annüler taşma izlenmiş olup, anterior epidural yağ mesafesi minimal daralmıştır. Bu seviyede annüler yırtık izlenmiştir. L5-S1 seviyesinde diffüz annüler taşma izlenmiş olup Spinal kord sinyal intensitesi normaldir. Paravertebral yumuşak dokular normaldir.
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Belinizde 2 yerde hafif bel fıtığı mevcut. Ameliyat gerektirmez.
 • Alemdağ Caddesi Sezer Sokak No:3-5 Ümraniye / İSTANBUL
 • Tel: 0216 634 01 02 - Gsm: 0532 332 45 22
 • info@drselcukaydin.com
HARDERDAR OLUN
E-Bülten listeme kayıt olarak yeni yayınladığım sayfalarımdan haberdar olun.
English Lietuvos Russia Facebook Instagram