Sağlığınız İçin ;
0532 332 45 22

MENÜ

Soru Sorun - Bilgi Sahibi Olun

Yenile

Sorulmuş Sorular ve Cevapları

 • Gülsüm yiğit sordu,
  Lomber lordoz doğal. L4-5 düzeyinde diffüz bulging mevcuttur. L5-S1 düzeyinde diffüz bulging mevcuttur..
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  2 bölgede hafif bel fıtığı mevcut. Ameliyat gerekmez. Kilolu iseniz kilo vermenizi ve düzenli yüzme sporu yapmanızı öneririm.
 • yılmaz deniz sordu,
  Merhaba ; Boyun ağrısı ile ilgili gittiğim doktorda çıkan mr sonucunda bunlar yazmaktadır. Ne demek istediğini yorumlarmısınız hocam. Bilaeral frontal subkortikal beyaz cevher alanlarda birer adet milimetrik ebatlı nonspesifik gliotik odak izlendi
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Bu bir beyin emar raporu. Ciddi bir sorun izlenmiyor. Herkesde bir miktar görülen kılcal damar tıkanıklıkları.
 • Sezer Şenbaba sordu,
  Sizce ciddi bir durum var mıdır? Lomber Spinal MR incelemesi; İnceleme: Sagital planda T1 ve T2 TSE Aksial planda T1 ve T2 TSE sekanslar uygulanmı??tır. Lomber lordoz hafif düzle??mi??tir. Dorsolomber bölgede açıklı??ı sola bakan hafif rotoskolyoz görülmektedir. Vertebra korpus end platolarında milimetrik schmorl nodülleri ve intervertebral disklerde yer yer hafif sinyal kayıpları görülmektedir. L2-3 düzeyinde hafif diskal bulging görülmektedir. L3-4 düzeyinde diskal bulging ön epidural mesafeyi ve nöral foramenleri daraltmaktadır. Foraminal düzeyde sol L3 kök ganglionuna temas, sa?? L3 kök ganglionuna hafif indentasyon görülmektedir. L4-5 düzeyinde diskal bulging ön epidural mesafeyi ve nöral foramenleri daraltmaktadır. Foraminal düzeyde sa?? L4 kök ganglionuna indentasyon görülmektedir. L5-S1 düzeyinde hafif diskal bulging görülmektedir. Vertebra korpus yükseklikleri tabii olup kortikal ve medüller sinyal intensiteleri homojendir. Posterior elemanlar normal olarak de??erlendirilmi??tir. Ligamentum flavumlar normal kalınlıkta ve faset eklemleri tabiidir. Tüm düzeylerde spinal kanal normal geni??liktedir. Konus medullaris normal düzeyinde sonlanmaktadır. Filum terminale normal kalınlıkta izlenmi??tir. Kauda ekuinaya ait sinir liflerinin seyir ve sinyal intensiteleri tabiidir. İntradural patoloji saptanmamı??tır. Paravertebral yumu??ak dokuda patolojik sinyal intensitesi de??i??ikli??i saptanmamı??tır.
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Muhtelif hafif düzeyde bel fıtıkları mevcut. Kireçlenme, kanal darlığı yok. Bel kasalrında spazm mevcut olmalı ki omurgada hafif eğrilik izleniyor.
 • ERDEM ONAL sordu,
  hocam kolay gelsin. benim sorum şu olacaktı .Benim sürekli kürek kemiklerimin altında hareket kısıtlılığı yaratmayan tutulma oluyor. yani özellikle soğuk havalarda sanki daha fazla kulunç gibi.doktorlara çok gittim sürekli iğne ilaç verildi iyi geldiği de oldu gelmediği de.merak ettiğim şey şu boyun fıtığı olsa kürek kemiklerinin altına atıp bu şekilde kulunç vari şey yapar mı ? Bir sürü film çektim .bazıları romatizma diyorlar.bazı doktorlar sıkıntı yok diyor sadece bir fizik doktoru kireçlemeler var ondan dedi ..sizin fikriniz de önemli. Ellerimde,kollarımda güçsüzlük uyuşma ağrı yanma yok.uyurken ağrı yok sızı yok .Aslında sıcak şehirlerde izmir de yaşadığım zaman bu kürek kemiği altındaki kulunç gibi şeyler hepsi çözülüyor. Rahatım Erzurum da öğretmenliğimde hissediyorum...
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Klasik bir myofasiyal ağrı sendromu. Ciddi bir hastalık değil. Fizik tedavi doktorları ile devam etmelisiniz.
 • türkan sordu,
  hocam kolay gelsin ben Tekirdağ çorlu dan yazıyorum.mr sonucumda şu yazıyor: l5-5 diskinde anterior epidural yağlı mesafeyi daraltan düffüz anüler taşma izlenmektedir. L5 s1 diskinde anterior epidural yağlı mesafeyi daraltan posteriror sanral anüler yırtığın eşlik ettiği anüler taşma söz konusudur.fizik tedavi doktorum ilaç verdi .sizin de görüsşünüzü almak istedim.acaba bu yırtıklar zorlanmadan mı olmuş.hocam nette bulging,protrüzyon diyor benim kinde anüler taşma diyor bunlar aynı anlamda mı? benim ki daha mı kötü? teşekkürler
