Sağlığınız İçin ;
0532 332 45 22

MENÜ

Soru Sorun - Bilgi Sahibi Olun

Yenile

Sorulmuş Sorular ve Cevapları

 • a**** ***** sordu,
  merhaba bel için mr sonucumu yorumlayabilirseniz memnun olurum. Bulgular: Lomber aks doğaldır. Lomber vertebra korpus yükseklikleri ve vertebra korpus sinyalleri doğaldır. İntervertebral disk aralıkları doğaldır. L4-5 ve L5-S1 disk aralığında dejenerasyona bağlı kayıplar mevcuttur. L4-5 düzeyinde diffüz annüler taşma zemininde santral-sol parasantral alandan kısmen inferiora doğru migrasyon gösteren ekstrüde diske ait görünüm mevcuttur. Bu düzeyde solda sinir köküne indentasyon izlenmektedir. Her iki nöral foramen daralmıştır. Tekal keseye sol anteriordan indentasyon mevcuttur. L5-S1 düzeyinde ise diffüz annüler taşma zemininde posteriorda santral-sol parasantral alanda protrüzyon ve eşlik eden annüler yırtığa ait sinyal intensite değişikliği mevcuttur. Anterior epidural yağ mesafesi oblitere görünümdedir. Tekal keseye hafif indentasyon mevcuttur.Nöral foramenler solda daha belirgin olmak üzere bilateral daralmıştır. Alt lomber seviyelerde vertebralarda yer yer dejeneratif değişiklikler mevcuttur. Diğer düzeylerde; intervertebral disk konfigürasyonları doğal olup tekal keseye bası saptanmamıştır. Nöral foramenler bilateral açıktır. Tekal kese ve elemanlarına ait belirgin patolojik sinyal değişikliği saptanmamıştır.
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  2 yerde orta şiddette bel fıtığı mevcut. Sol bacak ağrınız varsa ameliyat gerekebilir. Muayene etmek gerekir.
 • V**** ***** sordu,
  Hocam merhaba, L3,L4,L4-L5 seviyesinde diskin sinyali azalmıştır. L1-L2 ve L2-L3 seviyesinde diskin sinyali azalmıştır. L3,L4,L4-L5 seviyesinde diffüz bulging, dural kese basısı izlenmiştir. L5 vertebra,inferior end plate yüzde schmorl nodülü izlenmiştir. Ne demek? spor yapabilir miyim? Teşekkürler
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  2 yerde hafif bel fıtığı mevcut. Yüzme, firness gibi sporlar yapabilirsiniz. Ağır sporlar yapmanızı önermem.
 • S**** ***** sordu,
  LOMBER MR İNCELEMESİNDE ; Lomber lordoz olağandır. Torakolomber bileşkede açıklığı hafifce sağa bakan skolyotik görüm izlenmiştir. Posterior vertebral hat düzgün ve kesintisiz olarak izlenmektedir. Vertebraların korpus yükseklikleri normaldir. Spinal kanal normal form ve genişliktedir. İntra spinal kitle lezyonu izlenmedi. İntervertebral disklerde hafif sinyal kayıplarıizlenmektedir. L3-4, L4-5 seviyesinde sağ nöral forameni daraltan diffüz bulging görünümleri izlenmektedir. Diğer disklerin posterior konturları normal olup, ventral subaraknoid mesafe, dural kese ve nöral elemanlara bası saptanmadı. Nöral foramenler açıktır. Konus medüllaris normal düzeyde ve sinyal intensitesi doğaldır. Paravertebral yumuşak dokulara ait patoloji saptanmad
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Ciddi bir sorun izlenmemektedir.
 • M**** ***** sordu,
  67 yaşında annemin mr sonucudur cok ciddi ağrılar cekiyor ve yürümekte zorlanıyor. Değerlendirmenizi rica ederim hocam. S1 vertebra lumbalize görünümdedir. Lomber lordoz hafif belirginleşmiştir. Lomber endplato ön kenarları dejeneratif sivrileşmiştir. Lomber bölgede açıklığı hafif sağa bakan rotoskolyoz mevcuttur. L2-3 düzeyinde disk hafif dejeneredir. Minör bulging mevcuttur. Nöral bası yoktur. L3-4 düzeyinde dural sak ve nöral foramenler olağandır. Diske komşu vertebral platolar olağandır. L4-5 düzeyinde minör listezis lehine posterior basamaklaşma, diskte dejenerasyon, santral posterior protrüzyon dikkati çekmiştir. Dural keseye orta hattan bası mevcuttur. Pedinküller kısadır. Fasetler hipertrofiktir. Solda daha belirgin lateral resesler daralmıştır. Kanal çapı alt limitlere yaklaşmıştır. Dural kese deformedir. L5-S1 düzeyinde disk dejeneredir. Bulging mevcuttur. Ventral epidural yağlı planlar silinmiştir.
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Belde hareketli omurga kemikleri doğuştan 1 tane fazladır. Bu da yük taşıma kapasitesini azaltır. Hafif fıtıklar mevcut ama en önemlisş belde kayma mevcut. Muayeneye gelmesi gerekir. Ondan sonra tedaviye karar verilebilir.
 • M**** ***** sordu,
