Sağlığınız İçin ;
0532 332 45 22

MENÜ

Soru Sorun - Bilgi Sahibi Olun

Yenile

Sorulmuş Sorular ve Cevapları

 • RABİA ZEYNEP sordu,
  T11-12 diskinde dejeneratif sinyal kaybı ve yükseklik kaybı saptanmıştır. T11-12 düzeyinde sol subartiküler ekeztüzyon izlenmiş olup bu düzeyde anterior BOS mesafesinde total obliterasyon spinal kord basısı ve sol lateral reseste obliterasyon izlenmiştir. SONUÇ: * T11-12 düzeyinde sol subartiküler ekstrüzyon, tekal kese ve spinal kord basısı * T11-12 düzeyinde anterior BOS mesafesinde orta hattın solunda total obliterasyon Bunun açıklaması nedir?
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Sırttaki 11 ve 12 no´lu omurlar arasında solda fıtıklaşma mevcut. Sırt bölgesinde kaburga boyunca yandan öne yayılan şiddetli ağrılar varsa ameliyat gerekir. Sadece sırt ağrısı varsa fizik tedavi gerekir.
 • miray erdemir sordu,
  hocam merhaba 2017 findik bahcesindecok yorulma cuval tasima sonucu sol koprucuk kemigi uzerimde bir sislik cikti.. .. daha sonra endaha sonra sirt kol agrilari uyusmalari ve bas donmesi basladi.. cekilen servikal emar sonucum soyledir; c3 c 4 dizeylerinde minima diffuz anuler tasma mevcut olup, sol noral foramen diskopati ve osteofitik degisikliklere sekonder daralmis sinir kökü inferiordan basilanmistir.. c5 c6ve c6 c7 duzeylerinde sol noral foramen osteofitik degisikliklere sekonder daralmis olasilikl sinir kokü basi kuskusu bulunmaktadir.. hocam
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Boyunda kireçlenme ve fıtıklar mevcut. Boyun ve omuz bölgesini sürekli zorladığınız anlaşılıyor. Ameliyat gerekebilir. Muayene olmanız gerekir.
 • Sevilay Aygül sordu,
  1-2,L2-3 düzeylerinde minimal diffüz bulging izlenmektedir. Foraminal açıklıklar obliteredir. 3-4 düzeyinde sağ foraminalde belirginleşen diffüz bulging izlenmektedir. Faset eklemlerde hipertrofi mevcut. 5 düzeyinde sağ foraminalde belirginleşen diffüz bulgung izlemekte. Foraminal açıklıklar oblitere olarakizlenmektedir. Sinir kökleri inferiordan minimal indentedir. Faset eklemlerde dejeneratif değişiklikler izlenmektedir. 5-S1 düzeyinde belirgin diffüz bulging izlemekte. Sinir kökleri inferiordan kompresedir. Foraminal açıklıklar solda daha belirgin olmak üzere kompresedir. Bu düzeyde taşan diskte T2 hiperintens diskal yırtık mevcuttur.
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Özellikle L3-4 düzeyinde fıtık ve kireçlenmeye bağlı dar kanal mevcut. Bacağa giden sinirler bası altında. Bacaklara yayılan ağrı, uyuşma, yürüme güçlüğü varsa ameliyat gerekebilir. Muayene olmanız gerekir.
 • Zehra Demiral sordu,
  Lomber lordoz düzleşmiştir. L1-2 düzeyinde diffüz bulging mevcuttur. L2-3 düzeyinde diffüz bulging mevcuttur. L3-4 düzeyinde diffüz bulging mevcuttur. L4-5 düzeyinde anüler diffüz bulging ve sol foraminal protrüzyon mevcuttur. L5-S1 düzeyinde anüler diffüz bulging ve santral-sağ parasantral frontal protrüzyon mevcuttur. Fasetler hipertrofik, nöral foramenler disk patolojilerinin olduğu düzeylerde daralmıştır. Spinal kanal L4-5 ve L5-S1 düzeyinlerinde daralmıştır. L2-3 ve L3-4 düzeyinde de rölatif dardır. Bu nedir?
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Belinizde 5 adet bel fıtığı mevcut. Fıtıklar ve kireçlenmeye bağlı omurilik kanalı daralmış.
 • Songül özal sordu,
  C6-7diffüz bulginge bağlı lateral reseslerde daralma dural keseye indentasyon mevcuttur ne demektir
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  1 adet hafif boyun fıtığınız mevcut. Ameliyat gerektirmez.
 • Ela Ozy sordu,