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Bulging ve protrüzyonda diskte yırtılma yoktur. Annuler yırtık olunca fıtığın artma ihtimali daha yüksektir. Durumunuz ameliyat gerektirmez.
 • Selami sordu,
  Hocam hayirli ramazanlar ...Ben de l3,4 ve l5 s 1 hafif bel fıtıkları mevcut l5 s1 sinirine bası da var. Izmır de prof.emin alıcı hocamız var kendisi ortapaedi doktoru eski tip fakültesi rektörü emekli olmuş artık . O bel fıtığı için egzersiz olarak yatağa uzanarak bisiklet sürme egzersizini önerdi gün de 40.50 kere .tek bir gün yaptım..Bir cerrah olarak sizinde fikrinizi almak istedim ..Bu egzersizin herhangi bir zararı fıtık için Olur mu ?yaparken bazen hafif ağrı oluyor bel de bacak l sanki çalışıyor bel karın da çalışır mi bu egsersiz de ? Yatağa inanıp hafif baş kalkıyor sonra 90 derece bacaklar bisiklet sürme pistonu alıyorum sizce bunun sakıncası varmıdır?
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  Sakıncası yok ama ne kadar faydası olduğu tartışılır. Bunun yerine size yüzme öneririm.
 • Saim şakar sordu,
  Mrb hocam ben emar ceketim belimde ağrım vardı sonuç şu şekilde yazıyor.. l4 l5 DİSKİNDE DİFFÜZ BULGİNG MEVCUTTUR DURAL KESE BASISI İZLENDİ......... L5 S1DİSKİNDE DİFFÜZ BULGİNG MEVCUTTUR. EPİDURAL YAĞLI PLAN OBLİTEREDİR DURAL KESE BASISI İZLENDİ SONUÇLAR TAM OLARAK NE İFADE EDİYOR SİZDEN RİCAM HOCAM ÇOK SAOLUN
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  2 yerde hafif bel fıtığı mevcut. Belin en fazla yük taşıyan diskleri bozulduğu için fazla yük bindirdiğinizde bel ağrıları yaşatır.
 • özlem şeker sordu,
  Annem 67 yaşında.İleri derecede skolyoz ve kifoz u var ayrıca koah hastası.Dik yürüyemez oldu.Koah hastası olduğu içinde ameliyat zor olur dediler bizde korkudan ameliyat ettiremedik.Kastamonu da yaşıyoruz.İnternette araştırırken tesadüfen sizin ismini gördüm.Ne önerirsiniz?
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  67 yaşında KOAH hastası için en önemli risk faktörü ameliyat yerinde enfeksiyon olmasıdır. Takılan titanyum vidaların enfeksiyonu kötü bir komplikasyondur. Bu nedenle bir çok cerrah ameliyat etmekten kaçınır.
 • Selçuk Demir sordu,
  L4_L5 düzeylerinde minimal diffüz bulging bulguları izlenmektedir.L5 vertebra karposunun S1 üzerinden anteriora minimal listezisi izlenmekte olup bu düzeyde disk aralığında daralma ve pseudo bulging bulguları izlenmektedir.Diğer lomber intervertebral diskleri homojen görünümde olup disk arka konturlarinda kanal yönüne anlamlı taşma saptanmamıştır. DUral kese morfoloji ve densitesi tabidir.Bu bilgilere göre hocam ne onerirsiniz
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  L5-S1 mesafesinde 1. Dereceden bel kayması ve L4-L5 düzeyinde hafif bel fıtığı mevcut. Her gün bel ağrınız varsa ameliyat önerebilirim. Arada bir tutulmalar olıyorsa önermem.
 • Pınar Aktürk sordu,
  Lomber stabilite bozulmuştur Vertebraların korpus yükseklikleri orta bölümlerde azalmıştır Disk mesafeleri hafif daralmıştır L1-2,L2-3,L3-4,L4-5 düzeyinde grade 1 retrolistezis izlendi. Tüm lomber düzeylerde minimal posterior disk taşımaları izlenmiştir. Bilateral nöral foramenler inferiorder daralmıştır Her iki L4 ve her iki L5 köklerinde temas izlendi Lomber spinal kanal genişliği hafif dar görünümdedir. Konuş medullaris L1vertebra düzeyinde sonlanmaktadır Filim terminale serbesttir. 18 yaşındayım Taekwondocuyum ve mr sonuçlarım böyle
  Op. Dr. Selçuk AYDIN
  Boyun, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  18 yaşında bir genç için oldukça kötü bir görüntü. Sanırım bu sporu yapmamalısınız. Bel omurlarının birbiri ile ilişkisi bozulmuş ve belde kaymalar başlamış.
 • Alemdağ Caddesi Sezer Sokak No:3-5 Ümraniye / İSTANBUL
 • Tel: 0216 634 01 02 - Gsm: 0532 332 45 22
 • info@drselcukaydin.com
HARDERDAR OLUN
E-Bülten listeme kayıt olarak yeni yayınladığım sayfalarımdan haberdar olun.
English Lietuvos Russia Facebook Instagram