  Torakal vertebra korpus yükseklikleri olağandır. İntervertebral disk aralıkları tabiidir. T7 Vertebra korpusunda milimetrik boyutlu iki-üç adet hemanjiom dikkati çekmektedir. T6-T7 düzeyinde sağ parasantral yerleşimli hafif disk bulgingi izlenmektedir. T7-T8 düzeyinde posterior hafif disk bulgingi izlenmektedir. Torakal düzeyde belirgin disk herniasyonu saptanmamıştır. Spinal kanal genişliği tüm düzeylerde tabii izlenmiştir. Spinal kord kalibrasyonu ve sinyal intensitesi tabii izlenmiştir. MR sonucunu yorumlarsanız sevinirim iyi çalışmalar...
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Sırttan çekilen emarda hafif fıtıklar mevcut. Ciddi sorun izlenmiyor.
 • h**** ***** sordu,
  Merhabalar, L4-5 ve L5-S1 disklerinde T2 sinyal kayıplarına eşlik eden median protrüzyonlar, ön epidural mesafelerde daralmalar, dural kese basıları.
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Ciddi bir sorun izlenmiyor.
 • s**** ***** sordu,
  Lomber Spinal MR incelemesinde : (But Kodu: 804.320) Uygulanan Sekanslar: Sagital planda SE T1, FSE T2, Aksiyal planda FSE T2 ağırlıklı kesitler alınmıştır. İnceleme: Lomber lordoz konfigürasyonu doğaldır. Lomber vertebra korpus yükseklikleri tabii izlenmektedir. Lomber intervertebral eklem mesafeleri doğaldır. Lomber vertebra end platelerinde modik tip 2 dejenerasyonlar izlenmektedir., Intervertebral disk sinyalleri T2 ağırlıklı serilerde dejenerasyon lehine azalmıştır. L4-5 ve L5-S1 düzeyinde minimal diffüz bulging ve bu seviyelerde bulging sekonder nöral foramenlerde iki taraflı inferiordan hafif daralma izlenmektedir.Yine bu seviyelerde faset eklemlerde minimal skleroz mevcuttur. Spinal kord T12-L1 seviyesinde konus medüllaris olarak devam etmekte olup, morfoloji ve sinyal intensite dağılımı tabii izlenmiştir. Kauda equina köklerinin dağılımı simetrik ve doğaldır. İncelenen seviyelerde osseöz spinal kanal çapları ve doğaldır. Paravertebral kas ve yumuşak doku oluşumları doğaldır. mr sonucunu yorumlarsanız sevinirim. teşekkürler.
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  2 yerde hafif bel fıtığı ve bel eklemlerinde zorlanmaya bağlı kireçlenme mevcut.
 • y**** ***** sordu,
  L-4 L-5 düzeyinde sağ paramedian geniş tabanlı posterior protrüzyon dural kese indentasyonu izlenmiştir. Bu düzeydegrade I retrolistezis mevcuttur. L-5-S-1 geniş tabanlı posterior protrüzyon izlenmiştir.Her iki nöral foramen inferirdan daralmış olarak izlenmektedir. Ayrıca bu düzeyde grade I antelistezis mevcuttur. sonuç multisegmenter diskal patojiler. Bunun açıklaması nedir ve çok fazla ağrım var hiç geçmiyor ne önerirsiniz ?
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Rapora göre belinizde 2 bölgede kayma var. Mutlaka muayene olmalısınız. Durumunuz ameliyatsız geçmeyecek gibi görünüyor.
 • Y**** ***** sordu,
  Hocam merhaba. Belimde ve bacağımda zaman zaman şiddetli ağrılar oluyor. Çektirdiğim MR sonucunda • L4-L5 seviyesinde diskin sinyali azalmıştır. • L4-L5 seviyesinde diffüz bulging, dural kese basısı izlenmiştir. yazıyor. Bilgilendirirseniz sevinirim. Şimdiden teşşekür ederim. Kolay gelsin
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  1 yerde çok hafif bel fıtığı başlangıcı mevcut. Şikayetlerinizin sebebini emar raporu açıklamıyor. Muayene olmanız gerekir.
 • İ**** ***** sordu,
  Cinsiyet: Kadın Accs. No: 20745462 SERVİKAL SPİNAL MR İNCELEMESİNDE ; Yapılan Tetkik Sekansları : FSE T1 sagital,FSE T2 axial, sagittal Bulgular; Servikal lordoz düzleşmiştir. Posterior vertebral hat düzgün ve kesintisiz olarak izlenmektedir. Vertebraların korpus yükseklikleri ve sinyal intensiteleri normaldir. Servikal kord kalınlık ve sinyal intensitesi normaldir. Spinal kanal normal form ve genişliktedir. İntra spinal kitle lezyonu izlenmedi. C5-6 intervertebral disk sinyal intensitesi T2 ağırlıklı sekanslarda dejenerasyona sekonder azalmıştır. C5-6 seviyesinde hafif bulging izlenmektedir. Diğer intervertebral disklerin yükseklikleri ve sinyal intensiteleri normaldir. Disk posterior konturları normal olup, ventral subaraknoid mesafe, dural kese ve nöral elemanlar posterior konturları normal olup, ventral subaraknoid mesafe, dural kese ve nöral elemanlara bası saptanmadı. Nöral foramenler açıktır. Paravertebral yumuşak dokulara ait patoloji saptanmadı.
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Bu emar raporuna göre ciddi bir sorununuz görünmemektedir.
 • Alemdağ Caddesi Sezer Sokak No:3-5 Ümraniye / İSTANBUL
 • Tel: 0216 634 01 02 - Gsm: 0532 332 45 22
 • info@drselcukaydin.com
HARDERDAR OLUN
E-Bülten listeme kayıt olarak yeni yayınladığım sayfalarımdan haberdar olun.
English Lietuvos Russia Facebook Instagram