  Merhaba Selçuk bey yiğenim 2 yasinda gidrosefali , durumu cok agir.atesi 39 40 iki gunde bir, nefes darligi var gir gir nefes aliyor .1 senedir nerdeyse her gun hastanede .yurt disinda yasiyor ,size getirsem muayne edip ne yapabiliriz yardimci olurmusunuz.
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Bana getirirseniz tabi ki bakarım ama anlattığınıza göre çok fazla sorunları olan bir çocuk. Hidrosefali nedeniyle şant takılıp takılmadığı önemli. Menenjit geçirip geçirmediği önemli.
 • Hüseyin gül sordu,
  L4 vertebra korkusunda hemanjiom ile uyumlu T1 ve T2AG modüler hiperintensite izlenmekte L3-4 düzeyinde disk intensitesinde minimal azalma ve minimal difüzyon bulging bulguları izlenmekte L4-5 düzeyinde disk intensitesinde belirgin azalma diffüz bulging bulguları izlenmektedir MR sonucum nedenle olduğunu öğrenebilir miyim?
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  2 yerde bel fıtığı başlangıcı mevcut. Ameliyat gerektirecek kadar büyik değiller.
 • Leyla poyraz sordu,
  Hocam iyi günler eşim ile surekli tartisiyoruz ..stres sıkıntı çok anlaycginiz .dün yine sahurda tartıştık uyumak için yatagma girdim..Tam uykuya dalacak gibi olurken sanki yatagım sallandı sanki deprem oldu sandım. Sonra eşime sordum bişey yok dedi o sırada ister istemez insan korkuyor tabi .sonra uyumaya çalıştım merak ettim bu neden olmuştur?son zamanlarda aşırı stres sıkıntı ların ve ve yorgunluk var.NETTE çok bilgi kirliliği var..Herkes bişey söylemiş... Ayrıca sınıf öğretmeniyim ...
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Söylediğiniz tablo çok yorgun ve gerginken uykuya dalma esnasında olan sara nöbetine benzer bir kasılma, titreme veya bacakta atma şeklinde bir nöbettir. Hastalık değildir. Bir çok kişi bunu yaşar. Tedavi gerektirmez.
 • Selcuk kaplan sordu,
  Hocam iyi günler, benim arka boynumun sol tarafında yanma var .tek taraflı yanma ...uyurken rahatım ayağı kalkınca oturunca bunu daha çok hissediyorum. Kollarım da kuvvet kaybı yok . Tansiyon olabilir diye holter takıldı beyaz önlük tansiyonu var bende (her ihtimale karşı) onda da bir sorun çıkmadı. Fizik tedavi doktoruna gittim o da boyun için bir kaç egzersiz yaptı ağrı olup olmadığını sordu .bende de mevcut degil di .ilaç verdi açıkçası almadım. rontgen cekmedi .Sulidin jel diye zaten boynumda yanma var daha çok yakıyordur.bir kere sürmustüm evde vardi.Interntte araştırıken sizi buldum size sormak istedim sizin fikriniz nedir acaba ?acaba uyurken olmayan bu yan ma kas mi dır?postur bozukluğu mudur? Kireçleme olabilir mi ?
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Bence hiçbiri değil. Psikojenik bir soruna benziyor.
 • yağız nur sordu,
  Hocam geçen hafta bir soru sordum ama galiba yanlış anlaşılma oldu diye tekrar yazıyorum.Ben de bel fıtıkları mevcut.L 3 VE 4 L 5 S1 DİFFÜZ BULGİNG.şimdi ben sabahları kafamı yarıdan yıkamak için altıma sandalye veya uzunca fazla eğilmeyceğim şekilde tabure koyuyorum.Bunun zararı var mıdır? Ayakta eğilmiyorum oturup sandalyeye dizlerim bükülüyor .Lavabonun önünden kollarım ve ellerim ile saçıma su döküyorum.
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Yine de öne eğildiğinşz ve bir süre o pozisyonda kaldığınız için bel ağrısı yapabilir. Ayakta öne eğilmeye göre daha az zararlıdır.
 • Alemdağ Caddesi Sezer Sokak No:3-5 Ümraniye / İSTANBUL
 • Tel: 0216 634 01 02 - Gsm: 0532 332 45 22
 • info@drselcukaydin.com
HARDERDAR OLUN
E-Bülten listeme kayıt olarak yeni yayınladığım sayfalarımdan haberdar olun.
English Lietuvos Russia Facebook Instagram